Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Solarne Domowej Roboty.


Starymidas

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Niedługo będziemy mieli remont instalacji CO i CWU. Wymysliłem sobie, że przy tej okazji zrobię namiastkę solarów do CWU. Widzę to tak. Na dachu Montuje płaski, czarny pojemnik z blachy o grubości około 5 cm i powierzchni 5-ciu może 10-ciu metrów kwadratowych. W tym pojemniku woda. W tej wodzie wężownica z alupex??? połączona z wężownica z zasobnika(bojlera) na CWU, który bedzie umieszczony gdzieś w kotłowni. Bedzie to drugi bojler. Pierwszy będzie ogrzewany tak jak dotychczas, czyli przez kocioł miałowy. Do tego podpinam pompkę, aby wymusić obieg. Całość dobrze zaizolowana. Z dachu do kotłowni chcę wejść przez jeden z pionów wentylacyjnych.

Teraz pytanie do forumowiczów. Czy taki pomysł jest do zrealizowania z punktu technicznego? Może ktoś ma coś takiego? Dodam, że korzystałbym z tego głównie latem, kiedy nie pali się w kotle, bo nie trzeba ogrzewać domu i pozostaje kąpiel w zimnej wodzie lub ogrzewanie CWU prądem. Poza okresem letnim, wodo z tego obiegu byłaby spuszczona, aby zapobiec zamarznieciu.

Proszę o rady i opinie.

 

Pozdrawiam,

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ciekawe czy kolega policzył koszty jakie by w błoto wywalił

jesli chcesz miec namiastke układu salaru to wejdz i znajdz dalekowschodnie solary gdzie jedna płyte za 600zł kupisz i połowe mocy wzgledem dobrego solaru uzyskasz

twój pomysł jako innowacyjnosc nieskuteczną moznaby potraktowac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że tak nie może być jak proponuje starymidas, pomijając grubość blachy bo to chyba pomyłka.

Ja bym to widział tak:

Drewniana skrzynka o powierzchni 2 - 4m2 i wysokości około 8 - 10 cm.

Na dnie wyłożyć około 5 cm styropianem.

Na styropian folia tak jak do podłogówki.

Na folię blacha miedziana około 1 mm.

Do blachy przylutowana cienka rurka miedziana (około 10 mm) w formie wężownicy o odstępach 15 - 20 cm, z wyprowadzeniami na zewnątrz.

Blachę z wężownicą malujemy na czarno.

Całość przykrywamy płytą plexiglasową.

Instalację z taką wężownicą wypełniamy płynem niezamarzającym np: glikol.

W instalacji jeszcze wymiennik ciepła, pompa, sterowanie.

Sprawdzone działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

A ja za kolegę Starymidas będę trzymał kciuki ;)

Co prawda klimat mu nie sprzyja, ale..... kiedyś wszyscy śmiali się z pierwszych wynalazków, a dziś???

 

Słyszałem, że w Tybecie (pewnie nie tylko tam) na dużych płaskich dachach rozciągają wiele metrów czarnych gumowych rur. Tym sposobem mają ciepłą wodę. Jaka jest tego sprawność? Pewnie bardzo niska, a użytkownicy nigdy nie słyszeli hasła: "sprawności urządzenia" - oni po prostu mają ciepłą wodę.

 

Powodzenia i trzymam kciuki.

Podziel się kiedyś opinią.

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątek podrzucony przez neokowal1 bardzo ciekawy i długi! Porzebuje czasu aby go całego przeczytać.

 

Uściślając. To ma być płaski zbiornik o grubosci 5 cm, a nie z blachy o gr. 5cm. Źle to napisałem.

 

<no ciekawe czy kolega policzył koszty jakie by w błoto wywalił >

 

No własnie, koszty.

Myślę, że tą wężownice z pompka mógłbym podpiać pod istniejacy bojler, zatem odpada koszt bojlera. Zostaje koszt pompki (300zł max), koszt alupexu z dachu do bojlera (10m) + koszt rurek na wykonanie wężownicy w tym zbiorniku na dachu (50m?) czyli 60m x 3.1/m = 186zł. Do tego dochodzi koszt zaworow aby odciac 'solar' kiedy go nie potrzebuej/nie chce (100zł). Zostaje koszt wykonania zbiornika na dachu. Myslałem aby pospawać konstrukcje z profiu zamknietego a same ścianki z blachy ocynkowanej. Profil 4zł/m x 25m =100zł, blacha ocynkowana, arkusz 1x2m - 37złx 8szt =196zł, puszka czarnej farby 17zł. Podpiecie tego do istniejacej instalacji CWU przez hydraulika 300zł. Razem w przyblizeniu 1200zł + moj czas.

 

Jutro zrobie jakis rysunek i podeśle, może troche sie rozjasni.

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można jeszcze wystawić na dach wiadro, i też je pomalować na czarno, a jeżeli zastosujemy system uchylanego dekla, to w trakcie deszczu będzie się napełniać deszczówką. Sprawi to, bardzo widoczne oszczędności na zużyciu wody. Należy jednak pamiętać, żeby przy słonecznych dniach zamykać dekiel, by woda nie wyparowała, bo nasz cały misterny plan oszczędności może runąć. Oczywiście jedno wiadro, na jednego mieszkańca. Jeżeli posiadamy starą miskę to możemy ją przerobić na antenę satelitarną, a wtedy nasz dach, z tak dużą ilością bajerów, na pewno wzbudzi zawiść wśród okolicznych mieszkańców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak słońce nie bedzie chciało swiecic na czarne wiadro to najwyzej dostaniemy wiadro zimnej wody na ostudzenie zapału

a tak na powaznie to lepiej cos daleko wschodniego czy z marketu przytargac niz sie meczyc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.Jestem "nowy" na tym forum i bez żadnego doświadczenia w dziedzinie ogrzewania i to raczej ja będę poszukiwał u Was pomocy lub porady.

Chciałbym jednak napisać,że będac kiedyś w górach (Beskid Śląski) widziałem na dachach niektórych domów...chłodnice samochodowe z dużych samochodów ciężarowych,zabezpieczone w jakiś tam sposób przed utratą ciepła i chyba to działa,bo to nie był pojedyńczy przypadek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poście reapera wyczuwam nutkę ironi;)

 

Pomysł z grzejnikami jest całkiem innowacyjny! Może jakiś grant z Unii Europejskiej da się wyciągnąć;)

 

Będę myślał nad pomysłem. Jeśli uda mi się pomysł wcielić w życie z pozytywnym skutkiem to się pochwalę, a jeśli nie wypali to ... też się pochwale. Ku przestrodze potomnych.

 

reaper - zazdrość sąsiadów... bezcenna! Za resztę zapłacisz karta MasterCard:)

 

Pozdrawiam i licze na dalsze pomysły.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

link dam jak bede domu

a co do wiader pojemników ,grzejników iinnych elementów dekoracyjnych nadachach to wszytko moze działac ale przy pełnym słoncu natychmiast jak słonce zajdzie czy chwilowo bedze za chmurką to te elementy natychmiast pracuja jako grzejniki i o ile w pełnym słoncu to moze nawet jakos dziłac ale w naszych warunkach to sie nie sprawdza niestety,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

Czy mogł bym prosic o link do "dalekowschodnich" solarów??

Chetnie bym temu poswiecił troche czasu

 

Pozdrawiam

Tu jest link na niedrogi solar chyba dalekowschodni:

http://kotly.com/product_info.php?cPath=38...roducts_id=1791

i jeszcze jeden:

http://www.fuego.pl/go/_category/?idc=id_1...9279&page=4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poście reapera wyczuwam nutkę ironi;)

 

Pomysł z grzejnikami jest całkiem innowacyjny! Może jakiś grant z Unii Europejskiej da się wyciągnąć:rolleyes:

 

Będę myślał nad pomysłem. Jeśli uda mi się pomysł wcielić w życie z pozytywnym skutkiem to się pochwalę, a jeśli nie wypali to ... też się pochwale. Ku przestrodze potomnych.

 

Trzymam kciuki, ale patrząc realnie to jakoś tego nie widzę.

1. Wg Twojego pomysłu, zbiornik będzie miał pojemność 500l. Sama masa wody to 500kg, dodać do tego należy również masę samego zbiornika i oprzyrządowania w środku. Wyjść może około 600 lub więcej kilo. Nie wiem czy to nie zbyt dużo jako obciążenie konstrukcji dachowej.

2. Sam zbiornik, musi być wykonany bardzo solidnie i starannie. Taka konstrukcja nie wybaczy żadnego błędu. W gorące i słoneczne dni ciśnienie w tym zbiorniku na pewno będzie bardzo wysokie, a eksplodujący zbiornik z wodą ma potężną siłę. Jeżeli popełnisz choć niewielki błąd przy wykonawstwie to nie będzie wesoło.

3. Musisz pamiętać, że takie blaszane pudełko na dachu, to wprost cudowne miejsce dla piorunów, proponuję narysować na nim tarczę i napisać, tu uderzać.

4. Jak pisali poprzednicy, koszty Twojego pomysłu, jeżeli myślisz o jednorazowym wykonaniu, mogą być dużo wyższe niż koszty, które poniesiesz, zakupując już gotowy produkt.

 

Mam tylko takie zastrzeżenia, jeżeli je pokonasz i zrealizujesz swój pomysł, to gratuluję. Jak pisałem wcześniej, trzymam kciuki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za wszelkie spostrzeżenia i rady. Nie będzie to takie proste jak myślałem.

 

Po przemyśleniu rad od forumowiczów, klaruje się następująca opcja. Podczas remontu instalacji CWU hydraulik wyprowadzi instalacje na dach. Na początek podepnę pod to używane, ale dobre kaloryfery (mam taki jeden spiralny + może jeden, może dwa panelowe). Zobaczę jak to się będzie spisywało. Jeśli będzie pozytywny efekt, podłącze więcej kaloryferów, a jeśli efektu będzie brak to sprzedam kaloryfery na złom. Jak będzie kasa to może w przyszłości jakiś prawdziwy solar.

Teraz pytanie. Jaki zawór trzeba dać między bojlerem a 'solarem', aby podczas zachmurzenia (jak sugerował automatyk), nie wyciągało mi ciepła z bojlera na dach (jeśli temp. na dachu spadnie poniżej temp. w bojlerze zawór odcina solar, pompka się wyłącza i nie ma efektu ogrzewania dachu przez bojler).

 

Będę jeszcze myślał nad tym patentem z drewnianą skrzynka, wypełniona styropianem i folią od podłogówki, umieszczeniu tam kaloryferów i przykryciu tego szyba. Wiatr nie będzie wychładzał.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Temat pokrewny na elektrodzie. Pozdrawiam i życzę owocnej lektury

 

http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic...1930c1b31e73357

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Własna konstrukcja solara niemusi być wcale gorsza. Słońce daje nam moc na każdy m2 1.3 kw w słoneczny dzień. Wystarczy że postawimy np 16m2 o sprawności 0.8kw na m2 można to zrobić samemu . Przynajmniej tak mi się wydaje. :)

Jak postawie chałupę to zacznę budowę solarów . W zamierzeniu mam 21 m2 z rurek aluminiowych lub stalowych. miedziane odpadają chociaż są najlepsze z powodu trudności jak je poczernić.

Taki odbłyśnik napewno zwiększy wydajność.

A buforek i tak będzie 1000 litrowy. . I to jest największy koszt ale już wcześniej zaplanowany ok 6-7 tyś zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak postawie chałupę to zacznę budowę solarów . W zamierzeniu mam 21 m2 z rurek aluminiowych lub stalowych. miedziane odpadają chociaż są najlepsze z powodu trudności jak je poczernić.

Jak juz idziesz na całość, to po prostu zrób czarny dach blaszany a pod spodem południowej strony rurki. Mogą byc nawet pexy.

Nic nie trzeba poczerniać, bo masz oryginalnie zrobione.

Możesz mieć od razu 100 m2 !

 

Jeśli chodzi o sprawność, to nie można przyjmować do rzeczywistych warunków założenia, że co dzień jest lampa.

W rzeczywistości jeśli z metra uzyskasz średnio nie 0,8 kw a choćby jedną czwartą!! z tego (tylko przez 7 godzin), to będzie dobrze.

 

Jeśli masz zamiar zrobić jakiś podobny solar do rynkowego, to radzę jednak kupić.Wyjdzie taniej i lepiej będzie pracował.

Oczywiście same panele. Jak sam zrobisz połączenia itp, to tu możesz zaoszczędzić swoją wiedzą.

 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

 

Niedługo będziemy mieli remont instalacji CO i CWU. Wymysliłem sobie, że przy tej okazji zrobię namiastkę solarów do CWU. Widzę to tak. Na dachu Montuje płaski, czarny pojemnik z blachy o grubości około 5 cm i powierzchni 5-ciu może 10-ciu metrów kwadratowych. W tym pojemniku woda. W tej wodzie wężownica z alupex??? połączona z wężownica z zasobnika(bojlera) na CWU, który bedzie umieszczony gdzieś w kotłowni. Bedzie to drugi bojler. Pierwszy będzie ogrzewany tak jak dotychczas, czyli przez kocioł miałowy. Do tego podpinam pompkę, aby wymusić obieg. Całość dobrze zaizolowana. Z dachu do kotłowni chcę wejść przez jeden z pionów wentylacyjnych.

Teraz pytanie do forumowiczów. Czy taki pomysł jest do zrealizowania z punktu technicznego? Może ktoś ma coś takiego? Dodam, że korzystałbym z tego głównie latem, kiedy nie pali się w kotle, bo nie trzeba ogrzewać domu i pozostaje kąpiel w zimnej wodzie lub ogrzewanie CWU prądem. Poza okresem letnim, wodo z tego obiegu byłaby spuszczona, aby zapobiec zamarznieciu.

Proszę o rady i opinie.

 

Pozdrawiam,

Pawel

Ja mam zamiar takie coś zbudowac jak na rysunku z rurki alu lub stalowej pomalowanej na czarno plus absorber z zwykłej blachy czarnej .W drewnianej obudowie przykryty plexią od spodu 10 cm wełny.

No i oczywiście lekka regulacja konta na śrubę lato zima plus odbłysnik spełnianiący jednocześnie przesłonę gdyby latem było zadużo ciepełka. B)

post-25537-0-51853800-1310896842_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.