Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Co To Za Podajnik ?


Zbyszko125

Rekomendowane odpowiedzi

Mam u kuzyna problem z kotłem od Kaczorowskiego z takim palnikiem jak na foto.

Sterownik Talos, nie idzie ustawić tego w trybie modulacji, Palnik jest wielopaliwowy czyli do wszystkiego inaczej do niczego.

W dwustanie coś tam sie da zrobić,ale też jest problem z dobraniem powietrza i dawki paliwa.

Czy ktoś ma takie "ustrojstwo" i już ogarnięte jak to rozgryźć.

post-3035-0-19039900-1508955453_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taki, całkiem przyzwoity palnik. Jak miałem dmuchawę wpa07 to spalał tylko ekogroszek, po zmianie dmuchawy na wpa-06 palnik stał się uniwersalny. Obecnie palę mocną odsiewką. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem skąd masz te dane, ale ta dmuchawa jest zasilana 230V

https://www.domer.pl/dmuchawa-do-kotla-wentylator-wpa-06.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Palnik żeliwny z zeliwny.pl czy stalowy - wielopaliwowy z technixa? Ten z technixa nie ma otworów tylko nacięcia w koronie...

 

Palnik jest żeliwny a kto to robi? tego nie ma nigdzie napisane.Ma otwory. Technixa raczej chyba nie. Jeśli mowa o firmie technix która robi sterownik Talos to oni odcinają się od tego palnika.Rozmawiałem z nimi,i powiedzieli mi że ten palnik nie nadaje się do modulacji tylko do pracy dwustanowej. Ja też tak uważam bo nie udało się dobrać parametrów w automacie.W dwustanie w miarę ładnie się pali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym podajniku jest niesymetryczne napowietrzenie korony palnika.

W stanie takim, jak wychodzi od producenta, mocniej dmucha od strony podajnika.

Przy modulacji jest taki problem:

- od strony podajnika spieki żużlowe

- po przeciwnej spieki koksowe

W dwustanie, jak odpowiednio dobierze się powietrze do nawęglania, to jest ok.

Najważniejszym jest ustawienie odpowiedniego powietrza eliminujące oba rodzaje spieków i do tego dobór nawęglania.

W modulacji też można to opanować, ale zajmuje to dużo czasu i lepiej jest po prostu zrobić symetryczne napowietrzenie korony.

Wszelkie problemy znikają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 rok później...

Napowietrzanie na palniku musi być adekwatne do zapotrzebowania na powietrze w różnych strefach palnika w zależności od granulacji eko na palenisku .

Ze względu na mielenie grochu przez przeciwzwój ślimaka , po stronie od podajnika jest przewaga ( czasem tylko ) eko o dużej granulacji a od strony przeciwnej najczęściej idzie zmielony eko pod postacią miału lub z jego przewagą.  Nie wdając się w szczegóły  - gruba frakcja potrzebuje mniejszego nadmuchu ( mniejsze ciśnienie i natężenie przepływu ) , drobna -większego a miał jeszcze większego .

Tymczasem konstrukcja tego typu zespołów podających ( umiejscowienie wentylatora , mała komora nadmuchowa , symetryczne rozmieszczenie otworów napowietrzających ) działa dokładnie odwrotnie. Od strony podajnka podaje więcej powietrza , po stronie przeciwnej  - mniej .

Dlatego należy przeprowadzić korektę napowietrzania poprzez zaklejenie silikonem 1200C  niektórych otworów napowietrzających od strony podajnika , czasem powiększenia od strony przeciwnej. Ze względu iż palniki te nie są stuprocentowo powtarzalne  , operację tę najlepiej przeprowadzi użytkownik kotła po obserwacji procesu palenia na palenisku .

Najczęściej zakleja się całkowicie wszystkie otwory od strony podajnika , na bocznych ściankach  narożne od strony podajnika co drugi ( dolny rząd ) pozostałe pozostawia się .

Ogólna zasada : tam gdzie spieki żużlowe -zaklejamy , następnie obserwujemy sytuację na palenisku ( po ustabilizowaniu się  palenia , nie na szybkiego ) , wprowadzamy korektę w postaci dalszego zaklejania tam gdzie spieki żużlowe , jeżeli będą spieki koksowe to można w tym miejscu powiększyć.

Wymaga to trochę czasu ale odbywa się to najczęściej bez zdejmowania korony . Wystarczy wygasić kocioł , wypchnąć żar ,  odczekać aż trochę spadnie temperatura i przeprowadzić korektę jak wyżej.

Oczywiście podstawa to wcześniejsze uszczelnienie palnika - bez tego nie zaczynać .

Ogólnie tego typu palniki  - po zaprowadzeniu " porządków " na palenisku  - nie stwarzają problemów w eksploatacji , są praktycznie bezawaryjne i bezproblemowe na ekogroszkach niewysokoenergetycznych  , na mocnych eko wymagają  "dopieszczania".

Mam podobny palnik , tylko z trójrzędowym rozmieszczeniem otworów nadmuchowych ( Stalkot ) i bez problemów pracuje w modulacji.

Edytowane przez Jasa
uzupełnienie , interpunkcja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Robot16 udało Ci się zmienić to napowietrzanie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.