Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Modernizacja Co


techmen

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Podejmuję się rozbudowy centralnego ogrzewania o bufor ciepła o pojemności 500L. Do tej pory kocioł grzeje bezpośrednio przez co dochodzi do częstego przegrzania lub kiszenia opału co skutkuje zatykaniem komina. Kocioł 18-20kW

Załączam schemat poglądowy, na którym zasilanie z kotła i na kaloryfery ma jedno wejscie/wyjscie, coś takiego będzie działało poprawnie czy dospawać króciec? Pompy są w dobrych miejscach? Pracować to ma w obiegu zamkniętym. Powierzchnia do ogrzania ok.130m2 + od 6 do 18 sklep ok. 70m2

post-74824-0-09796300-1507194019_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor możesz zasilić grawitacyjnie z kotła. Na grzejniki lepiej założyć głowice termostatyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Załączam przekrój bufora. Wężownicy na razie nie wykorzystam. U góry dwa króćce najwyżej położony zasilanie wymienników, a poniżej zasilanie z kotła, niestety na dnie mamy tylko jeden więc trzeba będzie dospawać, czy macie może inne mniej inwazyjne rozwiązanie? Zastanawiam się czy otworów wężownicy nie wykorzystać na termometry, jest taka możliwość?

 

post-74824-0-30614800-1507419780_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwiększy straty w przesyle

Przepraszam ale gdzie ta kotłownia miała by być. Bo jeśli w bryle budynku to jaki przesył i jakie straty wtedy występują?

 

Ps. Koncepcja z 3d mimo wszystko słuszna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Bo jeśli w bryle budynku to jaki przesył i jakie straty wtedy występują?

 

 

Jak zawsze papcio klepie i nie wie o czym .

Przecież jak masz grzejniki przykładowo policzone na 60C pracy a dostają tylko 55C to nie ma straty?

A różnica między kotłownią a grzejnikiem rozpełzła się np w piwnicy.

Wiem, że to mało ale to w sumie strata , gdyż aby dogrzać to pomieszczenie to trzeba podnieść temp na kotle,

albo przewymiarować grzejniki, albo dobrze zaizolować rury - aby zminimalizować te spadki temp wody na zasilaniu.

Niby ciepło zostanie w bryle, ale nie tam gdzie trzeba.

 

A spadek temp na przesyle jest tym większy im większa jest różnica między przesyłaną wodą a otoczeniem.

O tym wie każdy uczeń kończący szkołę podstawową. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam koledzy podpne sie pod tema .

Jestem w trakcie modernizacji i budowy nowej kotlowni C.O.

Do ogrzania stare budownictwo 200m2 bez podłogowki instalacja nowa miedz i grzejniki stalowe ,kociol jaki posiadam to samorubka 24kW .

I tu moje pyta czy przy takiej mojej instalacji oplaca sie instalować bufor 1000l ,gdzie umnie w domu jak juz przychodza mrozy to pali sie 24godziny na dobe bez wygłaszania tylko ze w kotle to bardziej sie kisi przy małych mrozach .

A taka pora jak teraz +5 stopni to tez jest nie za wesolo pale drewnem przepalam wieczorem i musze przymykac kociol zeby woda sie nie zagotowala

A w przyszlosci planuje zmienić kociol na kociol z podajnikiem pellet lub ekogroszek

Prosze o rade

Pozdrawiam

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor (500l) wstawiam głownie po to, aby regulować temperaturę, przy tych temperaturach zewnętrznych przegrzewam dom, ostro kisze opał albo wrzucam po polanku co chwilę.. Wiem że za dużo ciepła w nim nie zmagazynuję. W planach jest drugi 500l ale to może na przyszły sezon grzewczy.

Im większy bufor tym więcej będziesz miał czasu do ponownego palenia to już od ciebie zależy, a co do mocy kotła to kolega wcześniej pisał minimum 50l na 1kw pieca(24x50), u mnie też będzie za mały. Kotły na pellet dobrze się reguluje tam bufor z tego co wiem nie jest tak przydatny jak w zasypowych.

Bufor może jutro skończymy montować do centralnego i zobaczymy jak się będzie sprawdzać.

A co do regulowania temp. w domu to będzie sterownik pokojowy podłączony do pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.