Skocz do zawartości
IGNOROWANY

sterowanie ogrzewania podłogowego


zaretom

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, zaretom napisał:

czy mógłbyś polecić jakiś dobry w rozsądnej cenie czy nie ma co oszczędzać akurat na tym ?

 

No, nie bardzo. Ja się nie zajmuje ani sprzedażą ani serwisem. Jestem tylko informatykiem, który rok temu kupił sobie piec Buderusa... :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie porozgladam się w temacie. Jeszcze taka kwestia bo nie padła jednoznaczną odpowiedź czy kocioł może grzać  (pracować)  poniżej wartości minimalnej temperatury 30st którą można ustawić ? Pytam bo rozmyślam czy chodzi z min.30st a poniżej to już mieszacz obniża  (dopuszcza z powrotu)żeby była zadana np.25 ?Pamiętam sytuację gdzie jeszcze nie mieszkałem( nie wykonczony) a kocioł chodził z min  30st  jaką idzie ustawić w cyklu ciągłym  (stałym) całą noc a rano w domu było 23.5 przy temp.zewnętrznej -7st.a spalił 5m . Piszę dlatego o tym że ciągła praca na min daje chyba korzyści  (oszczędności) ???? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli tamten piec przy -7 pracował na minimalnej mocy i dawał 30stC na wyjściu, to jak on pracował gdy było +5 lub +10? Gdy energii to wyprodukowania jest dwa razy mniej potrzeba? Chyba lepiej mieć mieszacz i mniejszy piec... I lepiej wykorzystać cały przedział mocy pieca...

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewiem jak pracował może się włączył chodził chwilę i się wyłączał niezwracałem uwagi wtedy na to .A odnośnie mojego pytania w poście wyżej o temp. pracy poniżej 30st. ktoś mógłby coś powiedzieć ? Kolego gbbsoft a powiedz jak wygląda u Ciebie zużycie gazu przy takich ustawieniach pracy ciągłej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To sporo u Ciebie idzie ,To na prowadź.według wewnętrznej jeszcze więcej byś zużył ? Wszyscy mówią że według pogodynki wychodzi najkorzystniej. Może ktoś grzeje dom tylko podłogówką po całości i przeszedł z prowadzenia według temp.wewnetrznej na prowadzenie według zewnętrznej i mógłby coś powiedzieć ? Dodam że mieszacze zamówione i montaż umówiony także kolego gbbsoft będę stroił całość i będę pisał jak i co .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w ciągu ostatnich 30 dni  22st.w domu z CWU poszło 147m3 gazu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może różnica jest w tym, że ja nie mogę odczytywać zużycia z licznika gazowego, bo widzą na nim dwa piece. Więc patrzę na to co mi raportuje piec w kW i przelicza na m3. Ale nie wiem na ile to jest wiarygodne, więc bym się tym nie sugerował.

 

No i ty masz dom niedogrzany...

 

Wysłane przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kolego gbbsoft w sobotę jestem umówiony na montaż mieszaczy czy jeszcze coś powinienem ustawić oprócz tego co pisałeś wyżej? Odnośnie temperatur jakie ustawić 40-45 Max na piecu ile powinno być? Jakie temp.max.ustawić  na obiegach myślę że chyba  te 35st.najwyższa z grzywej czy jak?Chyba  że jak   włącze prowadzenie według zewnętrznej to tylko ustawiam temp.na krzywej ?Jak masz jeszcze jakieś sugestie to podpowiedz żeby chodziło to dobrze.A tryb obniżenia jeżeli nie używam to niema znaczenia co tam jest ustawione ?Z góry dzięki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz ustawiona temperaturę minimalna zewnętrzna na - 20 I ustawisz krzywa grzania przykładowo na 40, to jak na zewnątrz będzie - 20, to w obwodzie powinna płynąć woda o temp. 40.

 

Ale jeżeli na zewnątrz będzie -30, to wg krzywej grzania woda w obwodzie powinna być 45. Więc jak ustawisz max. Temperaturę na 40, to zamiast 45 będziesz miał 40.

 

Wiec: temperatura max raczej nie powinna być mniejsza niz temperatura końcowa krzywej grzania, a nawet trochę wyższa.

 

Z drugiej strony przy podłogowce nie wolno przekroczyć pewnej temperatury.

 

Zatem: dla podlogowki najlepiej wpisać max temp. Zasilania jakiej nie wolno przekroczyć.

 

A dla kaloryferow można dużo więcej, ja mam 75stC, a co tam...

 

Wysłane przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten tryb obniżenia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz o tym: http://wiki.gbbkolejka.pl/tiki-index.php?page=Co+to+jest+tryb+obniżenia

Ustaw po prostu "tryb ograniczony" i już.

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszacze zamontowane czekam na załączenie pieca bo temp.rzeczywista pom.wyźsza jak temp.zadana.jakby co to regulować narazie krzywą końcową ?na zewnątrz- 1ST.Jeszcze pytanie od temp.zewn.tłumionej czy uwzględnić zdolność akumulacyjną budynku włączyć Tak czy Nie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego jeszcze pytanie czy na piecu nie trzeba przełączyć na sterowanie według zewnętrznej bo w menu pieca ta opcja jest na 0 czyli nieaktywna? Czy tym wszystkim steruje już rc300 mimo nieaktywnej na kotle .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem wszystko ustawiasz na RC300.

Na piecu to się ustawia, jak się w ogóle nie ma RC300, bo taka konfiguracja też istnieje.

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam póki co na ustawieniu krzywej p.pocz 23  A koncowy 35 wygląda to  tak  że instalacja zaczeła sie słuchać że obieg grzew. 1 czyli dół podbija jeszcze o 0.5 st. przy wpływie pom.3k. A obieg grzew.2 czyli góra wygląda ok. wpływ pom.0k. Powinienem obniżyć krzywą dla obiegu 1 czy wpływ jeszcze wyżej ?Na marginesie dodam że zużycie wzrosło dość znacznie choc wszyscy piszą ze wedlug zewnętrznej najmniej idzie u mnie poki co wiecej zobaczmy jak będzie dalej .załączam zdjęcia poglądowe 

20190108_043515.jpg

20190108_043525.jpg

20190108_043541.jpg

20190108_043550.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kolego odnośnie tego większego zużycia odniesiesz się jakoś dlaczego sporo wyższe ? Może ktoś czytający podpowie dlaczego ? Czy jeszcze krzywe są źle ? Ale temperatury się pokrywają więc niewiem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A... I porównuj zużycie przy podobnych warunkach, np: temperatury na zewnątrz, komfortu cieplnego w środku, wiatru itp.

A nie jest tak, że teraz masz cały czas ciepło, a przedtem miałeś huśtawki? A może teraz spokojnie można obniżyć temperaturę w domu o 0.5stC lub o 1stC, a komfort cieplny na tym nie ucierpi? Teraz powinieneś precyzyjniej móc sterować temperaturą w każdym z obwodów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest ciepło teraz i wtedy też było bez problemu, były może nie huśtawki tylko wystudzenia posadzki o czym pisałem wyżej. Spróbuję obniżyć temp.pom.o 0.5 albo o 1st.to przecież także obniża krzywą. Jest wyższy komfort cieplny ze względu na ciagłą pracę jak przy prowadzeniu wewnętrzną bo teraz pompy chodzą  prawie non-stop i nie wystudzają posadzki a wtedy stawały po uzyskaniu zadanej.Myslę że przy prowadzeniu według wewnętrznej można wymusić ciągłą pracę pomp poprzez obniżenie temperatury czynnika grzewczego do minimum ?Sterowanie jest dużo bardziej precyzyjne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli teraz cały system działa ci w miarę stabilnie, możesz obniżać krzywą. Ale przed ostateczną decyzją, że jest OK musisz zbadać całość jak działa przy -15 (tak ma być w piątek w nocy) jak i przy +5 (tak może być w przyszłym tygodniu w dzień).

Po zmianach czekaj kilka dni nim zrobisz następne zmiany, aby nie wyciągać fałszywych wniosków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki za odpowiedź. Obniżyć krzywą można do 30st.a niżej można chyba zejść obniżając min. Temp.zewnetrz.na przykład -25st to wtedy spłaszczy się  bardziej krzywą czy dobrze myślę ?A odnośnie prowadzenia według zewnętrznej nie wiem czy w moim przypadku nie sprawdzi się dopiero podczas dużych mrozów z racji bardzo dobrze ocieplonego domu i małego zapotrzebowania ,gdyż teraz zużywa tyle gazu co przy -15 -18 gdy prowadziłem temp.wewnętrzną ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.