Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palenie od góry - pali się dolna warstwa i ciut za dużo spala.


andrzejk82

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem świeżym użytkownikiem kotła palonego od góry, nigdy wcześniej nie paliłem w kotle węglowym, wszystko miałem na gaz.

Mam problem, a może go nie mam - nie wiem. Wydaje mi się że mój kocioł zjada ciut za dużo węgla. Coś koło 30 kg na dobę. Kocioł  Mistal, 19kW, z dmuchawą i sterownikiem krypton CWU. Dom około 170m2 średnio ocieplony. Zasobnik wody 80l, podłączony na stałe pod obieg CO, bez osobnej pompy. Przegroda w czopuchu jest ustawiona na 45 stopni. Zasypuję worek węgla, i później tuż przed położeniem się spać dosypuję na noc węglarkę węgla na żar w kotle (tak wiem że to nieekonomiczne i nieekologiczne). Rozpalam od góry drewnem i zamykam kocioł. Zastanawia mnie że po rozpaleniu, na wierzchu nie mam warstwy żaru tylko jakby niedopalony węgiel, a żar jest gdzieś pod spodem. Czy to jest prawidłowo? Czy kocioł nie zjada czasem za dużo paliwa?  Przesyłam foto płomienia po około 3 minutach od załączenia się dmuchawy.

płomień.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ok,tak ma być. Jeśli palisz od góry, po jakimś czasie żar schodzi w dół a na górze stygnie i jest wrażenie że gaśnie. To pozory, żar idzie w dół ale po jakimś czasie zacznie znów wędrówkę do góry.

30 kg na Twój metraż i ocieplenie w normie.

Można pobawić się ustawieniami sterownika, możliwe że po dobrym doborze parametrów , zaoszczędzisz z 1-2 kg dobowo.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę mnie uspokoiłeś, poprzedni właściciel twierdził że przy dużych mrozach schodzi mu 30kg na dobę, a jakiś strasznych mrozów u mnie nie było. Pewnie koloryzował, albo miał 16 stopni w chałupie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie koniecznie koloryzował. Też palę od góry i u mnie kiedy jest mróz od -5 do -15 C* kocioł pali dużo mniej niż kiedy na dworze jest w okolicach 0*C + 5 *C. Albo tak jak teraz - deszcz ze śniegiem. Chyba chodzi o wilgotność powietrza - im bardziej mroźno tym powietrze bardziej suche i w domu cieplej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za info. Trochę mnie uspokoiliście. Dom to nowy nabytek i ciągle się uczę jego obsługi. Trochę mnie zmylily opowieści ze ten czy tamten  opala dom 3t węgla przez zimę. Stąd podejrzenie za wysokiego spalania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.