Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór kotła - jaka firma i moc


Sparda

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 1.03.2019 o 12:48, Sparda napisał:

Link z zapotrzebowania cieplnego mojego domu (powierzchnia grzewcza około 150m2):

 http://cieplowlasciwie.pl/wynik/5eh9 - przy założeniu że będę grzał parter gdzie znajduje sie kotłownia i garaż

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/5eh5 - przy założeniu że ogrzewane są tylko pietra mieszkalne, gdyż w garażu jest 1 mały kaloryfer - skłaniam sie do tego wariantu.

Ile i czego spaliłeś do ogrzania tego domu w sezonie 2017-2018 ?

Może Skam-PV 13 wystarczy - mam taki i wymaga minimum obsługi a przy kominie, który pewnie jak ja masz z cegieł bez wkładu to naprawdę bardzo dobry wybór bo mozna łatwo podnieśc temp. spalin na wiosnę i jesień by komina nie zajechać - w innych konstrukcjach to albo niemożliwe albo bardzo trudne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co roku spałam 5 ton węgla kamiennego i z 10 m3 drewna.

Wysłane z mojego ONEPLUS A6003 przy użyciu Tapatalka
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze, najpierw weź się za termoizolację domu. Rozumiem ściany, ale podłogę poddasza, podłogę parteru jakoś musisz docieplić. Spalasz bardzo dużo moim zdaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar to zrobić w lecie tak jak Pieklorz radził, wełna mineralna na strychu i zaizolować, bo ściany zrobione

Wysłane z mojego ONEPLUS A6003 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więcej niż 10 kw w tym sezonie to nie widziałem na kotle. A jak to teraz jest z gwarancją w seko Maxx le nadal 10lat na spawy a 2 lata na blachę?? Myślałem również o tym modelu ale bardziej przemawia do mnie pv13.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, 

@lechumb zmienili 5/10 gdy masz ochronę powrotu. Pozdrawiam Krzysiek 

seko_warunki_gwarancji_2017.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli z tejże gwarancji wynika że gwarancja jest do stu dni, a studnia za bramą. A tak na serio to chyba seko nie jest pewne swych produktów albo taki śmieć sprzedają że tak się papierkiem zabezpieczają i ta temp powrotu 60st. No to się wyleczyłem z seko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale większość producentów chce 55* na powrocie. Taki myk w razie awarii, żeby serwis wiedział co powiedzieć. Niestety na zaworze 4D jest to opcja raczej mało osiągalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie osiągalna?? Ja mam 4d z pompa kotłowa na powrocie i zasilanie mam 68 a powrót 64-65.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.03.2019 o 21:51, eliks napisał:

Ale większość producentów chce 55* na powrocie. Taki myk w razie awarii, żeby serwis wiedział co powiedzieć. Niestety na zaworze 4D jest to opcja raczej mało osiągalna.

Bez problemu osiągalna, chyba że właściciel pali z temp 50C a  chce na powrocie 55C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to forum pokazuje że raczej nie bez problemu, nawet z pompą kotlowa mało kto trzyma taki parametr. Niestety tylko promil czyta dtr kotła,  nawet instalatorzy idą na skróty i ustawiają 40* mówiąc "wystarczy". I to nie tylko przykład z forum, ale z życia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Problemem jest mniej wiecej to o czym pisze Sambor. A chwilowe spadki przy dobrze prowadzonej instalacji i kotle w okolice 40 stopni nie wyrzadza zadnej szkody. I to nawet w dlugiej perspektywie czasowej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 65* zadanej na kotle nie utrzymasz na 4D 55* na powrocie bez pompy kotlowej. Wystarczy wejść na pierwszy lepszy temat z Sasem.  Tutaj sami autoryzowani instalatorzy ustawiają zadaną powrotu na 40*. Na szczęście ja mam temperaturowy na stałe 55* i nie mam takich problemów,  nawet z jedną pompą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnia prawidlowa 70°, 4d, 2 pompki,delta teraz 2,5°,w mroze 5,5°.Jedna i druga pompka II bieg,razem 40W.Kiedy kotlowa na I,jest nestabilne,može 1 cal nie ideal :-) Delta CO opisujac delte kotla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.03.2019 o 12:09, Sparda napisał:

Co roku spałam 5 ton węgla kamiennego i z 10 m3 drewna.

Wysłane z mojego ONEPLUS A6003 przy użyciu Tapatalka
 

W takim razie Skam-PV 13 tak na styk powinien wystarczyć a skoro ocieplisz strych to już na spokojnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.03.2019 o 19:50, lechumb napisał:

Czyli z tejże gwarancji wynika że gwarancja jest do stu dni, a studnia za bramą. A tak na serio to chyba seko nie jest pewne swych produktów albo taki śmieć sprzedają że tak się papierkiem zabezpieczają i ta temp powrotu 60st. No to się wyleczyłem z seko

60 to faktycznie jaja są, w Skam-PV jest w DTR-ce 45-50 C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.03.2019 o 16:37, Visitor1230 napisał:

Zgadza sie. Tylko od kiedy 65 stopni  to prawidlowa temperatura na kotle?

Dla mnie DTR to świętość. SAS chce min. 60*, Stalmark 55* a Defro 65*. Z wytycznymi producentów dyskutować nie będę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz racje bo potem jakby co gwarancji nie będzie - a takie przypadki z kotłami D.... już widywałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam ponownie. Pozwolę sobie odświeżyć temat. Po wykonanym audycie energetycznym zalecana moc kotła to 16 kw.

Po zaciągnięciu wielu opinii oraz dostępność serwisu wybór padł na kotły z pierwszego postu:

 

Defro Sigma E 16KW z modułem wifi- cena 11 500 000 zł. brutto - serwis autoryzowany w odległości około 100km

 

Kołton EcoMatrix 15KW + sterownik ST-571 zPiD + moduł wifi- 10 000 000 zł. brutto - serwis w odległości 12 km. (Cena w sklepie firmowym z dodatkowymi zniżkami)

 

 

Teraz szanowni forumowicze pytanie do was, opłaca się dopłacać do Defro, różnica 1kw jest bardzo znaczna tzn. będzie odczuwalna? Dodam że u mnie w górach średnia temperatura. 2 zimie to około -11 - -15, a czasami dochodzi do -30.

 

Wybór padł na tę kotły z powodu łatwości czyszczenia i w miarę bliskiego serwisu. Dodam że ludzie z okolicy użytkujący piece koltona są z nich zadowoleni, a Defro jak Defro, sprawdzona konstrukcja i popularny model, ale wysoki koszt serwisów.

 

Bardzo proszę o rzeczowa opinie.

 

 

 

Wysłane z mojego ONEPLUS A6003 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak z audytu wyszło 16K to kocioł powinien być większy gdyż:

- o czym wielokrotnie pisaliśmy kotły 5kl moc nominalną osiągają na stanowisku badawczym a nie w praktyce

- po drugie jest trudny dostęp do paliwa na którym osiągasz tą moc znamionową

Jak że audyt był rzetelny to ja bym raczej radził kocioł 18-19kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestią jest taka czy będzie można na dotacje o 3kw większy kocioł wsiąść..

Wysłane z mojego ONEPLUS A6003 przy użyciu Tapatalka
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Audyt robiła firma Solar Projekt Biały i Manikowski Sp. z o.o

Ze wstępnych ustaleń z gminą do 3 kw można wsiąść większy kocioł a więc EcoMatrix 19 kw by pasowal

 

W tym roku max. Min. Temperaturę jaka odnotowaliśmy było -36' C.

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego można wiedzieć w jaki sposób był robiony audyt energetyczny? Bo to mnie ciekawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.