Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym


biper78

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie odnośnie sterowania ogrzewaniem podłogowym. Obecnie rozdzielacz ogrzewania podłogowego wygląda jak na zdjęciu, przepływy ustawił mi instalator. Jednak jeżeli chce zwiększyć lub zmniejszyc temperaturę w pomieszczeniach to muszę iść do pieca i tam przestawić na oko pokrętło ( chyba to jest zawór trojdrogowy). Czy jest możliwość aby ustawiać temperaturę bez wycieczki do kotłowni? Myslalem o jakimś panelu i siłownikach? Najlepiej bezprzewodowo ponieważ nie mam możliwości rozprowadzenia kabli. Jedynie to mogę doprowadzić prąd do skrzynki.

IMG_20210104_190112.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz założyć siłownik na ten zawór, którym kręcisz w piwnicy. Jest wysokie prawdopodobieństwo, że obsłuży go sterownik kotła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownika nie znam, prawdopodobnie masz tam sterowanie mieszacza i kilka możliwości:

- najlepiej sterować temperaturą wg krzywej pogodowej na podstawie czujnika zewnętrznego, raz zoptymalizujesz krzywą i spokój

-można sterować z regulatora pokojowego  

-można połączyć jedno z drugim, jeśli z jakiegoś powodu chcesz zmieniać temperaturę w domu, ale to może +/- 1.5 C ma sens przy podłogówce 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisze kolega @HarryH a ster o którym mowa obsługuje siłownik zaworów mieszajacych 3/4 D. warto doposażyć ster w pogodówkę i pilot G który bedzie służył jako podgląd jak również jako czujnik temp wew. ( w tym pilocie możliwość nastaw stref czasowych bodajże 3 -komfortowa,ekonomiczna i nocna) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alternatywnie dużo drożej i niewiele lepiej 

Wtedy to już całkiem inteligentny dom się robi, ze sterowaniem głosowym i internetowym każdej strefy. O ile faktycznie tego potrzebujesz.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejszą rzeczą  systemu do sterowania podłogówka  jest regulator z algorytmem  i sterujący siłownikiem sygnałem PWM  na wyjściu z listwy , a nie 0 lub 240V , możliwość podpięcia czujnika temperatury podłogi . Dobry regulator podłogowy uwzględnia bezwładność podłogi , nie dopuszcza do stanu jej wychłodzenia ani nadmiernego nagrzania , uwzględnia  zyski  itp ,  

Każdy regulator działający na zasadzie on-off nie nadaje się do sterowania podłogówką 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz 3d ATV termostatyczny  to ustawiasz na nim stała temp i zawór jej pilnuje , jesli chcesz mieć możliwość zdalnego sterowania temp . zasilającą podłogówkę musisz wymienić na 3d z siłownikiem + ewentualny sterownik jeśli sterownik kotła nie ma obsługi  siłowników, 3d z siłownikiem + czujnik temp zewnętrznej  daje również możliwość zmiany temp. zasilania podłogi w zależności od temp . zewnętrznej tz.  "pogodówka"   ustalasz np wartośc dla +10 --28* dla -10 --33*  według tego sterownik dobiera temp zasilania , dla przykładu dla  0*  przydzieli 30.5*C 

Pogodówka jest chwalona przez wielu użytkowników , ja natomiast mam mieszane uczucia  , idalnie by było jakby działała z 3-4 godzinnym wyprzedzeniem , np brała dane nie z czujnika a ze stacji pogodowej , w sensie przewidujemy -20 w nocy więc przydziela wyższą temp.  już te 3-4 godz wczesniej , i na odwrót 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.