Skocz do zawartości
IGNOROWANY

jak ustawiać moc palnika do mocy kotła rozważania teoretyczne


Gość berthold61

Rekomendowane odpowiedzi

Gość berthold61

Panowie jaka zasada powinna być brana pod uwagę w czasie ustawiania mocy kotła .

 

1 np moc kotła 10kw a palnik 10-15kw , dawać ustawienia pod 2/3 mocy palnika czy pełną moc palnika ? 

2 np moc kotła 10kw i palnik ustawić na pełną moc czyli 15kw 

3 w ustawieniach dać moc kotła 15kw wg mocy palnika a potem zjechać z mocą maxymalną do 75% ?

Przydałby się tu pieklorz bo chyba tylko on zetknął się z badaniami nad kotłami  bo , jak ustawię moc kotła na np 75% to wszystko schodzi łącznie z ilością powietrza i zaczyna przykapcać czego nie ma na pełnej mocy no ale co wtedy z PID ? fajnie było by jakiś elaborat o tym poczytać ale nie ma nigdzie takich rzeczy , czarna magia z tym bo niby mogę to wszystko ustawić ale dalej nie wiem czy to tak czy śmak ma być .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Standardowo to palnik ustawia się do mocy wymiennika , czyli jak kocioł ( wymiennik) ma 10kW to palnik powinien być ustawiony na te 10kW , inaczej jak nie ma odbioru ciepła to nadmiar mocy ponad moc wymiennika idzie w komin i spada sprawność grzania (kotła i instalacji)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

To rozumię ale ustawiając moc na 2/3 jego możliwości to opcja idealna ale np jak zjedzie w PID do np 3kw to już poniżej 30% mocy palnika i wszystko schodzi w parametrach a najgorzej że też powietrze chyba .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu już zależy głównie od możliwości stera. Jeśli korekta powietrza którą ustawiasz (np +10%) działa "globalnie" w całym zakresie mocy  to "dupa zbita" bo np na dole mocy powietrze będzie OK a na górze np za dużo. Tu przydała by się możliwość ustawienia dołu oraz góry mocy oddzielnie czyli ustawienie krzywej nadmuchu, coś jak w SKZP-02.

Musisz przelecieć przez ustawienia czy nie ma czegoś takiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

W sterowniku jest opcja mocy minimalnej wentylatora więc teoretycznie można ustawić ciut mniej niż normalnie ale przy mniejszej mocy w PID chyba za bardzo by wypalało opał z retorty ,chyba bo nie sprawdzałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd jest pewność że jest moc wymiennika 10 kW w tym kotle może jest więcej jak to było wcześniej z kotłami zanim nastała 5 klasa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Na moje oko jest chyba więcej bo mimo swoich wymiarów to wymiennik jest dosyć rozbudowany , ale fabryka podaje że ma 10kw i nawet bliźniaczy Zębiec agat peletowy też ma 10kw , tylko zastanawia mnie jedno a mianowicie wysłałem sterownik do aktualizacji i oni uwzględnili dane z testów pod 5 klasę od Zębca tegoż kotła tylko dziwne jest to że palmik pancerpola ten najmniejszy ma przesyp na godzinę 6.60kg więc wychodzi tak twierdzą w pancerpolu że na pełną moc powinien dostać 18 sekund podawania i 42 sekundy przerwy a w sterowniku po przeprogramowaniu wg danych z Zębca mam podawanie 6 sekund i 20 sekund przerwy , jasno z tego wynika że oni ustawili moc palnika na 30% mocy , 

wg mnie jak miało by być to 10kw palnika to musiało by być podawanie 12 sekund i ok 30 sekund przerwy . chyba że ja czegoś nie kumam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

sambor z tego co piszesz to śmiało można zwiększyć moc palnika np do 12kw to chyba bezpieczne i ekonomiczne , ale pewnie tylko w duże mrozy bo chyba więcej niż 5 kw nie poleci na ogrzewanie nonstop , oczywiście wg moich wyliczeń na ĆW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Palnik po nawierceniu tych dodatkowych dziurek 8 szt fajnie pali i nie widzę większych wad w nim , jeszcze pociągnę kiedyś kątówką te rowki co pieklorz pokazywał i powinno być ok całkiem . to bym narazie z tym nie kombinował a bardziej interesują mnie zależności mocy palnika do powierzchni grzewczej kotła i druga sprawa to taka że pancerpol podaje np 18sek podawania i 42 przerwy i teraz zachodzi pytanie czy sensowne jest dzielenie tego na połowę ? np podawanie 9 sek i przerwa 21 sekund bo powietrze to chyba tylko eksperymentalnie trzeba dobierać co ?

a jak rozwiązujecie sprawę powietrza na niskiej mocy ? w ustawieniach minimalnej mocy wentylatora ustawić tyle aby nie kopcił czy jak ? bo zakres najniższy  jest do 15% a to stanowczo za mało więc dać na np 24% a górne na 32% bo więcej to już palnik się robi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie warto poeksperymentować z dzieleniem podawania i przerwy. Bo poda tyle samo w jednostce czasu (wiec na mocy nie stracisz) ale poda w mniejszych porcjach co może jakoś tam poprawić odgazowywanie i być może lepiej dopali. Kwestia eksperymentów dla danego palnika i paliwa.

Dla trudniejszych paliw większość wręcz zaleca by skracać podawanie i przerwę i wywołać tym częstszy ruch na palniku ale nie wiem jak to się sprawdza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
3 godziny temu, berthold61 napisał:

kotła i druga sprawa to taka że pancerpol podaje np 18sek podawania i 42 przerwy i teraz zachodzi pytanie czy sensowne jest dzielenie tego na połowę ? np podawanie 9 sek i przerwa 21 sekund bo powietrze to chyba tylko eksperymentalnie trzeba dobierać co ?

Taki stosunek to podawania to naprawde wysoka moc kotla. Az ciezko uwierzyc ze to sie dobrze spala. Choc wegle bywaja naprawde rozne. Ostatnie moje palenie ekogrochem wymagalo podawania 5 sek i 120-140 przerwy. Generalnie im krotszy czas podawania tym lepiej. Warto jak piszesz podzielic to na polowe. Zloze ma wiecej ruchu, napowietrzanie bedzie bardziej rownomierne a przy spiekajacym weglu spieki beda drobniejsze. Jak widze kolega ogrzewa 110 m i moc ustawiona bardzo wysoko. Lepiej i ekonomiczniej prowadzic kociol na mniejszej mocy dajac mu jednoczesnie dluzej popracowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

No dobrze spala wręcz idealnie popiołu prawie zero spieków nie ma a tym bardziej zero niedopałów tylko no właśnie ta moc faktycznie za duża i w PID jak jedzie to przekroczy zadaną np 58 dochodzi do 61 i wchodzi w podtrzymanie wg mnie za szybko nabiera temp .

zrobię to teraz tak że podzielę moc max na 3 i dam 2/3 mocy palnika czyli równe 10kw a mianowicie 12 sek podawania i 28 sek przerwy a z powietrzem to już eksperymentalnie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś z wiekszym palnikiem jak patrzy na nastawy tego małego zawsze myśli, że moc jest ustawiona wysoko...  

Tu jest mniejsza średnica rury, ślimaka i inny skok ślimaka. Mniejsze palenisko oraz montowana wolniejsza przekładnia. Sęk w tyn, że trafiala się rzadko też nieco szybsza i świra idzie dostać. 

Pamiętam, że  pl preferowal czasy podawania w granicy 12sekund. Na tym palniku moim zdaniem nie ma sensu ustawiania pracy poniżej 7sekund.

Ja tego palnika za bardzo nie lubię, ale można z nim żyć jak się dopasuje paliwo i sterownik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Pieklorz ja specjalnie dzwoniłem do serwisanta pancerpola i powiedział krótko aby nie słuchać nikogo dać 18sek/42 i będzie gitarra a ja cymbał nie dopytałem a jak kocioł moc mniejsza niż palnik to co ? no i dziś zapodałem mu 12sek/28przerwy ale to i tak tylko teoretycznie bo to tylko CWU i chyba zimą będzie coś więcej wiadomego ale przynajmniej już jest jakaś teoria .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.07.2018 o 11:05, sambor napisał:

Standardowo to palnik ustawia się do mocy wymiennika , czyli jak kocioł ( wymiennik) ma 10kW to palnik powinien być ustawiony na te 10kW , inaczej jak nie ma odbioru ciepła to nadmiar mocy ponad moc wymiennika idzie w komin i spada sprawność grzania (kotła i instalacji)

Dokładnie tak jak napisał kolega. Zgadzam się w stu procentach!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

No i ja też się z tym zgadzam dlatego dałem 75% mocy palnika i teraz mam 12 sek podawanie i 28 sekund przerwy co odpowiada 2/3 mocy tego palnika czyli ok 10kw , (pełna moc 15 kw to 18sek pod i 42 przerwy) no i wszystko jest narazie ok tylko doczekać nie mogę się jakiegoś przynajmniej słabego ochłodzenia ale wygląda to wszystko obiecująco , jako ciekawostkę dodam że Zębiec kategorycznie zabronił podczas aktualizacji sterownika dodawać funkcję dobowego zużycia opału bardzo interesująca sprawa bo inne firmy z tym sterownikiem nie robią problemów .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, berthold61 napisał:

no i wszystko jest narazie ok tylko doczekać nie mogę się jakiegoś przynajmniej słabego ochłodzenia ale wygląda to wszystko obiecująco

Wytrzymaj jeszcze miesiąc od września może będą lepsze warunki do palenia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.