Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem Piec EMSTAL - STEROWNIK MASTER 500. Spadek temperatury


Adamoss

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich bardzo serdecznie.

Mam problem z piecem i borykam się z dużym zużyciem ekogroszku. 35-40kg na dobę.

Piec EMSTAL  12 - 35KW , Sterownik Master 500.

Objawy :  - długo i mozolnie dobija do zadanej temperatury

                 -  Gdy rusza ponownie po procesie podtrzymania temperatura powrotu zjeżdża ostro w dół (rury od powrotu zimne)

                    (przykład): Zadana 65C , pompa c.o 64stopnie. w Stanie podtrzymania dobija do 73-74C a potem spada do 41C i od nowa.

Próbowałem różnego paliwa. Pali się ładnym płomieniem. Brak spieków, mało popiołu.

 Testowałem nawet CO- 50C - pompa - 40C i jest to samo. Zjazd temp w dół , to samo przy C.O 75C i pompa np: 55C i wiele innych.

 Około 200m do ogrzania -  Dom ocieplony,  grzeniki starego typu żeliwne i nowsze. 

Regulator pokojowy włączony : 20stopni i trzyma temperaturę. 

Parametry:

Podawanie - 10 sek

Grzanie pauza - 55sek

siła nadmuchu - 60%

Nastaw CO - 65C

Pompa CO - 64 C (wcześniej 55C i próbowałem też 40C)

C.W.U - 50C

Przesłona na dmuchawie otwarta na 20% (testowałem różne)

Ogólnie próbowałem już wszystkiego i różnych ustawień. Pompy pracowały na 1 i na 3 biegu.

Jeśli ktoś ma jakiś pomysł to będę wdzięczny. 

piec1.jpg

piec 2.jpg

piec3.jpg

piec 4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Adamoss napisał:

Parametry:

Podawanie - 10 sek

Grzanie pauza - 55sek

siła nadmuchu - 60%

Nastaw CO - 65C

Histereza 1*C

Pompa CO - 64 C (wcześniej 55C i próbowałem też 40C)

C.W.U - 50C

Przesłona na dmuchawie otwarta na 20% (testowałem różne)

Przewymiarowany ten kocioł.....

Ustaw: 

CO  65*C

Podawanie  12 sek

Pauza   96 sek

Pompa CO wł. 60*C 

Histereza 1*C

Przesłona na wentylatorze tak aby została szczelina  1,5~2 cm Aha - pompy na poz 1

Poobserwuj jak to się zachowuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

5 minut temu, konopka napisał:

Przede wszystkim pompa co na 40*

2 godziny temu, Adamoss napisał:

 

2 godziny temu, Adamoss napisał:

Pompa CO - 64 C (wcześniej 55C i próbowałem też 40C)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam piec tylko troszkę mniejszy i tak mam w tej chwili ustawione, podałem swoje nastawy. Nic nie spada...

To jest rynna i dawka paliwa musi być większa , przerwa również,  bo to paliwo musi być dobrze spalone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Adamoss napisał:

Objawy :  - długo i mozolnie dobija do zadanej temperatury

                 -  Gdy rusza ponownie po procesie podtrzymania temperatura powrotu zjeżdża ostro w dół (rury od powrotu zimne)

                    (przykład): Zadana 65C , pompa c.o 64stopnie. w Stanie podtrzymania dobija do 73-74C a potem spada do 41C i od nowa.

Próbowałem różnego paliwa. Pali się ładnym płomieniem. Brak spieków, mało popiołu.

 Testowałem nawet CO- 50C - pompa - 40C i jest to samo. Zjazd temp w dół , to samo przy C.O 75C i pompa np: 55C i wiele innych.

 Około 200m do ogrzania -  Dom ocieplony,  grzeniki starego typu żeliwne i nowsze. 

 

 

 

 

Objawy wskazują na problem z instalacją a bez schematu i danych trudno będzie znależć przyczynę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompa co chodzi cały czas? bo tu już gdzieś na forum był taki sam przypadek. tyle że tam co jakiś czas załączała się podłogówka. z tego co widzę to nie masz żadnego zaworu regulującego temperaturę i podejrzewam że regulator pokojowy rozłącza pompę. jak cała instalacja wystygnie pompa załącza się i piec potem zasuwa żeby dobić temperaturę. to tak jak byś jadąc samochodem rozpędzał się i rzucał na luz i tak w kółko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś w tym stylu właśnie! Ale pompa włącza się tak jak ją ustawię. Czyli np: CO zadane 65, pompa 50C. Problem polega na tym ze potrzymanie samoczynnie dobija do 73.  A potem spadek temp na powrocie jest do 41C. zeby znowu dobić do 65 zjada za dużo opału. Nie ważne jakie temp ustawię na C.O i na pompę to spadki są za duże. Jakiś pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 


Włącz pompe na stałe. To ja miałem ten problem,ze sterowne było czujnikiem i tak się robiło. Po załączeniu pompy na stałe problem się rozwiązał po 36h jak instalacja zaczęła pracować równo. Pompy na 1 i będzie git. Żeby prawidłowo działał czujnik temp w domu musi być mieszacz z siłownikiem i wtedy to działa. Ja tak zrobiłem w ubiegła sobotę i dołożyłem pompe kotlowa i teraz jest ok.



Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Też to słyszałem.... ale  zrobiłem inaczej. Wywaliłem ten oryginalny bo niewiele daje na rynnie a kupiłem zwykłą żelazną patelnię o średnicy 28cm  za "aż" 16 pln i powiesiłem

Piec szybciej dochodzi do zadanej temperatury, mniej sadzy , czopuch chłodniejszy, wewnątrz temperatura spalin ~140*C

Nastawy w tej chwili 12/108 sekund, temp. zadana 65*C,  powietrze 1 cm szczelina, 

Zużycie groszku ~25MJ  - 20kg/doba

 

P1010001.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście! Grzejesz powietrze.....

  Ja kładę rękę na czopuch i jest przyjemnie ciepły a jednocześnie wstawiony termometr pokazuje wewnątrz czopucha 140 *C

Za duży nadmuch. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
W dniu 12.02.2019 o 15:53, Adamoss napisał:

itam wszystkich bardzo serdecznie.

Mam problem z piecem i borykam się z dużym zużyciem ekogroszku. 35-40kg na dobę.

Piec EMSTAL  12 - 35KW , Sterownik Master 500.

Objawy :  - długo i mozolnie dobija do zadanej temperatury

                 -  Gdy rusza ponownie po procesie podtrzymania temperatura powrotu zjeżdża ostro w dół (rury od powrotu zimne)

                    (przykład): Zadana 65C , pompa c.o 64stopnie. w Stanie podtrzymania dobija do 73-74C a potem spada do 41C i od nowa.

 

 

Pytanie zasadnicze. Jeżeli kocioł dojdzie do zadanej, to czy pompa obiiegowa się wyłacza. Albo wyłącza ja jakiś sterownik pokojowy. Bo tu może byc przyczyna. Przy stałej pracy pompki coś takiego nie powinno występować. A co do długiego dochodzenia kotła do zadanej to dobrze. Kocioł popracuje i będzie zdrowszy. Moc kotła ustawiona dość wysoko. Ale i metraż konkretny to może tyle wciągać. Błędem jest brak mieszacza . Na grzejniki mogłbyś sobie ( z podczepioną do niego pogodówka) puszczać 40 stopni. Trzymajac jednocześnie na kotle 65-70. Pytanie ostatnie, czy korona palnika jest uszczelniona. Jeżeli nie, to lewe powietrze wydajnie ochladza kociol, zwiększając zużycie węgla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Co jeszcze widze, to nierowne spalanie na palniku i za niski kopiec. Powietrze nie przechodzi przez trefe spalania. Tylko czesciowo bokiem. To tez wychladza kociol. Niewiem jak ten twoj dom jest ocieplony i jakie ma zapotrzebowanie. Ale 35kW to potwor. Wiedziales, ze dla stalej pracy tego palnika na mocy max potrzeba jakies 130 kg wegla na dobe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest zamontowany regulator pokojowy (myslę, że działa na prostej zasadzie odłączenia pompy jak temp w domu zostatnie osiągnięta). Jak kocioł dochodzi do zadanej temp to pompa się wyłącza i w podtrzymaniu nie pracuje. Temperatura samoczynnie podbije jeszcze między 3-5stopni i potem jak temperatura spadnie zjazd gwałtowny z np: 68stopni do 40C bo wraca zimna woda z grzejników i rozpędza się od nowa i tak w koło.

Na tą chwilę wyłączyłem regulator pokojowy. 

 C.O ustawiłem 55C i załączanie pompy od 35C. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Bardzo dobrze. Niech pompa pracuje w trybie stalym. Temperature kontroluj glowicami na grzejnikach. Kociol przy tym zuzyciu wegla tak pi razy drzwi pracuje z moca 10kW. Ale patrzac na palnik, kupe procentow z tej mocy puszczasz bokiem. CO na 55 tzn zadana kotla?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Visitor1230 napisał:

Co jeszcze widze, to nierowne spalanie na palniku i za niski kopiec.

Jaki kopiec widzisz na palniku rynnowym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.