Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Który Kocioł Wybrać Defro Czy Pereko?


Adam2222

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam domek 70m2 (stare budownictwo, nie ocieplony, nowe okna i drzwi wejściowe, niestety w pobliżu nie ma gazu...). Czytając forum doszedłem do wniosku że zostaje mi wybrać piec górnego spalania, Czy to będzie dobry wybór? Piece które znalazłem to: Defro Optima Komfort 8kw i Pereko KSW Alfa 9kw.

Mam jeszcze jedno pytanie czy do takiego pieca opłaca się kupić sterownik i dmuchawę czy kupić tylko miarownik ciągu?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Jako że mam defro to takiego  też polecam , porządnie zrobiony dobry wymiennik bezproblemowa obsługa , a co do sterowników szczerze odradzam , bo strata na opale jest duża a wystarczy zwykły miarkownik za 90 zł i działa wyśmienicie co do stopnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem Pereko od 2003 do 2018. Bez problemow,prosty w czyszczeniu. Bez zadnej ochrony powrotu szedl wieksza czesc roku na 45-48C. Miarkownik Honeywell i kierownica powietrza wtornego,dmuchawe i sterownik wywaliłem natychmiast. Po 15 latach nadal w pelni sprawny,dozyl do podlaczenia pod ciepłownię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem Pereko od 2003 do 2018. Bez problemow,prosty w czyszczeniu. Bez zadnej ochrony powrotu szedl wieksza czesc roku na 45-48C. Miarkownik Honeywell i kierownica powietrza wtornego,dmuchawe i sterownik wywaliłem natychmiast. Po 15 latach nadal w pelni sprawny,dozyl do podlaczenia pod ciepłownię.

CZy działał na grawitacji?

 

Jestes zdecydowany na GS więc tu chyba nie ma co sie zastanawiać,tylko wybrać odpowiedniej mocy Defro z miarkownikiem ;).Ma nawet rozetę powietrza wtórnego,dorobisz ew KPW i możesz smigać paląc od góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kominy murowane to idealne środowisko dla kotłów GS,a już niekoniecznie dla podajnikowca czy kotła na pellet. Koledze chodziło zapewne o to,że Defro Optima mają najbardziej rozbudowane wymienniki wśród kotłów GS. Np. Derfro 8 kw ma 1.2 m2 wymiennika,a np 15 kw - 2.0 m2,przy przeciętnej dla GS 1kw=0.1m2. Przy kotłach GS ciężko zejść jednak poniżej 120*C na wylocie czopucha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie o to mi chodziło. Przy 70 m2 nawet najmniesze Defro bedzie za duze jesienia i wiosną, więc i spaliny mogą kondensować w kominie.W tym przypadku szczatkowy wymiennik i mniejsze moce Pereko moga byc zaleta. Ponadto male wersje Defro nie mają ruchomego rusztu,jesli to wazne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciężko dobrać kocioł do mniejszego metrażu,czy to będzie Defro czy Pereko czy inny. Może się okazać,że i tak będzie za duży.Pomysl nad małym buforkiem nawet 500 L (jakis stary hydrofor czy coś) koszt niewielki,a ustabilizuje pracę kotła.

tu masz link, autor wyjasnia jak mały buforek mu pomógł

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Kłócił bym się że defro nie ma rusztów ruchomych bo na pewno je ma co do górniaka to moim zdaniem bufor można dać oczywiście ale to nie jest konieczne , ja moim defro 20 kw potrafię wyłączyć 90m2 podłogówki a zostawić tylko dwa kaloryfery ,łazienkai przedsionek i normalnie działa nic nie podnosi temperatury nie przeciąga jest w pełni sterowalny bo to nie dolniak gdzie musi być żywioł , na samym początku palenia dać mu po garach aż węgiel wygazuje wykoksuje a potem tylko żar koksu grzeje prawie dobę , defro to porządny kocioł tylko szkoda że u mnie będzie miał emeryturę od lata bo będzie montaż podajnikowca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. rok temu dostałem informację na infolinii Defro, że Optima 8kW nie ma rusztu ruchomego. Przy paleniu od góry to mały problem, ale przy dosypywaniu węgla już spory. Zwłaszcza patrząc na tendencję na rynku - ilość popiołu rośnie równie szybko, jak cena węgla :-)

Również to coś, co jest za rozetą w Defro, na pewno nie można nazwać kierownicą powietrza wtórnego. Oczywiscie w Pereko też kierownicy nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bedzie idealnie w -25C.

Co innego mial Ci powiedziec sprzedawca, jak i tak niczego mniejszego nie ma?

A przy okazji ruchomego rusztu widzisz,jak fachowe odpowiedzi mozna otrzymac od forumowych gawędziarzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odradziłbym,dobrze dobrany GS będzie tańszy,a odpalony od góry zapewni komfort cieplny. Ma poza tym większą tolerancję na opał,do DS kupisz nieodpowiedni węgiel i kłopoty.

Jaką masz instalację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.