Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana Kotła Drewno Na Gaz. Przeróbka Instalacji


giecik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

 

Mieszkanie 70 m2, ogrzewanie aktualnie drewnem i węglem, kocioł 12 KW, instalacja grawitacyjna, grzejniki żeliwne.

Jest to mieszkanie teściów i zastanawiają się nad zmianą ogrzewania na gazowe ( gaz ziemny w budynku, kuchenka na gaz ).

Aktualnie kocioł górnego spalania 12kw z bojlerem. Temperatury w domu od 19 - 23 ( zależy czy się pali w piecu czy nie )

Spalanie to około 10 metrów drewna plus ok tona węgla.

Padło na wymianę kotła na gazowe.

Zapotrzebowanie budynku wg ciepłowłaściwie to 5,6 KW http://cieplowlasciwie.pl/wynik/2k43

Jaki kocioł gazowy wybrać? Zastanawiam się nad Termet Ecocondens Gold 20 kw.

Jaki wkład kominowy ? Są 2 kominy dymowe, aktualny do kotła oraz w łazience pozostałość po dawnym podgrzewaczu gazowym.

Czy trzeba ruszać instalację? Stara grawiacyjna, duże przekroje rur, grzejniki żeliwne.

Czy lepiej wszystko wywalić i zrobić na pexach nową z nowymi grzejnikami stalowymi ?

Oglądałem oferty grzejników i znalazłem takie z odpowiednią mocą dla temp 55/45.

Czy takie są potrzebne do pieca kondensacyjnego ?

Czy potrzebne głowice termostatyczne do grzejników ?

 

Aktualnie bojler to jakieś 80 litrów samoróbka, ocieplony wełną, wisi w kuchni w szafkach.

Czy można kupić sam kocioł i bojler innej firmy ? Zestawy z zasobnikami są droższe.

Mam u siebie w domu ERMET 300 L 2 płaszcze na 8 osób i wody nie brakuje

Czy u teściów 100 litrowy 2 płaszczowy będzie OK ? Ermet nie wymaga anody więc jest to jakaś oszczędność

Czy lepszy z wężownicą?

Wydaje mi się, że do kondensata lepszy będzie 2płaszcz i grzanie do maks 50 stopni ?

 

 

Dużo pytań ale chcielibyśmy zrobić to wszystko raz a porządnie i przez dłuższy czas nie zaglądać.

Dziękuję

Edytowane przez giecik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Marka kotła nie ma znaczenia. 20 kW mocy to trochę dużo jak na 70 m2mieszkania szukaj kotła o niskiej mocy minimalnej. myślę że moc 12-14 kW będzie ok.Kocioł sterowany stałotemperaturowo będzie ok. Jako element sterujący można dokupić termostat pomieszczenia

2. Wkład raczej do wymiany. Szczegóły dotyczące wkładu znajdziesz w dokumentacji kotła. Sprawa newralgiczna to sposób dostarczenia powietrza, druga to odprowadzenie kondensatu. Konsultacja z kominiarzem wskazana.

3. Są dwie szkoły. Jedna mówi że jak instalacja działała poprawnie to nie ma co jej zmieniać. Druga zaleca wymianę starych rur. Musisz sam to określić. Jak wymianą nie będzie wiązać się z demolką to warto. Jak nie chcesz lub nie możesz bawić się w demolowanie mieszkania to wystarczy instalację przepłukać. Kocioł gazowy pracuje w instalacji typu zamkniętego więc trzeba będzie zlikwidować naczynie wzbiorcze.

4. System w jakim wykonasz nową instalację jest bez znaczenia. Zrób w takim systemie który jest dostępny na twoją kieszeń

5.; 6 Do kotła kondensacyjnego można stosować grzejniki na maksymalną temperaturę zasilania 55oC. Zwracam każdemu uwagę na wielkość tak dobranych grzejników. Niestety często przy remontach okazuje się że nie mieszczą się w starych lokalizacjach (wnęki, pod oknami). W pomieszczeniu gdzie zamontujesz termostat nie musi być głowicy, choć jej montaż nie jest błędem.

7. Tak. Zawory z głowicami poza regulacją temperatury są elementem regulacji hydraulicznej. Na powroty nie kupuj żadnych motylków. W handlu są zestawy zawór termostatyczny z głowicą + przyłącze dolne..

8.Do kotła gazowego nie nadaje się podgrzewacz płaszczowy (!!!!!!!!). Najlepiej kupić zestaw kocioł + podgrzewacz.( jest taniej niż kupując oddzielnie!) i najlepiej od jednego dostawcy. Podgrzewacz o pojemności 80-100l  (na dwie osoby wystarczy) może bez problemu współpracować z kotłem 12-14 kW. Temperatura grzania taka jak pasuje użytkownikowi 50oC jest poprawną wartością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedź.

Termet ma moc minimalna 2 kw. Czyli modulacja od 2-20 kw.

Jeśli chodzi o bojler to dlaczego te z zestawu są lepsze? Są droższe ale czy duzo lepsze? Dlaczego 2 płaszcz nie nadaje się do gazu? Pytam z ciekawosci

Instalacje zrobiłbym w pexach od nowa i nowe stalowe grzejniki. Boje się że stare grzejniki będą mocno zasyfione i nie dadzą rady ogrzać pomieszczeń w pracy 55/45

Jeśli chodzi o komin to Termet przewiduje 100/60 i taki bym zainstalował.

 

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kotła gazowego musi być podgrzewacz z wężownicą spiralną.Polecam z Biawara 100l Quattro ma bdb izolację(klasa energetyczna A) przez co są małe straty postojowe i jest wydajny bo jego wężownica ma dużą powierzchnię wymiany ciepła.Średnica rur powietrzno-spalinowych zależy od wysokości komina ilości użytych kolan co producent danego kotła określa w danych techn.tak że przy wyższym kominie niekoniecznie wystarczy 100/60 no chyba ze przez ścianę to inna bajka

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkanie na 1 piętrze w 2 piętrowym bloku. Do góry max 6 metrow

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Po pierwsze musi faktycznie zmierzyć wysokość komina bo z 6 metrów może zrobić się 7, po drugie trzeba sprawdzić w dokumentacji kotła jakie mają być średnice dla jakich wysokości bo taki np Beretta przy 100/60 ma max wysokość 8,8m ale stratę na kolanie 90stopni - 1,6m czyli standardowo przy dwóch kolanach to tylko max 5,6m w górę, chociaż instalator mówił że lepiej nie dawać więcej jak 5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak zdecyduje się na kocioł 2f. Pytanie jak z komfortem cwu? Tzn czy ustawiona temperatura jest taka w rzeczywistości i w miarę stała? W mieszkaniu prysznic umywalka i zlew w odległości kolejno 1m, 0,5m i 1m.

Do tego w miejscu montażu kotła jest instalacja cwu z poprzedniego podgrzewacza więc mała ingerencja

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U moich rodziców założony we wrześniu Termet Ecocondens gold plus 25kW.

Część grzejników panele część żeliwne.

Wszystko działa ok.

CWU trzyma równo temperaturę.

Ogólnie bardzo zadowoleni z kotła.

Problem był z kominem, bo przy dwóch kolanach 90st. trzeba było zmienić 60mm na 80mm w kominie. Mimo że z wyliczeń ten cieńszy dawał radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

A jak zużycie gazu do metrażu?

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszło na ogrzewanie coś około 650m3 od połowy września.

Ogrzewane 140m2 drewnianej chałupy z 1928roku.

Ale część pomieszczeń na 16stopni.

Na pewno nie wyjdzie więcej niż przy paleniu węglem w przewymiarowanym ds-ie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dolacze sie do tematu, tez zamierzam przejsc na gaz z podajnika na ekogroch

moj wynik http://cieplowlasciwie.pl/wynik/2z7j

instalator proponuje mi junkersa cerapur 16kw lub lodowke 14kw 

grzejniki plus  podlogowka w RTL czyli wszystko w jednym obiegu, pytanie czy potrzebuje sprzeglo hydr. lub zawor 4d czy nie?.

z rozmowy z nim wynika ze nie potrzebuje sprzegla ani zadnych pompek. na instalaci gazowej sie nie znam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Demolka w mieszkaniu w toku. Grzejniki i wszystkie rury poszły na złom. Kocioł bojler i wyrównawcze również.
Jeśli chodzi o nowy kocioł zdecydowaliśmy się na Buderusa logamax gb122k bo fachowiec ma na niego autoryzację i serwis. Komin fi 80 zaciąg powietrza przez resztę komina bez rury.
Instalacja nowa w tece i nowe grzejniki stalowe odpowiednio przewymiarowane.
Od Poniedziałku wchodzą hydraulicy. Zdam relacje jak będzie po ;)
Ktoś coś na temat tego kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dwa miesiące po wymianie instalacji. Kocioł pracuje super narazie tylko cwu. Od 25 maja do 27 lipca poszło 16 M3 gazu na cwu i gotowanie. Oby tak dalej ;)

Wysłane z mojego Redmi Note 5 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
W dniu 26.11.2017 o 11:16, Gość mak napisał:

8.Do kotła gazowego nie nadaje się podgrzewacz płaszczowy (!!!!!!!!). Najlepiej kupić zestaw kocioł + podgrzewacz.( jest taniej niż kupując oddzielnie!) i najlepiej od jednego dostawcy. Podgrzewacz o pojemności 80-100l  (na dwie osoby wystarczy) może bez problemu współpracować z kotłem 12-14 kW. Temperatura grzania taka jak pasuje użytkownikowi 50oC jest poprawną wartością.

 

W dniu 26.11.2017 o 22:50, odpowietrznik napisał:

Do kotła gazowego musi być podgrzewacz z wężownicą spiralną.

 

Mógłby ktoś rozwinąć temat? Szukam odpowiedzi i znaleźć nie mogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stan na dzis. Przyszlo rozliczenie z pgnig. Wczesniej prognozy na 30 zl na 2 miesiace i takie oplacalismy. W tygodniu przyszla faktura po odczycie licznika na 1000 zl. Zuzylismy od maja do powiedzmy 1 kwietnia 500 metrow gazu. Wczesniej szla tona wegla i 10 mp drewna. Policzcie sami ;) Polecam kazdemu. Super

 

Aha w domu 22 stopnie. Regulator pokojowy i glowice. 2 pokoje na poludnie z duzymi oknami.

 

Wysłane z mojego SM-A705FN przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Mógłby ktoś rozwinąć temat? Szukam odpowiedzi i znaleźć nie mogę.
Wydaje mi sie ze chodzi o roznice temperatur zasilenie powrot. Przy dwuplaszczu ktory mam w domu po wlaczeniu pompki temperatura kotla spada na leb na szyje i pozniej stopniowo wzrasta. Po jakims czasie temp powrotu jest 5-10 stopni nizsza niz zasilenie. Przy spirali ogrzewasz dol zbiornika i temperatura tak szybko nie podskoczy bo ciepla woda ucieka do gory a dol jest nadal chlodny. Tak to rozumiem

Wysłane z mojego SM-A705FN przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla kotła gazowego im niższa temp powrotu tym lepiej.

Czy to stwierdzenie nie jest prawdziwe

Godzinę temu, giecik napisał:

Wydaje mi sie ze chodzi o roznice temperatur zasilenie powrot. Przy dwuplaszczu ktory mam w domu po wlaczeniu pompki temperatura kotla spada na leb na szyje i pozniej stopniowo wzrasta. Po jakims czasie temp powrotu jest 5-10 stopni nizsza niz zasilenie

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dzień dobry wszystkim.

Przeglądam forum, w poszukiwaniu tematów o doborze pieca.

Podpinam się do tematu, ponieważ moja sytuacja jest podobna, co autora tematu.

 

Planuje przejść na gaz, obecnie piec Sławex 13Kw.

Domek starszy, drewniany, docieplony na dole 5cm styropian. (Będzie modernizowane).

 

Poddasze ocieplone 20cm wełny(2male pokoje po 13m2) Dwa grzejniki po 5 zegarek z termostatycznymi zaworami.

 

Na dole dwa pokoje, kuchnia, łazienka 60m2.Podpiwniczone.

 

Zaczynam demolkę, ocieplenie podłóg zobaczymy ile, na to podłogowe ogrzewanie.

 

W łazience pewnie dojdzie grzejnik/suszarka.

 

Zużycie dotychczasowe drewna i węgla to ok 6 m i tona węgla.

 

Beczka Biawar 140l (jest w tej chwili, na 3-4osoby)

 

Jaki piec zaproponowalibyście? Hydraulik proponuje Viessmana, albo Imergas .

Jaką moc dobrać?

 

 

Edit: budżet ma znaczenie.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawde kazdy kociol u Ciebie da rade bo kazdy ma od 15-25kw. Bierz taki ktory najnizej schodzi z modulacja. Ja chcialem brac termeta ale wzialem ogolnie buderusa bo hydraulik go serwisowal. Na poczatku wcisnal mi inny model ale po sprawdzeniu zrezygnowalem i wzialem ten ktory jest w poscie. Zorientuj sie kto ma najblizej serwis i w tej marce szukaj kotla. Ogolnie jestem prawie pewien ze nie zaplacisz wiecej niz teraz. W tak malym domu pomysl o kotle 2 funkcyjnym

 

Edit:

Patrze na allegro i Buderus GB022K jest 100 zl drozszy niz ecocondens gold 20kw

Z czystym sercem moge Ci go polecic. Nigdy nie uzywalem kotla gazowego ale szwagier ktory uzywal gaz przez 10 lat byl w szoku jak cicho pracuje i odpala.

 

Edit2

Przepraszam za pomylke. Mam jednak GB122k a ten model kosztuje nadal 6000.

Takze musisz sam zdecydować. Jednakze ten 022k tez wyglada ciekawie

Wysłane z mojego SM-A705FN przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście mam na myśli piec kondensacyjny. Niedopatrzenie moje.

 

Na stronie Ciepło właściwe wynik : https://cieplowlasciwie.pl/wynik/7vbi

 

W przyszłości d ocieplenie ścian zewnętrznych

 

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanownych forumowiczów. 

W związku iż nadszedł czas wymiany pieca zasypowego węglowego na gaz mam pytanie czy instalacja jak na schemacie zda egzamin. Nie chcę wymieniać pionów tylko przeróbki w piwnicy. W związku iż trochę robię z hydraulika itd. fachowca wziolbym tylko do wykonania podłączenia gazu i pieca a ja bym opanował zasilanie pionów zasobnika cwu. Dom ma około 160m2 obecnie ogrzewany węglem piec 24kw na zasilaniu pompa obiegową przed kolektorem od kolektora 4 piony i poziomy zasobnik cwu 150l. 

Planowany piec kondensacyjny 1 funkcyjny z zasobnikiem 150-200l.

PS. Na schemacie brak zaworów, odpowietrznikow itp aby nie zaciemniać. Czy przy takiej instalacji dawać sprzęgło hydrauliczne czy można zasilić się bezpośrednio z pieca. 

Pozdrawiam

IMG_20200517_201500.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To powinno działać bez sprzęgła - po co ono?

Pompa z kotła pociągnie taką instalację bez problemu.

Jak miałeś z poprzednim kotłem dobrze wyregulowane obiegi na grzejnikach to będzie grzać od pierwszego strzału., tylko dwa ale - zbiornik przeponowy powinien być - ten dodatkowy - ok 18l, i filtr na powrocie przed samym kotłem.

Oczywiście zbiornik przelewowy trzeba odciąć.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście mam na myśli piec kondensacyjny. Niedopatrzenie moje.
 
Na stronie Ciepło właściwe wynik : https://cieplowlasciwie.pl/wynik/7vbi
 
W przyszłości d ocieplenie ścian zewnętrznych
 
Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka
 
 
 
 
Pokazuje 5 kw szczytowej ;) Zakladaj gaz z kotlem nisko modulujacym i ciesz sie spokojem. Drozej niz teraz nie bedzie

Wysłane z mojego SM-A705FN przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.