Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podlogowka W Lazience Wlacza Sie A Rotametry Nie Widza Przeplywu


Gariz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

W domu od dewelopera mam zagwozdke.

4 linie podlogowki na parterze sa zakrecone. Rotametry pokazuja zero i uklad jest zimny.

Mimo to podloga w lazience gornej nagrzewa sie. Gdybwlacze piec dla grzejnikow plytowych na pietrze. Czy to mozliwe ze jest podlaczona do linii z grzejnikami na pietrze? Tak sie robi? Jak nia sterowac? Czy wytrzyma temp grzejnikow plytowych - nie przechodzi przez mieszacz....

 

 

W tej lazience mam takie cos jak w zalczniku. Gorny element to odpowietrzacz? A to cos nizej na pionowej rurce? Da sie tam zamontowac termostat?37feeea6f125060d93bb0cb384dda3a1.jpg

 

Wysłane z mojego SM-N910F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór zaworem, a gdzie jest głowica do niego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze dodam ze te elementy wypadly obok geberita i zostaly zabudowane. To fota jest sprzed remontu. Teraz dostep do nich jest przez drzwiczki w scianie z pokoju obok. Czy gdybym zrobil wieksza dziure i jakos szeregowo dodalbym zawor + sterownik salusa? Moglbym zamykac ta petle? Czy ona z jakis pwodow na te odpowietrzniki i rtl musi byc zawsze otwarta?

 

Wysłane z mojego SM-N910F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to jedynie odpowietrzenie pętli z łazienki.

Co do ciepłej Podlogi to czy jest na całości ciepła czy tylko na jakimś odcinku?

Jak to ostatnie to wielce możliwe iż jest ciepła bo cwu.

 

Wysłane z mojego LG-H440n przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej lazience mam takie cos jak w zalczniku. Gorny element to odpowietrzacz? A to cos nizej na pionowej rurce? Da sie tam zamontowac termostat?

 

 

Skoro to jedyna pętla podłogowa piętra, to postanowiono zrobić ją na zaworze RTL. Ta pętla jest zasilana z układu grzejnikowego taką samą temp jak grzejniki. To oczywiście za dużo do stałego zasilania podłogi i dlatego na końcu pętli montuje się zawór RTL. Zawór ten mierzy temp wody wracającej z pętli podłogowej i zamyka się gdy wzrośnie ona do tej ustawionej na głowicy termostatycznej. Nie dzieje się to skokowo, bo zawór działa jak zwykła głowica termostatyczna grzejnikowa i wraz ze wzrostem temp dławi przepływ wody. Albo ten przepływ całkowicie ustanie do momentu wychłodzenia zaworu, albo zmaleje na tyle, że wcześniej woda zdąży się wychłodzić w pętli podłogi. Dzięki temu nie ma znaczenia wysoka temp wody wchodzącej do pętli, bo płynie ona na tyle wolno, by po dojściu do końca pętli nadążyła się schłodzić w podłodze do temp ustawionej na głowicy zaworu RTL.

 

Na foto nie widać zamontowanej głowicy termostatycznej na tym RTL-u. Otwórz drzwiczki i to sprawdź. Nawet jeśli ona tam jest, to sterowanie tą częścią podłogi niestety musi być manualne, czyli jak nie chcesz grzania, to głowicę należy zamknąć (jak na zwykłym grzejniku). Na głowicy będzie też skala wg której ustawiasz żądaną temp wody powrotnej.

 

Sterowanie ON/OFF termostatem Salusa via  siłownik odpada, bo tam nie ma mieszania i rozgrzejesz podłogę do dużych temperatur i ją zniszczysz. Jedyna wersja automatyczna wymagałaby zamontowania czujnika temperatury podłogi. Moim zdaniem nie warto. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki patrzylem na googlu na ten RTL. Na youtubie widzialem ze ten szary element to tylko oslonka-mega odkrycie!! Fajny patent ten RTL. A co bys powiedzial na cos takiego. Glowica danfosa z z-wave + motion sensor z pomiarem temp. w lazience + scena z harmonogramem? Nie potrzeba kabelkow :) takie zestawy mam w innych pokojach grzejnikowych i dzialaja super.

 

Wysłane z mojego SM-N910F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest łazienka. Tu "inteligentne" sterowanie jest przerostem formy nad treścią. Do tego mówimy o grzejniku podłogowym, który nie bardzo będzie nadążał za "inteligentnym" sterownikiem mierzącym temperaturę powietrza.

Celem ogrzewania podłogowego w łazienkach jest komfort ciepłej podłogi, ponieważ zazwyczaj osiągnięcie wyższych temperatur pomieszczenia jest trudne bez dodatkowego grzejnika (tzw. drabinki) z racji małej powierzchni podłogi. W związku z tym wskazana jest praca ciągła ogrzewania podłogowego w łazienkach na poziomie zapewniającym ten "komfort ciepłej podłogi", bo nie wiesz kiedy z łazienki zechcesz skorzystać, a na zawołanie podłoga się nie rozgrzeje (kupe betonu jest do zagrzania).

O właściwą temperaturę pomieszczenia dbać ma drabinka lub inny grzejnik, bo one efekt dają zdecydowanie szybciej.

 

Dziwne jest, że bez głowicy na tym RTL-u nie narzekasz na gorące płytki w łazience. Bez głowicy przepływ jest maksymalny, chyba że ta zaślepka częściowo dociska trzpień zaworu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narazie sezon jeszcze nie rozpoczety na piecu mam tylko 40C ustawione.

Ale jak odkrecilbym faktycznie 70C to byloby wesolo. Ten szary kapturek siedzi luzno.

 

Ostatecznie kupilem glowice rtl za 20zl z olx. Jutro powinna byc u mnie.

 

Nie tyle chodzilo mi o inteligencje instalacji (bo to droga sprawa) co o nie odsuwanie szafy w pokoju zeby dobrac sie do kreciolka

 

Wysłane z mojego SM-N910F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.