Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ochrona Powrotu - Zawór 4D Otwiera Się Na 100% I Nie Zamyka


Gość daro42

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Mam pewien problem z ustawieniami pieca Defro SIGMA E. Otóż kiedy mam włączoną ochronę powrotu to zawór 4D otwiera się na 100% i nie chce się przymknąć co w efekcie powoduje duży wzrost temperatury na grzejnikach nawet do 61 stopni przy zadanej 45 st. natomiast na piecu powoduje spadek temp. Dopiero kiedy załączy się pompa CWU zawór trochę się przymyka ale po nagrzaniu wody w bojlerze wraca do otwarcia 100%. Kiedy funkcja ochrony powrotu jest wyłączona zawór z siłownikiem działa poprawnie, ale często wpada w nadzór, więc dlatego włączałem na próbę ochronę powrotu by uniknąć nadzoru. Co może być powodem tego, że zawór przy włączonej ochronie powrotu nie chce się przymykać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ile masz ustawione min temp. dla ochrony powrotu?

Jak masz aktywną ochronę powrotu to jak zawór otworzy Ci się na 100 % zobacz ile pokazuje Ci na powrocie.

Może być tak, że masz odwrotnie podpięty zawór

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Zawór jest poprawnie zainstalowany. Wczoraj zrobiłem reset do ustawień fabrycznych i zostawiłem by się ustabilizował bez włączonej ochrony powrotu. I podobnie jak wcześniej zdarzało się przegrzanie i wejście w tryb nadzoru. Dzisiaj rano włączyłem ochronę powrotu i najpierw zawór otworzył się na 100% zaczęło wszystko szaleć, ale o dziwo po chwili zaczął się przymykać i temperatury zaczęły się stabilizować. Po 10 minutach zerknąłem na piec i temperatura na wyjściu podskoczyła około 6 stopni powyżej zadanej i znowu otworzył się zawór na maxa i zaczął zrzucać to ciepło na grzejniki. Jak temperatura na piecu zaczęła spadać zawór ponownie zaczął się przymykać i temperatury stabilizowały się. I wszystko byłoby dobrze tylko piec ciągle przegrzewa się i puszcza to ciepło później na grzejniki. Podobnie właśnie było wcześniej z tą różnicą że wchodził w nadzór a ochrona powrotu daje mi to, że nie wchodzi w nadzór tylko otwiera zawór i zrzuca to ciepło na grzejniki. Piec jest przewymiarowany, moc ustawiłem na 80%. Jak piec był świeżo zamontowany nie miałem jeszcze zaworu 4D i chodził na ustawieniach PID, temp. zadana 55 st., moc kotła 100% i wszystko chodziło idealnie, pięknie spalał węgiel, w środku było czysto i sucho. Dopiero jak pojawił się w instalacji zawór 4D zaczęły się problemy z przegrzewaniem. Mógłbym spróbować jeszcze obniżyć moc kotła, a może wywalić ten zawór 4D i zainstalować termostaty na grzejnikach - tylko czy przykręcenie na termostatach nie spowoduje znowu przegrzewania i wpadania w nadzór?

 

Obecne ustawienia:

PID

temp. zadana kotła 62 st.

temp. zadana zaworu 45 st.

temp. zadana bojlera 45 st.

ochrona powrotu: minimalna temp. 45 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Takie mocne otwarcie może powodować kilka czynników np. tak jak pisałem wcześniej, jak jest panel pokojowy i ustawiony piec na ogrzewanie mieszkania więc chce ogrzać, ustawiona lub jest krytyczna temp. i otwiera się na max aby chłodzić piec...

I tak dalej. Ciężko tak wyłapać. Sterownik dostaje jakiś sygnał / informację i coś chce osiągnąć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Daj jakiś schemat

2. Coś chaotycznie piszesz albo ja nie rozumiem czegoś. Prawidłowo działający zawor i dobrze skonfigurowany przy załączonej ochronie powrotu przede wszystkim pilnuje powrotu a tylko nadwyżkę puszcza na instalacje

3. Czas otwarcia zaworu dobrze wpisany?

4. Czujnik temp zaworu gdzie jest podpięty?

5. Bez schematu i parametrów jakie masz ustawione to do wróżki raczej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego masz problem z obiegiem kotłowym. Miałem taki sam problem, zamontuj pompę obiegu kotłowego i wszystko będzie OK. Jeśli chcesz więcej informacji to służę pomocą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam też problem z ustawieniem zaworu 4D.

Steruje ogrzewaniem grzejników na piętrze sterownikiem pokojowym.

 

1)Gdy pokoje są dogrzane do 22C; pompa obiegowe się wyłącza.

Zawór 4D po osiągnięciu min.temperatury otwiera się na 100%.

 

i teraz:

 

2)Gdy pokoje są niedogrzane włącza się pompa.

Z uwagi na otwarcie zaworu w 100%. Następuje szybki spadek temperatury ochrony poniżej minimalnej (zadana 45C) i wychłodzenie pieca.

 

W mojej ocenie zawór 4D nie powinien otwierać się w 100% po osiągnięciu min.temperatury ochrony.

 

Tylko jak to zmienić??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wyłączaj pompy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to jak sterować temperaturą pomieszczeń?

Regulatora pokojowy tryb (na piecu) ustawic na : Sterowanie kotłem ?

Bo mam ustawione : Sterowanie pompą CO

 

Coś jeszcze zmienić na pokojowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku grzejników najprostszym i najlepszym sposobem są głowice termostatyczne (ręczne lub elektroniczne)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Ci za pomoc.

Jestem jednak uparty, dalej bede walczy z tym żeby sterowni pokojowy ustalał temperaturę na pokoje.

Tylko 4D musi działać mądrzej,przez lepsze jego ustawienie.

 

Zawor 4D AFRISO ARM 343 ma czas otwarcia 120 sekund .

Dwie minuty na zamknięcie z 100% to za długo.

Dodatkowo po co jest max.temperatura ochrony ? Jak i tak zawór po przekroczeniu temp. Ochrony minimalnej otwiera się na 100 %.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Ci za pomoc.

Jestem jednak uparty, dalej bede walczy z tym żeby sterowni pokojowy ustalał temperaturę na pokoje.

Tylko 4D musi działać mądrzej,przez lepsze jego ustawienie.

 

Zawor 4D AFRISO ARM 343 ma czas otwarcia 120 sekund .

Dwie minuty na zamknięcie z 100% to za długo.

Dodatkowo po co jest max.temperatura ochrony ? Jak i tak zawór po przekroczeniu temp. Ochrony minimalnej otwiera się na 100 %.

 

Czas otwarcia musi być dokładnie taki sam ustawiony jak w instrukcji siłownika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dziękuje Ci za pomoc.

Jestem jednak uparty, dalej bede walczy z tym żeby sterowni pokojowy ustalał temperaturę na pokoje.

Tylko 4D musi działać mądrzej,przez lepsze jego ustawienie.

 

Zacznij od sprawdzenia:

- czujnik zaworu (ten co mierzy temperaturę medium na grzejniki) powinien być zamontowany za zaworem 4D i pompą jeśli jest na tłoczeniu.

- czujnik temp. powrotu jak sama nazwa wskazuje zamontowany na rurze pomiędzy zaworem 4D a króćcem powrotu medium do kotła.

- min. temp. powrotu wystarczy 40 stopni

- max. temp. powrotu standardowo 80 stopni (to jest ważne, bo jak dasz niższą temp. to w przypadku uzyzkania takiej temperatury medium zawór ci się otworzy na 100%)

Regulacja temperatury w pomieszczeniu za pomocą regulatora pokojowego (przykład Tech/ Defro SPKG LUX):

- Menu instalator / Regulator pokojowy / Regulator Tech (lub nowsza wersja oprogramowania Regulator RS. (nie aktywuj/ nie załączaj!!! sterowania pompą ani kotłem CO)

- Menu instalator / Ustawienia zaworów / Zawór wbudowany / Regulator pokojowy / Regulator RS proporcjonalny.

takie ustawienia pozwolą sterować temperaturą pomieszczenia za pomocą Regulatora pokojowego, on będzie zmieniał położenie zaworu 4D i ustalał odpowiednią temp. medium, aby utrzymywać zadaną temp. w pomieszczeniu.

 

Ustawienia dotyczą sterownika K1Pv4 opr. v. (3.3.6) oraz (3.2.5) Ważne także jest ustawienie czasu otwarcia zaworu zgodnie z parametrami jakie posiada zawór zamontowany w Twojej instalacji (standard to 120 sek.)

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja jest zamontowana jak opisujesz.

Ustawiłem jak piszesz i już widzę (jeżeli tak ma być) że pompa chodzi cały czas. Oby nie było za ciepło. Woda w grzejnikach będzie miała pewnie temperaturę według krzywej grzewczej.

Dam znać jak wyniki.

Poniżej wykres temperatury na piecu przy załączonym sterowaniu pompą CO.

 

post-72198-0-32472500-1521484659_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wwoytek ,

 

Czy piec może sam korygować temperaturę na krzywej grzewczej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz na myśli ustawienie krzywej grzewczej, tak?

Sterownik pokojowy pełni tylko funkcje poglądową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzywą grzewczą ustawiasz wg. zapotrzebowania domu na ciepło (-20/ -10/ 0/ +10 tak aby uzyskać komfortową temperaturę w pomieszczeniach) krzywą masz ustawioną na stałe dla danych temp. zewnętrznych ingerować/ zmieniać/ korygować jej wartości może regulator pokojowy jeśli ustawisz/ skonfigurujesz go tak na sterowniku pieca jak opisałem wyżej. Do Kolegi 99willy99 PID ma za zadanie utrzymać zadaną temp. CO/ kotła i tak ją prowadzić aby wahania od zadanej były jak najmniejsze [+ zadana CO -] najlepiej oscylowała w granicach 5 - 8 stopni góra - dół patrząc na wykres pracy dobowej kotła CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

 

miałem ten sam problem.Musisz w ustawieniach ochrony powrotu mieć 

temperaturę maksymalną ochrony ustawioną na większą niż zadana KOTŁA.

Inaczej będzie  Ci wywalać powrót jak to opisałeś.Walczyłem z tym problemem

przez miesiąc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.