Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Defro Sigma E - 16 czy 20 KW


Marc9017

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich ! 

 

Stoję przed wyborem kotła do ogrzania mojego domu i chciałbym prosić Was o pomoc w podjęciu decyzji. 

W zasadzie to kocioł został już wybrany, jak w temacie czyli będzie to Defro Sigma E, kwestia sprowadza się tutaj do doboru mocy pieca.

Aktualnie dom jest ogrzewany starym kotłem zasypowym Zębiec 21KW.

Co do samego domu, to jest to stary budynek z początku lat 60 - tych którego użytkuję od niedawna. 

Powierzchnia do ogrzewana 168 m2, jednakże niestety  ściany o grubości 42 cm wykonane są z pełnej cegły, a miejscami nawet z kamienia. 

Okna dwukomorowe, ale też nie najnowsze, podobnie jak drzwi. Strop na piętrem wyizolowany wełną o grubości 20  cm z lambąa 0,035. 

Dom jest w trakcie termomodernizacji,  styropianem 12 cm, grafitowym, jednakże proces zakończy się dopiero latem przyszłego roku, a więc 

najbliższy sezon grzewczy tj. 2018/2019 będzie bez pełnej izolacji, jednakże zależy mi na doborze kotła, który będzie odpowiedni do tego domu, po modernizacji. 

Poniżej dokładne dane budynku, w stanie jaki będzie w przyszłym roku po dociepleniu ścian. :

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/441v

 

Do powyższego wyniku podchodzę z dużą rezerwą. 

Natomiast audyt wykonany na potrzeby mojego budynku, przy założeniu zakończenia termomodernizacji,  wykazał iż maksymalne zapotrzebowanie na ciepło wyniesie 17 KW + 2 KW na CWU czyli razem zalecana moc kotła 19 KW. Bojler będzie miał poj. 140 l, oczywiście będzie też zawór 4d. Instalator dosyć mocno upiera się aby zastosować kocioł 16 KW, gdyż twierdz żei audyt ten jest robiony z bardzo dużym zapasem ( audyt jest robiony w ramach programu walki z niską emisją, przez firmę wybraną przez gminę), co stwierdził po innych budynkach liczonych przez tych audytorów. Ponadto twierdzi, że dodatkowo specyfika tych kotłów powoduje to, że 20 KW, będzie za duży i w okresach przejściowych pojawią się skutki przewymiarowania. Instalator nie jest dla mnie kimś z ulicy, tylko osobą do której mam pewne zaufanie. Jednakowoż mam pewne obawy czy 16 KW wystarczy, zwłaszcza w silne mrozy, ale wiem też że za duży kocioł może sprawiać spore kłopoty. 

Proszę was o rady, czy waszym zdaniem posłuchać instalatora i zdecydować się na 16 KW, czy jednak kierować się audytem i iść w 20 KW ? Mi zależy po prostu na dobrze dobranym kotle. 

 

Pozdrawiam 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Mnie wg obliczeń wychodziło 23kw kupiłem 20 kw i jak się okazało na samym początku jeszcze bez docieplenia był już przewymiarowany a po dociepleniu o mało co piec by mi wygasał więc ratowałem się zmniejszaniem komory zasypowej o 1/3 a i to powodowało że w kotle ledwo co się tylko tliło , dwa miesiące temu kupiłem podajnikowca 10kw i będzie zakładany niedługo ,  tak że byłbym ostrożny z tak wielkimi mocami , dodam że mój dom jest z 1936 roku .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Marc

Ja mam domek  również z lat 60 tzw. klocek o powierzchni użytkowej 145 m2

Ocieplony styropianem 10 cm i dach również 10 cm.

Kupiłem w zeszłym roku Defro komfort eko 15 kw  3 kl. z rusztem awaryjnym i piec pracował przez większość zimy na mocy 50% (piszę przez większość ponieważ testowałem różne moce i ta wyszła u mnie optymalnie)

Proponuję abyś wybrał 16 kW i będzie ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.