Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Termotech Silver Eko 5+, problem z nastawami


Mmmarek

Rekomendowane odpowiedzi

Mysle,že je to tak:Ustawisz siebie dobro dwustan na wiekszej mocy,ktora wystarczy na cala zime i potem wlaczas pid i te ustawy z dwustanu sa 100% pida.Sterownik wylicza podawanie i nadmuch od tych ustawien pomiedzy 3-100% .Jak proste.

5s podawanie jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bercus ciekawe, to co piszesz. Na pewno sprawdzę. Może możesz zaproponować jakieś sensowne ustawienia dla dwustanu? Żeby jakoś tego PIDa ogarnąć.

 

Szczerze mówiąc, na ten moment chętnie bym już wywalił ten sterownik i zamontowal tam coś sensowniejszego. Jednak nie jestem specem i nie wiem, czy jest to w ogóle możliwe oraz jak wyglądają ewentualne koszta, bo jak to ma być kolejny tysiąc, to na razie chyba pomęczę się z tym :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie Słuchaj fafała miesza i błądzi. Chłopie masz skzp, to doradzaj w jego kwestii i nie kręć i nie kombinuj. 

 

Tu jest prosto jak drut

Dane wyjściowe dla 100%mocy 

Podawania (jego 10sekund)

Pauza (jego 55sekund)

Max obroty dmuchawy dla 100%mocy (jego 30%, które sterownik dzieli na zakres do dołu) 

I tyle, bo reszta łącznie z podtrzymaniem idzie z automatu a Ty mu mieszasz w głowie i pierdoły wypisujesz. 

 

Chłop ma na test zostawić na dzien 10/55 z nadmuchem max 50%.

Jak paliwo wypali lepiej, w kotle będzie jasniej, to będzie to właściwa droga na to paliwo. 

Jak nie poprawi, to jutro sprobuje inaczej. Tj zostawi nadmuch 25-30% ale zmieni dawkę na 5sekund podawanie i 40sekund pauza. 

Strone wcześniej była fota, gdzie było w dolnym prawym rogu widać % wykorzystania mocy, było 50% więc pole manewru jest

Ty mu przestań mieszać i kręcić jak nie znasz stera

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pieklorz faktycznie mogłem źle odczytać Twoje podanie nastawów i się do tego przyznałem . Oczywiście że chętnie poczekam na to co będzie . Tylko jedna rzecz . Pierwsze słyszę by ze spiekiem walczyć większym powietrzem . I nawet wcześniej jak nie miałem skzp na dwustanie robiąc rakietę z palnika . Bo też robiłem to . Miałem dużo spieków . Dopiero korekcja powietrza to uspokajała . Poprzedniej zimy kociołek na dwustanie nie miał powietrza więcej niż 20 . Różnice stera ok ale ta ilość powietrza w górnej modulacji jest moim zdaniem za duża . Jak mu sterownik częściej działa w zakresie pełnej mocy to będzie spiekalność . I kupka bo nie da się uciąć też wiele z tego względu że niżej stosunek powietrza wydaje się być dobry . A teraz spokojnie czekamy na dobę i efekty.

Jak będzie źle to lecimy z dwustanu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pieklorz Po sprawdzeniu na 10/55/50% stwierdzam, że to nie to. Kocioł cały czas buja się w granicach 50 stopni, przy zadanej 55. Spieki identyczne, a może nawet i większe. W kotle nic jaśniej, nawet bym powiedział, że więcej wali w komin, bo widzę jak to wygląda pod górną wyczystką kotła. Może by tak spróbować dać mu podawanie krótsze o połowę i zmniejszyć też przerwę? Może jak częściej poruszy paleniskiem, to będą mniejsze spieki? Ilość paliwa będzie praktycznie identyczna, tylko podawana częściej. Tylko pytanie, co z nadmuchem, jedziemy w dół? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj drugą opcje

Podawanie 5sekund 

Pauza 35-40sekund (skracaj pauze w stronę 27sekund tak, aby kocioł dobił do nastawy, zacznij od pauzy 35sekund i niech chociaż 2h tak sprobuje pracować zanim skrocisz pauze) 

 

Nadmuch 25-30%

 

I parę godzin niech pracuje

 

Pomocny byłby wykres pracy, ale on jest jak dokupisz Moduł internetowy Safe IT WiFi i podepniesz się pod neta. 

 

Masz zwykły palnik fajkowy, jak RI węgla wyzsze to w przypadku gdy nastawami nie uwalczysz dokup sobie pelletu czy czeskiego eko czy czegoś o niskiej spiekalnosci i kaloryczności, wymieszaj z tym co masz 50:50 i spalisz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pieklorz no to jedziemy. Dałem 5/40/30%.

Jak cenowo wychodzi taki pellet? Słyszałem też coś na temat dosypywania wapna... Co o tym sądzisz? Działa? Bezpieczne to dla kotła? Z ciekawości, czym Ty palisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wapno hydratyzowane oblepia brylki węgla, przez co jest dluzszy czas na to, aby węgiel się spalil zamiast spiec z wierzchu i wyprodukować spiek koksowy. To tak po ludzku o co chodzi z wapnem. 

Pellet poszukaj najtanszego w okolicy, to ma być do zmieszania z weglem, więc cena ważna a jakosc niekoniecznie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pieklorz dzięki serdeczne, w sumie zakup wapna to grosze, bo 20KG to koszt +/-10zł. Choć najtańszy pellet to też jakoś 13zl/15kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy dobro ustawiasz,može tež bedzies miac pylkowy popiol jak sasied na tym samym weglu.Wapno ostatecznie :-) zjada kosz i slimak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sąsiad ma inny dom, inna instalację, inną moc kotła i pewnie inny palnik oraz inne zapotrzebowanie na moc

Stąd może taki węgiel lepiej spalać. Tego się tak nie porównuje.

 

To kolega ma spalać tu i teraz w swoim domu, kotle, palniku. Ma zwykłą fajkę a ona musi mieć węgiel o niskim RI ot cała tajemnica.

Ja bym kupił na jego miejscu 3worki pelletu i jeden worek groszku do kosza, na to pół worka pelletu i tak na zmianę do pełnego kosza, jak będzie schodzić opał, to się sam przemiesza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pieklorz Jasne, ja nie staram się tego w ten sposób porównywać. Wiadomo, że ma inną instalację, inny kocioł/palnik i inny dom.

 

Myślisz, że serio ten pellet coś pomoże? Z przemieszaniem problemu by nie było, mam na tyle duża kotłownię, że śmiało mogę sobie to rozsypac i przemieszac. 

 

Może polecisz jakiś groszek, którego warto by spróbować? Tamten i tak muszę spalić, a mam chyba jeszcze prawie 500kg. Zaraz idę do kotłowni zrobić jakieś fotki, jak to wygląda obecnie.

 

Ps. Jest jakaś minimalna ilość paliwa w podajniku, która powinna się tam znajdować? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pieklorz tak to wygląda obecnie. Nagrałem krótki filmik, to chyba lepsze niż fotki. Obecne ustawienia to

Podawanie 5s

Przerwa 57s

Dmuchawa 30%

Nie dawałem więcej podawania  bo mi przewalało opał. Filmik musiałem wrzucić na YouTube, bo tutaj nie chciał się dodać. Niżej link

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uh ah piec piew . Czy ilu tu jest zaangażowanych w tą dyskusje . Ja stawiam 

 Pieklorz ja gadałem głupoty ale równie wzniosłe co kręcenie dmuchawą tak wysoko .a teraz  siadaj i myśl trzeba jakoś to rozgryźć .pssss ..

Co mi się nie podobało na początku to już opisałem . Rozpisuje się bo tak może gdzieś ktoś trafi i zalapie o to co mi chodzi albo się domyśli .

Pierwsze fotki płomienia . Ostre wskazujące na za dużo powietrza do tego spieki . Jednak jeszcze coś i to widać na filmiku też . Ten płomień kładzie się na prawo . Nie znam tego palnika ani konstrukcji . Ale może tam coś trzeba uszczelnić ? Lub przeciwna strona jest przytkana czyli strona w którą kładzie się słup .

Dla tego wiedziałem że kręcenie dmuchawą nic nie da bo po prostu bije powietrze które nie bierze udziału w spalaniu a jedynie chłodzi kociolek od srodka .

Rada taka wróć na poprzednie nastawy te co miałeś na początku po korekcji dawki , którą zasugerowałem. Pisałeś że kopiec jest ok. Weź szpachelke lub nawet haczykiem  zrób dwa miejsca w środku kotla takie oczyszczone . Będą potrzebne do obserwacji czy sadza nie zarastaja . Ogarnij palenisko . Zamknij wsio . I ustaw powietrze maksymalne na próbę 26 .jeżeli ster obniżenie robi procentowo to na filmie masz 90 mocy , czyli trzy procenty dmuchawy już są mniej . Jak damy maks 26 to już może być jakiś efekt . Obserwuj co się dzieje na różnych mocach. Daj znac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Mmmarek napisał:

@Pieklorz

Myślisz, że serio ten pellet coś pomoże? Z przemieszaniem problemu by nie było, mam na tyle duża kotłownię, że śmiało mogę sobie to rozsypac i przemieszac.

Może polecisz jakiś groszek, którego warto by spróbować? Tamten i tak muszę spalić, a mam chyba jeszcze prawie 500kg. Zaraz idę do kotłowni zrobić jakieś fotki, jak to wygląda obecnie.

Ps. Jest jakaś minimalna ilość paliwa w podajniku, która powinna się tam znajdować? 

Masz zwykłą fajkę, to palnik, który zagęszcza paliwo w strefie spalania, jest zatem wrażliwy na jego RI (spiekalność) przy paliwach, które po odgazowaniu i przejściu w fazę koksu zwiększają swoja objętość będzie się zacinac i rwać zawleczki. Oczywiście pytanie, czy palenisko szczelne jest ważne, ale kłopot raczej w węglu do palnika leży

 

Jak trzeba grzać a masz paliwo o wyższym RI, to palnik fajkowy z danej ćwiartki zaczyna zrzucać niedopalony koksik, pali się nierówno i występuje niedopał

 

Retorta fajkowa, taka klasyczna wymaga paliwa o niskim RI to najcześciej oznacza kaloryczność 23-25MJ i nie więcej

np. coś w taki deseń:

https://www.pgg.pl/sklep-internetowy/index/produkt/id/9%2C>>+Retopal+-+Ekogroszek+<<

 

tu coś z Syberii, co także powinno się bez przygód na fajce spalać

https://sibugolpl.com/produkt/groszek-8-25/

 

albo zwykły Anmag

https://imexpiechota.pl/ekogroszek-produkcja/

https://imexpiechota.pl/wp-content/uploads/cennik-wegiel-worki.pdf

 

To co masz, jak dalej już parametrami nie idzie uwalczyć- kup sobie te 3worki pelletu i wymieszaj jak pisałem, tak aby wzrokowo było to 50:50 (nie wagowo, tylko objętościowo)

Dla retorty przyjęło się zalecenie, aby pilnować, by opał w koszu nie schodził <30%zasypu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@FAFAŁ @Pieklorz tak wygląda palnik od spodu. Ta "szpara" to jest normalna sprawa? Z prawej jest dość szeroką, natomiast zmniejsza się w lewą stronę aż praktycznie do zera. 

IMG_20190314_092137.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to wygląda . Z prawej większą szpara mniejszy ogień . Trzeba by zobaczyć co tam jest i czy to szczelne . Na oko może być powodem pochylenia płomienia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Isto jest korona nie sczelna,co jest w gore,bedzie wewnatrz na dole.Sczelina krzywa,plomien isto dla tego w strone.I spalanie w du....Popraw tego i tylko wtedy možeš dostosowač spalanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bercus @FAFAŁ poprawie to dzisiaj, jednak pytanie, czy mam to czymś uszczelniac? Czy tylko poprawić, w sensie żeby równo przylegało? Kocioł jest nowy, ma miesiąc czasu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że to musi być szczelne . Jak uszczelnić pewnie silikonem pomiędzy dwa elementy . To jest rozbieralne . Trzeba oczyścić ,skleić i pozakrecac dobrze pasując te elementy . Mamy już pierwszego winowajce . Co dalej to dopiero po uszczelnieniu wyjdzie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na gore usczelni kitom kominkowym,na dole nie wiem,jesli nie tam sczelina do napowietrzania pomiedzy podajnikom i korone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

To palnik pancerpola jak dobrze widzę , wystarczy te śrubki popuścić potem wyciągasz i w sam róg nałóż silikonu 1200-1500 stopni klapnij dociąg śruby i gotowe to raptem 3 minuty roboty.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, rozbiorę to po pracy i dam znać jak to wygląda. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to wygląda po uszczelnienia. Zdecydowanie prostszy i rowniejszy płomień. 

IMG_20190314_134412.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.