Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Niska temp. powrotu - piec Sas Bio Efekt 23Kw


marcinkrk

Rekomendowane odpowiedzi

W tamtym roku zamontowałem piec SAS Bio Efekt 23Kw.

Cały sezon 2018/2018 grzałem na standardowych ustawieniach czyli temp. pieca nastawiona na 45 st.

W tym roku mając więcej czasu przeczytałem forum dot. m.in. odpowiedniej temp. pieca oraz min. temp. wody powrotnej oraz punktu rosy.

Chcąc uzyskać minimalną zalecaną temp. wody powrotnej nastawiłem piec na 50, 55, 60 a następnie na 65 st.

Temperaturę pieca podnosiłem co kilka dni, aby mieć pewność prawidłowego zbadania temp. powrotnej.

Zauważyłem pewną prawidłowość.

Jeżeli np. ustawimy piec na 65 st. a jest włączony odbiornik ciepła (np. kaloryfer na 5 lub bojler - włączona pompka) temp. powrotu wynosi ok 55 -50 st. A jeżeli nastawię na 60 st. to woda powrotu wynosi 50 -45 st. Czyli różnica z grubsza wynosi ok 10 - 15 st.

Natomiast jeżeli każda głowica termostatyczna zamontowana na kaloryferach zamknie obieg lub nie pracuje pompka CWU) temperatura wody powrotnej wynosi nie mniej niż 40 st. Nawet jeżeli na piecu było 70 st. to na piecu było np. 27 st.

W załączeniu przesyłam schemat instalacji.

Jest to instalacja otwarta ze zbiornikiem wyrównawczym (nie wyszczególnionym na schemacie).

Instalacja miedziana.

Średnica rur wychodzących i wchodzących (powrót) do pieca wynosi 1 cal.

Zawór 3D firmy WOMIX ustawiony na pozycji 3.

W załączniku przesyłam schemat oraz zdjęcia instalacji.

Założyłem nawet termometry za kilka złotych w celu zweryfikowania pokazywanej temp. wody powrotnej  w aplikacji eModul (Sterownik Tech ST-550)

Nie wiem czy montaż pompki na krótkim obiegu ciepłej wody za zaworem 3D (i np wpięcie jej do sterownika) załatwi sprawę czy potrzebna będzie poprawa instalacji?

 

 

 

 

 

 

 

IMG_20181113_165408.jpg

IMG_20181113_165330.jpg

IMG_20181113_165253.jpg

IMG_20181113_165243.jpg

piec2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego zwyczajnie brak ci obiegu kotłowego i nie będziesz miał ochrony powrotu przy tak cienkich przekrojach. Ja to samo przerabiałem ale już jest dobrze. Pomocy udzielił odpowietrznik i Sambor.

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szkicu nie umieściłem naczynia wyrównawczego otwartego.

Nie mam pojęcia dlaczego za zaworem 3D są dwie pompy.

Kocioł i przeróbkę instalacji w kotłowni  dokonywała duża firma. Ja nie znam się na tym. Mieli zrobić tak, aby było dobrze.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybką odpowiedz.

Naczynie wyrównawcze otwarte znajduje się na 2-gim piętrze tuż pod sufitem.

Zbiornik posiada 3-y otwory. Przez najniższy otwór wpływa woda. Przez otwór boczny umieszczony wyżej wypływa nadmiar wody. Natomiast otwór umieszczony najwyżej wydostaje się powietrze. Najwyższy otwór jest otwarty ponieważ, gdy był zamknięty a woda przelewała się przez zbiornik, woda zasysała się nie tylko ze zbiornika lecz także z instalacji.

Zbiornik ma ok 10-15 litrów pojemności. Muszę go wymienić na większy (w celu zwiększenia ciśnienia) ponieważ grzejniki położone najwyżej często się zapowietrzają. Ciśnienie na piecu wynosi ok 0,7 bara.

Jak dokładnie zbiornik ten jest podłączony do instalacji nie wiem, nie mam specjalnie jak tego sprawdzić.

Jeszcze co do pompek. Jedna pompka pcha wodę po jednej stronie domu a druga po drugiej stronie domu. Pamiętam, że dawno gdy była tylko jedna pompka, nie grzały wszystkie grzejniki. Trzecia do CWU.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam .

Chciałbym się dowiedzieć ,jakie znaczenie ma niska temperatura powrotu.

To że jest korozja niskotemperaturowa to wiem.

Chodzi mi bardziej o to, jakiej różnicy temperatur nie przekraczać. Czy powrót jeśli jest chłodniejszy od zasilania o 5*C to jest ok?

Np zasilanie 51*C ,a powrót 46 stopni. 

Zaobserwowałem u siebie na kotle (właściwie usłyszałem ) rozszerzalność materiału. 

Jak kociołek przekracza 55* C, to słychać wyraźnie pracę blachy lub spawów płaszcza kotła - nie wiem jak to opisać. 

Mój stary kocioł pracował(ponad 20 lat) na niskich temperaturach bez żadnych Zaworów 3d i 4d. Był wykonany z 8mm blachy, nigdy nie słyszałem takiej rozszerzalności materiału jak w nowym kotle. Wymieniłem go,(stary kocioł) nie dlatego że się rozciekł, przegnił czy zużył. Dla wygody.  

Pytam ponieważ stoję przed dylematem kupna zaworu 3D . Miałbym większą sterowalność temperatury na grzejnikach. 

Będzie to mój pierwszy sezon z tym kotłem i jest za ciepło ,w okresie jesiennym. Oczywiście założę termostaty na grzejniki,tylko nie wiem czy zrobić to jeszcze w tym sezonie czy dopiero na wiosnę. Będę mógł trzymać te 60*C na kotle. Tylko czy aby na pewno słusznie ?

Przykładowo gdy grzejemy tylko CWU w lato do 40*C to na kotle jest właśnie ok 50-52* ustalone przez sterownik, który napisał programista do tego właśnie kotła.

Przy niższej temperaturze nie zachodzą takie  dziwne zjawiska. 

Pompy pracują 24h. Nie ma zmian cieplnych w kotle. Tzn wpłyneła raz do kotła zimna woda , ... jak rozpalałem  :)

 

Żałuje że nie rozciąłem kotła starego kątówką, aby zajrzeć i ocenić jego stan wewnętrzny. Przed zezłomowaniem. Miałbym Wiedzę dobitną, a tak to człowiek słucha papki marketingowej i wymogów gwarancyjnych nie wiadomo czy popartych badaniami w ww temacie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im większa różnica pomiędzy zasilaniem a powrotem tym więcej mocy potrzebuje kociołek na utrzymanie zadanej temp. ,a co za tym idzie więcej opału wciąga. Gdy u mnie była skopana inst to na zasilaniu 60 a na powrocie 43 lub mniej. Wtedy moje 15kw połykali worek grochu w niecałą dobę, a teraz 60 zasilanie 55-57 powrót i spalanie na tą chwilę w okolicach 13-15 kg ekomialu.

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli różnica 3-5*C między zasilaniem a powrotem . Tylko w innym zakresie.

Tak , z tym opałem to się zgadza. Tylko ja bardziej chciałbym się dowiedzieć co się dzieje w kotle?

Czy to może reakcja, na łączenie różnych grubości stali? Inna rozszerzalność wynikająca z grubości ?

Takie naprężenia na pewno nie są zdrowe dla kociołka. 

Jeszcze pytanie do autora tematu: Czy zapowietrza się czasem bojler ? Pęcherzyki powietrza wracające z grzejników mają ujście wprost do góry(powrotu bojlera)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowietrznik dziękuję za pomoc.

Pompka na krótkim obiegu najlepiej aby była sterowana przez sterownik pieca? Czy nie jest to wymagane?

Drugie pytanie czy zostawić zawór 3D ten co mam czy kupić jakiś z termostatem? A może jakiś inny?

Do Cihymur: Po zalaniu instalacji i porządnym odpowietrzaniu, zapowietrzają mi się tylko najwyżej położone grzejniki. Bojler mi się nie zapowietrza, nie słuchać bąbelków powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sterownik kotła obsługuje ten rodzaj pompy to jak najbardziej.Jeżeli nie to pompa do gniazdka,niech pracuje cały czas.

Co do zaworu 3D zależy jak ma być sterowana temp.na grzejniki.Jedną z opcji jest sterowanie pogodowe wtedy należałoby dokupić siłownik do tego zaworu 3D+czujnik zewnętrzny pogodowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, CIHYMUR napisał:

Zaobserwowałem u siebie na kotle (właściwie usłyszałem ) rozszerzalność materiału. 

 

Jak kociołek przekracza 55* C, to słychać wyraźnie pracę blachy lub spawów płaszcza kotła - nie wiem jak to opisać.

To co słyszysz to nie jest spowodowane rozszerzalnością spawów czy blachy płaszcza wodnego tylko obudowa kotła skrzypi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taa jasne . :)

skrzypanie to zjawisko fonetyczne . Nawet drzewa skrzypią w lesie jak się ocierają .  Byłeś kiedyś w lesie?

Idz fajnie jest.

U mnie się nic nie ociera. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do mojego tematu.

Pod koniec ubiegłego tygodnia był u mnie instalator z firmy która wykonała instalację. Instalator podczas rozmowy powiedział, że instalacja jest źle wykonana. Najlepiej aby był założony zawór 4d. Jak sam powiedział patrzy na to obiektywnie, ponieważ on prowadzi swoją firmę a czasem firma która instalowała u mnie podnajmuje go jako podwykonawcę.

Przeglądając instrukcję obsługi pieca na stronie 25 czytamy: Wymagana temp. wody powrotnej** to 50st.

*** w przypadku nie zastosowania się do zaleceń dotyczących utrzymania podanych zakresów temperatury wody grzewczej kocioł należy obowiązkowo podłączyć do instalacji grzewczej wyposażonej w zawór czterodrożny, zabezpieczający przed tzw. „korozją niskich temperatur

To samo co jest napisane w instrukcji powiedzieli mi na infolinii SAS do której dzwoniłem kilka dni temu.

Dziś skontaktowała się ze mną osoba z firmy która wykonała instalację  i podłączyła piec.

Powiedziała, że po konsultacji z instalatorem który był u mnie instalacja jest wykonana poprawnie a jeżeli chcemy zawór 4D to z przeróbką instalacji obciążą nasz koszem w okolicach 4,000zł

Streszczając długą rozmowę telefoniczną, dowiedziałem się, że muszę mieć włączony na stałe odbiornik ciepła aby temp. powrotu była ok 50st. A tak wogule, to aby nie przejmować się, że temp. powrotu jest w okolicach 30 - 40 st. bo tu cytat "Sas tylko rekomenduje temp. powt. 50st i nie wpływa to na gwarancję".

Jednak rozmówca nie potrafił mi odpowiedzieć, na moje pytanie, czy w takim razie muszę mieć cały czas odkręcony na maxa któryś z grzejników.

Stanęło na tym, że ktoś z SASa ma do mnie podjechać i rzucić okiem na instalację i przy okazji naprawić czujnik temp. wody powrotnej (czujnik nie działa, lecz ja opieram się na swoim termometrze).

ps. dodałem od siebie, że skoro instalacja jest wykonana poprawnie to chyba nie będzie problemu, aby ktoś z firmy podjechał na chwilę i ustawił tak piec i zawór 3d abym miał na powrocie min. 50 st. Moja prośba została przemilczana.

Co o tym wszystkim  sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zawór 3d i raczej nim ciężko jest wysterować temp na grzejniki i ochronić powrót.

Przy defro to 55stopni

Mam pompę kotłową i problemu nie ma.

Temp powrotu jest min 40 a bez pompy bylo 28

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po rozmowie z pracownikiem firmy SAS, w której dowiedziałem się, że:

- w  instrukcji obsługi zawarta jest tylko rekomendowana temp. wody powrotnej czyli 50st, ale nie jest to wymóg gwarancyjny.

- w piecach na pellet nie występuje korozja niskotemperaturowa. Korozja ta dotyczy pieców np. żeliwnych.

- nie przejmować się różnicą wody wychodzącej a powrotem.

- aby mieć temp. powrotu 50 st. należy założyć dodatkową pompkę

Generalnie, nie mam się w ogóle przejmować temp. wody powrotnej.

Co do oszczędności zalecił mi założenie sterownika pokojowego, ale to tak już na marginesie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy to nie jest tak że im mniejsza różnica temp wychodzącej a powrotem tym piec pracuje stabilniej a co za tym idzie są oszczędności w paleniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, marcinkrk napisał:

Jestem po rozmowie z pracownikiem firmy SAS, w której dowiedziałem się, że:

- w  instrukcji obsługi zawarta jest tylko rekomendowana temp. wody powrotnej czyli 50st, ale nie jest to wymóg gwarancyjny.

- w piecach na pellet nie występuje korozja niskotemperaturowa. Korozja ta dotyczy pieców np. żeliwnych.

- nie przejmować się różnicą wody wychodzącej a powrotem.

- aby mieć temp. powrotu 50 st. należy założyć dodatkową pompkę

Generalnie, nie mam się w ogóle przejmować temp. wody powrotnej.

Co do oszczędności zalecił mi założenie sterownika pokojowego, ale to tak już na marginesie.

 

Ale jaja!

Szczególnie te słowa o kotłach żeliwnych!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmiech na sali to co SAS mówi i co ci twoi instalatorzy powiadają że jest ok. To powiem ci że wcale nie masz ok i to nawet bez zaglądania do twojej kotłowni jeśli nie masz krótkiego obiegu z pompą kotłowa to jeśli nie włączysz na stałe cwu to nie będziesz miał ciepłego powrotu. U mnie było podobnie, te same słowa usłyszałem od Defro i mojego instalatora ale na szczęście jest to forum i pomocne osoby z wielkim doswiadczeniem i już naprawiłem błędy instalatora (na mój koszt dodatkowy) i temp zasilania to 62 ,a powrót 57-60st.

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nic nie wywalczę to zamontuję pompkę tak jak naszkicował mi to odpowietrznik na krótkim obiegu bez przerabiania instalacji, zawsze to coś.

Co do SASa to napiszę to nich, opisując moją sprawę. Zapytam też o korozję niskotemperaturową.Wolę odpowiedz mieć na piśmie a nie tak na gębę przez telefon.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dostałem bardzo szybko wyczerpującą odpowiedź z SASa, którą później przesłałem firmie która montowała kocioł. Nie mając wyboru firma na swój koszt (pompa, termostat oraz inne przedmioty) oraz robociznę pokryła z własnej kiszeni. Pompę zamontowali tak jak przedstawiłem na rysunku - takie rozwiązanie również dopuszcza SAS.  Różnica temperatury wody wychodzącej a powrotnej wynosi do 10 stopni.

piec3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.