Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wstępne podgrzanie cwu


PioBin

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie.

Czyli zamiast podgrzewac wode sieciową (lub ze studni) od temperatury np. 10C do 45C szukam sposobow aby wczesniej podgrzać ja do przyjmijmy temperatury pokojowej np. 20-25C i dalej tak wstepnie przygotowana wykorzystac do wprowadzenia pod glowny baniak CWU i dogrzac do temperatury uzytkowej.

Wszelkie pomysly mile widziane. Im taniej tym lepiej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś założenia? Bojler przy kotle? Wstępne podgrzewanie niezależne od kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gmaj22 temat ogolny i moze byc tak ze kazdy bedzie zainteresowany innym sposobem i moze miec inne mozliwosci.

Tak czy siak do ugrania energetycznie sporo.

Dla przykladu u mnie:

1. Latem (tylko latem) temperatura bardzo czesto przekracza 45-50C na strychu. Samo wyprowadzenie grubego "bypasu" zasilania mogloby dac wymierne korzysci. Koszty: robocizna wlasna + "wezownica" np. z PEX na strychu.

2. Temperatura obecnie w kotlowni dochodzi do 28-30C. Nie potrzebuje "tej temperatury" w  tym miejscu. Mozna to jakos tanio wykorzystac?

Bojler przy kotle - w kotlowni. Przynajmniej u mnie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może takie coś? Niekoniecznie jako propozycja kupna a sam pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor Jeszcze nie ma zadnego pomyslu a dyskusja i mozliwosci wiec spokojnie ciesze sie ze troszczysz sie o moje zdrowie. Widze ze z zalozenia juz jestes nastawiony przeciw.

Przed tematem poczytalem tak ogolnie i znalazlem ze bakterie legionella (inne czyli jakie?) namnazaja sie w temperaturze wody zaczynajac od 22-25C do okolo 45-47C. Ponizej i powyzej wzrost nie wystepuje. Roznie podaja przy czym najbardziej niekorzystna jest 36-38C. Sprzyjajace sa zbiorniki (glownie przez osady i korozje) gdzie nie ma przeplywu. Tutaj wymagana jest dezynfekcja termiczna. O takiej mozliwosci rowniez mozna pomyslec i niekoniecznie skreslac temat...

Dlatego przyjmijmy i trzymajmy sie ze "przeplywowo" i do pokojowej 20C. Wstepnie przyjalem 25C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem nastawiony przeciw - dlaczego?

Tylko zdaję sobie sprawę ile z tym zagadnieniem jest problemów.

Jakbyś chciał taki nietypowy pomysł na grzanie wstępne to jeden z moich kolegów stosował do tego zbiornik umieszczony w gnojowicy - tam zawsze było ponad 30C.

Ale skala ekonomiczna tego pomysłu wykazała praktyczny jego bezsens.

Najbardziej opłacalną metodą jest albo PC do grzania CW  pobierająca ciepło z pomieszczenia albo solary + zasobnik grzania wstępnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sambor napisał:

...

Jakbyś chciał taki nietypowy pomysł na grzanie wstępne to jeden z moich kolegów stosował do tego zbiornik umieszczony w gnojowicy - tam zawsze było ponad 30C.

Ale skala ekonomiczna tego pomysłu wykazała praktyczny jego bezsens.

....

Osobiscie nie jestem przekonany do pomyslu Twojego kolegi. Ale jak bedziesz sie z nim widzial to podlinkuj mu to: http://www.dworekpolski.pl/oferta/odzyskwa

Natomiast ten pomysl z pompa ciepla rozwazam bardzo powaznie przy czym w nieco innej konfiguracji i mozliwosciach anizeli tylko w temacie.

Pomimo dowcipnych wtracen zapraszam do dyskusji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.