Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Filtr narurowy - warto?


GREMIK

Rekomendowane odpowiedzi

Czeka mnie mała przeróbka instalacji od licznika wody i chciałbym się dowiedzieć co sądzicie o filtrach narurowych. Jest sens się w to pakować? Czy też będą to pieniądze wyrzucone w błoto? Myślałem o podstawowym komplecie bez wodotrysków np. 2szt z wkładem z sznurka Polipropylenowego. Czy są duże spadki ciśnienia po zamontowaniu takiego korpusu + filtr? Uzdatniacza nie posiadam i słabo z miejscem na taki sprzęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam u siebie 3 korpusy (2 wykorzystywane), w jednym wkład siatkowy wielokrotnego użytku, w drugim węglowy. Od czasu montażu filtrów skończył się u mnie problem z bateriami, wcześniej średnio co pół roku w którejś trzeba było wymieniać wkładki, bo pękała ceramika (myślę, że rysowała się piaskiem).

Na dodatek jak zobaczy się co osadza się na filtrach to można stwierdzić, że dobrze że są... zwłaszcza po awariach i pracach na sieci wodociągowej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma to sens jeśli chodzi o własności mechaniczne (lepiej mieć niż nie mieć). Ale jeśli chodzi o uzdatnianie wody - już nie.
Wyżej wspomniany filtr węglowy zanim straci swoje właściwości "wytrzymuje" około 500L przepływu. Jak go założymy na wejściu to po 3 kąpielach w wannie / kilku prysznicach i praniu już nie działa. Każdy filtr uzdatniający wymaga wymiany / regeneracji po danym przepływie.

Osobiście bym się nie bawił w filtry narurowe tylko zapodał jakąś małą kolumnę filtracyjną z płukaniem wstecznym z ręczną głowicą. Można takie znaleźć po 600-700 zł na internetach. Wkład zawsze można zmienić na to co się nam podobać będzie a i wymiana filtrów odpada - a bywa to czasem mocno upierdliwe.

Jak narurowe to takie z jedną uszczelką (u góry - nie z dwoma - jedna na górzem druga w korpusie z gwintem).
Konieczny też bypass - bo jak się zetnie uszczelka - zostajesz bez wody...
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóż sobie min podwójny filtr sznurkowy 20 nm i 5 nm. Spadek ciśnienie jest tak mały że nawet tego nie zauważysz. Co innego jak przez filtr będziesz płynęła woda na ogród to będzie widać spadek.
Różnicę widać gdy gdzieś robią remont. U mnie woda czysta (jeszcze nie widziałem od 3 lat by płynęła żółta, a u rodziców którzy filtra nie mają czasem muszą spuścić kilkadziesiąt litrów wody by w końcu pojawiła się czysta.

Co do uszczelki wypada mieć komplet w zapasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję panowie za odpowiedzi.

Zainteresowały mnie kolumny filtracyjne zaproponowane przez shogunzlasa, jednakże w tym momencie nie mogę sobie pozwolić na taki wydatek. Najtańsze znalazłem za około 820zł + nowe odejście do kanalizacji z 20m. Gdy dom był budowany nie było w projekcie kanalizy w kotłowni. W sumie idzie rura pe-rt x alu x pe-rt od pompki kondensatu lecz mam obawy czy pod nią można podłączyć taką kolumnę do płukania...

W tym momencie zakupię 2szt korpusów (około 50zł) + kilka wkładów sznurowych 20um i 5um, a gdy pojawią się wolne środki zamówię kolumnę. Kolumnę podłączy się w miejsce zdemontowanych korpusów.

Czy po zamontowaniu korpusów + wkłady lub kolumny należy montować filtr siatkowy przed zasobnikiem CWU?

Poglądowy rysunek

32963137_Beztytuu.thumb.jpg.96890cf077aad3debb00c1fa6e3331d9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie trzeba filtra przed CWU jak będzie na wejściu. W tym schemacie brakuje mi zaworu zaraz za filtrami. Wszystko po to by nie spuszczać wody z układu. Z zaworami spłynie tyle co w samych filtrach i z rur między zaworami ( u mnie jest to ok 3 litrów).

Pamiętaj by po zdjęciu kopułki filtra zrzucić trochę wody, pęd wody po otwarciu głównego zaworu powoduje oderwanie się osadu w rurach w efekcie filtr już na starcie będzie usyfiony.

 

Wysłane z mojego HTC One M8s przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkłady ograniczają przepływ - zwłaszcza jak są brudne :) Ale da się z tym żyć.

Na schemacie brakuje bypassa - czyli 2 trójniki przed i za filtrami z rurą i zaworem po środku.
Jak się z filtrami coś stanie - lepiej mieć jak tą wodę do domu doprowadzić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy warto zakładać filtry to zależy jaką masz wodę. Ja u siebie mam gównianą wodę i  podobnie jak gonzo - 3 korpusy(5um, 1um i węglowy).

A poniżej jak wyglądają filtry po miesiącu (ok 10-12m3 wody)

 

IMG_20181212_173948.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również mam zalozone filtry. Są 4 korpusy, 3 sznurkowe i jeden węglowy i też średnio co miesiąc wyglądają tak jak u przedmówcy. Posiadam studnie glebinową.

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korpusy i filtry zamówione. Co do bypassu to nie przewiduję go. Dzisiaj jadę do hurtowni instalacyjnej i zamiast trójników i zaworów spustowych zakupię wąż z stali nierdzewnej karbowanej z atestem pzh do wody pitnej. Gdyby korpus był nieszczelny to odkręcam śrubunki, demontuję filtry i zakładam wąż do momentu naprawy filtrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Gwiazdor był u mnie trochę wcześniej i przyniósł fajne prezenty :)

Część z nich na fotkach poniżej:

zdj.thumb.jpg.92de7b31d402ee9e5c87162570990a1e.jpgzdj2.thumb.jpg.78e089d05aa6e5fb6e26dffe864f7ee3.jpgzdj3.thumb.jpg.5ea55930fcbafa67c913d69f56a7368f.jpgzdj4.thumb.jpg.b06cdb6e15c017f710fc740ba7a37661.jpg

Jedna rzecz mnie zastanawia. W wielu tematach na tym forum można się spotkać z informacjami, że nie montuje się elementów utrudniających swobodny przepływ nadmiaru czynnika do naczyń przeponowych. Czy w przypadku naczyń przeponowych do CWU sprawa wygląda tak samo? W zakupionej grupie bezpieczeństwa CWU znajduję się dwuzłączka z "zaworem" (coś jak ssące i wydechowe w naszych autach).  Czy owy śrubunek do naczynia przeponowego zostawić czy zamontować zwykły śrubunek bez wynalazków w "środku".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tego typu grupy są trochę do bani, bo nie zapewniają przepływu wody przez zbiornik(woda w nim stoi). Do cwu powinno się stosować przepływowe naczynia przeponowe. Woda w nich cały czas przepływa, nigdy nie stoi.

 

ja na naszym rynku znalazłem tylko dwóch producentów tego typu zbiornikówrefix.jpg.989c019181e3c2c257fd64ca2a93dc64.jpg

pierwszy to Reflex z naczyniami RefixDD, a drugi to Flamco Airfix D. Ten Flamco jest w/g mnie lepszy, ale niestety o pojemności 12l nie mogłem znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązanie powyżej chętnie bym zastosował jest tylko jedno ale... Powierzchnia kotłowni jak i gąszcz rur wokoło nie pozwala na montaż naczynia w ten sposób. Obok rury doprowadzającej wodę do zasobnika znajdują się: 2 rury gazowe, rura z ciepłą wodą od zbiornika, powrót cyrkulacji, 2 rury z zimną wodą od licznika, zasilanie i powrót do kotła, okno i gniazdko. Dałoby radę zrobić z tym flowjetem ale tylko przy gniazdku... co jest złym pomysłem.

Dzisiaj mam naczynie wpięte w rurę ciepłej wody z bojlera i tak z 10lat. To mocowanie wygląda podobnie jak grupa bezp. cwu lecz skręcona z kształtek stalowych w ocynku. Co 2 lata wymieniałem naczynie gdyż osad z ocynkowanych kształtek odpadał i wlatywał do naczynia uszkadzając membranę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie po miesiącu woda z wodociągu filtry wyglądają tak:(((IMG_20181220_195257.thumb.jpg.ed8416df9f932081fc135245216c9715.jpgIMG_20181220_195306.thumb.jpg.2801127637e7561d2ddb815d96aa0767.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.