Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Modernizacja układu C.O - zawór 3d


Dariusz85

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, chciałbym prosić doświadczonych instalatorów o poradę. Mam instalacje C.O mieszaną, na parterze 80m2 podłogówki na parterze grzejniki. Wszystko zasilane z pieca Vailant ecotec i pompa z pieca. Układ wygląda tak, iż rurki na podłodze rozłożone są rzadziej a grzejniki na piętrze są większych rozmiarów. Wszystko zasilane jest woda o jednakowej temperaturze ok 30-35 stopni. Temperatura na parterze to 22 st.a na piętrze 21 st. Dom ogrzewamy już 5 lat i układ taki sie sprawdza. Jednak chciałbym teraz zwiększyć komfort podłogi. Teraz działa to tak że na rozdzielaczu mam pozakładane siłowniki i one zamykają mi pętle jeśli temperatura osiągnie zadaną wartość. Skutkuje to tym że pomimo zadawalającej temp w pomieszczeniu czuje się dyskomfort bo podłoga nie jest ciepła kiedy siłowniki są zamknięte.

Wymyśliłem sobie iż założę zawór termostatyczny mieszający aby obniżyć temperaturę która idzie na podłogę. W skrzynce rozdzielacza nie ma zabardzo miejsca ale w kotłowni zostało to tak przygotowane aby w przyszłości można było rozdzielić parter i piętro. Moje pytanie brzmi - czy wystarczy zamontować między zasilanie a powrót podłogówki zawór obniżający temperaturę czy musiałbym dodatkowo montować pompę obiegową za zaworem? Instalacja od pieca jest na miedzi i później przechodzi w PEX. Dziękuje jeśli ktoś zechce udzielić mi fachowej porady.

C.O.jpg

IMG_20231206_155504224.jpg

IMG_20231206_154924443.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy jeśli zamontuje zawór 3d a za nim pompę to nie będzie jakiś problemów z obiegiem grzejników? Kiedy była robiona instalacja hydraulik mówił że chcą mieszać 2 pompy w układzie trzeba stosować sprzęgło hydrauliczne. Instalacja jest bardzo prosta i działa zadowalająco. Zawór 3d plus pompa to już większy wydatek. Pompa z pieca i tak chodzi na najniższych obrotach. Nie wystarczyłoby zwiększyć przepływ żeby zawór zassał wodę z powrotu? Czy chodzi o to iż ciepła woda z zasilania będzie " na skróty" wracać do kotła przez zawór 3d?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór 3D to takie małe sprzęgło. Przed zaworem montujesz pompę jakbyś chciał zwiększyć temperaturę powrotu. W twoim przypadku pompa musi być za zaworem. Czy twój kocioł ma możliwość podłączenia siłownika takiego zaworu żeby nim sterować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ma możliwości sterowania siłownikiem zaworu to nie wiem, ale mogę sobie sam zrobić automatykę do niego. Ogólnie myślałem o takim ręcznym bo chciałbym poprostu ograniczyć temp wody w podłogówce,  temp czynnika i tak jest niska max 36st. przy największych mrozach. Myślałem że ograniczę np do 25st ( metoda prób ) i wtedy siłowniki na rozdzielaczu w ogóle by się nie zamykały i cały czas miałbym letnią podłogę. Temp w tej chwili steruje calormatic i pogodówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do zaworu 3D zakładasz siłownik i sterownik z czujnikiem temp. zewnętrznej. Sterowanie odbywa się na podstawie temperatury zewnętrznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ma tym sterować zwykły czujnik temp zewnętrznej to mogę to podpiąć do swojej automatyki domowej. I wtedy miałbym pełną kontrolę nad temperaturą.

A pytanie co jeśli bym założył tylko zawór 3d bez pompy? Czy zaburzy się obieg i na podłogę nie pójdzie niższa temperatura a tylko podniesie się temp powrotu do kotła?

Pomyślałem że najłatwiejszym rozwiązaniem byłoby przepiąć powrót z grzejników na zasilanie podłogówki. Woda byłaby wstępnie wychłodzona. Nie wiem czy wogole takie rozwiązanie miało by sens działania?

Układ działa kilka lat i jestem zadowolony, chodzi mi jedynie o podniesienie komfortu, wiadomo to kosztuje, pewnie 500-600 musiałbym wydać na zawór 3d i pompę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zalozysz zawor 3d (obowiazkowo z silownikiem) to pompa musi byc. Nie ma zmiluj.

Inna sprawa: jak obecnie “sterujesz” tymi silownikami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie możesz wpiąć powrotu z grzejników na ogrzewanie podłogowe bo może się okazać że woda wracająca z grzejników jest za gorąca i nie obniżysz temperatury.

Wstawiając zawór 3D wstawiasz za nim pompę - tu nie ma o czym dyskutować. A czy wstawisz do tego zaworu siłownik który będzie nim kręcił czy sam będziesz biegał dwa razy dziennie i nim kręcił to już Twoja sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale u mnie na podłogowe i grzejniki idzie ta sama niska temperatura ok 33st. Boje się  że raczej woda wracająca z grzejników byłaby zbyt schłodzona i mógłbym mieć niedogrzaną podłogówkę?

Siłownikami od pętli steruje za pomocą termostatów, rozmieszczonymi w różnych miejscach. Sprawdza się to odnośnie temperatury w pomieszczeniach, jednak gdy są zamknięte i podłoga się wychładza tracę komfort ciepłej podłogi. Stąd pomysł obniżenia temperatury która idzie na podłogę o kilka stopni aby siłowniki zamykały się rzadziej lub wcale.

Jeśli musi być pompa i zawór 3d ( z siłownikiem lub bez ) to powiedźcie czy mogę to zamontować w kotłowni? Zgodnie z pierwszym zdjęciem między zasilanie a powrót podłogówki? Na rurze od zasilania daje zawór za nim pompa.? W skrzynce rozdzielacza nie ma miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz to zamontować w kotłowni.
Jak zamontujesz zawór 3D to będziesz mógł na grzejniki puszczać wyższą temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi wystarczy żebym obniżył temperaturę na podłogówce.

A jak wygląda sprawa gdy ustawię na zaworze np 30st a mój kocioł będzie puszczał 28st bo akurat na zewnątrz zrobi się cieplej. Czy wtedy ten zawór zamyka się i woda idzie tylko przez zasilania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak bedzie 28 na CO a zawor ustawiony na 30 to bedzie w pelni otwarty i zasilanie za zaworem bedzie 28.

Ja bym inaczej sterowal tymi zaworami na petlach (PWM). Wtedy temperatura by nie spadala. Potrzebne do tego sa inne sterowniki a nie termostaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o sterowanie pętlami to tak sterowniki to Aurathon z PWM. Dom ma duże przeszklenia na parterze przez co nagrzewa się od słońca. Jeśli w nocy jest mróz a w dzień słonecznie to podłoga grzeje się w nocy wyższą temperaturą. W dzień salon dogrzewamy jest przez słońce, sterownik wyłącza pętlę bo na przykład jest 25st. I załącza obieg dopiero jak ponownie w pomieszczeniu się schłodzi. Dlatego komfort termiczny pomieszczenia jest ale podłoga nie jest cały czas ciepła, i to planowaną modernizacją chciałbym to osiągnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem iż zamontuje taki zestaw, powiedźcie czy to dobry wybór.

Pompa z adaptacją, jeśli siłowniki nadal zamykałby poszczególne pętlę to na pozostałych przepływ byłby stały: https://allegro.pl/oferta/afriso-pompa-obiegowa-elektroniczna-aph-15-7-130-13151879075

Zawór mieszający wydaje mi się że będzie obniżał proporcjonalnie temperaturę. Sterowaniem temp.zasilania będzie sterował kocioł i pogodówka a zawór tylko obniży o kilka stopni poprzez podmieszanie ustawione na stały procent.

https://allegro.pl/oferta/zawor-mieszajacy-3-drogowy-afriso-arv-384-1-click-14687010450

Jeśli macie jakieś jeszcze porady/ opinie to chętnie doczytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.