Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki kocioł 12 kw do 11,400 zł


d3miurg

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Visitor1230

A co jest podyktowane takim wyborem? Bo na Kotlospawie to sobie nic obejrzec niemozna. Nawet przekroju nie ma. Pojemnosc wodna 43 l. Za malo danych. Szukajac swojego kotla takich producentow eliminowalem w przedbiegach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze Sztoker Bio 12kW, ma palnik wrzutkowy, coś jak w kominkach włoskich pelletowych czy niemieckich

Przed wejściem 2lata pracowały prototypy, wprowadzane były zmiany i poprawki.

Prosty, skuteczny, na dobry pellet, kiepskiego nie polecam. Pracuje na sterowniku Cobra Bio

Cenowo w detalu producent wycenił na 8600 brutto, 5klasa, Ecodesign

https://komiz.pl/wp-content/uploads/2019/04/DTR-Sztoker-bio-v.I_03_19.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biavar 12 kw wiadomo ale cena to raz , producent  daleko to dwa. Do Kotłospawu mam najblżej to raz , palnik kipi to dwa, kwestia ustawienia to trzy , cena to cztery - chociaż uważam że też przeginają.  W instalacji rurki metalowe , więcej wody i tak będzie . Tylko grzejniki i bojler.  Od wsch.  i zach.  styropian .Od płn. i od płd. sąsiedzi grzeją. Myślę że wystarczy.  Przekrój tego Slimko  przejrzyj na forum . 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak kupujesz samochód to patrzysz żeby fabryka była blisko?  Akurat Biawar ma dobrą cenę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra. To tak jak mówiłem. ZA i PRZECIW proszę  . Jestem laik. Do tej pory palę tyko węglem,  drewnem . Chcę na pellet. 

Co złego w tym Slimko. ???? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest mnóstwo tematów na forum,  wystarczy czytać. Każdy kocioł ma swoje wady i zalety. Dam Ci jeszcze inną zagwostke: http://sanitsystem.pl/id,2101/prod,kociol-na-pellet-ferroli-biopellet-18+-montaz

Teraz możemy co nieco porównać.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadna zagwostka. Ten odpada. Za duży na moc za mały na pellet. To chyba Włoch . Sterownik i palnik to jeden ???????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Jak juz mowilem Metalfacha i wszelkich im podobnych nie kupilbym za zadne pieniadze. Nic nie ma o tym kotle. Nawet przekroju. Czyli kupowanie kota w worku. Takie zakupy bo blisko nie blisko. Potem bedziesz siedzial na forum i sie po glowei drapal. A dlaczego tyle pali. A dlaczego z komina dymi a dlaczego tak czarno w kotle. Dlaczego z komina leje mi sie woda. Dlaczego waszue zapalarki ciagna tyl 400 W a moja 1000 itp.  itd. Jepiej zaoszczedzic 2 tys PLN i przez dwa sezony odrobic to np. w spalaniu. 

Pellet daje o wiele mniej ciepla. Niedopracowany kociol w polaczczeniu z bledna instalacja, zlymi nawykami w ogrzewaniu, puszcza palacza z torbami. Dlatego nalezy:

1 zakupic kociol zaprojektowany do pelletu z wymiennikiem pionowym. Palnik powinien byc samoczyszczacy. Szufladowy albo jakis Kipi.      Wymiennik tez powinien miec system samoczyszczenia

2 sterownik musi zapewnic obsluge pogodowa, pomieszczeniowa. Nieodzownym dla ekonomiki bedzie obsluga sondy lambda

3 instalacja powinna miec mieszacz. Wedlug mnie 4D. Do podlogowki obligatoryjnie bufor. W przypadku tylko grzejnikow bufor tez       bedzie sensownym dodatkiem. Kociol pracuje tylko na mocy znamionowej. czyli najoszczedniej i najczysciej

4 palacz powinien sobie wybic z glowy wszelkie obnizenia nocne temperatur. Zasada utrzymani stalej temp w domu to komfort i ekonomia

Moj Biawar? Ma sonde tlenu, sterownik Plum ze sterowaniem pogodowym, pomieszczeniowym, obsluga bufora, CWU. Palnik samoczyszczacy szufladowy, Wymiennik pionowy. Programowane czyszczenie wymiennika. Fotokomorke.

Minusy? palnik do czyszczenia ( raz na dwa, trzy miesiace) musi byc odkrecony i odstawiony na podloge. Pomimo, ze to tylko dwa motylki, jest upierdliwe

Plusy calosci? Kociol gra z buforem. Po calym sezonie w kotle siwo, brak sadzy, komin czysty, Spalanie akceptowalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tom378 napisał:

Żadna zagwostka. Ten odpada. Za duży na moc za mały na pellet. To chyba Włoch . Sterownik i palnik to jeden ???????

Niestety nie rozumiem co piszesz więc dodam tylko od siebie, szukaj kotła z wymiennikiem pionowym, przy pelecie i jego częściach lotnych, to bardzo ważne. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ,takie pytanie,abstrachujac od producenta ...jaki kocioł według was ,z wiekszą czy z mniejsza pojemnoscią wodną ,byłby bardziej ekonomiczny w moim przypadku z  prostą  instalacją  z zaworem czterodrożnym i z nie duzym zładem wodnym w instalacji  ok 30l w grzejnikach i rurach ,gdzie przy pracy ciąglej kotła ,temp czynnika na grzejnikach przez zdecydowaną wiekszosć sezonu nie przekracza 33-35  stopni ,co pozwala na utrzymywanie się w domu temp ok 22,5 stopni  .Mam kocioł pelletowy z "dotacji "  ,nie będę podawał producenta ,bo nie jestem zadowolony z jego ":dzieła  " a w szczególności z"'okrojenia sterownika " z bardzo przydatnej funkcji jaką są ''nastawy czasowe " Jak do tej pory spaliłem od polowy listopada do mniej wiecej  połowy marca ,gdzie kocioł pracował praktycznie non stop ,ok 3 ton pelletu ,dom ocieplony ok 80 m .Kocioł ze względu na wielkosć i pojemnoćć wodną a co za tym idzie  dlugi czas rozgrzewania ,praktycznie nie nadaje się do pracy w cyklu   : "włacz ,nagrzej ,wyłacz ,wystygnij " bo jak wystygnie ,to przy rozpalaniu się "poci " ,dlatego producent "okroił " sterownik z nastaw czasowych  .Także do grzania CWU latem kompletna porażka ,ale to na szczeście u mnie  problem marginalny , bo CWU grzeją mi solary  . Myślę ze przy mniejszym kotle ,gdzie mógłby bez problemu stać kilka godzin wygaszony ,zanim w domu spadła by temp o te 0,5 stopnia ,,spaliłbym przynajmniej z pół tony mniej ,mam rację ? Drugie pytanie ,jakie chodzi mi po glowie ,to pytanie  jak by wyglądało w moim przypadku porównanie spalania i ekonomi pelletu   np.z gazem ? gdzie jak wspomniałem praktycznie przez cały sezon dla utrzymania w domu ok 22,5 stopnia ,wystarczała by temp czynnika w granicach 32- 35 stopni ,czyli praktycznie  jak przy  podłogówce .W sumie to nie mam powodów do narzekań na "ekonomię " bo te 3 tony pelletu to nie dużo ,ale z drugiej strony dom "maleństwo " bo  tylko 80 m i podejrzewam ze przy mniejszym kotle spaliłbym spokojnie o te pół tony mniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, marekrokit napisał:

 W sumie to nie mam powodów do narzekań na "ekonomię " bo te 3 tony pelletu to nie dużo ,ale z drugiej strony dom "maleństwo " bo  tylko 80 m i podejrzewam ze przy mniejszym kotle spaliłbym spokojnie o te pół tony mniej

Ja nie widzę żadnej ekonomi w Twoim przypadku na zmiany. 

Skoro za nowy kocioł trzeba zapłacić ( przykladowo ) ok 12 tys, a swój jakbyś sprzedał i się go pozbył ( przykładowo za 5 tys), bo nie napisałeś co to za kocioł, więc moja sugerowana cena była strzałem, no to masz do tylu 7 tys. Jeżeli nawet uzyskasz oszczędność pół tony na sezon, to licząc 7 tys :400 zł ( średnia cena pelletu za pół tony), to nowy Twój kocioł zacznie dawać oszczędności po ponad 17-tu latach.  W co wątpię, że tyle wytrzyma i nie licząc jeszcze kosztów eksploatacji przez te lata.

Oczywiście żeby to wszystko dokładniej policzyć, to trzeba wiedzieć za ile kupisz i za ile swój sprzedaż... 

Pozdro ludziska. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że chodzi o kocioł Heiztechnik-a. Jakiej mocy on jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego jeśli grzejesz na tyle stopni instalację i masz tak ciepło w domu i przy tym metrażu to ja nie znam kotła na paliwo stałe,  który będzie dla Ciebie odpowiedni.  Ratować się możesz jedynie w ten sposób że kocioł działa na zasadzie gazowego, gdzie sterownik robi Ci ON/OFF. Wtedy popracuje sobie na odpowiedniej mocy, zmoduluje i się wyłączy.  Broń Boże praca stała....

Co do pocenia się,  to widocznie nie masz odpowiedniej ochrony powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, eliks napisał:

Co do pocenia się,  to widocznie nie masz odpowiedniej ochrony powrotu.

Ochrona powrotu oczywiscie jest pompa kotlowa na "krótkim obiegu "  mimo to kocioł po wystudzeniu sie poci ...taka konstrukcja wymiennika ...producent doskonale zdaje sobie z tego sprawę i wcale  nie ukrywa ,że własnie  z tego powodu ze sterownika zostały usuniete "nastawy czasowe " 

7 godzin temu, Benton661 napisał:

Podejrzewam, że chodzi o kocioł Heiztechnik-a

Nie potwierdzam i nie zaprzeczam  ( :   moc  ...hmm  po przeprowadzeniu małego "sledztwa " w necie , kocioł to   były "śmieciuch "na wszystko , po gruntownej przeróbce  wymiennika pod potrzeby palnika pelletowego i  5 klasy .Zasadnicza część wymiennika u góry kotła , w  formie bloku z rurami poziomymi w których siedzą  zawirowywacze  .Kocioł  z  ogromną, moim zdaniem ,powierzchnia wymiennika i pojemnoscią wodną ok 80  litrów ,stąd to pocenie się przy rozpalaniu kiedy jest wychłodzony .A moc z tabliczki  25KW  .Palnik 28 KW ,ale w sterowniku max moc można ustawić na 25 KW a min 7 KW ..Jak wspomniałem kocioł z " dotacji "  i zrobione wszystko jak należy ,ochrona powrotu realizowana  przez pompę kotłową  pompującą czynnik miedzy  zasilaniem i   powrotem  ,zawór czterodrogowy sterowany siłownikiem ,praktycznie trzyma dokladnie co do stopnia temp czynnika jaką ustawię ,czyli zwykle ok 32-33 stopni ..Powrót cały czas 55 stopni  a przez wiekszość czasu zwykle powyżej  60 stopni.W sterowniku widac  oczywiscie " nadgorliwość  " bo zadana dla pompy kotlowej to 60 z histerezą 5 stopni ,oczywiście bez możliwosci ingerencji w histerezę ,gdzie moim zdaniem w zupełnosci wystaczyła by zadana 56 z histerezą 1 ,bo teraz pompa powrotu "mieli " caly czas ,kiedy temp spadnie ponizej 60 stopni ,bo nie moze osiagnać zadanej 60 ,co jest moim zdaniem  nonsensem i oczywiscie ma wplyw na szybsze wychladznie kotła   .Kocioł "5 lat gwarancji "  z czego na szczescie zostalo już 4 ,  i przez ten czas jest własnością gminy ,wiec ja moge tylko "sypać i płakać ".Oczywiście w moim przypadku nie mam powodów do "płaczu" ,bo spaliłem 3 tony pelletu ,popiołu mialem worek przez całą zimę ,w kotlowni czysto itd .i ten caly "luksus " tylko za 3500zl .W sumie to zapytałem  tak na zasadzie "lużnego tematu "  i tylko potwierdziliscie moje przemyslenia .Jakiekolwiek kombinacje i zmiany ,nie maja sensu ekonomicznego .Wiadomo ze dalo by sie spalic nawet pól tony mniej mając mniejszy kocioł i np stosując nastawy czasowe ,ale sens ekonomiczny żaden ,bo potencjalne oszczędnosci nigdy by się nie zwróciły  ,biorac pod uwagę wydatek na nowy kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

I takie dotacje to jest hamstwo. Tu sie zalatwi, tam przyklepie a kasa tez wszystkim musi sie zgadzac … A uzytkownik sie potem meczy z bublem i nic mu nie wolno zrobic bo dotacja. Bylem w o tyle lepszej sytuacji, ze nie musialem brac tego co mi wcisna. Musialem przedstawic w Straostwie wybrany kociol do tego dwie alternatywy. Umotywowac wybor i przedstawic zysk ekologiczny po wymianie. I to wszystko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł 25kw do ocieplonego budynku 80 m2 to jakiś ponury żart, albo innymi słowy kpina z użytkownika. Żeby to jakoś funkcjonowało normalnie, musiałbyś wstawić jakiś bufor, ale to już chyba za swoje pieniądze...

Jako pocieszenie mogę dodać, że nie jesteś jedynym "mega zadowolonym" użytkownikiem kotła tej firmy... Ciesz się, że nie masz jeszcze problemów z palnikiem, jak inni...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Nie zwrocilem uwagi. Masakra. To jest efekt zatrudniania rodzinki na urzedach. Apropos. Zona mojego kolegi po studiach z doswiadczeniem nie przeszla weryfikacji na stanowisko w urzedzie. Stanowisko otrzymala corka kolezanki Pani Dyrektor z wykszatlceniem zawodowym. I do tego jeszcze typowy tłuk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samorządy nazywają to audytami. Nie pierwszy, nie ostatni taki przypadek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No takich bubli jest wszędzie pełno jakiś czas temu byłem w takim domku 60 m2 gdzie był kocioł 30 kW do do tego bufor 1 000 L. Byłem jako serwis producenta. No oczywiście zapytałem co wy od........... - odpowiedź mnie rozwaliła dotacja była do 150 kW a że chętnych było mało to zamontowali 5x30 z buforem i jest ok. Dało się - dało. Acha kocioł z palnikiem dwustopniowym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mogą zakładać 25 czy 30 kw na taki mały metraż . Przecież przed montażem musiał być ten tzw, audyt energetyczny . I chyba nikt przy zdrowych zmysłach nie wyliczył 30 kw tam gdzie potrzeba 10  do 12 kw . Czekam właśnie na ostateczną decyzję z gminy , w temacie OZE. . I ciekawy jestem co będą montować jak ta kasa będzie . Bo jak nie będzie , to za gotówkę zakładam jeden z tych co pisałem wcześniej . Zawsze jak nie wiadomo o co chodzi , to chodzi o kasę 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
W dniu 9.04.2019 o 06:52, Puławiak napisał:

No takich bubli jest wszędzie pełno jakiś czas temu byłem w takim domku 60 m2 gdzie był kocioł 30 kW do do tego bufor 1 000 L. Byłem jako serwis producenta. No oczywiście zapytałem co wy od........... - odpowiedź mnie rozwaliła dotacja była do 150 kW a że chętnych było mało to zamontowali 5x30 z buforem i jest ok. Dało się - dało. Acha kocioł z palnikiem dwustopniowym. 

Niewierze...A jakby byl tylko jeden chetny to wstawiliby 150 kW?  Masakra zezloszczony.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. 

Pozwolę podpiąć się do tematu. 

Poszukuję kotła do domu 100 m2, stare budownictwo, ocieplony, okna wymienione.  

  • parter - podłogówka + grzejnik w łazience , (podłogówka na siłownikach i termostatach) 
  • poddasze - tylko grzejniki (3) w sypialniach . 

Planuję wymianę obecnego kotła (śmieciuch) na pelletowy, do tego wymiana bojlera na nowy 140 l . Budżet na całość max. 15-16 tys. łącznie z robocizną. 

Do tej pory zastanawiałem się nad dwoma kotłami : Biawar 12 kw i LUMO Bio Max PLUS 15 kw, ale jestem otwarty na inne propozycje. 

W zeszłym roku w domu rodziców do kotła Defro dołożyłem palnik obrotowy KIPI i jak na razie jestem z niego bardzo zadowolony. Dlatego też u siebie chciałem ten sam palnik. 

  • Ważne, żeby zbiornik na pellet nie był za mały. Co najmniej 220-240 litrów.
  • Nie jest dla mnie problemem ręczne czyszczenie wymiennika raz na jakiś czas. 
  • mile widziane sterowanie przez internet 

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IBlackstar 12KW spełni Twoje wszystkie warunki.

http://sanitsystem.pl/id,2091/prod,kociol-na-pellet-blackstar-+-12kw_280-+-montaz_

 

A jak Ci cena nie pasuje to bierz Biawara, przynajmniej konstrukcja typowo peletowa.

 

Dał bym Ci kocioł włoski do 10000zł miał byś go zmodułem Wi-Fi ale nie spełnia warunków pojemności pojemnika z racji kompaktowych gabarytów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.