Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ocena instalacji


mirdek

Rekomendowane odpowiedzi

imageproxy.php?img=&key=acc5b9696ee8bf50Witam została u mnie zrobiona taka instalacja do kotła Kolton ZX20 KW chciałbym się dowiedzieć czy jest prawidłowo wykonana , kociol wydaje mi się chodzi poprawnie tzn dobija temperaturę wyszykowana ok tylko problem z powrotem przy zadanej 65 strona na powrocie około 39 st . Chyba że się włączy pompa cwu wtedy powrót się podnosi prawie na zadana temperaturę - 5 st różnicy . Proszę o opinie ewentualne sugestie co poprawić. Pozdrawiam

IMG_20190108_161039.jpg

IMG_20190108_161033.jpg

IMG_20190108_161057.jpg

IMG_20190108_161049.jpg

IMG_20190108_161057.jpg

IMG_20190108_162450.jpg

IMG_20190108_162501.jpg

IMG_20190108_162500.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Widzę że masz zawór 4d spróbuj go bardziej otworzyć aby podnieś temperaturę powrotu.

Wysłane z mojego GT-I9301I przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak zrobiłem ale pieklo w domu , teraz próbuje innej opcji mianowicie wyciagnolem czujnik cwu w bojlera ustawilem pompe na 8 w i chodzi caly czas dogrzewa powrot na piecu dalem 56 st na powrocie mam 52 i taka temperature w cwu zobaczymy jak bedzie zachowywal sie kociol. widze ze teraz jak sie odstawi to dlugo czuwa i musze pozmieniac troszke ustawienia w potrzymaniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakby był siłownik na zaworze 4D to by sobie sam sterował... kocioł nie ma możliwości sterowania zaworem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w jaki sposób ? ma oczywiście tylko ja nie mam podpitej pogodowki.  

tech.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie producenta kotła jest zaznaczone że sterownik ten ma:

  • sterownie siłownikiem zaworu mieszającego
  • czujnik temperatury zaworu i powrotu

Czyli bez problemu sam powinien sobie dać radę z utrzymaniem temperatury po założeniu siłownika, a po połączeniu czujnika temp zewnętrznej to już w ogóle jest bajka bo sobie można temperaturę puszczaną na obieg grzewczy na podstawie krzywej grzewczej wyregulować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawór 4d bez sterownika i siłownika jest moim zdaniem bez sensu a bynajmniej nie wykorzystujemy jego potencjału.

No dobra siłownik kosztuje trochę (400zł) ale dlaczego nikt nie przeliczy ile przez to opału idzie darmo, zwrot dwukrotny po jednym sezonie

 

do 4d nie musi być czujnika pogodowego, a istotny jest zasilający i powrót

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ok tylko jaki siłownik kupić 3 Punktowy ? cos takiego AFRISO ARM 343 PRO CLICK

IMG_20190201_091542.jpg

IMG_20190201_091549.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TUTAJ masz dobry i sporo tańszy siłownik. Powinien bez problemu pasować do Afriso.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jest jedno ale. Zawór 4d czy to będzie z silownikiem czy nie to nie spełni dwóch funkcji jednoczesnie bez pompy kotłowej przy takich przekrojach rur. To nie jest takie cudo jak opowiadają i bez pompy nie zapewni obniżenia temperatury na instalację i równocześnie ciepłego powrotu. Wiem z własnego doświadczenia nie z opowieści bo sam to przerabiałem.

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.01.2019 o 16:22, mirdek napisał:

imageproxy.php?img=&key=acc5b9696ee8bf50Witam została u mnie zrobiona taka instalacja do kotła Kolton ZX20 KW chciałbym się dowiedzieć czy jest prawidłowo wykonana , kociol wydaje mi się chodzi poprawnie tzn dobija temperaturę wyszykowana ok tylko problem z powrotem przy zadanej 65 strona na powrocie około 39 st . Chyba że się włączy pompa cwu wtedy powrót się podnosi prawie na zadana temperaturę - 5 st różnicy . Proszę o opinie ewentualne sugestie co poprawić. Pozdrawiam

IMG_20190108_161039.jpg

IMG_20190108_161033.jpg

IMG_20190108_161057.jpg

IMG_20190108_161049.jpg

IMG_20190108_161057.jpg

IMG_20190108_162450.jpg

IMG_20190108_162501.jpg

IMG_20190108_162500.jpg

pompa jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwrotny klapowy  nie ma zbyt duzych oporów, ale jego lokalizacja jest dyskusyjna. Miałaby sens jedynie w przypadku, gdyby przed tym ZZ było odejscie np. na CWU z mocną pompą, a sterownik nie miał priorytetu CWU i nie zamykał mieszacza po wyłączeniu pozostałych pomp (przy priorytecie). Tu nie ma siłownika ale też nie wiemy, co jest na odejściu z ocynkowanego trójnika przed wspomnianym ZZ.

Te zawory zwrotne na powrocie przed 4D to sprawa dyskusyjna ale i do wyjasnienia.  Podejrzewam, że ten pod zbiornikiem membranowym jest na powrocie z podłogówki a ten na powrocie przed 4D jest całkowicie zbędny. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak stara instalacja w domu przerobiona kotłownia i nie wiem czy dobrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mironw napisał:

a najlepiej weź kartkę i to rozrysuj 

mirdek 4 poprawiony.jpg

A to powrót do pieca 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta obok w dół od 4D też pewnie do powrotu kotła podłaczona. Czuję, że tam nieżle skaszanione jest.  Ten zawór zwrotny koło zbiornika membranowego tez mi się nie podoba. Już sama jego (naczynia) lokalizacja  jest zła. I  jeśli naczynie i ZZ są na powrocie,  to ZZ odcina je od kotła podobnie jak zamknięty mieszacz 4D.

Dodatkowo za kotłem jest przelew z naczynia wyrównawczego otwartego?

Przydałoby się, żeby autor to przejrzyście rozrysował albo chocuiaż opisał, dokąd odchodzą rury poza kadrem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.