Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja CO z wymiennikiem płytowym - ocena


Dayan

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

Proszę o ocene mojego schematu ideowego instalacji z wymiennikiem płytowym.

Obecnie mam instalacje z zaworem 4D ale musze przenieść naczynie wzbiorcze (adaptacja strychu z grzejnikami) bo brakło na nie miejsca. Będzie obok kotła w podpiwniczeniu.

Jestem po wstępnej rozmowie z hydraulikiem. Generalnie zgadza się z moim planem (cyt: zrobie jak Pan będziesz chciał) tylko twierdzi, że można użyć obecny zawór 4D za wymiennikiem (cyt: po co kupować nowy jak ten już mamy).

Kocioł ma 2 wyjścia i 2 powroty, dlatego jeden chce użyć z pompą kotłową (obecnie drugie wyjście jest tylko na CWU) a drugi na reszte aby czujniki ze sterownika miały lepsze dane. Temperaturą wody na grzejniki by zarządzał sterownik poprzez zawór 3D. Czy może jednak użyć starego 4D?

Z góry dzięki. Wszelkie uwagi mile widziane. Odpowiedź mam dać hydraulikowi do wtorku.

 

sch_co.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z teorią wymienników - oba te układy są niewłaściwe- wymiennik na stronie wtórnej pracuje na podciśnieniu, szczególnie niebezpieczne może to być przy większej ilości pomp np 2 i więcej.

Takie połączenie grozi kawitację na pompie i zapowietrzeniem instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli powinno to wyglądać mniej więcej tak?

W takim razie może zostawie 4D który mam i dodam obieg kotłowy. W sumie to dlaczego został usunięty? Samo 4D nie dogrzewa powrotu. Mam ciągle włączone CWU i dopiero kocioł stabilniej pracuje.

sch_co2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaw 4-d jak widzisz się nie w twoim przypadku nie sprawdza, gdyż i tak wymiennik potrzebuje wysokiej temp wody na zasilaniu , więc i tak zaw 4-D byłby prawie cały czas otwarty na max ponadto trzeba na powrocie z 4-D zamontować pompę kotłową , która wymusi obieg i podniesie temp powrotu kotła

Pompy przewałowej/ kotłowej nie potrzeba, gdyż wymiennik załatwia ochronę kotła.

jak nie wiesz co się robi z podwójnymi zasileniami to albo się jedno zaślepia albo pod 1 podłącza CW a pod drugie CO i jest git.

Pompa na obiegu wtórym na powrocie a nie na zasilaniu.

Jak to powinno być masz poniżej

Brak tylko ZZ za pompą kotłową, ale to drobiazg.

forum.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcemy obniżyć temperaturę zasilania na obiegu wtónym grzejników czy podłogówki oraz tłoczyć czynnik do wymiennika, musimy podłączyć w ten sposób:

2127636320_wymiennik3D.png.f4d412cbc9f33c12ec67c0cb8d0e680f.png

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ta instalacja to już zrobiona? Mam nadzieję, że instalator pamiętał o tym żeby dać po stronie wtórnej wymiennika ciśnieniowe naczynie wzbiorcze, bo jak będzie tak jak na rysunkach to może coś w tym pęknąć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie tak jak na pierwszym poscie autor napisal zrobilem instalacje zgodnie z takim schematem (oprocz pompy przewalowej bo j/w sambor napisal wymiennik sie zajmie ochrona powrotu) ok 5 lat temu. Pamietam sambor mi wtedy mowil ze moga byc problemy z 3d i temperatura za nim. Mimo to zrobilem. Instalacja pracuje, ma sie dobrze, żadnych nieprawidlowosci nie stwierdzam, teoria teoria praktyka pokazuje co innego. Dobierz prawidlowo wymiennik, no i naczynie przeponowe obowiazkowe ! P.s. jeszcze pare postow i koledzy ci reaktor atomowy dorysuja do tego schematu a koszty armatury kilkukrotnie przekrocza wartość kotła ☺ tu moje zmagania z przed lat ☺

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.