Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór zwrotny cwu - wychładzanie zasobnika przez kocioł


katze750

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam problem z szybkim wychładzaniem wody w zasobniku, kiedy ogrzewałem wodę z kotła to jeszcze tego tak bardzo nie odczuwałem, choć zawsze wydawało mi się, że zasobnik "krótko trzyma " ciepłą wodę. Po zamontowaniu kolektorów jest tragedia, bo temperatura na wygaszonym piecu jest raptem kilka stopni mniejsza niż na zasobniku. Musiałem zakręcić zawór zasilania cwu z kotla (kontrolując temp na solarach, zasobnik z dwiema wężownicami).

Buszując po necie znalazłem informację, iż zawór zwrotny klapowy najlepiej zamontować za pompą (na zasilaniu) w pozycji pionowej. W poprzedniej instalacji miałem zawór sprężynowy i nie było żadnych problemów. Jakie podjąć działania by wyeliminować wychładzanie zasobnika?

Wywalić ten zawór i wstawić sprężynowy za pompą? Czy może najpierw zamontować obecny klapowy pionowo za pompą? Stara instalacja, stare grzejniki stalowe żeberkowe, układ otwarty.

Za wszelką pomoc z góry dziękuję, gdyż nie mam już sił do pseudo fachowców.

Pozdrawiam 

 

IMG_20190425_211131_new.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Wlasnie. A dlaczego zly? Bo wlasnie zastanawiam sie nad wymiana sprezynowego na wlasnie klapowy. Mam problem z grawitacja na obiegu kociol bufor. Wlasciwie to grawirtacii przez sprezynowy nie mam. na obiegu kotlowym mam 3 d. Za nim pompa na powrocie . Miedzy pompa a kotlem ma ten nieszczesny sprezynowy.

Problem polega na wzroscie temp kotla w spoczynku. Sprezynowy zamyka po wylaczeniu pompy i nie idzie nic grawitacyjnie na bufor. Rozwiazaniem jakie zastosowalem to uklad  zapewniajacy wybieg tej pompy ( sterownik nie realizuje tego). Ale nie jest to rozwiazanie idealne. Sorry ze tak sie wcisnalem z pytaniem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Visitor1230 napisał:

.Problem polega na wzroscie temp kotla w spoczynku. 

Ale dlaczego wzrasta?

10 godzin temu, Visitor1230 napisał:

. Wlasciwie to grawirtacii przez sprezynowy nie mam.

To raczej zaleta bo bufor nie będzie tracił energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie będzie miało znaczenie czy zawór zwrotny sprężynowy zastosuję za czy przed pompa? tak na logikę, to za pompą pompa go wypcha i się otworzy, ale jeśli to nie ma znaczenia to dam go przed bo nic nie muszę przerabiać. Polecacie jakiś konkretny/marka? Czy pierwszy lepszy spełni swoje zadanie?

Dzięki za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
4 godziny temu, g69 napisał:

Ale dlaczego wzrasta?

To raczej zaleta bo bufor nie będzie tracił energii.

Moj peleciak lata na mocy max przy buforze. Po uzyskaniu temp bufora kociol sie wygasza, pompka wylacza, zwrotny zamyka a nagrzany kociol nagrzewa sie dalej o ok 10 stopni. I dlatego potrzebna jest grawitacja. Szkoda po prostu nie wykorzystac tej energii. Dlatego myslalem o zaworze klapowym. Grawitacja musi dzialac tylko jednokierunkowo. Teoretycznie mozna by zrezygnowac z zwaoru wogole. Ale mam grzalke  DC w buforze zasilana PV. Podczast testow po zamontowaniu kotla dogrzany bufor nagrzewal grawitacyjnie ( niepotrzebnie ) kociol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Visitor1230 napisał:

 Po uzyskaniu temp bufora kociol sie wygasza, pompka wylacza, 

Dokupić jakiś prosty sterownik pompy CO i sterować pompą wedle uznania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Mam juz cos takiego. Na chwile obecna wydluza prace pompki o 40 min po zaniku sygnalu. Nie jest to jednak rozwiazanie idealne. Post 62.

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/27132-biawar-pellux-bufor-i-fotowoltaika-relacje-dzialanie/page/3/#comments

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim sterowniku jest max czas wybiegu pompy 15min, zostaje kocioł o 6-10C więcej niż bojler i mnie to nie przeszkadza, na grawitacji też się idealnie nie wyrówna temperatura między bojlerem a kotłem.  

Skuteczność wybiegu pompy , można częściowo polepszyć przez podwyższenie biegu pompy CW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Visitor1230 napisał:

. Na chwile obecna wydluza prace pompki o 40 min po zaniku sygnalu.

I przy tak wydłużonej pracy pompy temperatura na kotle rośnie po wygaszeniu palnika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
6 godzin temu, g69 napisał:

I przy tak wydłużonej pracy pompy temperatura na kotle rośnie po wygaszeniu palnika?

Nie, nie rosnie. Rozwiazanie z takim dolozeniem wybiegu pompy nie jest idealne. Raz, ze temp. nie wzrata ale po zatrzymaniu pompki i dlugim postoju kotla temp w nim spada bardzo powoli. A dzieki grawitacji moglaby byc oddawana do bufora. Druga sprawa to antystop pompy. Normalnie zalacza sie na chwile. Ale dodatkowe sterowanie wydluza jej prace co prowadzi do wychlodzenia bufora nagrzanego od PV. Dlatego chce zmienic zawor zwrotny sprezynowy na klapowy i odlaczyc dodatkowe sterowanie. 

Siwy 331.

Taki uklad to wogole w instalacjach miedzianych czy pexach jest bez sensu. A w przypadku ladowania bufora tym bardziej. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.04.2019 o 12:36, sambor napisał:

Przed czy za w przypadku zaw zwrotnego sprężynowego nie ma znaczenia, tylko kup z metalowym środkiem , te z plastikowym nie wytrzymują temperatury.

Wielkie dzięki za pomoc! Po wstawieniu zaworu zwrotnego sprężynowego, w końcu zasobnik trzyma ciepłą wodę.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.