Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rck darco,montaż w mieszkaniu,opinie


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Od kilku dni zastanawiam się czy warto montować rck by chociaż trochę walka z "przewymiarowanym" (a może i nie) kotłem była równa :)

Rck bez wahania bym zamontował,gdyby kocioł stał w piwnicy,ale niestety stoi on w mieszkaniu/kuchni,więc mam kilka istotnych pytań do osób które mają ten wynalazek.

1.czy rck nie będzie wychładzał kuchni

2.czy jego praca jest głośna,stukanie

3 jeżeli piec się wygasi to rck jest w jakiej pozycji-otwarty,zamknięty czy nadal pracuje

4 czy jest on bezpieczny do stosowania w mieszkaniu/nie cofa się dym itp

Kocioł 8kW gs,czopuch 130mm,komin ceglany około 18×23 wysoki na około 10m licząc od pomieszczenia,gdzie stoi kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RCK (taki do wyczystku) do obnizenia podcisnienia w kominie potrzebuje pobrac powietrze z pomieszczenia w ktorym jest zainstalowany. Cieple powietrze pobrane z pomieszczenia wpadnie do komina a ta sama ilosc zimnego (lub wstepnie podgrzanego) musi do pomieszczenia sie dostac. 

Sama praca jest bezglosna, jednak gdy beda silne porywy wiatru to RCK otworzy sie mocno po czym za chwile zamknac. Ten szybki ruch generuje uderzenie klapki o obudowe. Nie jest to bardzo glosne ale takie stukniecie moze wystapic.

RCK pracuje stale bez wzgladu na kociol, ale jest mozliwosc jego recznego zablokowania w pozycji zamknietej.

Nie jest on szczelny. To zwykla klapka (blaszka) ktora pod obciazeniem dociska do drugiej blaszki (obudowy). Jezeli masz problemy z cofka to moze sie zdarzyc ze dym bedzie tamtedy uchodzil. Jezeli tak sie zdarza to szukalbym przyczyny i nie winil za to rck.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PioBin

Czyli w moim przypadku rck zbyt wiele nie zmieni a może i się pogorszy patrząc na całokształt.

Fakt,kocioł będzie bardziej sterowalny,może stałopalność by wzrosła,może i opału by mniej szło,ale przecież te zimne powietrze,które wpadnie do kuchni będę musiał ogrzać,więc w rezultacie wyjdzie na to samo.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

O zimne powietrze (jego wzrost po zamontowaniu rck) az tak bardzo mocno bym sie nie obawial gdyz tyle samo (lub niewiele mniej) wciagnie kociol przy silnym wietrze i wypusci kominem.

Jesli chcesz poznac moje zdanie to w pomieszczeniu mieszkalnym ja bym go nie montowal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jamjestcichy napisał:

Kocioł 8kW gs,czopuch 130mm,komin ceglany około 18×23 wysoki na około 10m licząc od pomieszczenia,gdzie stoi kocioł.

W takim przypadku, gdy komin jest z cegły, lepszym rozwiązaniem jest zamontowanie nasady kominowej, która ustabilizuje ciąg, oraz zabezpieczy przed niebezpieczeństwem cofnięcia się spalin, pod wpływem silnego wiatru. Dodatkowo, pozwoli na utrzymanie takiego komina w lepszej kondycji.

 

P. S.

Oczywiście mowa jest o nasadzie, która spełnia rolę regulatora ciągu, a nie jakimś daszku, który tylko osłania przed deszczem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, PioBin napisał:

Jesli chcesz poznac moje zdanie to w pomieszczeniu mieszkalnym ja bym go nie montowal.

Oczywiście,że każda opinia jest istotna i ważna dla mnie.

46 minut temu, Dracogo napisał:

lepszym rozwiązaniem jest zamontowanie nasady kominowej, która ustabilizuje ciąg

Zgadza się,tyle że koszty tej nasady są ponad 3×większe od tego regulatora,ale faktycznie taka nasada załatwia sprawę.

Dzięki za opinię.W takim razie rezygnuję z tego pomysłu i pomyślę nad tym by inaczej okiełznać ciąg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogóle masz problemy z ciągiem/cugiem kominowym? Kocioł pracuje na miarkowniku? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dragster

Wydaje mi się,że mam zbyt wysoki ciąg.

Piec pracuje na miarkowniku a przy rozpalaniu ustawiana jest stała szczelina 6-7mm i to jest aż nadto.Płomień bardzo szybko obejmuje cały zasyp.Już zmniejszałem komorę zasypową,ale co z tego jak jednego dnia jest nawet ok a innego już nie.

Nie chce mi się wierzyć,że trochę przewymiarowany piec by tak bałaganił patrząc na to jakie inni mając pieca do powierzchni ogrzewanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro sytuacja, potrafi zmieniać się z dnia na dzień, to kwestia przewymiarowania o którym piszesz, nie ma przecież wpływu na dynamikę spalania, więc stabilizacja ciągu byłaby wskazana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki znowu problem z czyszczeniem komina? Nie znam takiego. Regulator w formie nasady kominowej, ma zdejmowaną osłonę, po wyjęciu której jest normalny dostęp do przewodu kominowego. Widzę, że kolega szuka przysłowiowej dziury w całym. A w tym przypadku, alternatywy nijak nie widać.

P. S..

Producent takiego regulatora w formie nasady kominowej, firma Polmar, daje pełne 3 miesiące na podjęcie decyzji. Czyli daje możliwość zwrotu produktu, i gwarantuje otrzymanie zwrotu pieniędzy za sam produkt. Więc ryzyko jest prawie żadne. Jeśli nie stwierdzisz poprawy sytuacji, zawsze możesz odesłać produkt na swój koszt, więc tylko tyle Cię będzie to kosztowało.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Dracogo napisał:

Jaki znowu problem z czyszczeniem komina? Nie znam takiego

Już wyjaśniam.

9 godzin temu, Dracogo napisał:

Regulator w formie nasady kominowej, ma zdejmowaną osłonę, po wyjęciu której jest normalny dostęp do przewodu

Ano taki.U mnie czyszcząc komin nie wchodzi się na dach,nie ma i nigdy nie było jakiegoś wyłazu.Komin czyszczony jest przez górny wycior szczotą do góry a później w dół tradycyjnie.

Widzisz kolego,pewnych rzeczy nie przeskoczysz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc jaki w tym problem? Ano, żaden. Bo skoro czyścisz od dołu, to wszystko też na dół spada, bo przecież nie wypychasz przez komin wszystkiego na zewnątrz przez wylot z komina, więc regulator w formie nasady, w niczym tak naprawdę nie przeszkadza.

Ale że szukasz od początku problemów, to i je na siłę znajdujesz. A na to, to nikt Ci już nie pomoże. Więc i ja, nie mam zamiaru Cię przeskakiwać :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dracogo

I nie uważasz,że to co powinno być najbardziej czyszczone i co będzie (podejrzewam) najbrudniejsze zostanie ominięte podczas czyszczenia.

Przecież ten regulator po jakimś czasie straci swoją funkcję ze względu na brud z sadzy,te kanaliki się pozatykają-takie jest moje zdanie,ale jeżeli Ty masz go założonego to zrób zdjęcie i pokaż jak to wygląda oraz napisz czy jesteś zadowolony.

Jeżeli nie masz,to o czym dyskutujemy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Ty, nie masz żadnych pożliwości wyczyszczenia, komina od góry, ani sprawdzenia stanu urządzenia jakie może być zastosowane na wylocie z tegoż komina, to Twój komin, nie spełnia podstawowego przepisu, który dotyczy dostępności do przewodu kominowego w celu jego czyszczenia czyli konserwacji. To samo dotyczy też nasady kominowej, która powinna być okresowo kontrolowana. Lecz naogół wystarczy, aby wykonane to było po zakończonym sezonie grzewczym. A jeśli palone jest także latem w celu grzania CWU, to także przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.

Ja akurat, spalam pellet, więc nie ma z tego takiego "syfu", jaki jest w przypadku palenia drewnem czy węglem, dlatego tak komin z wkładem z kwasówki, jaki i nasada są czyste od takich zanieczyszczeń jak sadze, które tam wogóle nie docierają. Więc jestem zadowolony, bo nie muszę czyścić, choć mam dojście do komina, dlatego czasem tam zaglądam.

Lecz obecnie, nie mogę Ci zrobić fotki, gdyż nie mam takiego zooma, którym mógłbym zrobić zdjęcie z odległości 1300 km. A lunety astronomicznej, też nie posiadam, nad czym mocno ubolewam.

Gdybyś był poważnie tematem zainteresowany, to byś dotarł do materiałów, które opisują działanie i wpływ regulatora na pracę i stan komina. Bo moja opinia, nie może być dla Ciebie miarodajna, ze względy na całkowicie odmienne warunki, jakie panują w przypadku spalania pelketu w palnikach do tego przeznaczonych, gdzie kocioł jest tylko wymiennikiem. Więc zainteresuj się tym co poniżej. Życzę Ci, podejmowania w życiu, samych trafnych decyzji, co z Twoim podejściem do tego akurat tematu, chyba nie jest łatwe. Pozdrawiam.

https://m.youtube.com/watch?v=TeKXjsQS8f8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Dracogo napisał:

Jeśli Ty, nie masz żadnych pożliwości wyczyszczenia

 

2 godziny temu, Dracogo napisał:

to Twój komin, nie spełnia podstawowego przepisu, który dotyczy dostępności do przewodu kominowego w celu jego czyszczenia czyli konserwacji

Przecież pisałem,że wycior jest na strychu przez,który jest czyszczony CAŁY komin,więc ?

Ale ok,jeżeli tak żąglujesz przepisami to wrzuć je tutaj,chętnie je pokaże swojemu kominiarzowi i następnym razem powiem by leciał na dach a wyczystkę zamuruję-i tak nie spełnia przepisów...

2 godziny temu, Dracogo napisał:

Gdybyś był poważnie tematem zainteresowany, to byś dotarł do materiałów, które opisują działanie i wpływ regulatora na pracę i stan komina.

Tak,tak.Tej papki marketingowej nie mogę słuchać,ale cieszę się,że jest ktoś kto wierzy w mniejsze spalanie węgla o 40% dzięki tej nasadzie.Co więcej,firma istnieje bardzo długo a opini na temat tej nasady jest jak na lekarstwo-na innych forach  raczej odradzają niż polecają.Wystarczy poszukać a nie wierzyć w reklamy,no chyba,że się samemu je sprzedaje lub się kupiło wierząc w cuda...

2 godziny temu, Dracogo napisał:

Życzę Ci, podejmowania w życiu, samych trafnych decyzji, co z Twoim podejściem do tego akurat tematu, chyba nie jest łatwe.

Przecież decyzja została podjęta,świadomie rezygnuję z 40% oszczędności na opale,ale za to mam kocioł,ktory ma sprawność na poziomie 80%-sprzedawca chyba by nie kłamał,co...:)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Jamjestcichy napisał:

ma sprawność na poziomie 80%

I Ty w to wierzysz?

Taki niedowiarek, który w poprzednim wcieleniu, mógłby być np. Tomaszem, tym z NowegonTestamentu ;-)

Wylecz się z tej wiary, bo to cuchnie sektą. W takich warunkach, jakie panują obecnie u Ciebie, nie ma nawet szansy, żebyś się zbliżył czasami do takich parametrów, a co dopiero je stabilnie utrzymywał, skoro praca komina stabilna nie jest, a kocioł pracuje zależnie od warunków zewnętrznych.

Mówią, że wiara czyni cuda, ale w tym przypadku, nic ona nie znaczy i nic nie zdziała.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Dracogo napisał:

I Ty w to wierzysz?

Spodziewałem się,że ktoś nie załapie mojego żartu,ale nie spodziewałem się,że tym kimś będziesz Ty :)

10 godzin temu, Jamjestcichy napisał:

świadomie rezygnuję z 40% oszczędności na opale,ale za to mam kocioł,ktory ma sprawność na poziomie 80%

To było pisane dla żartu,ale skoro mam wierzyć w 40% oszczędności na opale dzięki nasadzie to dlaczego mam nie wierzyć w sprawność kotła na poziomie 80%...

Po prostu odniosłem się do Twojego postu w ktorym pisałeś o moim braku zainteresowania tym rozwiązaniem (nasadą polmar),ale celowo o niej nic nie wspominałem bo to nie jest rozwiązanie dla mniej-pomijam już cenę oraz marketing tej firmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam w tym żadnego interesu, żeby Cię do zakupu namawiać, ale analizując Twoje potrzeby, to jasno wynika, że jest to jak najbardziej, rozwiązanie dla Ciebie, tylko Ty o tym nie wiesz. W marketingowe hasła nie musisz wieżyć na słowo, gdyż firma daje na spokojne przetestowanie i decyzję 3 miesiące. Jeśli tego nie bierzesz pod uwagę, to nic innego też Cię nie przekona.

Zainteresuj się zatem statystykami, ilu takich mądrali jak Ty, ulega zaczadzeniu i umiera we śnie. Bo mając kocioł zamontowany w mieszkaniu, to w pierwszej kolejności należy myśleć o bezpieczeństwie, które poprawia zastosowanie takiej nasady, gdyż zabezpiecza ona przed cofaniem się spalin. A oszczędności na opale, które w przypadku kotłów takich jak Twój, są praktycznie zawsze, to już jest sprawa drugorzędna.

P. S.

Gdybyś miał większą wprawę, w podejmowaniu trafnych decyzji, to do małej powierzchni jaką ogrzewasz, byś wykorzystał np. kominek na pellet, który dałby dużo lepszy komfort użytkowania w mieszkaniu, niż kocioł stałopalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dracogo aleś Ty natarczywy,  kolega @Jamjestcichy już klika postów wcześniej dał do zrozumienia, że nie chce ani tej nasady ani RCK a Ty dalej go atakujesz i wciskasz swoje racje jak handlarz na targu. Daj już na luz bo ludzie będą się bali pytać i zakładać wątki, bo wszędzie wciskasz swoje patenty i atakujesz ludzi, którzy się z Tobą nie zgadzają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żałuję kolego, ale to nie są moje "patenty". A z Twojej wypowiedzi wnioskuję, że nie wiesz, co to jest merytoryczna dyskusja, tak samo zresztą jak i założyciel wątku. W przeciwieńswie do Ciebie, to mi nie wystarczy stwierdzenie "nie, bo nie".Jak się podejmije dyskusję, to piwinno się posługiwać argumentami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dracogo ale czego Ty nie rozumiesz?

Przecież pisałem o braku możliwości czyszczeniu tej nasady z góry,więc te rozwiązanie dla mnie nie jest dobre,ale coraz bardziej myślę,że Ty je sprzedajesz.

8 godzin temu, Dracogo napisał:

W marketingowe hasła nie musisz wieżyć na słowo, 

Skoro Ty wierzysz to nic tylko pogratulować.

8 godzin temu, Dracogo napisał:

Zainteresuj się zatem statystykami, ilu takich mądrali jak Ty, ulega zaczadzeniu i umiera we śnie.

No tutaj to żeś pojechał po bandzie.Nasada jest środkiem na brak czadu-brawo...

Wiesz,ja w pierwszej kolejności postawiłem na wentylację (nawiew/wywiew) zgodnie z normą oraz zakupiłem czujnik tlenku czadu,który na bieżąco informuje o jego stężeniu.

9 godzin temu, Dracogo napisał:

byś wykorzystał np. kominek na pellet

Gdybym podjął taką "trafną" decyzję to następny mój temat by brzmiał-dlaczego mam wykwity na ścianie.

Widzę,że Ty kolego wiesz kto czego potrzebuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie @Jamjestcichy kolega @Dracogo Ciebie uświadomi o Twoich potrzebach, o których jeszcze nic nie wiesz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pelet jest taki dobry że musisz kupić piec za min. 10k + nowy komin za min.7k albo wsad za 4-5k 

reasumujac 20k z montażem lekko  i jak tu porównywać do głupiego RCK za nędzne 250zł.......

Od siebie dodam ze nasada kominowa to koszt min 700- 800zł ale aby to sprawnie działało musi byc idealnie szczelny komin - inaczej bedzie wywalało dym przez każde nieszczelności w scianach - to coś podobnego jakby ktoś próbował wkładać szmatę w wydech w aucie - jak jest nieszczelny od razu wywala dziurami . jak jest szczelny silnik zaczyna sie dusić spalinami i realnie przygasa.    

@Jamjestcichy  - w twoim przypadku najlepsze rozwiązanie to doprowadzenie z zew powietrza przez zetkę i odgrodzenie kotła od reszty mieszkania jakąś mini scianką czy zabudowa - kocioł bedzie miał idealny dostep swieżego powietrza tak jak i RCK + mieszkanie nie bedzie sie wyziebiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mikkei

Niestety nie mam jak puścić zetki by wyszła ona koło pieca dlatego,że kuchnia  z żadnej strony nie ma ściany zewnętrznej lub nie jest pod/nad żadnym pomieszczeniem z którego można zaczerpnąć świeże powietrze.Jedynie pod podłogą mógłbym puścić obecną zetke (przedłużenie),ale to nie jest robota na teraz bo dopiero co kuchnię wyremontowałem.

Poobserwuje jeszcze jak pracuje kocioł,gdy już dokonam jego modyfikacji-jeżeli i to nie pomoże to wtedy trzeba będzie myśleć o rck.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.