Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ocena instalacji CO z kotłem na pellet


IzaTom

Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuję za pomoc. :)

Co do buforu też się nad tym zastanawiałem, ale ostatnio otrzymałem taką informację od forumowicza że:

  W dniu 27.11.2018 o 09:50, pastor napisał:

Ale czytaniaemoji1.png panie panowie bufor nie jest lekiem na całe zło. Jak macie kotły z modulacja mocy to po cholerę bufor? Wyregulować palnik i instalacje a nie wydawać od razu kasę na bufor. To niczego nie zmieni. Teraz kotłem grzebecie chatę. Jak wstawicie bufor to grzać kotłem będziecie bufor a chatę grzać będziecie z bufora. Zapotrzebowanie na ciepło się nie zmieni. Tyle samo chata będzie potrzebować ciepła wiec o jakiś radykalnych różnicach e spalaniu można zapomnieć. Ewentualnie tylko z takich wynikających z innej sprawności kotła ładującego bufor. 
A skoro tak to po co wydawać kasę na bufor? Dopracować prace kotła bez bufora i instalacji. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wedlug mnie kolega pastor ma racje. Masz kociol ktory moduluje to raz, wygasi sie w odpowiednim momencie to dwa. Roznice w spalaniu na pewno przy buforze beda z racji mniejszej liczby zalaczen kotla no i wyzszej sprawnosci palnika. Poczekaj sezon zobaczysz spalanie wtedy bedziesz wiedzial czy jest ok czy jednak cos usprawnic. Przewymiarowanie kotla z podajnikiem to nie to samo co zasypowca zreszta w innych dzialach jest sporo na ten temat. Co do zaworow zwrotnych to jesli uzywac bedziesz pomp pracujacych rownolegle to jest ok. W lato zamkniesz 3d recznie i bedzie ok. Twoj hydraulik mowiac zeby nie przekroczyc 0,5 bars mial na mysli pewnie ze jakbys przekroczyl tzn. Ze cos jest nie tak np. Zamarzlo naczynie na strychu. Ja daje manometr zawsze nawet w ukl. otwartym jest przydatny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No myślałem ze wytrzymam ale się nie dało. izatom ma największy problem z podjęciem decyzji. Od samego początku piszemy mu żeby najpierw poprawił instalacje aby była cacy a potem będziesz myślał nad buforem gdyby jednak się nie udało ujarzmić potwora. Ile osób ma ci to napisać?
Musisz się w końcu zdecydować i wziąć do roboty.
Moim zdaniem spokojnie będziesz mógł nim ogrzewac bez bufora.
Ja miałem 25kw podajnik na eko i paliłem pelletem przy mniejszej chacie. Jest to możliwe. A w twoim przypadku jak masz kocioł na Pellet to bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, KubaSko napisał:

Ot i konkretna odpowiedz. Lubie praktykow nie teoretykow z utartymi cytatami z instrukcji ☺

Tu raczej o racjonalną radę chodzi. Nie o konfrontacje praktyków z teoretykami. Jedni i drudzy są potrzebni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed sprzęgłem na powrocie do kotła pompka. Jeśli będziemy tylko tą pompką temperatury powrotu pilonować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Panowie zaobserwowałem w mojej instalacji taką zależność, a mianowicie: jak pompa się załącza na CWU to gorąca woda z kotła nie idzie na pozostałe dwie pompy, mimo tego, że cały czas są włączone. Nie powinno być tak, że ta gorąca woda z kotła rozkłada się na 3 pompy? Nie mogę tego zrozumieć, tak jakby cała moc szła na CWU, a priorytetowego grzania CWU w sterowniku nie mam ustawionego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie są moce poszczególnych pomp i średnicę rur?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem, na wyjściu z kotła 3/4”, na wszystkie 3 pompy idzie 1/2”. Moc pompy na grzejniki i CWU 35-25, ta pierwsza chodzi non stop na drugim biegu z poborem 9W, CWU jak sie załączy to na max biegu z poborem 21W, natomiast od podłogówki 55-35, chodzi na 3 biegu non stop z poborem 16W. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bojler za/nad kotłem, to pompę cwu wystarczy na najnizszy bieg/moc właczyć, do tego zdławić zaworem. 

Błędem jest niewłaściwy dobór średnic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego się ze szklanej kuli ani z fusów nie wywróży. Zależy od przepływów, temperatury,  czyli generalnie od "mocy przesyłowej". :)

Pozostałe, czyli materiał instalacji, medium pomijam.

Wyjście z kotła plus prosty rozdzielacz trójnikowy DN 32, obieg podłogówki DN 25, obieg grzejnikowy DN 25 lub 20, obieg ładowania CWU - maksymalnie DN 20.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.12.2018 o 13:41, IzaTom napisał:

Panowie zaobserwowałem w mojej instalacji taką zależność, a mianowicie: jak pompa się załącza na CWU to gorąca woda z kotła nie idzie na pozostałe dwie pompy, mimo tego, że cały czas są włączone. Nie powinno być tak, że ta gorąca woda z kotła rozkłada się na 3 pompy? Nie mogę tego zrozumieć, tak jakby cała moc szła na CWU, a priorytetowego grzania CWU w sterowniku nie mam ustawionego.

Tu właśnie potrzebne jest sprzęgło, pompy "walczą miedzy sobą" pozostałe pompy też pompują, ale najprawdopodobniej łapią gdzieś wodę z powrotu. 

Najlepiej zastosuj rozdzielacz ze zintegrowanym hydraulicznym sprzęgłem, czyli  zwykły sprzęgło-rozdzielacz.    

rozdzielacz-compact-SH-KASKADA.png

Albo jak masz podłogówkę, to sprzęgło-rozdzielacz z sekcją obniżonej temperatury czynnika grzejnego.

A1501021_0119_multZoVerVar_final.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.