Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Unicontrol Mix I Ochrona Powrotu


shatex

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

od niedawna mam podłączony kocioł Warmet Kostrzewy obsługiwany przez oryginalny sterownik (wentylator) i dodatkowo przez sterownik Unicontrol mix (pompy, cwu).

Na piecu mam ustawianą temp. 68 stopni. Na obwodzie CO 40 stopni, 45 zasobnik. dom nieocieplony, nie mieszkam tam, dokładam 2 razy na dobe jak już piec jest dośc wychłodzony i zadna temp. nie tzyma. Pogodówka na razie wyłaczona - brak czasu na dogranie ustawień.

 

W trybie serwisowym sterownika Unicontrol mix jest funkcja ochrona powrotu - mam ja włączoną. Jest tam tez taki parametr jak minimalna temp. powrotu - fabrycznie było 40 stopni. Uznałem że za mało i dałem 55 stopni.

 

Problem w tym że teraz dość długo trzeba czekać na uzyskanie zadanej temp. na kotle i na CO (priorytet cwu wyłaczony) - prawie 2 godziny. Wychodzi na to że najpierw jest podgrzewany powrót. Chciałem zapytać użytkowników majacych taki sam lub podobny sterownik z ochroną powrotu o to jak to jest u nich ustawione ? Może zostawić ustawienie 40 stopni ? W ten sposób piec sie podgrzeje szybciej a jak już będzie uzyskana zadana temp. na piecu to moze powrót i tak będzie miał wieksza temp, niż te 40 stopni (?)

 

A czemu upieram sie akurat przy tych 55 stopniach - a choćby dlatego że w instrukcji kotła jest zalecenie by utrzymywać ja powyżej 55. Ale wychodzi na to że ta funkcja sie nie bardzo sprawdza.

A może przy dokładaniu ustawić 40 stopni a jak sie już piec rozgrzeje dać ochrone na 55 i częściej dokładać tak by sie piec nie wychładzał ? Wtedy łatwiej będzie te 55 stopni zapewnić.

 

 

Czujnik powrotu jest troche powyżej wlotu wody do kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Polecam zostawić w okolicach 40, zawór nie ma takich skoków bo jak dasz wysoką ochronę to najpierw długo przymyka, potem otwiera bardzo-wtedy chce uzyskać zadaną CO, dochodzi zimna woda z instalacji i znowu schładza piec, pozostaw na niższej , nie będzie takich skoków i wychładzania wody w piecu, normalnie i tak powrót ma ok 50-55, i najlepiej palić ciągle bo rozpalanie pieca trochę zajmuje a oszczędności raczej nie widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chce byc niegrzeczny ale jak tak ma działac automatyka i ochrona kotła to lepiej ten zawór 4d wywalic i usyskamy taki sam efekt po 20min palenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam pozostawioną minimalna temperaturę powrotu na 40 stopni, faktycznie w trakcie normalnej pracy tempertura ta jest wyższa niż te ustawione 40 stopni, ma to znaczenie chyba tylko przy rozgrzewaniu się instalacji

Rzeczywiście w dużej mierze ma to znaczenie przy nagrzewaniu instalacji, ale także w sytuacjach, gdy sterownik ma duże zadanie do wykonania i otwiera zawór na maksa. Można sobie to indywidualnie ustalić, a jak ktoś ma kocioł żeliwny to 40C powinno wystarczyć. Przy stalowych, wiadomo, im wyżej, tym bezpieczniej. Natomiast te wartości podawane w instrukcjach, czyli 55C są na wszelki wypadek na wyrost. Nie chcę przypisywać złych intencji, ale mogą stanowić pewną pułapkę gwarancyjną. W rzeczywistości temperatura punktu rosy jest dużo niższa niż 55C. Wystarczy zresztą obejrzeć wykres:

 

post-3216-1238931790_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak tylko formalnie małą poprawke chciałbym wniesc ze raczej nikt powietrzem nie szasta i raczej mozemy przyjac ze skraplanie mozemy miec na poziomie 40-45st zwłaszcza przy miałowcach i dodatkowej ilosci wody w opale

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

małą poprawke chciałbym wniesc ze raczej nikt powietrzem nie szasta

Na to wychodzi, że kto szasta powietrzem, może zaryzykować więcej, a kto oszczędza na powietrzu - mniej. :rolleyes: No i z tym miałowcem, słuszna uwaga. Ludzie moczą miał, po coś to robią, a powinni mieć świadomość konsekwencji. Zresztą mokry węgiel, czy drewno też wrzucają, Nic dziwnego, że w instrukcji jest zaporowe 55C.

 

A tak na marginesie - są tu takie posty na forum, gdzie ktoś opowiada, że pali jak Pan Bóg przykazał przez ileś tam lat, a rosy w kotle to jeszcze nie widział. No pewnie, jak ładuje suchy opał, drzwiczki dolne otwiera, kotła nie wygasza, a komin ma ze 12 m i cyklon mu przez komin wieje, to nic dziwnego że rosy nie widział i nie chce uwierzyć w jej istnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.