Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Witkowski Carbon 5 16Kw Platinium Plum Ecomax920P1


rymar71

Rekomendowane odpowiedzi

H1 ile stopni przed zadaną temperaturą regulator ma modulować w dół jasna sprawa czyli obniża sobie moc kotła z mocy pośredniej.

 

H2 - ile stopni ma zacząć modulować w górę delikatnie dobijając temp.

 

czyli jeśli masz ustawione na kotle 60 C

H1 wynosi 5C to przez osiągnięciem 60C zaczyna obniżać moc kotła.

 

H2 wynosi 2C spadnie poniżej wtedy podnosi moc kotła delikatnie modulujac

Najprościej w standardzie by nie stawał w nadzór podnieść histerezy o połowę do góry.

Jeśli chodzi o FuzzyLogic tu modulacja wygląda nieco inaczej , regulator nie opiera się na histerezach , tylko pracuje według zdefiniowanego algorytmu minimalna moc kotła FL i maxymalna moc kotła FL i tak sobie sprawdza wszystkie czynniki podczas modulacji i dobiera moc kotla,jak i palnika , jeśli w FL staje nadzór za duża moc kotła , czyli moc kotła jest za duża względem zapotrzebowania na ciepło

Rozumiem problemu z FL z natury jestem uparty i dociekliwy więc 2 lata zajęło mi ustawienie FL by pracował ciągle ale na to składa się wiele czynników instalacja ,groszek kaloryczność powyżej 28 gorzej spala dlatego potrafi spiekać,moc kotła itp.

Na początku wyłączyłem ochronę kotła przy włączonej w pierwszej kolejności wszytko idzie kocioł by go dogrzac według ustawionej temp i histerezy ochrony powrotu a potem dopiero na CO zakładając że zapotrzebowanie na odbior jest małe do mocy kotła , inaczej to wygląda jak zapotrzebowanie na odbior jest duże wtedy ochronę można próbować włączyć .

Kupowałem różne rodzaje groszku nawet 30, 31 kaloryczność teraz mam do 27 .

Nie była uszczelniona korona palnika wyeliminowane, niski powrót związany z niską temp kotła teraz mam 75C, jeśli chodzi o upragnione dziwne cyferki w modulacji FL wtedy zaczęła się biesiada w kotłowni .

 Ważne sprawy zrobić wydajność podajnika , ustawić kaloryczność paliwa im więcej tym mniej podaje , jak spieka groszek niżej z nadmuchem na każdej mocy (pod warunkiem że kanały powietrza pod koroną podajnika są drożne , widać to jak palnik pracuje z jednej strony jest niedopalony groszek) , modulacja trochę trwa to nie jest 3 h nawet 6 więcej .

Duża pali moc kotła niżej ,mniej będzie podawał i na mniejszej mocy pracował.

Minimalna moc kotła FL powinna być ustawiona na 0 , jeśli osiągnie temp maxymalną kotła sterownik wie że wartość 0 jeśli dla niego informacja by zmienić modulację na zero praktycznie widać to tak że moc kotła jest np na 2KW a strumień paliwa 0,1kg/h , jeśli minimalna moc kotła FL zwiększysz % to po osiągnięciu max kotła będzie więcej podawał i większa moc kotła i palnika , Maksymalna moc kotła działa tak samo zmniejszasz wartości mniejsza moc mniej podaje .

Maxymalna moc kotła ,pośrednia moc kotła ,minimalna moc kotła 3 zdefiniowane wartości modulacji podobnie jak w standard ale bez histerezy, przykład jak zmienisz pośrednią moc kotła tak jak u mnie na zdjęciu z 50 % na 30 % będzie dłużej dochodził do maxymalnej temp kotła ale może być tak że będzie przesypywac groszek w resorcie .

Więc jak zmieniasz wartości mocy i nadmuchów ta zawsze na każdej z 3 mocy.

Pozmieniał bym na twoim miejscu moc kotła trochę w dół , i nadmuchy i obserwacja na początku , dosypuj wapno do podajnika nie bedzie taki osmolony kocioł masz wysoką temp kotła to duży plus , zasmala się też przez stawiane w nadzorze , jaką masz temp spalin przy pełnej mocy kotła .

pozdrawiam

 

 

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

d1f0c5cce300a0ebdbbafce6b20053fa.jpg&key=9783f9d6e773cc7caa67af6ae056f724e502a15efe973ba18f3bc2a502dac806

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.12.2018 o 00:46, biscwiz napisał:

Jak zimny powrot to zbyt zimny powrot ?? Mam jak ponizej.

Przypatruje sie powrotowi od jakiegos czasu i po podniesieniu zadanej kotła jest lepiej. Zauwazylem podobny problem co u kolegi kilka postow wyzej, jak zalacza sie pompa CWU to dosyc mocno spada temp powrotu. Czy jakbym mial silownik zaworu 4D to sterownik by to jakos wyrownal ??  

W czym ma pomoc maka ziemniaczana ?? 

utrzymuj większą temperature na CWU wtedy temeratura na kotle nie spada tak drastycznie , u mnie 55 C, kocioł 60C , komin z cegły przy tych kotłach do wymiany na ceramiczny lub wkład stalowy. wielu moich znajomych po wymianie kotła na kotły z podajnikiem ma ten problem , w kominie panuje nadciśnienie i niska temperatura  wynikiem czego jest  skraplanie wody i kwasy robia swoje z fugami między cegłą po 1-2 latach wyłazi na scianie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, pogrzebalem troche.

Wyczyscilem i uszczelnilem palnik. Nie czyscilem go od Sierpnia, bylo w nim sporo popiołu, powietrze rozchodzi sie teraz lepiej :)

W piecu jest warstewka smoly na sciankach, prawdopodobnie po klopotach jakie mialem miesiac temu, kiedy zkleil sie piec calkowicie. 

Niestety jeszcze nie zmierzylem wydajnosc podajnika, narazie leci na 15.5 kg/h. Prawdopodobnie w Pn to ogarne.

Wrocilem do trybu FuzzyLogic i sprobuje najpierw zawalczyc z tym trybem (podobno jest bardzo kozystny :) ). Zmniejszylem histereze CWU na 1 stopien (z 2) - zadana CWU 45 stopni. Obserwuje teraz czy pomoglo na drastyczne spadanie temp powrotu po zalaczeniu pompy CWU.

Temperatura zadana 75 stopni

Moc max: 15 kW (z 28kW)

Nadmuch max: 24%

Moc posrednia: 40% (z 50%)

Nadmuch: 22%

Moc minimalna: 20%(z 30%)

Nadmuch minimal: 20%

Przy tych ustawieniach jest lepiej, piec dochodzi do temp zadanej dluzej i spokojniej. Niestety nadal nie osiagnalem poziomu gdzie kocioł modulowalby sobie w zadanym zakresie, kocioł sie odstawia. Mam problem z uzyskaniem zadowalajacej temp powrotu. Oscyluje w zaleznosci od temperatury jaka spadnie na kotle do zadanej kotła  w zakresie ~40-58 stopni. 

Obserwacje wskazuja ze  po dobiciu na mocy 100% do 75 (temp zadana) zaczyna modulowac ale zbyt mocno i pomimo ze zejdzie na moc minimalna to kocioł sie odstawia bo przekracza magiczne 80 stopni.

  1. Czy aby osiagnac upragniona modulacje w zakresie biezacego zapotrzebowania na energie mam jeszcze zejsc z moca maksymalna ??
  2. Pomimo zmnniejszenia mocy i nadmuchu nadal pojawiaja sie spieki, robi sie korona dookola palnika.
  3. Co z temperatura spalin ?? Obecnie jest 110 przy 100% i jakies 75-85 na minimalnej. Czy nie jest to za malo ?
  4. Czy jak zejde z moca max to spaliny beda zimniejsze przy minimalnej mocy modulacji ? Jaki bedzie to mialo wplyw na sadze i komin ?
  5. Czy sadza jest wynikiem odstawiania sie kotła i zbyt niskiej temp powrotu ?? Czy sa jeszcze inne bezposrednie i konkretne przyczyny ??
  6. Jesli spaliny beda niskie, ale utryzmywane przez caly czas, to wystarczy to zeby "zadbac" o komin??
  7. Dosypalem do wegla srodka wspomagajacego wypalanie sadzy. Czy dlugotrwale uzywanie ma jakis negatywny wplyw? 
  8. Czy przy tak niskich spalinach bedzie wymagany wkłąd kominowy ?
  9. Jak poradzic sobie z warstwa smoly na sciankach kotła ? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proszę wrzucić zdjęcie jak wyglądają spieki , 110C to nie ma tragedii z temp spalin jak by było 220C to wszystko by szło w komin .Proszę daj zdjęcie ustawień modulacji FL, oraz ustawieniam FL ABC chodzi o CW to siłą rzeczy jeśli spuscisz baniak 300 litrów kocioł przez wezownice musi w pierwszej kolejności nabic temp , dlatego ustawia się priorytet CWU by w 1 kolejności nadrobil straty wody w baniaku potem kocioł i CO ale coś za coś działa to w dwie strony.Jak staje w nadzór oczywiście że będzie smolił kocioł druga sprawa jakoś węgla ,może czas zmienić spróbować inny ekogroszek.

Można też wydłużyć opcje postój pompy CO podczas ładowania CW wtedy będzie szybciej nabijał baniak .

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zniżył nadmuchu na niskiej mocy. Widać że nie dopala węgla część wyrzuca spróbuj zmniejszyć podawanie.

 

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozliwe ze lekko nie dopala, ale tak jak juz napisalem, wiekszosc niedopalkow w tej porcji pochodzi z momentu wyciagania szlaki z palnika.

 

Martwia mnie caly czas i to bardzo, te spaliny i komin. Czy ocieplenie komina pomogloby rozwaizac problem wykwitow ?? Z tego co rozumuje to im mniejsza roznica temp, tym mniej bedzie sie "pocil" komin. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedopalony ekogroszek to efekt powstawania z nadzoru ten ster już tak ma,postój w nadzorze wraz ze spadkiem temp i FL próboje dopasować ilość podawania do aktualnej temp kotła by to nadrobić .

.Proszę daj zdjęcie ustawień modulacji FL, oraz ustawieniam FL ABC .

Z kominem nie kombinuj choć osobiście się na tych tematach z kominkami nie znam ale tu na forum napewno ci napiszą że do wymiany.

Jeśli faktycznie tak jak pisał kolega przesypuje groszek zerknij sobie na ten temat i film jak ograniczyć podawanie

 

https://youtu.be/rOIdu6f0Zzc

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filmiki z ustawieniami + zdjecia popiolu i skrzepow po 10h pracy (8 - 17)

Najdluzszy filmik pokazuje cykl pracy i dojscie az do odstawienia. 

FL u mnie:

  • A=5
  • B=20
  • C=15

Chyba przegialem z Korekta podawania rzeczywiscie duzo niedopałow czego nie bylo przed zwiekszeniem, zdjalem z probnych 120 na 106.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazlem tez fajny opis poszczegolnych parametrow FL:

FL u mnie:

  • A=5
  • B=20
  • C=15

https://www.heiztechnik.pl/index.php/forum/4-pomoc-techniczna/3538-tryb-pracy-fuzzy-logic#7358

  • Parametr „A”, czyli współczynnik „Kp” – wpływa na człon proporcjonalny regulatora. Aktualna moc kotła zależy od różnicy między temperaturą zadaną i temperaturą aktualną kotła. Im ta różnica jest większa tym większa jest aktualna moc kotła. Parametr ten definiuje jak duży jest wpływ różnicy temperatury między wartością zadaną i aktualną kotła na moc kotła. Zwiększenie tego parametru spowoduje zwiększenie wpływu różnicy temperatury na przyrost mocy kotła. Im większa wartość tym szybciej kocioł dochodzi do wartości zadanej. Zbyt duża wartość może spowodować niestabilność utrzymywania temperatury zadanej kotła. Powstaną oscylacje i przeregulowania.
  • Parametr „B”, czyli współczynnik „Ti” – wpływa na człon całkujący regulatora. W uproszczeniu człon ten działa w ten sposób że jeśli temperatura zadana kotła nie jest osiągnięta to moc kotła zostaje stopniowo zwiększana aby umożliwić osiągnięcie temperatury zadanej. Jeśli natomiast temperatura zostanie przekroczona to moc kotła zostaje stopniowo zmniejszana. Zwiększenie wartości tego parametru zmniejsza szybkość przyrostu mocy kotła. Im większa wartość tym wolniej kocioł dochodzi do wartości zadanej, lecz ustawienie większej wartości daje większą pewność, że temperatura zadana kotła nie będzie się wahać. Zbyt mała wartość może spowodować niestabilność utrzymywania temperatury zadanej kotła (oscylacje).
  • Parametr „C”, czyli współczynnik „Td” – wpływa na człon różniczkujący regulatora. Człon ten reaguje na szybkie zmiany temperatury. Ma zapobiegać szybkim zmianom. Jeśli temperatura kotła szybko rośnie to moc zostaje natychmiast obniżona. Jeśli temperatura szybko spada to moc kotła zostaje zwiększona. Im większa wartość parametru tym większy jest wpływ regulatora na szybkie zmiany temperatury. Zbyt duża wartość może spowodować niestabilność utrzymywania temperatury zadanej kotła. Powstaną oscylacje i przeregulowania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zjedz z mocą maxymalną na 12KW , jak dochodził do maxymalnej 1C przed nadzorem 2,3Kg/dużo.

Nadmuchy na każdej mocy o 3 wartości mniej.

 

FL

 

A = 6

 

B =20

 

C= 18

 

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to tylko przez to że masz cegłę a nie wklad lub porcelanowy

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domyslam sie ze to przez to ze ceglany. Stad moje obawy o komin. 

Czy rozsadnym jest brniecie w FL gdize spaliny beda niskie. To bedzie raczej pogarszalo sprawe z kominem. 

Zastanawiam sie czy nie przejsc na tryb ala "piec bufor" gdzie bedzie nadganial do zadanej z duza moca i wysokimi spalinami i sie odstawial.  Utrzymanie tego trybu do czsu dodania wkladu kominowego.

@fotopasjajelcz, ty jaki masz komin ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu Ci dymi z komina ? Ja mam ceglany i jest ok. A czy czasem nie masz groszku wilgotnego ? I gdzie go przechowujesz.

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Groszek przechowywany w szopie, kupowany w Sierpniu podczs najwiekszych upałow. Wilgotnosci przemijalnej nie widac, wycgada na suchy. 

Dym prawdopodobnie dlatego ze piec dopiero co ruszyl z odstawienia. Musze poobserwowac jak jest przy poszczegolnych poziomach mocy.

@fotopasjajelcz, po zmnijeszeniu mocy i nadmuchow sadza rosnie w kotle w zskakujacym tepie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam wklad

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam stary do majstry od góry wstawili 200 komin stalowy

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 lata nic się nie dzieje , sadza jest od odstawiania w nadzór nie ma nic wspólnego z parametrami mocy i nadmuchu.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taki przekrój 14x14 jak widzisz suchutki ale groszek suchy jak pieprz. Jak Ci sądzą zachodzi to reguluj spalanie. Wyjmij na trochę czujnik spalin i daj mu trochę więcej ciepła w komin. fcd7cfc32bb947c4d434e93881dab494.jpg

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, biscwiz napisał:

Domyslam sie ze to przez to ze ceglany. Stad moje obawy o komin. 

Czy rozsadnym jest brniecie w FL gdize spaliny beda niskie. To bedzie raczej pogarszalo sprawe z kominem. 

Zastanawiam sie czy nie przejsc na tryb ala "piec bufor" gdzie bedzie nadganial do zadanej z duza moca i wysokimi spalinami i sie odstawial.  Utrzymanie tego trybu do czsu dodania wkladu kominowego.

@fotopasjajelcz, ty jaki masz komin ?

kolega ma ten sam problem  pracuje piecem( regulacja dwustanowa) na wysokiej temperaturze spalin co daje efekty , jednak bedzie budował nowy komin obok starego , wkłady ceramiczne  są rózne trzeba dobrac odpowiedni, co do odstawianie sie kotła  to przelicz moc zainstalowanych grzejników przy temperaturze 50/40 i wyjdzie ci moc minimalna z jaka mozesz jechać kotłem ,zwracam też  uwage że kocioł jak i palnik maja określona moc minimalna przy której pracują poprawnie  przy modulacji 0  i przy małym odbiorze ciepła zapada się kopczyk  na palniku ja mam ustawione na 15% w FL i palnik  pracuje z moca minimalna w granicach 6kW tak pokazuje okno Informacje sterownika przy kaloryczności  groszku 7,2 kW/godz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.