Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zetka - Nawiew Do Kotłowni Ale Ze Strychu


PioBin

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ stoje przed tematem wykonania u siebie "zetki" prosiłbym o ocene:

 

Z powodu takiego a nie innego usytuowania kotłowni oraz całej instalacji planuje wykonać zetke jako pionowy prostokątny kanał nawiewny o przekroju ok. 250cm2. Wlot do zetki prosto ze strychu - pomieszczenie nad kotłownią/garażem nieużytkowe, nieogrzewane, wentylowane. Wylot w kotłowni na wysokości kolan - ok. 50cm nad poszadzką w pobliżu wentylatora do kotła.

 

Budynek parterowy, nie podpiwniczony, poddasze nieużytkowe. Kotłownia pomieszczenie o powierzchni ok. 11,5m2, wysokość 2,7m. Wentylacja w kotłowni oraz pozostałych pomieszczeniach grawitacyjna. Kocioł na paliwo stałe z podajnikiem o mocy nom. 15KW.

 

Będzie to działało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że tak wysoka zetka może bardziej "wywiewać" niż "nawiewać" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze rozumiem ale ja uważam że lepiej aby zetka pobierała od dołu na zewnątrz w wydmuchiwała na górze.

Zawsze spowolni trochę przepływ grawitacyjny wrazie zaciągania zimnego bez potrzeby ciągu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że tak wysoka zetka może bardziej "wywiewać" niż "nawiewać" :)

 

Hmmm no właśnie... Może masz racje, ale jak to obliczyć, sprawdzić, jakieś praktyczne doświadczenie zawodowe :)

 

Dlatego podałem wymiary pomieszczenia. Cała długość "zetki" liczona od wlotu do wylotu (u mnie to było by "elka") to ok. 2,2m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka długość wydaje się ok, myślałem że jest więcej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tak zrobione/ kiedyś pisałem do kogoś nawet wkleiłem fotkę/ z tym że zastosowałem wentylatorek nawiewowy ograniczony rezystorem żeby się nie rozpędzał. poz Hermogenes 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor:  jeśli to do mnie to prośba o rozszerzenie wypowiedzi w którym punkcie jest niezgodne

 

Hermogenes: interesuje mnie tylko nawiew naturalny bez wentylatorka

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor ja mam strych 300 m3 , 4 okna kilka kratek wentylacyjnych poprzedni właściciel hodował gołębie ,położyłem izolację termiczną na stropie a nad nią się szpaki z nietoperkami ganiają. poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są przepisu np tu post 1 w temacie   https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19876-kot%C5%82ownia-na-paliwo-sta%C5%82e-wymagania-i-mity/

a ty sobie możesz robić to nawet z sowiej dziupli.

A przepisy mówią z zewnątrz i grawitacyjnie a nie przez rezystorek i wentylatorek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepis mówi o doprowadzeniu Z ka powietrza z zewnątrz budynku a nie z innego pomieszczenia

 

Dziękuje za Twoją interpretacje tego przepisu. W załączonej normie nic o tym nie wspomniano, chociaż to co napisałeś jest logiczne lecz niemożliwe do zrealizowania u mnie.

 

 

Sambor ja mam strych 300 m3 , 4 okna kilka kratek wentylacyjnych poprzedni właściciel hodował gołębie ,położyłem izolację termiczną na stropie a nad nią się szpaki z nietoperkami ganiają. poz Hermogenes

 

Bardzo podobnie wygląda to u mnie. nietoperków nie ma - koty wszystko wypłoszyły

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ten temat czytałem wielokrotnie tam jest napisane że nie wolno stosować mechanicznej wyciągowej. Natomiast nikt nie zabrania mechanicznej nawiewno-wywiewnej zrównoważonej lub nawiewnej nadciśnieniowej. Znalazłem nawet kiedyś odpowiedz eksperta że można

http://www.pro-vent.pl/baza_wiedzy/zagadnienia-techniczne/czy-mozna-stosowac-wentylacje-mechaniczna-majac-kociol-co-lub-kominek/

Chyba że ja źle interpretuję jego słowa . poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest powietrze do spalania a nie wentylacja.

Wentylacja mech zrównoważona to tyle nawiewa co wyciąga a jak kocioł pobiera to powietrze do spalania to już nie ma równowagi

 

PS

A jak prądu braknie to co ?

Nietoperki skrzydełkami będą wachlować.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za Wasze odpowiedzi.

 

Mógłbym ostatecznie po wyjściu na strych pociągnąć tą zetkę po stropie pod dociepleniem aż do ściany zewnętrznej i w ten sposób wyjść na zewnątrz (od strony północnej - o ile ma to znaczenie). Tyle, że są to dodatkowe metry w poziomie (ok. 2,5 - 3m) i obawiam się że ta zetka może nie zadziałać... no i jeszcze to troche taka sztuka dla sztuki. Na tym strychu naprawde wichura hula :) Nie mam doświadczenia w tym temacie i nie potrafie ocenić czy będzie ok.

 

Pozostaje mi wykonać to ze strychu... nie dlatego że się upieram ale nie widze w obecnej sytuacji innego wyjścia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam inne pytanie. Czy zamiast zetki można w drzwiach od kotłowni wstawić kratkę? Kominiarz twierdzi, że tak najłatwiej.

Kotłownia w piwnicy, wejście tylko z zewnatrz.

 

Póki co mam po prostu uchylone drzwi na 10cm, ale zima zaczną zaraz mi okoliczne zwierzaki biegać po kotlowni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest dużo lepsze rozwiązanie niż otwarte, uchylone drzwi. Kocioł nie odróżnia czy powietrze jest dla niego czy dla wentylacji ,przepis nie mówi też jak to powietrze ma być dostarczone .Określa natomiast minimalne warunki jakie ma spełniać grawitacyjne dostarczanie powietrza do kotłowni dla kotłów do 25 kW. Jeśli spełnisz te warunki podał je Sambor w odnośniku wszystko będzie OK. Ale ja tu tylko mącę więc mnie nie musisz słuchać. poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Wiertatka w dłoń i kocie w fundamencie co to za wielki problem , też kułem fundament gruby na ponad 40 cm i dałem radę w 2 godziny , będzie i dobrze i prawidłowo , a i jeszcze możesz rurą w ziemi odciągnąć się od domu na kilka metrów i zimą częściowo od gruntu ci ogrzeje to świeże powietrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.