Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł W 5 Klasie Do Ogrzania 120M^2


Barbuletis

Rekomendowane odpowiedzi

Emisja zależy od jakości węgla, poprawnej konstrukcji palnika oraz tego, czy pracuje w odpowiednim dla siebie przedziale mocy.

 

Moc natomiast można generować na różne sposoby, tu chodzi o ilościowy przepływ wody w jednostce czasu. Prościej mówiąc możesz dla przykładu generować 15kW przy zadanej 80 i powrocie na poziomie 60 dla danego przepływu wody oraz przy nastawie 55 i powrocie 50 jak dobierzesz odpowiednio wysoki przepływ wody.

 

Deflektor zależy na co pozwala paliwo, dla procesu spalania może być najlepiej jak wisi ok. 10cm nad paleniskiem, tyle, że dla samego deflektora to już zbyt korzystne nie jest, on te 6-8h wytrzyma, ale czy cały sezon pożyje to już inny temat. Stąd najczęściej poleca się aby taki klasyczny krążek wisiał ok 15-18cm nad retortą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do emisji oraz deflektora rozumiem, dzięki za rozjaśnienie.

 

Natomiast w delcie chodziło mi bardziej czy należy dążyć do jak najmniejszej czy wprost przeciwnie by sprawność całego układu + ekonomia była jak najlepsza, czy to nie ma żadnego znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz czym zmierzyć i sprawdzić.

Moc to moc, czy taka czy inna delta jak dobrany do tego przepływ to będzie to przykładowe 15kW,zatem danego węgla w tych samych warunkach w sensie generowanej mocy spalisz tyle samo.

 

W domu najczęściej uzupełniamy straty ciepła, jak da radę przy pracy na ok. 30%mocy utrzymać deltę ok. 6st.C to dobrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, może niepotrzebnie szukam dziury w całym :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@Pieklorz, czy masz może jakieś info do jakiej mocy minimalnej mogę zejść na palniku P.Duo 17kW żeby zachować przyzwoitą sprawność? Chodzi mi o ustawienie mocy min na sterze celem podniesienia sezonowej sprawności.

I czy to ma w ogóle sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy retorcie, dobrym spalaniu, dobrym węglu i dobrze wykonanej instalacji taka retorta zacznie spalać gorzej <7kW

Tu najwięcej byś wiedział mając ciepłomierz, ale pod warunkiem dobrze zrobionej instalacji i dobrego montażu ciepłomierza

 

Uważam,że można by sobie odpuścić prace i przechodzić w podtrzymanie <5kW, tyle,że będzie brudniej wewnątrz kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziękował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Daj spokój rok 2017 a Ty chcesz się w kopciucha bawić.

To ma tyle wspólnego z czystą emisją,że ewentualnie ma papier wystawiony... widziałeś jakis papierek od niego? - Wklej

 

Zasypowy wyjdzie tylko na 100%mocy w raporcie z badań jest wówczas zawsze pisane i powinno to tez być w instrukcji,że taki produkt musi pracowac z buforem

Pytanie czy dany producent jest uczciwy i to napisze, czy to będzie ukrywał i wg niego szafa gra

 

Jeszcze lepsza kombinacja może być taka,że np. do celów badania tylko na drewnie przeszedł a ze względu na współczynnik paliwa ma ładną klepką A z efektywności energetycznej a kopci za naście sztuk podajników jak tylko poniżej mocy znamionowej zejdzie

 

Wydasz na śmierdziucha >7tys. plus cena bufora, to chore jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda. Niewarta skórka wyprawki. Nie wiem, czym kolega się kierował, może ma własny las i w bród opału? Tylko że do tego są inne kotły, które również potrzebują bufora do sprawnego działania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . Jako do niedawna zwolennik kotłów zasypowych , zwłaszcza dolnego spalania , w chwili obecnej , cieszę się że porzuciłem tą fascynację . Może gdybym miał swój las (liściasty)i więcej wolnego czasu , kontynuował bym ta przygodę i zdobywał nowe doświadczenia ze szlifierką kątowa i szamotem . W chwili obecnej jestem szczęśliwym (odpukać w niemalowane) użytkownikiem SKAM PV-13 i nie wyobrażam sobie powrotu do zasypowca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, ja przerzuciłem się z podajnikowego szufladowego w 1 klasie na zasypowca (przeprowadzka) i mam pełny etat w okresie grzewczym w kotłowni, mój kocioł muszę wymienić do końca 2021r w przyszłym roku mógł bym jeszcze legalnie kupić jakiegoś zasypowca i palić w nim do końca 2025r. Ze względów finansowych oczywiście bo wcale mi się nie uśmiecha palić w takim kotle :( jak by były fundusze to doprowadził bym gaz do domu wymienił na kocioł gazowy i zapomniał o paleniu ...
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesowałem się dotacjami  na naszą gminę składanie wniosków zaczyna się od marca 2018r i będą mieli dotację do 20 kotłów w kwocie 3000 zł / kocioł. W 5 klasie to oczywiście tylko taki z podajnikiem w grę wchodzi. Orientuje się ktoś czy można uzyskać jakąś inną dotację niż tylko w Urzędzie gminy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 3 tys dopłaty na kocioł to niewarta skórka wyprawki. Koszt takiej "dotowanej" instalacji razem z całą papierologią będzie wyższy o co najmniej 50 procent.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas w mieście jak pamiętam było 3,5tys. dotacji

Wniosek banalnie prosty, tyle,że stary trzeba było złomowac i miec papier z tej utylizacji oraz jak pamiętam fotke tego jak stoi w piwnicy.

Komisja musiała mieć papiery od kotła, jak został juz dostarczony i podłączony ten fakt był zgłaszany, komisja przyjechała i wykonała zdjęcia.

 

Jedyna zabawa jest taka,że jest kilka papierków, ale 3,5tys się pobiera, zatem chyba nieźle, dostajesz solidny wyrób w cenie lub niżej chłamu allegrowego bezklasowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdę mówiąc nie zajmowałem się tym. Znam tylko historie z refundacją i kredytowaniem dopłat na PV i solary. 

Jeśli natomiast tutaj wyglada to tak jak opisujesz, że praktycznie w gestii klienta leży tylko udokumentowanie klasy kotła i zdjęcia po jego zamontowaniu, to się zgodzę, że warto sie o taką dopłatę starać.  Koszt opału na jeden sezon jak znalazł :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w gminie dotacja do pieca 8000zł. Więc myślę ze warto sie starać o taką dotację. Jestem już po audycie i spełniam warunki do wymiany kotła. Musi być 5 klasy i ecodesign. Z tym ze jeszcze się zastanawiam bo obecnie palę miałem i mam dostęp do drzewa. Mam piec z podajnikiem ekoenergia. A ten nowy ekogroszek albo pellet.

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W naszej gminie jeszcze sami dokładnie nie wiedzą jak to będzie wyglądało tylko że ma być 3000 zł / kocioł i 20 sztuk na całą gminę, resztę będą załatwiać w przyszłym roku początkiem marca ( w praktyce pewnie czerwca ) będzie coś więcej wiadomo i można będzie składać wnioski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5Witam. U mnie w gminie troche  inna sytuacja , startuja dopłaty na piec kocioł ale tylko na biomasę czyli pelet  lub butla z gazem. 

Do tego solary lub fotowoltaika   Na wszystko dopłaty 85%   Zapisałem sie na kocioł i fotowoltaike.  

Była już chiena od pieca porobił zdiecia  i mówił że kocioł do końca przyszłego roku na jesieni bedzie zamontowany. Ale PV to gdzies 2019 rok.

 

Do ogrzania jest powierzchnia mierzona po podłogach 320m2  jedno pomieszczenie wyłączone praktycznie po zakładzie 40m2 czyli zostaje 280m2 ale myśle je zagospodarowac.9

do tej pory spalałem w kotle zasypowym górno dolnego spalania  moc 35kw ,palonego raz od góry raz od dołu okoł 7,8 ton----zależy od polacza

Dom praktycznie budowany w latach 70.   Nadbudowa w latach 90. 

 

no i teraz najważniejsze w tym roku całość dociepliłem styropianem 10cm  i na wszystkie grzejniki  dałem termostaty nawet na te żeliwne i okna i drzwi zmienione. 

I jestem pozytywnie zakoczony.zawsze do końca roku szły 3 tony orzecha a teraz kończe dopiero drugą tone ale mysle ze do połowy stycznia wystarczy. Po ociepleniu zatkałem połowe paleniska z rusztem wodnym szamotem. dla mnie bajka przynajmniej z popiołem. Wypala się prawie do zera.

 

ale do rzeczy., Cały czas myślałem o zmianie na  podajnikowca na ekogroszek coś o mocy 20 do 25 kw. ale przy obecnej dopłacie 85 raczej musze wziąść  peletowca c

hyba ze sie myle.

 

Instalacja prosta same grzejniki część jeszcze żeliwnych moim zdaniem dobrych, na wszystkich założone termostaty  w tym roku. wszystko na jednej pompie plus CWU  pompa tez wymienina w tym roku  na Wilo tą elektroniczną. 

I teraz pytanie podstawowe czy przy wymianie  na tego peletowcoa ja sobie dobieram moc kotła cze gmina mi narzuca moc jaka mi potrzebna po audicie. 

 

no i wo gole odpuścić temat i iść w ekogroszek przy tej powierzchni. 

 

 

wyniku z ciepłowłaściwe nie wstawie bo podaje głupoty typu 40 ton węgla na sezon

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.