Skocz do zawartości
IGNOROWANY

zawór 4D ochrona powrotu


Fakier

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam piecyk w którym ochrona powrotu zrobiona jest na zaworze 4D,

schemat (zgrubnie namalowany w paint) w załączniku,

mam taki problem, jak załącza się pompka od podłogówki, to temperatura na powrocie spada i wtedy zawór 4D się domyka, 

temperatura oddawana do domu maleje, a powrót zaczyna baardzo powoli się dogrzewać,

robiłem testy z podniesieniem temperatury pieca np do 70C, ale wtedy temp na piecu rosła nawet do 90C i włączał się alarm,

a na powrocie temp nadal niska i ciepła nie oddaje do domu, tylko wszystko w komin.

 

wygląda to tak, jakby grawitacja w obiegu kotłowym nie dawała rady,

 

zrobiłem test gdzie pompa CWU załącza się gdy temp powrotu spadnie poniżej 50C, ochrona powrotu 4D wyłączona,

wtedy jest lepiej, ale woda w CWU ciągle napompowana to temperatury pieca...

 

czy lepiej dostawić pompkę kotłową, czy spróbować jeszcze zwiększyć rury na powrocie z 4D z 3/4" do 1 1/4" (bo taki jest zawór 4D)?

 

albo jakiś inny pomysł, na pewno podobny problem występuje nie tylko u mnie.

piec_schemat.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa kotlowa pewnie załatwiła by sprawę ale zrób jeszcze taki myk, że ustaw minimalne otwarcie zaworu na 20%, bo masz pewnie na 5%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przymknięcie zaowru 4D miałem na 28%,

teraz testuje z pompą CWU jako kotłowa...

myślałem, żeby dodać zawór 3D z siłownikiem, który po napompowaniu zbiornika CWU do zadanej temperatury,

przełączałby strumień wody 'obok' zbiornika, tak żeby nie grzało bardziej CWU (żeby się nikt pod prysznicem nie poparzył),

wtedy jak temp na powrocie opadnie to ta sama pompka od CWU działała by czystym obiegu kotłowym,

a jak trzeba by doładować CWU, to wtedy przy okazji grzało by CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy to się kalkuluje? Zawór 3D + siłownik vs pompa kotłowa.  Pytanie też, czy Twój ster obsłuży dwa mieszacze. Alternatywnie to musiałby być trójdrożny zawór przełączający z siłownikiem, w takiej konfiguracji, by bezprądowo  posyłał wodę na kocioł, a po podaniu napięcia przekierował ją na boiler. Sterowanie z regulatora kotła od styków pompy CWU, a sama pompa CWU/kotłowa włączona na stałe (sprzęgnięta z którąś pompą CO?, na stałe do gniazdka?).

Rozwiązanie dla pompy kotłowej jest gotowe pod kątem sterownia i nie tworzy problemu dla trybu "Lato".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakir to co piszesz ma jakiś sens, ale moim zdaniem za dużo kombinujesz. Zrób jak mówi @kiminero

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MOŻE SIĘ MYLĘ ALE WIDZĘ TO TAK - NA PODŁOGÓWKĘ 3- DROGOWY , 4-DROGOWY ZARAZ ZA KOTŁEM , ZA NIM POMPA KOTŁOWA I PRZENIESIENIE POPY ŁADUJĄCEJ ZASOBNIK PRZED 4-DROGOWY I NASTĘPNIE SPRZĘGŁO POTEM POMPA NA CO I NA PODŁOGĘ PRZEZ ZAWÓR 3- DROGOWY I BĘDZIE HULAĆ. TYM BARDZIEJ ŻE MASZ OBSŁUGĘ DWÓCH OBIEGÓW.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli taki układ panuje to również montaż pompy kotłowej na odcinku 4d- kociol

 

Oraz pompa podłogowa ma być włączona cały czas a nie załączać się cyklicznie. Właśnie przez takie włączanie cykliczne kocioł zalewany jest zimna woda. Zawór 4d nie spełni dwóch funkcji jednoczesnie bez pomocy dodatkowych pomp.

 

Do autora. W obiegu grzejnikowym masz choć jeden grzejnik( drabinkę) otwarta na full??? Jeśli chcesz doraźnie zapewnić ciepły powrót włącz CWU na stale

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MOŻE SIĘ MYLĘ ALE WIDZĘ TO TAK - NA PODŁOGÓWKĘ 3- DROGOWY , 4-DROGOWY ZARAZ ZA KOTŁEM , ZA NIM POMPA KOTŁOWA I PRZENIESIENIE POPY ŁADUJĄCEJ ZASOBNIK PRZED 4-DROGOWY I NASTĘPNIE SPRZĘGŁO POTEM POMPA NA CO I NA PODŁOGĘ PRZEZ ZAWÓR 3- DROGOWY I BĘDZIE HULAĆ. TYM BARDZIEJ ŻE MASZ OBSŁUGĘ DWÓCH OBIEGÓW.
 
A po co kolego 4d oraz sprzęgło??? Sprzęgło było by najlepsze ale to już spore koszta modernizacji.

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompka od podłogówki załącza się cyklicznie, bo sterownik od podłogówki steruje poszczególnymi sekcjami, i gdy wszystkie są zamknięte, to wyłącza pompkę.

 

pytanie - czy pompa kotłowa powinna pracować cały czas, czy może załączać się tylko gdy powrót spada poniżej zadanej temperatury?

 

odnośnie pomysłu z pompką CWU jako kotłowa, to znalazłem zawór strefowy z siłownikiem (za jakieś 200-250pln), 

myślę żeby pompka CWU pracowała ciągle, natomiast ten zawór strefowy podawał ciepło na zbiornik CWU tylko gdy potrzeba,

ale zanim jakiś modyfikacje, to pobawię się jeszcze z nastawami.

 

na obiegu grzejnikowym mam teraz otwarty na full jeden grzejnik (w suszarni),

w weekend zrobię jeszcze testy, żeby pompkę od grzejników puścić na większym biegu, żeby więcej ciepła z tego obiegu wracało na powrót, podniosę temp na piecu i włączę ochronę na 4D, zobaczymy jak to będzie wyglądać :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, wojtdo napisał:

DO  lechumb A NP USTAWIASZ W STEROWNIKU OCHRONĘ POWROTU I STEROWNIK POPRZEZ SIŁOWNIK ZAWORU PILNUJE SOBIE NO I DO POGODÓWKI WYGODNIEJSZE STEROWANIE ZAWOREM - CHYBA TAK MNIE SIĘ WYDAJE ( ZIELONY JESTEM W TYCH TEMATACH)

Proszę nie pisać postów z włączonym klawiszem caps lock.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

albo tak, jak na foto, elektrozawór sterowany z wyjścia cwu sterownika, a pompa z wyjścia pompa kotłowa (powinna chodzic cały czas)

u mnie to działa

piec_schemat.png.a6e153e0cb9ba09dc0f40b67a9f58b11.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miros  jaki elektrozawór  zastosowałeś? Ja rozważałem zawór strefowy 2D normalnie zamknięty albo wersja bardziej oszczędna zbudowana na zaworze termostatycznym z kapilarą.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zabawa ze zmianą biegów pompki grzejnikowej nic nie dała,

obieg kotłowy wymuszony został pompką grzejnikową, która pracuje 24h,

ile wody idzie na grzejniki, a ile do powrotu wyregulowane zostało raz zaworem kryzującym, 

teraz jest OK, ochronę powrotu na 4D wyłączyłem, powrót jest dogrzany 'bajpasem' jak na schemacie,

wygląda że wszystko jest OK, temat można zamknąć :)

piec_schemat2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

To zobaczysz jak będzie to działać, ale raczej takiej potrzeby nie będzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam. Pompa przewalowa zamontowana na powrocie zaworu 4D. Dzwonilem tez na serwis defro i kazali zalaczyc ochrone powrotu. I teraz wyglada to tak ze najpierw piec dazy do podniesienia temperatury powrotu zamykajac zawor 4d. Ja temperatura powrotu dojdzie do 53 stopni to wtedy otwiera sie zawor 4d do temperatury zadanej 43 stopnie. I tak to dziala naprzemiennie. Czy to jest prawidlowe dzialanie ?

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie wahania zaworu są spowodowane za szybkim otwarciem na CO i zimna woda wraca z grzejników i znów musi się zamknąć. Możesz ograniczyć max otwarcie zaworu na 50-55% i wyłącz ochronę powrotu przez zawór 4d, lub bawić się czasami otwarcia zaworu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.