Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Kocioł Gazowy


Agnieszka82

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, przejrzałam forum i nie znalazłam odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie.

Stoję przed wyborem kotła gazowego. Hydraulik i gazownik mówią o Vitodensie 100 W 26 kw z zasobnikiem 100 l. Poczytałam trochę i raczej się nie skuszę.

Dom ma 150 mkw. z użytkowym poddaszem. Na dole  ok 58 mkw ogrzewanie podłogowe i w trzech pomieszczaniach grzejniki. Na górze podłogówka na powierzchni 12 mkw( łazienka) i grzejnik w 4 sypialniach. Co do zasobnika to 100 l raczej za mało na 6 osobową rodzinę (2+4).

Podzwoniłam po sklepach i proponowano mi vitodens 222, Termet Gold+, Wolf CGB i kilka innych.

Mam straszny mętlik w głowie dlatego proszę o pomoc i podpowiedz. Dodam, że dom jest nowy z ytonga ocieplenie styropian 15. Zapotrzebowanie na energię netto do ogrzania 7947 kwh/rok wody 2834 kwh/rok.

Z góry dziękuję za informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w Bydgoszczy czyli jakieś 55 km. Orientujesz się może jak działa ich serwis, tzn. czy sprawnie i w przystępnych cenach. Jak dzwoniłam i pytałam to mówili, że następnego dnia są u mnie:) ale w bajki ja nie wierzę jeśli będzie to np.  sezon grzewczy.

I jak z awaryjnością tego pieca. Trochę się boję, że jak coś się zepsuje to części będą drogie w przeciwieństwie do termetu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serwis jest szybki i mają go dużo w całej Polsce, części są w ponad 90% od ręki jakieś rzadziej psujące się to na drugi dzień.

Cena serwisu to przeważnie dojazd + czas pracy + części i tego nie zmienisz, ale raczej jest to kocioł iz górnej półki a reszta jest też niezła.

Na poprzednim domu miałem dwa Wolfy w tym jeden - kondensacyjny pracuje on już 8 lat , ale przeglądy są robione co rok, warto o tym pamiętać, że taki kocioł to nie traktor, który będzie 20 lat jeździł bez naprawy, kocioł kondensacyjny wymaga przeglądów i to nie od marki

 

Ponadto jeszcze jedna rzecz - Wolf ma bardzo dobre sterowanie obiegami grzewczymi a u ciebie są dwa - grzejniki i podłoga, więc potrzeba kotła , który obsłuży min 2 obwody, a Termet ma tylko prostą przystawkę do pseudo obsługi takich obiegów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tych proponowanych to zdecydowanie Wolf albo Termet. Viessmanna odpuść, bo będziesz pluć sobie w brodę. Co do serwisu... serwisanci nie są pracownikami firmy i centrala nikogo nie dyscyplinuje w żaden sposób, więc sam czas dojazdu, cóż, zależy od tego ile będzie roboty w sezonie grzewczym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy na forum trochę nabruzdźili na Viessmana (!!!) uważam ze niesłusznie. To są naprawdę nowoczesne kotły. Mam zwyczaj że nigdy nie wskazuję który kocioł inwestor powinien kupić,  wybór kotła zawsze powinien być decyzją inwestora, i tym razem też tak być powinno. Ale żebyś miała pełny obraz sytuacji przedstawię Ci kotły Viessmann o których wspomniałaś w poście.

  Z tym 100 litrowym podgrzewaczem to trochę przesadzili doradcy.  Vitodens 100 występuje w  3 wersjach mocy. 19 kW do którego producent zaleca podgrzewacz 100 l, 26 kW do którego można podłączyć podgrzewacz 120 lub 150 litrów i 35 kW tu też można zastosować podgrzewacz 150l ale ma on znacznie wyższą wydajność cwu ze względu na moc kotła. Przy zastosowaniu rozszerzenia opentherm może obsługiwać dwa obiegi grzewcze.

Vitodens 222  występuje w dwóch odmianach 222-W i 222-F które łącznie mają 17 różnych konfiguracji.

Kocioł Vitodens 222-W jest kotłem z wbudowanym zasobnikiem cwu ładowanym warstwowo m (pojemność 46l) i mocach od 13 do 35 kW są też dwie odmiany sterowania stałotemperaturowe i pogodowe. Twoje wymagania spełnią ktły o mocy 26 i 35 kW. dla dwóch obiegów grzewczych kocioł powinien być sterowany pogodowo Ale dużo lepszym kotłem jest kocioł Vitodens 222-F z wbudowanym zasobnikiem ładowanym warstwowo o pojemności 100 l. Zasobniki ładowane warstwowo mają bardzo wysoką wydajność podgrzewu cwu i na 6 osób w zupełności wystarcza. Przy podgrzewaczu 100l i sterowaniu pogodowym można też zastosować cyrkulację cwu. Tu dla twojej instalacji też najlepsze jest sterowanie pogodowe.

Musisz mieć świadomość że koszty nie kończą się na zakupie kotła, do instalacji z dwoma obiegami o różnych temperaturach zasilania potrzebne będzie sprzęgło i divicony (moduły hydrauliczne) rozszerzenia, moduły komunikacji i zdalne sterowania...

Będąc już kilka lat użytkownikiem forum zauważyłem jedną zasadę która dotyczy wszystkich producentów kotłów. 99,9% negatywnych opinii o kotłach gazowych nie ma nic wspólnego z jakością wykonania samego kotła, a wynika:

- z błędnego wykonania instalacji,

- z zastosowania elementów instalacji których nie poleca stosować producent kotła,

- albo schematu instalacji niezalecanej do danego kotła

A wybór i tak należy do Ciebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego mak , dobrze wiesz, ze Viessman sam sobie troche bruzdzi: temat numer jeden to zdychajace plyty glowne w Vitopendach z koncowki produkcji a temat numer 2 to autoryzowani przedstawiciele, ktorzy wciskaja klientom przedpotopowy sprzet o oznaczeniu 050 :-).

 

Junkers tez mial zla prase, na ktora sobie zasluzyl i widzisz gdzie teraz jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego mak , dobrze wiesz, ze Viessman sam sobie troche bruzdzi: temat numer jeden to zdychajace plyty glowne w Vitopendach z koncowki produkcji a temat numer 2 to autoryzowani przedstawiciele, ktorzy wciskaja klientom przedpotopowy sprzet o oznaczeniu 050 :-).

 

Junkers tez mial zla prase, na ktora sobie zasluzyl i widzisz gdzie teraz jest.

Macieju ale Vitopenda nie ma już w programie produkcji. Tak jak i Vitodensa 050. To że po latach eksploatacji pada jakiś element to normalne. Znasz producenta którego kotły działają wiecznie? No nie ma takich. Vitopendy jak Vitodens 050 to urządzenia względnie tanie, a jakość jest adekwatna do ceny. Pytanie Agnieszki było o kocioł Vitodens 100 i 222, a to napewno nie Vitopend ani model 050. Uważam że wrzucanie wszystkiego do jednego worka to przesada. Doradcy jak to doradcy przeważnie młodzi ludzie z małym doświadczeniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

to zależy od zasobności portfela , instalatorzy proponują kotły tych firm z których mają największe profity.instalator za zamontowanie kotła dostaje do kilkaset zł. następna sprawa to gwarancja producenta im dłuższa tym lepiej i co ona obejmuje chodzi o komponenty kotła takie jak wymiennik pompa i inne. koszty części zamiennych , przeglądu budowa wymiennika jedni kochają ALSi inni wolą stal nierdzewną. zużycie gazu jest bardzo podobne więc wydanie 5000 tyś złotych więcej za kocioł nigdy się nie zwróci, chyba że komuś zależy na prestiżu bo ma królika ,wilka , albo vieśka na obudowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Muszę wymienic piec węglowy na szczęście na gazowy - tylko jaki? Jest ich mnóstwo na rynku. Uparłem się na Vitodens 222 lub 242. Chciałbym żeby pracował tyle co obecny piec węglowy 20 lat. Fachowcy proszę pomóżcie w wyborze  pieca gazowego. Bardzo dziekuje za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajdź kogoś kto ma piec gazowy pracujący bezawaryjnie 20 lat i kup taki właśnie piec ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.