Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła CWU do gazowego kotła kondensacyjnego?


kosok

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jestem na etapie wymiany w domku jednorodzinnym (około 150 m2 - parter+poddasze, stare budownictwo, dom zamieszkuje 6 osób) źródła ciepła CO i CWU z kotła zasypowego na kondensacyjny kocioł gazowy. Decyzja jest już podjęta i działam w temacie, ale mam możliwość instalacji Powietrznej Pompy Ciepła CWU, ponieważ załapałem się na sporą dotację z gminy (85%). I teraz pytanie czy montaż takiej Powietrznej Pompy Ciepła CWU ma sens w moim przypadku? Dotacja jest spora więc może i warto wykorzystać, ale czy będę miał przy takiej instalacji niższe koszty za CWU? Zamysł jest taki, żeby przez większą część roku CWU czerpać z Powietrznej Pompy Ciepła, a jedynie przez zimę CWU ogrzewać gazem. Proszę o radę czy pakować się w tą dotację czy pozostać jedynie przy gazowym kotle kondensacyjnym CO i CWU ? 

Pozdrawiam

Edytowane przez kosok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, pytanie ile wyjdzie na grzanie CWU powietrzną pompą ciepła? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wychodzi 4 kwh na dobę  zasobnik 300l na siedem osób ciepłej wody nie żałuje , wcześniej grzałem pelletem koszt około 2 zł na dobę . Założenie było takie żeby ta pompa działała jako klima schładzała dom i grzała cwu no i odpadło dosypanie pelletu i wyniesienie popiołu raz w miesiącu .

Przy piecu na gaz nie wiem czy Ci to potrzebne ,do chłodzenia domu wolał bym klimatyzator założyć .

Chyba że pompa była by również do grzania co w zime jako drugie źródło ciepła a w przyszłości fotowoltaika .

Podzieliłem ilość zużytych kilowatogodzin przez ilość dni od kiedy pracuje pompa i wychodzi 3,5 kwh na dobę .

Edytowane przez Kordjano
Sprostowanie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chłodzeniu domu mi nie zależy, a PC kusi przez dużą dotację. W sumie można przyjąć że koszty ogrzania CWU gazem a PC są chyba porównywalne. W planach mam zakładać fotowoltaikę, więc wówczas jak najbardziej jest sens założenia tej PC z dotacji :) Dzięki za pomoc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.08.2020 o 22:49, 0degree napisał:

Wówczas wystarczy zamontować zwykłą elektryczną grzałkę do bojlera.

i 3/4 roku grzać wodę grzałką elektryczną dla 6 osobowej rodziny? hmm mało ekonomiczne raczej, a napewno droższe od gazu czy PC.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.