Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Buderus Gb072 - Zmiana Mocy Grzewczej Poniżej 3,3Kw ?


franco78

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

posiadam Buderus GB072  14kW i w menu  serwisowym (menu2) można ograniczyć moc grzewczą na potrzeby CO do wartości 3,3kW - czyli jak podaje się w danych technicznych kotła.

Teraz pytanie- czy jest jakiś tajemniczy sposób, aby obejść te ograniczenie i obniżyć moc maksymalną poniżej te 3,3kW?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Podobno wszystkie piece GB072 są takie same i różnią się tylko kluczami KIM ale w Twoim przypadku masz najmniejszą wersję i chyba już nic nie da się zrobić. Ja mam 24kW i zastanawiam się czy nie da się poprzez zmianę tego klucza KIM zmienić na wersję 14kW bo teraz moc minimalną mam na 7,8kW i wydaje mi się że czasami jest to za dużo... Może ktoś potwierdzić czy taka operacja jest do wykonania??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Temat zmiany mocy w GB072 zgłębiony. Niestety nie jest tak łatwo. Zmiana mocy wiąże się ze zmianą:

 

- KIMa (koszt ok 65zł)

- sterownika pieca BC20 - sterownik niestety wydaje się taki sam w każdym BUDERUSie ale niestety "przyucza" się mocy i trzeba go wymienić (koszt ok 1100-1200zł)

- przy zmianie pomiędzy 14kW - 20/24kW trzeba zmienić też palnik bo w 14kW jest mniejszy (koszt ok 400zł)

 

Więc jak ktoś ma źle dobrany GB072 to zmiana jest możliwa, ale nie tania... Co zyskujemy??

GB072-14 (modulacja 3,3kW-14kW)
GB072-20 (modulacja 5,2kW-20kW)
GB072-24 (modulacja 7,3kW-24kW)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Temat zmiany mocy w GB072 zgłębiony. Niestety nie jest tak łatwo. Zmiana mocy wiąże się ze zmianą:

 

- KIMa (koszt ok 65zł)

- sterownika pieca BC20 - sterownik niestety wydaje się taki sam w każdym BUDERUSie ale niestety "przyucza" się mocy i trzeba go wymienić (koszt ok 1100-1200zł)

- przy zmianie pomiędzy 14kW - 20/24kW trzeba zmienić też palnik bo w 14kW jest mniejszy (koszt ok 400zł)

 

Więc jak ktoś ma źle dobrany GB072 to zmiana jest możliwa, ale nie tania... Co zyskujemy??

GB072-14 (modulacja 3,3kW-14kW)

GB072-20 (modulacja 5,2kW-20kW)

GB072-24 (modulacja 7,3kW-24kW)

Witam .

DJ z jaką mocą  % na wyświetlaczu pieca startuje Twój Buderus po zmianach dokonanych w piecu?

Chodzi o moment zapłonu i chwilę póżniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W momencie zapłonu pokazało mi 59% (nie wiem czy to miarodajne bo chwilę trwa wejście w menu i17) i po chwili spada do mocy minimalnej 23%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki DJ za odpowiedż. Mam przewymiarowany kocioł ,chcę również dokonać zmiany w dół do 14KW.

Tym samym utwierdzasz mnie że nie jest prawdą info które gdzieś wyczytałem że kocioł startuje z mocy minimalnej  i moduluje w górę.

U mnie podobnie, jest to wartość podchodząca pod  60% a mam 24KW choć ograniczone do minimum dla CO.

Wynika że opłacalna jest zmiana (lub poprawny dobór mocy przed montażem kotła) w celu obniżenia minimalnej dla zakresu modulacji.

Mój piec schodzi zawsze do  minimalnej (31%) po odpaleniu i stąd wniosek że stara się zejść jeszcze niżej ale ma za wysoką moc dla minimum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba 31% a nie 11% bo wtedy pewnie byś nic nie chciał zmieniać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak oczywiście-poprawiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzięki DJ za odpowiedż. Mam przewymiarowany kocioł ,chcę również dokonać zmiany w dół do 14KW.

Tym samym utwierdzasz mnie że nie jest prawdą info które gdzieś wyczytałem że kocioł startuje z mocy minimalnej  i moduluje w górę.

U mnie podobnie, jest to wartość podchodząca pod  60% a mam 24KW choć ograniczone do minimum dla CO.

Wynika że opłacalna jest zmiana (lub poprawny dobór mocy przed montażem kotła) w celu obniżenia minimalnej dla zakresu modulacji.

Mój piec schodzi zawsze do  minimalnej (31%) po odpaleniu i stąd wniosek że stara się zejść jeszcze niżej ale ma za wysoką moc dla minimum.

Witam,jestem przed zakupem kotła ile masz m2 domu?

nowy  dom 110m2+garaż34m2+10m2 kotłownia w całym domu będzie podłogówka garaż 2 grzejnik okna 3 szybowe 7 komorowe ciepły montaż,ciepłe parapety,solbet 24cm+20cm styropianu grafitowego,dom paterowy poddasze nieużytkowe ,jak moc kotła na gaz hydraulik proponuje  gazowy kondensacyjny jednofunkcyjny z zasobnikiem na wodę 120L moc 24KW czy ten kocioł nie będzie za duży?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę ze bedzie za duży (dla gazowej instalacji).Moje dane domu w stopce.Duże moce kotła to dla  dwu funkcyjnych gdzie odbiór ciepłej wody użytkowej jest w momencie odpalenia kotła dla CWU i w celu komfortu oraz zapewnienia dostatecznej ilości ciepłej wody wskazana jest duża moc aby pokryć zapotrzebowanie w danej chwili.Na potrzeby CO nie są potrzebne takie moce.Dom masz nie duży ,dobrze ocieplony.

W tym momencie gdy mam dom "zagrzany" zapotrzebowanie na uzupełnienie ciepła jest minialne ale mój kocioł nie schodzi poniżej 31% z 24KW tj ( 7.4KW) bo ma taki dolny poziom modulacji ,dlatego chcę go po sezonie grzewczym odchudzić do 14KW zejść z modulacją w dół i tym samym obniżyć taktowanie kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam mam prośbę buduje dom 244m2 w tym jest już garaż 74m2 z 2grzejnikami po za tym w całym domu ogrzewanie podłogowe, sciany 24 cm solbet typ 500 i 20 styropianu grafitowego,okna 3szybowe 5komorowe, ciepły montaż, parter bez poddasza użytkowego i piwnicy czy kocioł Buderus GB 072 24kw nie będzie za duży??? Bo taki jest mi proponowany przez hydraulika i zasobnik wody 120l wody 2 dorosłych i 2 dzieci 2 i 5 lat ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.