Skocz do zawartości

milsa666

Forumowicz
  • Postów

    27
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez milsa666

  1. Sytuacja wygląda tak. Ad. 1 Vaillant zaleca swoje grupy pompowe (chociaż nie mogę ich znaleźć w żadnym e-sklepie). Konsultant techniczny powiedział, że zastosowane są tam siłowniki 60s i takie siłowniki gwarantują poprawną pracę układu mieszającego. Także, z czym się zgadzam, te wartości powinny być jasno zdefiniowane, ponieważ regulator temperatury jest zestrojony na konkretny element wykonawczy - siłownik. Choć pewnie w tym przypadku 120s nie zrobi bałaganu, bo będzie wolniej reagował - pewnie gorzej jest w drugą stronę. Ad. 2 Nie ma żadnej 3 krzywej grzewczej... Jest tak jak myślałem. Sterownik kotła bierze najwyższą temperaturę zadaną ze wszystkich obiegów za sprzęgłem i steruje na kilka stopni wyżej - by zapewnić odpowiedni zakres regulacji. Kurcze, ale mi to nie dawało spokoju. chyba EOT
  2. Analizując inne schematy Vaillant to gdy są grzejniki to też, jak inne obwody, są za sprzęgłem. Więc tutaj zgoda, że krzywa obwodu grzejnikow to to samo co na sprzegle - bo nie ma mieszania. Tylko, że u mnie nie ma klasycznego obwodu grzejnikow. Rozumiem, że tutaj konfiguruje 3 krzywą dla wirtualnego obwodu grzejnikowego - czyli temperaturę zasilania mieszaczy. Kurde myślałem że kocioł wiedząc jakich temperatur potrzebuje na mieszacze sam sobie wybierze temperaturę sprzęgła. Nie kumam po co ta temperatura wyznaczana jest z jakiejś krzywej. Wystarczyłoby kiła stopni więcej niż najwieksza z obwodów.
  3. Nie pisze, żeby pisać - bo niby tak lubię :) Pozwól, że dopytam, skoro nie śpimy jeszcze. Piszesz o krzywej kotła. Czytając manual od sterownika kotła widziałem tylko opis konfiguracji krzywych dla poszczególnych obwodów. Czy to jest moze tak, ze krzywa kotłowo/sprzęgłowa lub po prostu temperatura po sprzęgle jest wyliczana przez sterownik bazując na maksymalnej temperaturze docelowej w jednym z obiegów po sprzęgle. No i jest powiedzmy o te kilka stopni wyższa. Bo inaczej to przy wyborze krzywych dla obiegów trzeba było pamiętać o kotle żeby tam tak się ustawić żeby był zapas temperatury na regulację. Dzięki Sambor za polemikę o takiej porze.
  4. Ok. To, że ma kręcić w odpowiednią stronę i kiedy to kumam. Mi chodzi o sytuację gdyby nie był w stanie osiągnąć zadanej temperatury po mieszaczu bo np za sprzęgłem będzie za niska. Wtedy, gdyby to było takie proste/zwyczajne, to z uporem maniaka chciałby ten zawór przekręcać i przekręcać nic nie wiedząc, że i tak już osiągnął krańcową pozycję. Gdyby np. wiedział (sterownik), że ma doczynienia z siłownikiem 120s, to pamiętając swoje poprzednie ruchy i ich sumaryczny czas wiedziałby, że prawdopodobnie już jest na maksie
  5. dokładnie to mnie interesuje. Sambor To co wcześniej pisałem. W jaki sposób sterownik wie, ze dalsze wysyłanie sygnału np. kręć w lewo nic nie da bo już jest maksymalnie przekręcony. Nie ma sygnału zwrotnego z krańcówek to dalej myśli - aha muszę w lewo, jeszcze w lewo, dalej w lewo, nic? no to jeszcze w lewo - a to nic nie daje bo jest max. Chyba muszę stłumić wewnętrzny problemator :) Kurcze, trochę to zboczone, ale lubię wiedzieć jak mi działają rożne sprzęty :).
  6. OK. To się dogadaliśmy. Wracam do Ad1 i Ad2. Trochę to wygląda jak w cytacie z jakiegoś filmu " *** " No drążę bo dalej nie wiem. Ad 1 Jaka temperatura ustawiana jest na sprzęgle i według czego? Ad 2 Skąd wiedza VR70 jakie siłowniki ma podłączone? czy ktoś ma zestawy Afriso (silownik+zawór) Nie wierzę, że pytania są za trudne dla ekipy forum...
  7. gmaj22 To nie są przewody do krańcówek. To są sygnały sterujące siłownik; lewo, prawo + PE i N
  8. Zakładam, że te grzejniki to do podsuszenia ręczników, itd. Nie jako główne źródło ciepła. To załatwia podłogówka wszędzie. Chociaż nie sądziłem, że CWU zagrzewa się tylko 2 x dziennie. Będę mieć cyrkulacje CWU to może częściej się włącza ten obieg? Latem przechodzę ewentualnie na wbudowaną w grzejnik grzałkę elektryczną. co do trzymania się sterowników dedykowanych to na pewno. Jednak zastanawia mnie skąd to urządzenie wie, że już podawanie np. sygnału przekręć się w lewo nic nie da bo już jest w krańcowym położeniu. Oczywiście siłownik np. Afriso mimo, ze dostaje sygnał to i tak nie zareaguje.
  9. Ad. 1 Im dłuższy czas tym lepiej - to wiem. Tylko, że nigdzie nie widziałem w instrukcji możliwości ustawiania tego parametru - żeby poinformować kocioł z czym współpracuje. widziałem kilka manuali do sterowników niezależnych i tam zawsze to jest. Ktoś wspominał o krańcówkach - wg schematu nie ma żadnego wejścia od krańcówek Ad. 2 No własnie nie wiem jak to jest tutaj. Ponieważ jest tutaj sterownik VCR 700 zamontowany na dole i VR 91 (rozszerzenie VCR 700) na górze. Z tego jak czytałem to VCR 700 przyporządkowuje się do strefy dolnej, natomiast VR 91 do strefy górnej. Każdy z obiegów ma własną ustawianą krzywą grzewczą (z możliwością korekty od temperatury w pomieszczeniu) - coś ala pogodowy+pokojowy. Nie ma tutaj chyba żadnej 3 krzywej dla układu kocioł + sprzęgło. To (temperatura po piecu) musi być jakoś wyliczane w zależności od krzywych z obydwu przebiegów. Ad. 3 Hmm... Piszesz, że sprzęgło to zwarcie. Rzeczywiście grzejniki podłączone równoległe mogą w pewnych momentach przy małej wydajności pompy kotłowej mieć mizerny przepływ. Chyba spróbuję podłączyć grzejniki pod obwód CWU. Tj. po zaworze 3-drożnym (tym oczywiście w kotle) podłączę te dwa grzejniki równolegle z wężownicą do zasobnika. Na lato odetnę je zaworem kulowym żeby nie grzały się bez sensu. Jakieś zagrożenia w takim układzie? Wracając do Ad1 i Ad2 - ktoś ma jeszcze jakieś pomysły?
  10. Cześć Mam kilka pytań dotyczących mojej konfiguracji CO. Temat puszczony jeszcze gdzieś indziej - dwa pewne miejsca gdzie można się wiele nauczyć. Na początek kilka podstawowych informacji. Dom z poddaszem użytkowym. Wszędzie podłogówka dół około 90m2, góra około 100m2. Do tego dwa grzejniki drabinkowe. Dół podłogówki podłączony do rozdzielacza, góra do swojego, natomiast obydwa grzejniki (jeden dół, drugi góra) połączone ze sobą wspólną rurką. Czyli sytuacja wygląda tak, że w kotłowni mam 3 zestawy rurek. Ze strony Vaillanta wybrałem ich standardowy schemat z dwoma obiegami z mieszaniem (temat grzejników drabinkowych później) zamieszczony poniżej Wygląda OK. Sterowanie dołem i górą osobno. No i teraz kilka pytań mi się nasuwa, a nigdzie w dokumentacjach nie mogę tego znaleźć. Pyt. 1 W tym przypadku zastosowane są dwa zawory mieszające z siłownikami. Wszędzie gdzie czytałem dokumentacje do sterowników niezależnych do kotłów jest „podmenu” gdzie ustala się parametry podłączonych siłowników (np. czas pełnego obrotu: 60s, 120, 240s…). Tutaj w przypadku dokumentacji Vaillanta nic takiego nie widziałem. Chcę zastosować zestawy Afriso i teraz nie wiem skąd sterownik Vaillanta będzie wiedział, np. że doszedł już do krańcowej pozycji (bez wiedzy o czasie działania siłownika) i że np. dalsze „kręcenie” nie ma sensu. Jak to jest rozwiązane w Vaillant i czy zestawy Afriso dają radę? Pyt. 2 Abstrahując od pytania poprzedniego. Mając dwa niezależne obiegi i dwie niezależne krzywe grzania – jaką temperaturę ustala piec na swoim wyjściu? Załóżmy, że z krzywych grzewczych wyjdzie, ze dół powinien zasilany być wodą o temp. 35C, a góra 30C. Jaką temperaturę ustali sobie piec na wyjściu z sprzęgła, – rozumiem, że po to w sprzęgle jest pomiar, bo z punktu widzenia obwodów to jest „źródło” zasilania? Czy piec wiedząc, że potrzebuje max 35C to właśnie w taką temperaturę będzie celował na sprzęgle i zawór jednego obwodu będzie full otwarty, a drugi sobie podmiesza. Czy może w takiej sytuacji będzie celował np. w 45 na sprzęgle żeby mieć jakiś zapas regulacji dla obydwu obwodów? Pytanie czysto z gatunku ciekawe jak to jest rozwiązane. Teraz wracamy do grzejników drabinkowych Jak byście poradzili mi podłączyć te dwa grzejniki drabinkowe? Są one, jako coś dodatkowego na ręczniki i nie spodziewam się po nich czegoś extra – mają mieć podgrzewacze elektryczne. Myślałem nad kilkoma sposobami 1. Podłączyć je przed sprzęgłem i zasilać z pieca i jego pompy. Do tego może głowice termostatyczne na każdym z nich lub zwykle „pokrętło”. Czy taka konfiguracja może być problemem dla reszty układu tj. sprzęgła + obwodów. 2. Podłączenie grzejników (mają wspólną rurkę) do pompy np. dolnego obiegu 3. Potraktować jako osobny obieg i dołożyć kolejną pompę - wersja najmniej mi odpowiadająca Pozdrawiam i z góry dziękuję za odzew.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.