Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pellux Compact Ustawienia


KrisW

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Od 3 tygodni posiadam piec pellux compact wersja ze sterownikiem estyma. Instlator ustawił go:

podawanie 5,8

dmuchawa 40.

Nie robił testu wagowego, po przeczytaniu instrukcji sam spróbowałem zrobić ww test i ustawić palnik. Przez godzinę podajnik podał 6,3 kg pelletu, Wg tego powinienem ustawić podawanie na 9,5. Ustawiłem tak i po ok 3 godz. widać dużo niespalonego pelletu w popielniku. Dodatkowo spaliny mają ok 210 stopni. Może ktoś mógłby się podzielić nastawami aby efektywnie uzyskać moc nominalną pieca (12kW) oraz w miarę rozsądne spalanie pelletu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypełnij uczciwie http://cieplowlasciwie.pl/start/359n i podaj link do wyniku.

Istotniejsza  jest moc palnika - podaj typ i wielkosć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile podajnik sypie pelletu przez 60 albo 120 sekund?

I która Estyma? Control M 420 czy RS?

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o dokładny pomiar "z natury" : włączasz na ręcznym podajnik na minutę lub dwie, i ważysz to, co wysypał. 

Chyba, że to już jest po przeliczeniu z 105 g/min. I jaki to jest pelet? Znasz chociaż jego kaloryczność? Przynajmniej tą deklarowaną?

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli przesyp 1,75 g/sek. 

5,1, które podałeś, to pewnie kWh/kg, czyli około 18 MJ/kg.  Ciężko bedzie zejść z mocą minimalną palnika poniżej 3 kW, a niewiele więcej tak naprawdę potrzeba maksymalnie.

Ustawiłbym mu moc min. około 3-3,5 kW, czyli np. 7 sek podawania + 53 sek przerwy. Dla mocy maksymalnej około 8-9 kW/h byłoby 17 sek podawania + 43 sekundy postoju. 

Do tego dobrać nadmuch: w mojej ocenie dla mnmalnej około 30 %.

Nic nie wiadomo na temat instalacji: grzejniki czy podłogówka, jak duży bojler itp.

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym sterowniku nie ma tych nastaw. Wg instrukcji biawara jest ustawienie podawania 5,8 +(10-ilość z testu w kg) więc daje 9,5.  Nie chcę schodzić z mocą tylko otrzymać moc nominalną. Cały dom w podłogówce, bojler 200 litrów ale jeszcze nie grzany.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

A dlaczego nie chcesz schodzić z mocą ? Masz coś co odbierze ten nadmiar energii ? Np bufor . Pomyśl chcesz ustawić kocioł na 12 kW a potrzebujesz góra 5 kW przy tych temp na zewnątrz, co ma się stać z tą resztą ?

Wyleci przez komin, patrz Twoje spaliny i jak kocioł będzie na siłę chciał zejść z mocą wywali opał do popielnika.

Masz za duże podawanie, ustaw podawanie na 5 sek dobierz powietrze żeby płomień był długi i jasno żółty, ale nie poszarpany i będzie znacznie lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie najgorzej że w tym piecu nie można zajrzeć na płomień (nie ma drzwiczek z palnikiem). Można tylko na sterowniku patrzeć na jasność płomienia. Spróbuję zejść jeszcze z podawaniem. Najlepsze jest to że piec przy tych ustawieniach jeszcze 3 tygodnie temu działał super. Popiół był w konsystencji jak z papierosa. Ponieważ temperatury na zewnątrz były wysokie to wyłączyłem go, wyczyściłem i jak tydzień temu zrobiły się mrozy włączyłem od nowa. I taki mam efekt.

Edytowane przez KrisW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego twój instalator ustawił podawanie 5,8 nie bez powodu , Ty sobie zrobiłeś paliwo test i na siłę chcesz ustawić moc nominalną, która nie jest tobie potrzebna .

Proponowałem ustaw sobie podawanie max na 5 , przy twojej wydajności podajnika 6, 5 i kaloryczności pelletu około 5 da to moc max około 8 kW .

Bez tego zasobnika CWU 200 l ,potrzebujesz około 4 kW na ogrzewanie czyli połowę tego co ustawisz , przy takim ustawieniu kocioł da radę zmodulować do 2,5 kW przy 30% mocy, jeżeli ustawiasz 12 kW to kocioł przy 30% będzie pracował z mocą około 4 kW a to jest max co potrzebujesz,  kocioł już niżej nie da rady zejść i będzie przesypywał opał.

To że wyczyściłeś kocioł to dodatkowo podniosłeś jego sprawność, podnosząc podawanie doprowadziłeś do tego, że kocioł jest wiecznie przejedzony i zwraca nadmiar :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W uproszczeniu, w Estymie podawanie jest sztywno co 20 s , czyli w ciągu 1 minuty podaje 3 razy , zakładając podawanie 5 sek,  mamy 15 minut podawania na godzinę czyli 1/4 godziny, a to =1,6 kg pelletu na godzinę ,

teraz 1,6 pomnożyć przez kaloryczność 5  = 8  :).

To bardzo uproszczony sposób ale na potrzeby ustawień kotła się sprawdza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Mam podobny problem przerzuca niedopalony pelet chos podawanie mam 4,8 kalor 4,6 i problem z ustawieniem nadmuchu nie wiem ile ustawic by sie dobrze palilo bez spiekow ktore tez sie robia na palniku mam tez bufor 300L wiec ma co odebrac energie i takie pytanie jak najlepiej ustawic przeslone na wentylatorze fabrycznie otwarte jest 1/4  i na tym przy nadmuchu 40 jest bardzo szybki plomin tak bym to nazwal ciezko podejrzec plomin w srodku bo jak sie otworzy popielnik dostaje dodatkowy tlen i ciezko stwierdzic macie jakies rady ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

U siebie mam Pluma co prawda. Podawanie dla mocy 12,5 kW mam 5,8 sek na 19. W estymie jak ktos pisal jest stale 20. Powietrze mam 2690 obr ( na 2850 mozliwych). Przeslona otwarta na jakies 50%. Z tym, ze mam sonde i obroty sa plynnie modulowane w zaleznosci od poziomu tlenu w spalinach. Plomienia nie musisz podgladac. Wazne co pokazuje fotokomorka. A spieki? Niestety pellet do doopy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz wsypalem lave stelmetu przeslone mam tak jak fabryka ustawila zmienilem podawanie i nadmuch 10 min temu zobaczymy co wyjdzie
Podawanie 5.5
Nadmuch 40
Spieki mialem na innym pelecie dzis zmienilem i walcze znowu z ustawieniami zeby wszystko spalalo
Najczesciej poprostu przerzuca takie czarne pelety wiec cos jeszcze z powietrzem


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

A to zdjecie to gdzie i jak zrobiles? Masz cos konkretnie namieszane w ustawieniach. Ta dmuchawa w tym palniku nie da rady wyrzcic takiego pelletu do popielnika. Takie kwiatki to tylko moga sie dziac przez ruch szuflady. Czyli albo zle ustawienia czyszczenia palnika. Albo cos nie tak w ustawieniach wygaszania. Pisalem juz ze mam Pluma a to calkiem inny sterownik. Plum wskazuje poziom plomienia od 0 % jezeli palnik wygaszony , do 100% przy max jasnosci. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjecie zrobilem wysunietego popielnika ruszt palnika jest ok to przelatuje w czasie podawania tak jak by rozpedzony pellet wpadajacy niektore sie odbija i wpadaja do popielnika a wlasnie jak macie w palnikach przy wlocie na ruszt jakis spowalniacz czy cos w tym rodzaju bo umnie prosto z rury przez kolanko i na ruszt


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Ten spowalniacz to nazywa sie bramka pelletu. Ja mam wywalona calkowicie. I nic mi nie wlatuje do palnika. Ten nadpalony pellet to sobie tam jakos wlatuje. A czarny jest dlatego, ze z czasem temperatura sprawia, ze sie nadpala. Byc moze, ze dawka startowa do rozpalenia jest za duza.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.