Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa C.o. Przed Zaworem 4D Czy Za Nim ?


lukasz9415

Rekomendowane odpowiedzi

Witam  ostatnio kupiłem piec Defro dwu paleniskowy z podajnikiem i przymierzam się do podłączenia do instalacji C.O. , moje pytanie do was jest następujące:  gdzie zamontować pompkę CO przed 4D czy za nim , mój instalator powiedział że chce zamontować przed zaworem 4d  dodam że moja instalacja jest grubych rurkach i aluminiowych grzejnikach  , poprzednio chodziło to z pompką co na bajpasie zaworu różnicowego , bo na grawitacji też dało rade palić . Do tego ma byc przy wyjściu do pieca rozgałęzienie  na cwu  z poma  i moje pytanie czy jak damy 2 pompki przed 4 D na wyjsciu gorącej wody z pieca jedna na CO druga CWU to wszystko będzie chodzić? wiem że jest dużo takich tematów ale żaden nie pasuje w 100 % do mojej sytuacji , pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa na instalację (na grzejniki)musi być za 4D.A tak na marginesie jeżeli jeszcze nie masz zaw.4D to sobie go odpuść to nie jest dobre rozwiązanie lepiej realizować ochronę kotła przed korozją niskotemp.poprzez pompę kotłową.

Instalacja jak w załączniku #1 z pominięciem podłogówki (bo nie masz)Ale jak koniecznie chcesz 4D (i ewentualne późniejsze z nim problemy)to uproszczony schemat jak w załączniku#2

post-32948-0-27625600-1511964342_thumb.jpg

post-32948-0-33595000-1511964892_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nic zamierzam tak spróbować , najwyżej pompę dołożę . A teraz powiedzcie mi co by się stało jak by ta pompa CO  była na zasilaniu przed zaworem 4d a nie za ? Nurtuje mnie to bo bd musiał coś odpowiedzieć mojemu hydraulikowi , ciekawe skąd u niego pomysł żeby była przed zaworem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór 4D wcale nie jest taki zły , mam osobiscie z siłownikiem i sobie chwale , kocioł podajnikowy , 4D obniża temp podłogi , warunek prawidłowej pracy to odpowiednio wysoka temperatura na kotle , osobiście mam  57-60* na kotle  zasilanie podłogi 27-29 * temperatura powrotu 42-50 * w zależności od otwarcia 4d .

 

Ludzie narzekają na 4d bo chcieli by na kotle 50 * za zaworem to najlepiej 55* a powrót to ze 60 *  :)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko taka zabawa z zaworem 4D też nie jest tania... Zawór minimum 5/4, grube rury i brak pewności czy zadziała. Pompa kotłowa - chińczyk 100, kawałek rurki 1/2 i pare pierdów i mamy pewność że jest OK. Albo zespawać sprzęgło po piniondzach, dodać TZM 3D i pompa, zrobione dobrze i spokój na lata...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zeby sie nie okazało że kolega za chwile zaozy temat , " po załaczeniu pompy kotłowej spada temp za 4d " :)  wstaw tam najsłabszą pompę i daj jakis zawór odcinający

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie to miałem na myśli , a ze nie jestem hydraulikiem to i nazewnictwo sie  myli :( 

 

Jest nadal cały czas tak ze jak kolega nawet po założeniu tej pompy ( proponowalbym najsłabszą od cyrkulacji ) , nie bedzie utrzymywał na kotle temp wyzszej min o 20*  , niz  to co za zaworem 4d , a odbiór z instalacji bedzie duzy i np zrobi na kotle 50* , za zaworem ustawi 40* a z instalacji wroci 30* to zawór bedzie najprawdopodobnie otwarty ponad połowe , i stanie sie tak ze ta pompa  bedzie sie dublowała z pompa zasilajaca , z tym ze jedna bedzie pchala a druga ciagła :) 

 

Moim zdaniem podstawą do prawidłowej prace 4d to odpowiednia temp zasilania zaworu 4d , sama pompa na powrocie 4d - kocioł nie "podgrzeje" na wody   fizyki sie nie oszuka 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A sam zawór bez pompy kotłowej na powrocie  nie będzie działał grawitacyjnie ?  bo wyjście mam z pieca 1,1/2 cala taki sam zawór zamierzam dać i taki sam powrót no i oczywiście rury takiej samej średnicy z i do kotła .

Będzie działał, miałem tak w swojej kotłowni (czyli 1 1/2cala) i bez problemu. Tylko podłącz go poprawnie i jak najbliżej kotła!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest nadal cały czas tak ze jak kolega nawet po założeniu tej pompy ( proponowalbym najsłabszą od cyrkulacji ) , nie bedzie utrzymywał na kotle temp wyzszej min o 20* , niz to co za zaworem 4d , a odbiór z instalacji bedzie duzy i np zrobi na kotle 50* , za zaworem ustawi 40* a z instalacji wroci 30* to zawór bedzie najprawdopodobnie otwarty ponad połowe

Zawór 4D powinien być cały czas przymknięty aż na powrocie będzie zadana temperatura, dopiero wtedy 4D powinien zacząć się otwierać. Siłownik i sterowanie obowiązkowo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz teorie zapodałeś :)

A jak ktoś nie ma siłownika ? to co ma stać przy kotle i czekać :) ?

A jak ktoś ma siłownik ale ustawione w sterowniku pilnowanie temp za zaworem , to za przeproszeniem wtedy sterownik w d... ma temp powrotu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie to miałem na myśli , a ze nie jestem hydraulikiem to i nazewnictwo sie  myli :(

 

Jest nadal cały czas tak ze jak kolega nawet po założeniu tej pompy ( proponowalbym najsłabszą od cyrkulacji ) , nie bedzie utrzymywał na kotle temp wyzszej min o 20*  , niz  to co za zaworem 4d , a odbiór z instalacji bedzie duzy i np zrobi na kotle 50* , za zaworem ustawi 40* a z instalacji wroci 30* to zawór bedzie najprawdopodobnie otwarty ponad połowe , i stanie sie tak ze ta pompa  bedzie sie dublowała z pompa zasilajaca , z tym ze jedna bedzie pchala a druga ciagła :)

 

Moim zdaniem podstawą do prawidłowej prace 4d to odpowiednia temp zasilania zaworu 4d , sama pompa na powrocie 4d - kocioł nie "podgrzeje" na wody   fizyki sie nie oszuka 

Masz racje kolego ja mam pompę kotłową za 4d i jest nanic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.