Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wydajność wężownicy solarnej w buforze


mufi85

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chcę zmienić zbiornik CWU na większy i być  może dołożyc bufor 800 - 1000l do instalacji peletowej.

Zbiornik cwu ma 200 litrów z dwiema wezownicami. Problem polega na tym, że solar grzeje głównie latem a zimą dogrzewana jest tylko górna część (ok 80l) baniaka do max 60st. Na trzy dorosłe osoby (dwie osobne łazienki) i dwóch małych brzdąców to trochę mało. 

Podstawowe założenie jest takie, żeby kupić większy zbiornik i dokupić paneli solarnych na lato.

Ale... W momencie jak dołożę bufor to sensowne wydaje się dogrzewać  cwu z bufora przez dolną wężownice, wtedy będzie grzany cały bojler  a solarami latem grzać bufor.

Czy takie rozwiązanie ma sens? Czy woda z bufora efektywnie nagrzeje cwu? I czy 4 m2 da radę dogrzać górę bufora do rozsądnej temp. potrzebnej do zagrzania cwu czy raczej będzie się to ciepło rozchodzić  po całym buforze?

W tej chwili 4m2 bez problemu nagrzewa 200l do 70-80 st. Oczywiście w okresie od maja do połowy września.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są też buforu z podwójną wężownicą. Górna do CWU a druga do solarów. W efekcie nie potrzebujesz bojlera gdyż gorącą wodę masz głównej wężownicą bufora.
U siebie mam podłączony bojler z pojedynczą wężownicą pod górne boczne wyjście z bufora a powrót pod drugie od góry. Jak pracuje pompa nawet wolnych obrotach zagrzanie bojlera z 50-60 zajmuje max 20 minut. Ale temp na buforze musi być ok 65*. Czym niższa różnica temp tym ładowanie dłuższe, czasem nawet nie naładuje bo temperatura w buforze spadnie poniżej tej w bojlerze.

Jak sam dobrze wiesz skuteczność solarów w okresie zimowym jest marna, ale w okresie przejściowym będziesz mógł to ciepło ze słońca wykorzystać na ogrzewanie domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie jestem przekonany do przepływowego grzania cwu.

Bardziej chodziło mi o to czy w okresie letnim zamiast solarami podgrzewać bezpośrednio cwu czy zamiast tego mozna pogrzać bufor, który z kolei podgrzeje bojler cwu.

Tylko czy to nie będzie za bardzo przekombinowane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W bojlerze 200l zmagazynujesz ok 10 kWh ciepła przy podgrzaniu z 30 do 80*. Pytanie ile faktycznie uzyskasz ciepla z 4m² solarów.
Jak bojler jest rozładowany do 30* ile czasu potrzeby by został naładowany do 80? Jeden czy 2 dni? Oczywiście z codziennym użytkowaniem wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)

Nigdy nie sprawdzałem.  Ale wydaje mi się, że przy idealnej pogodzie (w tym roku bylo baradzo duzo takich dni) to za dzień  sie nagrzeje albo prawie nagrzeje. W przeciętny dzień  podgrzewa do 65-70 st. Tylko nie pamiętam od jakiej startuje. Codziennie trzy prysznice plus czasami coś  pozmywać, umyć ręce.

Z czasem trzeba będzie doliczyć  dwóch małych członków rodziny.

Edytowane przez mufi85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.