Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Cała Instalacja W Ocynku


Paweł27kw

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam instalacje w ocynku.tzn:

 

1. Obieg kotłowy 6/4"  - ocynk

2. Za pompą CO do rozdzielaczy 1"-ocynk (1 rozdzielacz 2m, 2 rozdzielacz około 4m)

3. Za pompą cwu do bojlera - 3/4" ocynk   ( około 14m rury)

 

Za rozdzielaczami pexy

 

grzejniki głównie aluminium i stal.

 

instalacja zimnej wody tez wszystko z nowej rury ocynk.

 

Na to wszystko mam podłączoną stacje zmiękczania wody.

 

Pytania:

 

1. Czy ten ocynk jest aż taki straszny dla zdrowia? ( w cwu: wody z cwu sie nie leje do czajnika tylko do mycia naczyń, kąpania.....)

2. Czy rury ocynk rzeczywiście będą reagować z kształtkami (niektóre nyple, zawór 4d) z mosiądzu...?

3. Czy zmiękczacz zaszkodzi jeszcze bardziej instalacji ocynk? (gdzies wyczytałem że miękka woda sprzyja niszczeniu ocynku ale jak kupowałem zmiekczacz to jest napisane że dzięki zmiekczaczowi nie ma kamienia w instalacji.

4. Czy jak dam w kuchni gdzie wlewam wode do spożycia (picia gotowania) filtr węglowy to ta woda będzie zdrowsza?

 

 

 

Dlaczego ocynk?   Ocynk dlatego że nie chciałem PP, Pexa i miedzi ponieważ. Znam kilka przypadków że pp Pękł pod nowymi płytkami i trzeba rozkuwać a ocynk mi wydawał się bardzo wytrzymały.

 

Teraz mam dylemat. robię nową łazienkę i instalacje chce zrobić z ocynku (nie chce kuć płytek bo pęknie jakieś kolanko lub inne łączenie np pex skręcany zacznie przeciekać.

 

Robić to z rury ocynk czy innej? Chodzi o to że chce raz a dobrze (miedzi nie chce bo będzie sie pewnie gryzła z ocynkiem)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekombinowales z tym ocynkiem w ukladzie c.o. Wiesz co sie dzieje z warstwa ocynku wewnatrz rury pod wplywem wysokiej temperatury? Odkleja sie i plynie dalej w instalacje zapychajac wszystko po drodze...

 

Jak juz koniecznie chcesz robic ta lazienke sam zamiast zaplacic profesjonaliscie to zainstaluj tam sobie maly rozdzielacz typu Sanibox lub Multibox i zaprasuj zlaczki pod urzadzenia reczna zaciskarka. Ocynk w posadzce to glupota, szczegolnie skrecany... jakikolwiek system oparty na skreceniach jest idiotyzmem w posadzkach i scianach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce misię pisać -dlatego cytat-

 

Ocynk zabroniony 
artykul: Dlaczego nie wolno używać rur i elementów stalowych ocynkowanych do wykonywania instalacji cieplnych? Zabrania tego polska norma PN-H-74200 Rury stalowe ze szwem, gwintowane, w której już we wstępie zapisano, że można je stosować do ciepłej wody gospodarczej o temperaturze do 60 st.C. Również takie zalecenia zawierają wytyczne projektowania producentów
kotłów i wymienników ciepła. Np.firma Viessmann w swoich wytycznych projektowania podaje, że ocynkowane rury stalowe można stosować jeżeli: 
-temperatura wody nie przekracza 60st.C,
-prawidłowo dobrano technologię dodatkowego uzdatniania wody,
-brak miedzi w instalacji.
A dlaczego nie wolno?
Wg różnych badań, a w szczególności badań i licznych publikacji dr inż. Danuty Chomicz, w temperaturze do 50stC cynk tworzy przyczepną, nieco galaretowatą warstwę, dającą dobrą ochronę metalu. W temperaturze powyżej 55stC warstwa cynku traci przyczepność, staje się ziarnista i luźna, a jej działanie ochronne słabnie. Wg badań amerykańskich przy temperaturze 60-70stC następuje zmiana biegunowości pary Zn-Fe (cynk-żelazo) na niekorzyść żelaza, zatem w takich temperaturach powłoki cynkowe mogłyby okazać się nie tylko nieskuteczne, ale nawet szkodliwe. Korozja rur ocynkowanych następuje szybciej niż rur czarnych. 
Według badań Coxa maksimum szybkości korozji cynku występuje przy temperaturze 65stC. W środowisku o tej temperaturze szybkość korozji jest dziesięciokrotnie wyższa niż przy temperaturze 55OC. Jeżeli w jednej instalacji są elementy stalowe ocynkowane i elementy miedziane, to szybkość korozji będzie jeszcze większa. Obecność jonów miedzi w wodzie ma szkodliwe działanie w stosunku do powierzchni stalowych i stalowych ocynkowanych. Spowodowane jest to wtórnym wydzielaniem się miedzi na powierzchniach przewodów i tym samym powstawaniem dodatkowych ogniw korozyjnych. Ponadto obecność miedzi na powierzchniach cynku sprzyja zmianie biegunowości cynk-żelazo. Wg opinii Duńskiego Ośrodka Korozyjnego, obecność jonów miedziowych w wodzie jest główną przyczyną korozji rur ocynkowanych i to zarówno w instalacjach i urządzeniach zimnej, jak i ciepłej wody. Produkty korozji cynku w wodzie są nazywane 
„białą rdzą“. Materiały korozji cynku powodują szybkie zanieczyszczanie filtrów siatkowych. Jeżeli na drodze kocioł-pompa brak jest filtru to może dojść do uszkodzenia pompy. Instalacje cieplne powinny w całości być wykonane z rur i elementów czarnych. Od dnia 16 grudnia 2002 r., to jest od dnia wejścia w życie rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny
odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. nr 75/2002 poz. 690) obowiązuje nowe ustalenie dotyczące temperatury ciepłej wody użytkowej. Zgodnie z § 120 ust. 2 temperatura ciepłej wody na wypływie z punktu czerpalnego ma wynosić minimum 55stC i maksimum 60stC, a okresowo nawet 70stC. Zmiana ta powoduje, że rur stalowych ocynkowanych nie można już będzie stosować w instalacjach ciepłej wody użytkowej. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok troche mnie to zastanawia dlatego że 2 lata instalacja co cwu tak działa i nic sie nie zapchało a filtry przed pompkami czyste.

Czy to nie jest tak że ocynk jest taki "zły" aby ludzie go nie kupowali a kupowali PP, pex, cu ?

 

Jutro planuję podłączać nowy bojler dlatego poruszyłem temat bo jest okazja wymienić CWU rury (zasilającą 3/4 i powrót 3/4) na pex 25.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ja tak to odbieam.... Czy to nie jest tak że producenci  PP Pex wypisują takie złe opinie dla ocynku?

 

Niby są badania jakies naukowe inne cuda...

 

Mi zimą się pięknie gotowało w kociołku (zapomniałem zamknąć popielnik w smieciuchu) czyli wg. różnych opowiadań w internecie ocynk spływa..... gotowało sie ponad godzine.... potem coś przerabiałem.... żeby było ładniej (rury bardziej estetycznie żeby szły..) i rurki wewnatrz odziwo przez dwa lata używania jak nowe....? dlaczego?  Na kotle mam ciągle 60st. powrót zawsze gorący bo jest 4d.  Filtry przed pompami czyste...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekombinowales z tym ocynkiem w ukladzie c.o. Wiesz co sie dzieje z warstwa ocynku wewnatrz rury pod wplywem wysokiej temperatury? Odkleja sie i plynie dalej w instalacje zapychajac wszystko po drodze...

 

Jak juz koniecznie chcesz robic ta lazienke sam zamiast zaplacic profesjonaliscie to zainstaluj tam sobie maly rozdzielacz typu Sanibox lub Multibox i zaprasuj zlaczki pod urzadzenia reczna zaciskarka. Ocynk w posadzce to glupota, szczegolnie skrecany... jakikolwiek system oparty na skreceniach jest idiotyzmem w posadzkach i scianach...

A rury PP w ścianach? Widziałem już jak ludzie prują ściany i nowe płytki bo kolanko pp pękło :) głupota

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekombinowales z tym ocynkiem w ukladzie c.o. Wiesz co sie dzieje z warstwa ocynku wewnatrz rury pod wplywem wysokiej temperatury? Odkleja sie i plynie dalej w instalacje zapychajac wszystko po drodze...

 

Jak juz koniecznie chcesz robic ta lazienke sam zamiast zaplacic profesjonaliscie to zainstaluj tam sobie maly rozdzielacz typu Sanibox lub Multibox i zaprasuj zlaczki pod urzadzenia reczna zaciskarka. Ocynk w posadzce to glupota, szczegolnie skrecany... jakikolwiek system oparty na skreceniach jest idiotyzmem w posadzkach i scianach...

a propo profesjonalistów dlatego robie sam bo już kilku miałem :)  

 

jak sie zapytałem : PP zwykłe czy stabi to sie pytał co to stabi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgrzewam rury PP od dawna , w swoim pierwszym domu w 2002 obiłem z PP wkutego w ściany ,

dałem po 1cm izolacji i po 2 cm  luzu na wydłużenie , do tej pory nikt nic nie reklamuje - mieszka tam krewny,

to na pewno by powiedział, ale podstawą było prawidłowe zgrzanie i dobry materiał, ja robiłem i nadal robię Wavinem  - zero problemów i reklamacji.

Rury stabi są dobre , tylko przy nich roboty dużo, ale efekt bardzo dobry, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instalacji przemysłowej wody lodowej (ok 10 000 dm3) wykonanej z miedzi, rur czarnych, nierdzewki i masy urządzeń (w tym 1 aluminiowym) jakiś debil z firmy zewnętrznej podłaczył wymienniki ciepła elementami ocynkowanymi. W maszynie z aluminiowym obiegiem natychmiast zaczął sie gromadzić gruby, niebieski proszek ze związków cynku. W sumie z kilkunastu elementów zrobiło sie tego z pół wiadra, instalacja stanęła. Więc szukaj syfu raczej w alu grzejnikach, niż na stalowym filtrze przed pompą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli ten bojler podłącze jutro na pexa 25 a rury sie wyrzuci :)

w przyszłym roku będzie chyba zmiana kotła na ekogroch albo pellet to sie usunie reszte ocynku :) szkoda bo kupa kasy poszła w ten ocynk. znaczy dzisiaj :)   zaczne rozbieac te instalacje cwu i postaram sie zrobic fot tych rurek wewnatrz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Światowy spisek producentów PEXa i PP, dobre :-). Tak jakby ktokolwiek z nich miałby się obawiać jakiejkolwiek konkurencji ze strony rur ocynkowanych. Cała Afryka stoi zielonym PP od Aquathermu, multum instalacji wodnych na wschodzie robi się białym PP od tureckiego Hakan Plastik, nie wspominając o tysiącach kilometrów rur sprzedawanych rokrocznie przez Wavina czy innych producentów. Ocynk to jakiś ułamek rynku.

 

PP sprawdza się wyśmienicie - tak długo jak umiesz obsługiwać zgrzewarkę, korzystasz z systemu (rura i kształtka tego samego producenta) i nie kupujesz jakiegoś badziewia. Nawet rzeszowskie Polimarky będzie lepsze niż Prawtech z Bricomarche. Miałem jednego inwestora-niedowiarka to w rurę Sigma-Li tłukł młotkiem. Znudziło mu się po 5 minutach.

 

Co do tych profesjonalistów: nie wiem z kim rozmawiałeś, ale to chyba Ci co biorą 2 dychy od punktu i jeszcze płyteczki położą przy okazji :-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jeszcze mam pyt czy brac  sigme-li? akurat wiem że jest u mnie w sklepie :) chciałbym wavina ale pewnie u mnie nie dostane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sigmę można spokojnie uznać za jakościowy odpowiednik Wavina; położyliśmy w tym multum instalacji wodnych i wszystko trzyma się kupy od wielu lat. Dołóż kilka groszy i weź rurę Stabi Glass zamiast zwykłej. Trudniej ją zaślepić a i wydłużalność cieplna jest trochę mniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sigmę można spokojnie uznać za jakościowy odpowiednik Wavina; położyliśmy w tym multum instalacji wodnych i wszystko trzyma się kupy od wielu lat. Dołóż kilka groszy i weź rurę Stabi Glass zamiast zwykłej. Trudniej ją zaślepić a i wydłużalność cieplna jest trochę mniejsza.

Stabi glass ta z allegro? z zielonym paskiem?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok ostatnie pytanie.

 

co najlepsze:

 

PP stabi alu

pp stabi  włókno szklane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten ocynk w ust CO to kolejne Yeti w kotłowni

Wszyscy o tym piszą a nikt tego nie widział

Akurat ostatnio wymieniałem instalację CO żałuję, że nie zrobiłem zdjęcia, ale części z ocynku były wewnątrz dużo bardziej pordzewiałe niż czarne stalowe. Do tego syf w grzejnikach.

 

A rury PP w ścianach? Widziałem już jak ludzie prują ściany i nowe płytki bo kolanko pp pękło :) głupota

 

Nie ma takiej opcji żeby kolano samo pękło

 

to jeszcze mam pyt czy brac  sigme-li? akurat wiem że jest u mnie w sklepie :) chciałbym wavina ale pewnie u mnie nie dostane.

 

Sigma-Li jest jak najbardziej ok.

 

Ok ostatnie pytanie.

 

co najlepsze:

 

PP stabi alu

pp stabi  włókno szklane

Stabi włókno szklane zgrzewasz jaka normalne, nie musisz nic zdzierać - dla mnie to jest absolutna przewaga nad alu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ta instalacja już długo chodzi,to ocynku i tak w niej nie ma i prucie rur nie ma już sesu. Należy wypłukać grzejniki aluminiowe i miejsca, gdzie mógł się zebrać muł. Najważiejsze na przyszłość, to nie dodawać do tego jeszcze miedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istnieją też rury PP z wkładką alu. w środku rury, u Vesbo nazywają się V-centro.Mają jeszcze mniejszą wydłużalność niż rury z włóknem szklanym.

Nie trzeba ich skrobać jedynie potrzebny jest dedykowany do tych rur gradownik.Oczywiście mówimy tu o ciepłej wodzie bo na zimną wystarczą zwykłe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

............. żałuję, że nie zrobiłem zdjęcia, ale części z ocynku były wewnątrz dużo bardziej pordzewiałe niż czarne stalowe. Do tego syf w grzejnikach.

 

 

Typowy tekst poszukiwaczy Yeti, ci z Himalajów też tak pisali w swoich książkach - a to  aparatu fot brakło, a to zdjęcia były, tylko nie wyszły, a to okazało się , że to żona przewodnika, tylko z kożuchu z włosem na wierzch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wbrew pozorom dobrym lekarstwem na ocynkowaną instalację jest twarda woda z której osady skutecznie zabezpieczą ścianki rur przed dalszą korozją.

Wrogiem zaś są wszelakiej maści magnetyzery, których działanie rozbija tą ochronną powłokę wewnątrz instalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.