Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przerobienie instalacji CO


Cezar78

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie.

Jako iż zakupiłem domek z rynku wtórnego ciężko mi jest odpowiedzieć na wszystkie pytania.

Dom 150m, wg charakterystyki energetycznej z 2011r, powierzchnia użytkowa 235m? zapotrzebowanie na energię roczną 141kWh.

Założyłem wątek ze względu na koszty eksploatacji i brak komfortu temperaturowego.

Chcę przeprowadzić modernizację instalacji CO'

Pierwszym etapem miał być montaż zaworów termostatycznych do grzejników(brak prócz łazienek)

Jednak w przypadku grzejników żeberkowych po zamontowaniu głowic (nawet krótkich Herz) wystają ponad 7cm poza grzejnik.

Pomysł "znajomego" to zakup zaworu trójosiowego prawego(lub lewego zależnie od grzejnika) i montaż głowicy termostatycznej w pionie, skierowanej w dół?!

Wszystko Fajnie, nic nie wystaje. Jednak producent zaleca montaż w pozycji poziomej.

Szukam w sieci, czy są zawory gdzie można założyć zawór równolegle z grzejnikiem, byłby idealny.

Następna sprawa to zawór 4drogowy...

Temperaturę zadaną na piecu mam 55s, poniżej woda CWU jest tylko ciepła. (4 domowników)

Pompą CO steruje w tej chwili uniwersalny sterownik pokojowy, podłączony do sterownika pieca, (w ustawieniach wybrany jest typ "standard")

Na piętrze w pokojach mimo tego iż pompka nie pracuje, grawitacyjnie grzeją grzejniki.

W momencie załączenia pieca w tryb grzania(przez sterownik pokojowy) temperatura na piecu gwałtownie spada, gorąca woda wpada na grzejniki, pomieszczenia na górze są przegrzewane.

Sterownik wyłącza pompę obiegową bo temperatura spada poniżej minimalnej. 

Pompka podłogowa jest podłączona pod sterownik pieca, temperatura to około 30sC pracuje cały czas.

Następnym etapem ma być montaż zaworu 4drogowego? a może 2óch 3drogowych przed rozdzielaczami grzejników?

Czy wymagane są dodatkowe pompki obiegowe?

Ps brak jest naczynka przeponowego przy bojlerze, z zaworu bezpieczeństwa kapie lekko czasami woda...

Brak manometru ciśnienia wody w układzie?! dopuszczam wodę aż usłyszę przelewanie wody do kanalizacji..

Proszę o radę co z powyższym zrobić.

Z góry dziękuję za Wszelkie sugestie i przepraszam za rysunek..

 

 

 

 

dodaj pliki... Kliknij, aby wybrać pliki

CO szkolna.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głowice na grzejnikach obowiązkowo.Też mam układ na dwóch pompach.U mnie ta na kotle jest elektroniczna ustawiona na proporcjonalne ciśnienie ale chodzi cały czas.Jak się zamkną  głowice to goni wodę tylko przez bojler.Oczywiście można bardziej rozbudować układ ale mniej więcej tak:

 

JJ.png.11f70554b8ee7e5fe6ca6f97df20a146.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Cezar78 napisał:

Szukam w sieci, czy są zawory gdzie można założyć zawór równolegle z grzejnikiem, byłby idealny.

Są, ale wtedy najlepszym rozwiązaniem jest zasilanie grzejnika z dołu. Czyli typu VK.

Sprawa zabezpieczenia kotła: zawór bezpieczeństwa na kotle a nie za pompą i zaworem różnicowym. Gdzie zabezpieczenie kotła naczyniem wzbiorczym??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, podsumowując:

Dokładam dodatkową pompkę obiegową do grzejników, oraz następną do bojlera?

NA zasilaniu rozdzielaczy grzejników zakładam zawór zwrotny.

Nie za bardzo rozumiem do czego służyć ma ta "dolna" pompka obiegowa na schemacie Kolegi G69.

 

Poprawiłem Mój schemat o szczegóły..

jakie zawory i głowice doradzicie do grzejników.(Rozkuwanie w pokojach odpada)

 

20190415_100537.jpg

CO szkolna.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty masz podłogówke na piętrze zasilana przez rozdzielacz z parteru?

Wysłane z mojego HTC U12+ przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak. Wspólny rozdzielacz podłogowa piętro i parter.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Cezar78 napisał:

Dokładam dodatkową pompkę obiegową do grzejników, oraz następną do bojlera?

Rozwiązań może być wiele.Ważne co chcesz uzyskać.

Jeśli chodzi o głowice  ja u siebie na takich samych grzejnikach założyłem najtańsze zestawy ze znanej aukcji.Około 40pln za  dwa zawory i głowicę.

Ta pompa na schemacie to tak zwana pompa kotłowa,której zadaniem jest utrzymanie  wysokiej temperatury na powrocie kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak. Wspólny rozdzielacz podłogowa piętro i parter.
I działała ci to?

Wysłane z mojego HTC U12+ przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, MikiQ napisał:

I działała ci to?

Wysłane z mojego HTC U12+ przy użyciu Tapatalka
 

Podłogówkę mam na piętrze tj: duża łazienka i pralnia 11m, oraz parter łazienka hol i kuchnia jakieś 29m.

Działa... tak że przegrzewa mi górę.

 

6 godzin temu, g69 napisał:

Rozwiązań może być wiele.Ważne co chcesz uzyskać.

Chce poprawić ekonomikę (piec spala przynajmniej 18kg ekogroszku na dobę +10 dzień -1 noc

Komfort cieplny w pomieszczeniach.

 

Chce podejść do tematu kompleksowo:

1 Jestem zdecydowany na głowice przy grzejnikach.

2 Dołożenie dodatkowej pompki kotłowej.

3 założenie naczynka przeponowego do bojlera (teraz go brak)

4 Manometru ciśnienia w układzie, ponieważ go nie ma?!

Nie wiem w jaki sposób będzie rozwiązane sterowanie tej "nowej pompki kotłowej" - ma pracować non stop?

Pompy podłogowe powinny być załączone cały czas?

 

Chcę zdobyć trochę wiedzy, ponieważ nie chce zainwestować w coś co nie przyniesie korzyści.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Cezar78 napisał:

Chce poprawić     Komfort cieplny w pomieszczeniach.

Głowice  już wiele zmienią.Ale jakby się chciało bardziej wypasioną automatykę to należałoby zainwestować:

  Zawór 3D z siłownikiem,termostat pokojowy,sterownik który poprowadzi ogrzewanie według czujnika pogodowego i krzywej grzewczej.

Pompa kotłowa ma pracować  jak temperatura powrotu  na kotle spada poniżej ustalonej wartości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie dziękuję.

Po zabiegu opiszę zmiany.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.