Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór 3D Pytanie O Właściwe Miejsce Montazu


adrian12345

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, temat napewno juz był poruszany ale juz mi głowa pęka od czytania tego wszystkiego. Chciałem sie doradzić i upewnić co do błednego miejsca montazu zawora 3d w mojej instalacji przez majstra. Role jaką ma pelnic zawór 3d to dogrzewanie pieca, powrotu tak zeby pracował na wyzszych temperaturach. Teraz sytuacja wyglada tak ze kiedy na piecu mam 55st.C to temp. powrotu wynosi 35st. C i analogicznie roznica tych pomiarów zawsze wynosi okolo 20st.C .czyli wyjscie 60st.C powrót 40st.C . Rzućcie okiem na schemat i powiedzcie gdzie trzeba przelozyc zawór 3d badz pompe zeby było tak jak nalezy.post-77332-0-16174200-1516135137_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W celu dogrzania powrotu pompa c.o. musi zostać przeniesiona pomiędzy mieszacz 3D a powrót do kotła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiedziałem ze coś jest nie tak. Dzięki śliczne kolego, a powiedz mi jeszcze jedno, czy przeniesienie samego mieszacza 3d ( bez ruszania pompy co ) w miejsce ktore zaznaczylem na rysunku zielonym kólkiem również było by ok czy nie pełniło by juz tej samej roli?post-77332-0-00362900-1516138108_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zadziała. Pompa musi zasysac wodę z zaworu, czyli na powrocie kolejność zawor-pompa-kociol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wyważaj otartych drzwi !

Pompa pomiędzy zawór 3D (oczywiście termostatyczny) a powrót kotła.

Zerknij do instrukcji kotła czy może on pracować w układzie zamkniętym. Jeżeli tak to pod jakimi warunkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż taki jak przedstawiłeś w poście#3 spełni tą samą funkcję (ochrona powrotu). To montaż w funkcji rozdzielenia.

Tylko pompa i tak do przeniesienia za trójnik w stronę powrotu kotła lub na zasilanie przed zawór 3d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajno koledzy juz wiem co gdzie przeniesc tylko jeszcze z tym zaworem 3d mi powiedzcie czy moze byc zwykly mueszajacy taki jak mam :

 

https://www.google.pl/url?q=https://www.afriso.pl/pl/pobieranie/instrukcja_obslugi_rozszerzona_arv_3_drogowe_zawory_mieszajace_AFRISO.pdf&sa=U&ved=0ahUKEwilnNGXud7YAhWGESwKHSJUAgMQFggUMAA&usg=AOvVaw07yA2P3mbSmdCYmCZ_aHXf

 

Czy wymienić na termostatyczny tak jak pisali wyzej koledzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim powiedz jakie temperatury utrzymujesz na kotle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom parterowy 160m2 jeszcze nie zamieszkany, ściany jeszcze nie ocieplone, strop 15cm styropianu. Temperatura ustawiona na kotle 55st. Glowice termostatyczne na grzejnikach i na obwodach podłogówki ustawione na minimum, temperatura w domu 18-20 st.C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@hamis A po co Ci taka informacja. Wiadomo że jak ma być ochrona powrotu to temp na kotle >55 st. Termostatyczny zawór lepszy bo wkładka sama reaguje i pilnuje temp a zwykły mieszający np jak ustawisz 4/6 instalacja/kocioł to w zależności od tego co będzie wracać z grzejników temperatura będzie różna. Chyba że masz do zaworu siłownik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informacja jest po to, że jeśli Adrian utrzymuje na kotle 55 stopni to zawór termostatyczny z wkładka 55* będzie miał problem. Trzeba tą temperaturę trochę podnieść.

 

Są osoby utrzymujące na kotle 40 stopni, myslace, że taki zawór podniesie temperaturę powrotu. Stąd pytanie ;-)

 

Moi teściowie mają na kotle max 42 stopnie. 26 stopni w domu i się dziwią, że im się kocioł poci. Ale tak to jest jak majstry montuja do domu 120m2 kocioł 35kw, bo "dużo drewna wejdzie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie - pojawiło się info od autora kilka postów wcześniej, że jest równiez podłogówka. Trzeba zapytać, gdzie i jak realizowane jest obniżenie temperatury na podłogę. Jest też wzmianka o głowicach, czyli podłogówka jest na RTL-ach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Logika podpowiada że tak właśnie jest. Informacja taka powinna być podana w 1 poście. Czekamy na ewentualne potwierdzenie. I czy ta pętla/pętle na RTLach grzeją dobrze, ile mają metrów (bieżących nie kwadratowych) i czy podłogówka jest w tych pomieszczeniach jedynym źródłem ogrzewania czy dodatkiem do grzejników

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogówki są 4 pętle dotyczą one korytarzy (bez grzejnikow sciennych) dwóch łazienek (z dodatkowymi grzejnikami) oraz salonu który w czesci kuchenno jadalnianej ma plytki i podłogówke a w czesci wypoczynkowej panel bez podlogowki ale za to są dodatkowo dwa grzejniki scienne. Podłogówki jest okolo 300metrow bierzacych z tego co pamietam.

Obnizenie temp. podłogówki jest za pomocą głowiczek termostatycznych na powrotach (no właśnie i to tez jest zastanawiajace dlaczego na powrotach a nie jak w przypadku grzejnikow sciennych na zasilaniu ??? ) podłogówki skrecone na dwójki i podłogi fajnie ciepłe na oko około 25-30 st.c

 

Dodaje kilka zdjec jak to miej wiecej wyglada, na ostatniej fotce widac to co mnie nurtuje i denerwuje, temperatura powrotu. A moze tak ma być? Ale raczej watpie bo sledze schematy instalacji innych kolegow ktorzy maja taki sam kocioł na esterownik.pl i u nich wyglada to tak ze roznica temperatuy kotła a powrotu oscyluje na poziomie 5st.C

post-77332-0-92872900-1516193503_thumb.jpg

post-77332-0-38742700-1516193656_thumb.jpg

post-77332-0-45861000-1516193682_thumb.jpg

post-77332-0-88830500-1516193720_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór 3D działa w funkcji rozdziału czynnika grzewczego.

Było zrobić wg.schematu który zamieszcza producent kotła i wszystko by z pewnością działało bez żadnych 3D (tylko bez zaworu różnicowego)Tym bardziej ze sterownik kotła obsługuje chyba pompę kotłową.

Nie widzę zaworu bezpieczeństwa,powinien być do 2bar takie max ciśnienie pracy dopuszcza producent kotła

post-32948-0-61054000-1516197385_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

300 m bieżących podłogówki na RTL?? Nawet jeśli na trzech petlach to stanowczo za dużo. RtL-e podłącza sie na końcu pętli, czyli na powrocie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisze że wszystko grzeje więc chyba problemu nie ma z tym tematem.

Problem z niedogrzanym powrotem wiesz jak rozwiązać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór 3D działa w funkcji rozdziału czynnika grzewczego.

Było zrobić wg.schematu który zamieszcza producent kotła i wszystko by z pewnością działało bez żadnych 3D (tylko bez zaworu różnicowego)Tym bardziej ze sterownik kotła obsługuje chyba pompę kotłową

Przecież ten 3D wraz z pompą jest na bank żle. To ma być ochrona kotła, więc pompa musi iść między mieszacz a powrót do kotła. Tu gdzie jest, to  podaje zimny powrót  na rozdzielacz. zasilania. To nie jest ochrona powrotu. 

Ale można to bardzo łatwo naprawic. Wystarczy zlikwidować "stary" bajpas i wstawić 3D pomiędzy belkę powrotu a pompę. Filtr zostawić przed 3D. Powodzenia w "gimnastyce" z żabką za kotłem. Po przeróbce, będziesz miał tylko ograniczony dostęp do jednego półśrubunka pompy.

 

post-51897-0-34850600-1516198309_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba łatwiej byłoby na zasilaniu w rozdzieleniu - nad kotłem na poziomym odcinku pompa a w miejscu trójnika po prawo zawór bo ten fragment instalacji i tak trzeba rozmontować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyż prowda.... ;) Ale wtedy przenosić też pompę cwu na zasilanie, żeby pracowały równolegle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie potrzeba i tak będą pracować równolegle. Dla jasności pompa CO między trójnik nad wyświetlaczem (ostatnie zdjęcie) a zawór 3d w miejsce drugiego trójnika który w tej chwili łączy zasilanie z zaworem 3d. Zagmatwane ale nie mam możliwości edycji zdjęcia w tej chwili żeby zaznaczyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja dodam :)

Zielona strzałka: filtr i zawór kulowy, czerwona- pompa, niebieska-rozdzielacz 3D.

 

post-51897-0-76794200-1516205245_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo serdecznie dziekuje wszystkim za cenne wskazówki, wszystko jest juz dla mnie jasne. W najblizszym czasie zabieram sie za tuning instalacji wedle Waszych wskazówek. Jezeli napotkam na jakis problem to napisze i chetnie skozystam z Waszej wiedzy. Tymczasem pozdrawiam wszystkich i raz jeszcze serdeczne dzieki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.