Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[SIGMA UNI 16kV] Sterownik wyświetla "praca" a kocioł w nadzorze :(


Gość Cemol

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Kocioł Defro Sigma Uni 16kV (z palnikiem rynnowym) z sterownikiem K1Pv4 od paru dni morduje się z dosyć wysokimi temperaturami zewnętrznymi.

Pracuje w PID z lekko zmodyfikowaną w dół górę krzywą grzewczą. W obiegu są tylko grzejniki, bez bojlera i podłogówki. Obieg wymuszany jest jedną pompą, a w instalacji w sposób elementarny zabudowany jest zawór 4D mający pilnować temperatury powrotu. Nie działa ta nieszczęsna ochrona powrotu (mniej więcej wiem dlaczego), ale to nie jest moim problemem. Problem w tym, że kocioł dosyć szybko dochodzi do zadanych parametrów temperatury kotła i zaworu i tym samym sterownik obniża obroty wentylatora i podawanie paliwa. W pewnym momencie sterownik wyświetla "Praca", a na palenisku kisi się węgiel, tak jak w trybie "Nadzór". Kocioł mam nowy i myślę, że jak na zewnątrz obniży się temperatura i kocioł pójdzie na wyższych parametrach, to ten stan zniknie, ale nie wiem co robić teraz jesienią. Coś pewnie można pomajstrować w sterowniku, bo są tam ustawienia dla "Nadzoru" jak i wentylatora oraz podajnika. Nie chcę jednak tego spierzyć, by stan się nie pogorszył.

Reasumując, potrzebuję pomocy: czego dodać lub ując i gdzie, by w trybie "Praca" węgiel zawsze palił się choćby płomykiem, a kiszenie było tylko w "Nadzorze".

Z góry dzięki

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

A klapka wentylatora ustawiona w położeniu otwartym i zablokowana?

images.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz podać nam ustawienia sterownika ja mam w pid i ustawienia moje to, podawanie minimalne  2 sekundy maksymalne 5 wentylator minimalny 25 maxymalny 35, minimalna przerwa podawania 53 sekundy maksymalna 125 i moc kotła jak przełączę na ogrzewanie domu i bojlera mam ustawione 81 % a jak tylko na bojler to ustawiam moc kotła na 52

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie wiedziałem, że przy wentylatorze jest jakaś klapka, poszedłem zobaczyć i rzeczywiście jest oś z dokręconą dźwignią obciążoną nakrętkami. Nie odkręcałem wentylatora, to nie jestem pewien położenia klapki, ale pozycja dźwigni i to, że mogę ją swobodnie podnosić wskazuje, że przy wyłączonym wentylatorze jest zamknięta. Nie jestem pewien, może da się to stwierdzić na 100% z załączonego zdjęcia?

wentylator.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak palisz w PID klapka musi być całkowicie otwarta i zablokowana. Dmuchawa pracuje na niskich obrotach i nie może mieć oporów. Tak jak na załączonym obrazku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, szymm2 napisał:

A możesz podać nam ustawienia sterownika ja mam w pid i ustawienia moje to,   2 sekundy maksymalne 5 wentylator minimalny 25 maxymalny 35, minimalna przerwa podawania 53 sekundy maksymalna 125 i moc kotła jak przełączę na ogrzewanie domu i bojlera mam ustawione 81 % a jak tylko na bojler to ustawiam moc kotła na 52 

Wszystko mam "jak fabryka dala", niczego nie zmieniałem, czyli:

podawanie minimalne: 1 sek, maksymalne 3 sek

wentylator minimalny: 13 sek, maksymalny 27 sek

przerwa podawania minimalna: 36 sek, maksymalna 70 sek

Moc kotła 75%

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, gilal napisał:

Jak palisz w PID klapka musi być całkowicie otwarta i zablokowana. Dmuchawa pracuje na niskich obrotach i nie może mieć oporów. Tak jak na załączonym obrazku :) 

No a spojrzałeś na zdjęcie, mam jak należy, czy wręcz przeciwnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz sam zobaczyć bo ta śruba może być różnie ustawiona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwiększę obroty wentylatora, to ta dźwignia z nakrętkami się podnosi, skąd dedykuję, że klapka jest ustawiona dokładnie na odwrót niż na Twoim obrazku. Swoją drogą na obrazku stoi, że ma być na stałe otwarta, a moja nie jest unieruchomiona i zwiększa lub zmniejsza otwór wylotowy w zależności od mocy wentylatora :(

I jeszcze:

1) kocioł jest klasy 5 i nie ma rusztu, to po co dali tą nieszczęsną klapkę? 2) kocioł instalowała autoryzowana firma i tak tą klapkę ustawili - niestety. 3) Skąd właściwie wytrzasnąłeś ten obrazek, bo przewertowałem instrukcję kotła, a tam o klapce cicho?

Dzisiaj wygaszam kocioł, bo w chałupie za ciepło, a ma być jeszcze parę dni upałów, - jak wywalę klapkę i się poprawi z tym moim niby-nadzorem i kiszeniem węgla, to dam znać.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia najważniejsza sprawa to doprowadzenie powietrza.

wcześniej nie miałem tzw "Z"

teraz pali się super na ustawieniach fabrycznych, piec to defro komfort eko 12kw k1pv4

Klapka wentylatora otwarta, tak jak pisali wyżej, jak działa ci piec otwórz dolne drzwiczki i ruszaj tą śrubą napewno zorientujesz się kiedy jest zamknięta a kiedy otwarta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Cemol napisał:

Jak zwiększę obroty wentylatora, to ta dźwignia z nakrętkami się podnosi, skąd dedykuję, że klapka jest ustawiona dokładnie na odwrót niż na Twoim obrazku. Swoją drogą na obrazku stoi, że ma być na stałe otwarta, a moja nie jest unieruchomiona i zwiększa lub zmniejsza otwór wylotowy w zależności od mocy wentylatora :(

I jeszcze:

1) kocioł jest klasy 5 i nie ma rusztu, to po co dali tą nieszczęsną klapkę? 2) kocioł instalowała autoryzowana firma i tak tą klapkę ustawili - niestety. 3) Skąd właściwie wytrzasnąłeś ten obrazek, bo przewertowałem instrukcję kotła, a tam o klapce cicho?

Dzisiaj wygaszam kocioł, bo w chałupie za ciepło, a ma być jeszcze parę dni upałów, - jak wywalę klapkę i się poprawi z tym moim niby-nadzorem i kiszeniem węgla, to dam znać.

 

 

Jak klapka pracuje przy zwiększeniu mocy dmuchawy i się przymyka jak zmniejszysz moc dmuchawy to jest źle. Musi być stały dopływ powietrza, a szczególnie jak ster pracuje na najmniejszych mocach (1%)

Rysyneczek prosto z necika :) Ale kiedyś taka karteczka była razem z sterownikiem/piecem, a jak teraz jest to nie wiem. Sam miałem taki palnik i sterownik K1PRv4 :) i nie miałem z nim problemu.

Dasz radę :)

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.10.2018 o 21:45, gilal napisał:

Dasz radę :)

Dałem radę ;) Klapka nie była otwarta na stałe. Po jej otwarciu i zablokowaniu w tej pozycji, poprawie ulega, tzn. normalnieje praca kotła  w trybie nadzoru i w niskim przedziale obrotów wentylatora, kiedy siła nadmuchu jest zbyt mala by klapkę odepchnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

No i super :)

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.