Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Termotech Silver Eko 5+, problem z nastawami


Mmmarek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam problem z kotłem jak w temacie, Termo-Tech Silver Eko 5+. Sterownik to ELEKTRO-MIZ Minister PID. Mianowicie, kocioł ma problem osiągnąć temperaturę zadaną, 55 stopni i cały czas pracuje, nie przechodząc w stan podtrzymania. Moc 14kw, ogrzewam na ten moment jakieś 100m2, średnio docieplonego domu, okna nowe. Niżej podaję obecne nastawy:

Temperatura zadana 55 stopni. 

Czas podawania 10 sekund. 

Przerwa 55 sekund

Nadmuch 30% (klapka otwarta na 2cm)

Czas podtrzymania 15min.

Obecnie spałam około 25kg groszku na dobę, groszek Polski, kaloryczność min 26MJ.

Kiał ktoś do czynienia z tym kotłem/sterownikiem? Jakieś porady, gdzie poszukiwać korekt? 

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi. 

 

Marek. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób jakieś fotki . Po ustawieniach można by się spodziewać niedopałków . Co masz na myśli pisząc że nie osiąga zadanej hmm w jakiej granicy piecyk że tak powiem się zatrzymuję . Tak przy okazji to praca w pidzie polega na tym by piecyk jak może nie przechodził w czuwanie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Pisząc o nieosiaganiu temp. zadanej miałem własnie na myśli to, że kocioł w sumie nigdy nie przechodzi w stan podtrzymania. I tak, są niedopałki. Niżej zdjęcia. 

 

PS. Nie sugeruj się temperatura CWU, ponieważ czujnik temp. mam odłączony. 

IMG_20190310_125455.jpg

IMG_20190310_125554.jpg

IMG_20190310_125526.jpg

IMG_20190310_125543.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powietrza można dać delikatnie mniej i podawanie a zaszalejmy do 6lub 7.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

??

To sterownik z grupowym sterowaniem nadmuchem, 30% to bardzo mało a Ty jeszcze chcesz mniej mu kazać ustawić?

Zadaniem PID-a jest dążenie do pracy ciągłej bez odstawiania, on sam ściąga nadmuch i wydłuża pauzę

 

Jak już chcecie z ręki ustawiać i tak nisko dawać nadmuch, to wyłączyc pid-a i będzie przechodził w podtrzymanie i wystarczy wówczas niższy, jednostajny nadmuch

 

Kolego skąd taka nastawa nadmuchu się wzięła?

Ten polski węgiel 26MJ to napisz coś wiecej co to jest, z jakiej kopalni

Jak nie korzystasz z pompy ładującej CWU, (nastawe masz CWU wyłączona, bo widać N --) to daj sobie ten czujnik na powrót kotła, będzie odczyt co wraca na powrót z instalacji

**************

Jak chcesz, aby sterownik stawał na zadanej, to trzymasz środkowy guzik chwile dłużej

zjedź niżej w menu (rozpalanie,podajnik.. do pozycji o  nazwie "sterowanie PID włączone", przestaw to na wyłączone)

ustaw sobie wówczas podtrzymanie np. podtrzym.przedm co 10minut na 15sekund, dalej pozycja podtrzym dawka 15sekund co ile przedmuchów daj na 3

tryb pracy podajnik przez 8-9sekund co Twoje 55sekund i do tego limit obrotów dmuchawy 25-30% w trybie bez pid-a

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pieklorz Nastawa nadmuchu wzięła się stąd, że tak mi podpowiedzial serwis... Cale te ustawienia mi podpowiedzieć. Węgiel jest Katowicki, kaloryczność min 26MJ, siarka poniżej 0.6, popiol poniżej 10%. Tak deklarują. Ogólnie węgiel pali się i tak o niebo lepiej, niż choćby bartex Silver, który również sprawdzałem. Póki co spalanie wychodzi na jak napisałem wcześniej, co w sumie jak na ogrzewany metraż, wydaje mi się sporo.

 

Czujnik zgodnie z Twoją podpowiedzia dałem na powrót, między otulinę, a rurę od powrotu zaraz przy kotle, taki mam z tego odczyt jak na zdjęciu (zrobione po ustabilizowaniu się temperatury na czujniku). Zawór czterodrogowy mam ustawiony na 4.

IMG_20190310_143701.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedziałem powietrze niżej bo widać spore spieki , może by się udało ich pozbyć . Zresztą na foto widać całkiem spory słup ognia . Oczko dwa nie wiele zmieni a może uda się pozbyć ich .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pieklorz Spalanie bez PIDa przy tych ustawieniach nie zdaje kompletnie egzaminu. Spieki jak były, tak są, dodatkowo tak mi przerwala opał, że w popielniku mam mieszankę węgla i spieków wielkości piłki do golfa. Moim zdaniem, winę opału można wykluczyć z góry, bo kumpel dwa domy dalej kupuje identyczny i u niego jak po kilku dniach wybiera popiol, to jakieś 90% wygląda jak popiol z papierosa. I to nie historia zaslyszana, tylko sam widziałem, bo też nie wierzyłem. Spieki można na palcach jednej ręki policzyć. Może jeszcze jakieś rady? Zostać w PIDzie i coś zmienić?  Co sądzisz na temat spalania? Nie za dużo trochę 25kg na dobę? Wiadomo, co innego gdyby były mrozy, ale u mnie przez ostatnie 2 tygodnie nie było w ogóle przymrozki, temp. na zewnątrz w nocy oscyluje między 2/3 stopnie, a za dnia 5/13.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjeciach popiolu widač nie dopalony groch i spieki zaraz.Jest problem w ustawieniu nadmuchu w pid zie.Na malej,lub wysokej mocy jest dužo powietrza-dla tego spieki i jescze do tego jest w malej,lub wysokej mocy za malo powietrza,z tego jest niedopalony.Trzeba obserwowač,kiedy(na jakej mocy) kopczy(malo powietrza,niedopal),lub idzie jak rakieta(dužo powietrza,popiol sa topi i powstaja spieki) i dla tego sterowač korekty powietrza dla niska,lub wysoka moc PID.Poniewaž kociol w pid prechodzi przez sredna moc,tam sa spalanie troche porownuje i ciežko sa ustawi  odpowiedny nadmuch dla mocy gornej i dolnej.Bez tego ale nie osczednoszci w pidzie.Cierpliwosc tego chce i male zmiany i nastepnie kilka godzin do porownania.

Spieki i niedopal zaraz tež može byč nie sczelna korone palnika na dole.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bercus dzięki za odpowiedź. Jednak w jaki sposób ustawiać tam moc nadmuchu na małej lub wysokiej mocy? Ten sterownik ma tylko opcję ustawienia mocy procentowo, nic więcej. Chyba, że mam szukać po prostu "złotego środka"? Choć z tym nie wróże sobie powodzenia, bo jedyna opcja na dłuższe obserwowanie spalania, to weekend. W tygodniu nie mogę sobie niestety na to pozwolić, a wiem, że bez tego będzie ciężko. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korekcja powietrza w sterowniku musi byč.Každa instalacja jest inna.Každy komin ma inny ciag i wysokosc nadmorska :-),inny opal wymaga inny nadmuch.  Nie istnieje uniwerzalna nastawa dmuchawy.Sterownik bedzie miač cos jak ustawienie dmuchawy dla 1 i dla 100% mocy.Wejdž w menu serwisowe,jesli nie tak w standardowom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ograniczajac moc max na to 30 czy 50 czy 55% powodujesz, że sterownik dzieli sobie to na swoje kroki jako 100%mocy w dół. 

Jak masz w kotle czarno i jest niedopał, to ja bym nadmuch podniósł. Dla 30%nadmuchu wieksza pauza albo zostawiasz pauzę jaka jest i nadmuch dałbym wyjściowo dla pida wyższy tj 50% i zobaczyć na nastepny dzień, czy w kotle jasniej i mniej niedopału

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pieklorz tak też uczynię i dam znać jakie wyniki. Jeszcze raz dzięki za rady :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Pieklorz napisał:

Ograniczajac moc max na to 30 czy 50 czy 55% powodujesz, że sterownik dzieli sobie to na swoje kroki jako 100%mocy w dół. 

Jak masz w kotle czarno i jest niedopał, to ja bym nadmuch podniósł. Dla 30%nadmuchu wieksza pauza albo zostawiasz pauzę jaka jest i nadmuch dałbym wyjściowo dla pida wyższy tj 50% i zobaczyć na nastepny dzień, czy w kotle jasniej i mniej niedopału

Próbuje Cie jakoś zrozumieć . I uwierz mi nie potrafie . Może źle czytam może Twoja wypowiedź jest nieco zagmatwana dla mnie . Z tego co rozumiem pomijając pierwsza część wypowiedzi .patrząc na fotki autora tematu dla mnie jest jasne za dużo podane w krótkiej przerwie to sprawia że podajnik przesypuje . Wniosek prosty albo dawka w dół jak to napisałem na początku albo zmiana czasu przerwy w gore . Trzeba to tak ustawić by kopczyk na palniku był odpowiedni . Nie wypowiem się na ten temat bo posiadam palnik rynnowy . Jednak to że mam inny palnik nie oznacza że nie widzę co się dzieje u autora . Więc przesypywanie mamy jako tako objaśnione . Kolejna rzecz . Sugerujesz mu podanie więcej powietrza . Tylko jaki to ma sens ? Jedynie to że znów patrząc na fotki widzimy jak palnik robi " rakiete " to już daje do myślenia że jest tego powietrza zbyt dużo że tak powiem w górze modulacji . A chcesz by kolega dmuchał jeszcze więcej . To nic nie da bo i tak większość popiołu tego typ papierosowy zostało porwane w górę lub też stopione w kalafiora . Na prawdę próbuje i za nic nie mogę pojąć tego o czymu piszesz . Kolejna sprawa spalanie  25 kg to sporo i sądzę że duża część to leci w komin . Nie odbierz mnie źle jako początkowego firmowego palacza ale nie hu hu nie kumam Twoich porad . A teraz poniekont zgoda :) 

nie ruszając nadmuchu a zmniejszając moc np do tych 55% obetniemy palnikiem też maksymalny zakres powietrza . I tu specjalnie nie dawał bym a nawet nie ruszał ustawień dmuchawy . Bo jak i też to zauważył kolega bercus jest go w tym zakresie za wiele .

reasumujac palnik a raczej sterownik trzeba opanowac . A ja powiem jeszcze tyle bo tej zasady się trzymam . Najpierw opanuj dawkę paliwa później dobierz odpowiednią dawke powietrza . 

wiec sorki Pieklorz nie rozumiem a chcę to wyjaśnić być może i ja coś źle robie hmm może nie podam swoich nastawów a może troszkę zdradzę że u mnie powietrza tyle nigdy nie było poza chwilami gdy chciałem szybko wszystko wypalic .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@FAFAŁ z tym, że ciągnie trochę w komin to pewnie masz sporo racji. Czopuch gorący, ręki na nim nie utxymasz nawet przez 2 sekundy. Jak temperatury spalin to nie powiem, ponieważ nie mam tam czujnika. Nie mam też żadnego regulatora ciągu, ani nawet klapki na łączeniu kotła z kominem, żeby trochę przymknac. Chociaż ostatnio zauważyłem, że w kotle bardziej robi się szaro, niż czarno od sadzy, a to chyba dobry znak. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dobry to znak tylko zaś złym znakiem dla kieszeni Twoje bo sporo idzie w komin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@FAFAŁ tak wiem, widzę to po spalaniu. Jakieś rady może? Jak podniosłem moc dmuchawy do 50% to widzę, jak sypie aż iskry do samej góry, a to chyba znak, że jeszcze więcej idzie w komin? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejsz ta dmuchawę tak jak byla . I jak masz możliwość zmniejszenie mocy kotła to ustaw ja tak jak Pieklorz pisał w granicach 50 lub 55 %. To spowoduje też obciecie górnych zakresów dmuchawy . A prościej nie rozkręci jej do tych 30% a będzie gdzieś około 18% jak dobrze na szybkości policzyłem . Jak by kopcić zaczęło zostawiasz moc kotła taka jak ustaliliśmy a podnosisz moc dmuchawy o kilka procent . Idzie ciepło więc nie będziesz potrzebował większej mocy kotla w razie czego musisz pamiętać że zwiększając moc kotła trzeba zmniejszyć moc dmuchawy bo będzie zaś robić rakietę . Mam nadzieję że to prosto opisalem hihi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@FAFAŁ prosto opisałeś, jednak w tym sterowniku nie ma opcji ustawienia mocy kotła :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to już kiszka . Czyli leć z maksymalnym powietrzem w dół . Po te dwa procent i obserwuj czy końce płomienia nie robią się bardzo żółte i kopcace . Przy otwartych drzwiczkach może to wyglądać dobrze a jak mu się zamknie to zmniejszy powietrze w tedy procent w górę lub dwa powinno pomóc . Obserwuj też środek kotła czy się nalot sadzy robi po jakimś czasie . Jak jest też powietrze w górę . Co jeszcze hmm . Dolny zakres wydaje się ok czyli klapki można by nie ruszać . No i ta nieszczęsną dawka moim zdaniem za duza a przy pocięciu powietrza może być jej tzn przesypane go jeszcze więcej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@FAFAŁ dawkę już zmniejszyłem, bo bym nie nadążył wybierać z popielnika i połowa grochu by poszła w kosz, bo przebierać mi się tego nie chce :) Takie ustawienia podpowiedział serwis, na groch bym nie zarobił w takim tempie. Póki co jadę na podawaniu 6s, przy przerwie 50s. Kopczyk wydaje się ok, żar nie zapada się w palenisku, jest tak z 2cm w górę, no i nie przesypuje. Jedyne co, to cały czas są spieki i w sumie tyle. Wrócę z pracy to wrzucę fotki jak to wygląda od wczorajszego wieczora, no i będę kombinował jeszcze z tym powietrzem. Dam dmuchawę na 100% i będę zmniejszał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu stówa to Ci powiem od razu . No i fajnie z tą dawka zrobiłeś .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
7 minut temu, Mmmarek napisał:

@FAFAŁ dawkę już zmniejszyłem, bo bym nie nadążył wybierać z popielnika i połowa grochu by poszła w kosz, bo przebierać mi się tego nie chce :) Takie ustawienia podpowiedział serwis, na groch bym nie zarobił w takim tempie. Póki co jadę na podawaniu 6s, przy przerwie 50s. Kopczyk wydaje się ok, żar nie zapada się w palenisku, jest tak z 2cm w górę, no i nie przesypuje. Jedyne co, to cały czas są spieki i w sumie tyle. Wrócę z pracy to wrzucę fotki jak to wygląda od wczorajszego wieczora, no i będę kombinował jeszcze z tym powietrzem. Dam dmuchawę na 100% i będę zmniejszał.

Taka mała sugestia z tym powietrzem , wiem każdy kocioł inny itp ale np u mnie moc minimalna powietrza to 19 procent natomiast dla mocy maksymalnej powietrze jest na 26 procent . tam na pewno nie może być rakiety tylko spokojny żółty ogień .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@FAFAŁ to od ilu procent zacząć? 

@berthold61 u mnie jest możliwość ustawienia dmuchawy bodajże od 10%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.