Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana Grzejników W Mieszkaniu - Czy Dobrze Dobrałem Grzejniki?


przemo1981

Rekomendowane odpowiedzi

???. Nie rozumiem jaka norma? Grzejniki wylicza się z rzeczywistego zapotrzebowania na ciepło. Uwzględnia się przy tym czy łazienka ma kontakt z zewnętrzną ścianą budynku- nieogrzewaną, ściana sąsiada -ogrzewaną czy też jest wewnątrz Twojego mieszkania otoczone ogrzewanymi pomieszczeniami tegoż. Ważne jest jaka panuje tam temperatura. Dla łazienki i tu już obowiązuje norma temperatura wynosić powinna 24 st. C. Ponieważ łazienka została powiększona dla niepełnosprawnego to należy tą temperaturę zapewnić. Powiększenie grzejnika będzie skutkowała zwiększoną opłatą za ogrzewanie z czym należy się liczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To niech spółdzielnia poda numer normy. Może być to tylko wewnętrzna norma spółdzielni. Zresztą jeśli płacisz za ogrzewanie to ty decydujesz jaką chcesz mieć temperaturę. A jedyna normą jest temperatura w łazience 24 st. C i jeśli nie pozostaje spełniony ten warunek to wewnętrzne "normy" nie obowiązują.

 

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r. (Dz.U. Nr 75, poz. 690)

http://www.architektura.info/index.php/war...hniczne_budynki

 

§ 134. 1. Instalacje i urządzenia do ogrzewania budynku powinny mieć szczytową moc cieplną określoną zgodnie z Polskimi Normami dotyczącymi obliczania zapotrzebowania na ciepło pomieszczeń, a także obliczania oporu cieplnego i współczynnika przenikania ciepła przegród budowlanych.

2. Do obliczania szczytowej mocy cieplnej należy przyjmować temperatury obliczeniowe zewnętrzne zgodnie z Polską Normą dotyczącą obliczeniowych temperatur zewnętrznych, a temperatury obliczeniowe ogrzewanych pomieszczeń - zgodnie z poniższą tabelą:

 

+20°C

- przeznaczone na stały pobyt ludzi

bez okryć zewnętrznych,

nie wykonujących w sposób ciągły

pracy fizycznej

pokoje mieszkalne, przedpokoje, kuchnie indywidualne wyposażone w paleniska gazowe lub elektryczne, pokoje biurowe, sale posiedzeń

 

 

+24°C

- przeznaczone do rozbierania,

- przeznaczone na pobyt ludzi bez

odzieży

łazienki, rozbieralnie-szatnie, umywalnie, natryskownie, hale pływalni, gabinety lekarskie z rozbieraniem pacjentów, sale niemowląt i sale dziecięce w żłobkach, sale operacyjne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Podepnę się pod temat, przeszukałem przez kilkanaście dni wiele postów na temat zapotzrebowania na ciepło przez określone pomieszczenia i stwierdzam, że jest bardzo dużo rozbieżności. Każdy ma różne zdanie na ten temat. Zwracam się do was Panowie o pomoc ponieważ w zimie w pomieszczeniach jest trochę "chłodno". Podam jak najwięcej danych o mojej instalacji, na którą składają się:

- kocioł Rakoczy z górnym spalaniem, moc nominalna 22kW, sprawność do 78%,do tego pompa ze sterownikiem i miarkownik ciągu,

- wymiennik CWU dwupłaszczowy Galmet 120L, moc 12kW,

- grzejniki aluminiowe Ferroli połączone miedzią.

A teraz kilka informacji na temat domu. Dom jest piętrowy (parter i góra, nieocieplony, okna nowe PCV.

I tak na parterze (wysokość ścian wszędzie po 2,75m):

- 2 pomieszczenia po 21m2 - 13żeberek w każdym,

- 1 pomieszczenie 23m2 - 17żeberek,

- łazienka 8m2 - 8 żeberek + drabinka (ok.650W),

- korytarz 9m2 - 8 żeberek,

- klatka schodowa 7 żeberek,

- dwa małe pomieszczenia w każdym po 7 żeberek.

Na parterze jeszcze jest w miarę ale też nie za cudownie.

 

Na górze (strop nieocieplony) wysokość ścian 2,5m:

- 3 pomieszczenia po 21m2 (jedno to pokój balkonowy) we wszystkich po 10 żeberek,

- łazienka 2,5m2 - drabinka (ok 540W),

- jedno pomieszczenie 9m2 - 10 żeberek.

 

Planuję dolożyć żeberek, tylko nie wiem po ile. Zaznaczam że na górze jest bardzo zimno. Jeśli moglibyście coś doradzić, ile tych żeberek pododawać byłbym bardzo wdzięczny, za każdą radę z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jak na moje oko to żeberek może być ciut za mało, ale jeśli dokonałbyś termomodernizację to mogłoby się okazać iż jest wystarczająco. Dodatkowo termomodernizacja pozwoli Ci zaoszczędzić na opale.

 

A jeśli zwiększenie ilości żeberek to u Ciebie jedyne rozwiązanie to przyjmij 100W/m2.

Edytowane przez chrisowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!Masz zdecydowanie za mało tych żeberek.Mieszkam w starym budownictwie (blok z lat 70 -tych).W pokoju o pow.15 m2 mam 19 żeberek.Po ociepleniu ścian wymianie okien jest super mogę regulować temperaturę zaworem.Więc stosunek żeberek do m2 jest większy od 1,0.Myślę ,ze gdyby U ciebie był zbliżony do 1,0 to powinno być dobrze.Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.