Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam Wszystkich Serdecznie jestem nowy na forum i potrzebuje pomocy. Musze wymienic stary piec który po 15 latach zaczał sie pocic...

 

I szukam nowego pieca tylko nie wiem jaka firme wybrac ponieważ jest ich zbyt duzo... a na dodatek jestem laikiem w tych sprawach.

Do ogrzania w domu mam około 200m

Zastanawiałem sie do tej Pory nad piecem z Firmy Sas lub Defro.

 

Prosiłbym was forumowiczów o doradzenie w kwesti jaki piec z podajnikiem wybrac... z gory dziekuje za pomoc...

Opublikowano

Hej,

 

wypełnij:

 

http://cieplowlasciwie.pl/

Link z wynikiem wklej tutaj. Jak nie wiesz czegoś dokładnie - wypełnij 2-3 razy i podaj średnią. Podaj też informację jaka część domu będzie nieogrzewana jak reszta (kotłownia bez grzejników, garaż itp).

Opisz trochę instalację, jaki bojler, na ile osób i czym zamieszasz palić - nie da się wywróżyć rozwiązania z fusów...

Opublikowano (edytowane)

Kolego z racji tego, co rząd od 05.09.2017 uchwalił szukaj kotła spełniającego klasę V-tą

 

Uważam,że nie ma się co już cofać do starszych, choć pewnie te, które u danych producentów zalegają będą teraz wyprzedawane w bardziej atrakcyjnych cenach a im bliżej czerwca 2018, tym tańsze te okazje będą, producenci będą chcieli chociaż trochę zainwestowanej gotówki odzyskać często pewnie oferując to już poniżej kosztów produkcji

 

http://dziennikustaw.gov.pl/du/2017/1690/D2017000169001.pdf

Edytowane przez Pieklorz
Opublikowano

Drewno sprzedaj i kup węgiel :).

Ja juz w drugim kotle widziałem efekty palenia drewnem z budowy na ruszcie.

Jeden u znajomego Defro a drugi u brata Kołton.

Wygląda to nieciekawie, jakby smołą ktoś polakierował i doczyścić się tego nie da, może da się wypalić, nie wiem :)

Opublikowano

 

kolego, odpuść sobie tą stronę i wyniki które na niej możesz zobaczyć.

Z mojego doświadczenia i z obecności na tej cudo stronie napiszę iż przewiduje ona

dla mnie ponad 10t. węgla kamiennego a ja spalam od wielu lat poniżej 8 ton miału.

To taki goowno kalkulator. Nie wiem dlaczego, każdego kto zapyta o kocioł do chałupy

ktoś wysyła na cieplowlaściwe.pl.

Zadzwoń do jednego, drugiego i entego producenta kotłów, powiedz mu o swoich oczekiwaniach

i spytaj z czym jego kocioł jest lepszy od konkurencji. wszyscy mają kotły z tej samej

blachy kotłowej, wszyscy gną blachy w tej samej firmie, wszyscy mają 5 lat gwarancji,

aby tylko nie trafić na kocioł spawany w poniedziałek.

Wybierz ten najlepszy, powodzenia

Opublikowano (edytowane)

Witam

Kolego Oldek co do poniedziałku to mogę się zgodzić, natomiast co do opinii o cieplowlasciwie to daje jakieś wyobrażenie i możliwość porównania z stanem za rok ubiegły więc wyznacza kierunek. Co do kotła to jestem zwolennikiem prostoty więc wybrałbym kocioł z palnikiem SV200 z powodu potencjalnie małej awaryjności i możliwości spalania wszelkich paliw i mieszanin, choć to nowa konstrukcja podobna do mojej "róry" to mi bardziej odpowiada od obrotowego ardeo (też mam). Co do konstrukcji kotła, pionowy wymiennik wymaga mniejszej dokładności czyszczenia, choć poziome też się szybko "ogarnia" (miałem i jeden i drugi). Co do kotła kolegi autora to celowałbym w 15kW lub coś trochę mniejszego, palnik i tak będzie tam większy więc na słabym opale i przy 120% mocy się nie udławi w razie co.

 

Pozdrawiam RedEd

 

Ps poczytajcie ile kosztuje blacha kotłowa i jakich wymaga reżimów przy spawaniu to zrozumiecie, że to jest chwyt marketingowy, co do rusztu awaryjnego to nie jest konieczny zawsze można wykombinować coś na kształt rusztu i w razie "W" nakopcić w okolicy

Edytowane przez reded
Opublikowano

To prawda ze to kalkulator przybliżony a nie OZC. Jest tym dokładniejszy im nowszy jest budynek. Dla starszych budynków może trochę przeszacować ale właśnie dlatego ze w niektórych starszych budynkach czasem są zawilgocone ściany, dach, dziurawe okna, drzwi itp... Ba, nawet zrobienie rzetelnego OZC nie jest w takich budynkach możliwe z powodów jak wyżej. Więc kalkulator liczy jak liczy bo nie może lepiej i musi coś założyć.

Moim zdaniem dla starszych budynków najlepszym sposobem na dobór mocy kotła jest kalkulacja na podstawie zużycia opału w największe mrozy.

Dla nowych budynków pokazuje w miarę dobrze.

Mój wynik na tej stronie to 10kW na samo ogrzewanie. Dokładne OZC które zrobiłem pokazalo również 10kW.

W przypadku mocno nieregularnych kształtów budynku wyniki mogą się rozjeżdżać bo tu trochę cięższa sprawa z obliczeniami i warto mieć to na uwadze. Trzeba pamiętać tez ze w kalkulatorze podajemy oczekiwaną temperaturę wewnętrzną co może się miec nijak do utrzymywanych wewnątrz temperatur, wystarczy ze podamy 22C a w kilku pomieszczeniach nie grzejemy (spizarka, kotlownia, jakies przejście itp) i wyjdzie inaczej.

Dlatego kalkulator z CW trzeba traktować jak przybliżony, nie mniej jednak wyliczona moc kotła powinna wystarczyć.

Opublikowano

tez myslalem ze taki Piec z Defro to max 15kw a z Sasa 17 teraz tylko dylemat która firma bedzie lepszym wyborem patrze tu na jakosc piecy sterownik funkcjonalnosc i kontakt z firma w razie problemu. ceny obu jednostek porównywalne i dodatkowo dochodzi pytanie ktory model wybrac bo jest tego troche na rynku.

Opublikowano (edytowane)

Witam

Kolego jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach.. obyś nie miał okazji testować tych nie trafionych rozwiązań...

Najważniejsze moim zdaniem są elementy w kolejności: sterownik, palnik i wymiennik bez żadnych dziwnych zakamarków nie dających się wyczyścić/doczyścić

 

Pozdrawiam RedEd

Edytowane przez reded
Opublikowano

Witam

Kolego jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach.. obyś nie miał okazji testować tych nie trafionych rozwiązań...

Najważniejsze moim zdaniem są elementy w kolejności: sterownik, palnik i wymiennik bez żadnych dziwnych zakamarków nie dających się wyczyścić/doczyścić

 

Pozdrawiam RedEd

Ja bym umieścił sterownik na ostatnim miejscu bo zawsze możesz wymienić i dużo ludzi tak robi.

Ale wymiennika juz nie wymienisz a palnik tez możesz.

Jak dla mnie to palnik, wymiennik, czyszczenie, sterownik :)

Ale każdy z nas ma inne priorytety :)

Opublikowano (edytowane)

Witam

Jak mamy dobry sterownik prowadzący dobrze palnik to wymiennik to naprawdę trzeci rząd dla wartości kotła poza paroma ekstremalnymi przypadkami.

 

Pozdrawiam RedEd

 

Ps piszę to z  powodu "mienia" różnych sterowników, palników i wymienników, bez obrazy kolego ale takie mam zdanie poparte paroma doświadczeniami

Edytowane przez reded
Opublikowano

No tak, każdy ma inne priorytety.

Dla kogoś najważniejsze będzie czyszczenie i tez ciężko mu odmówić racji :).

Ważne by wiedzieć czego sie chce kupując kocioł.

Ps. Nie jestem panną obrażalską :) mówię co myślę i rozumiem ze ktos może mieć inne zdanie.

Opublikowano

A co do wymiennika ro się calkowicie zgadzam, w moim kotle mam głównie pionowy i trochę poziomego i łatwiej jest z czyszczeniem pionowego bo właściwie niewiele tam jest. Główny syf (pył) jest na poziomych pólkach :).

Opublikowano

Witam

Zgadza się kolego, miałem też plan kupić Multifan lecz z producentem ciężko było się porozumieć, a taniej było kupić u Sas-a. Każdy nasz wybór ma zawsze dobre i złe strony, przedstawiam swoje aby stojący przed wyborem z grubsza wiedzieli czego się spodziewać.

 

Pozdrawiam RedEd

Opublikowano (edytowane)

Chcę dodać tylko jedno, jesli autor wątku chce kupic V-klasę i dołożyć ruszt awaryjny we własnym zakresie to "omijaj Pan" Solida bo konstrukcja tego kotła skutecznie do tego zniechęca :).

Edit.

Co nie znaczy ze jestem z niego nie zadowolony, wręcz przeciwnie :).

Ale kupując go wiedziałem ze nie będę palił drewnem, tekturą czy papierami.

Edytowane przez krisgie
Opublikowano

Witam

Edytowałem post 14.

Myślę że nie należy kierować się myślą o spalaniu czegokolwiek na ruszcie awaryjnym, Po pierwsze podajnik zrobi to automatycznie, po drugie "syf" w kotle szybko zniechęci operatora, poza awarią podajnika/sterownika , ale wtedy wystarczy zgłosić sprawę na forum a na pewno ktoś coś doradzi.

 

Pozdrawiam RedEd

Opublikowano (edytowane)

Nie wiem, czy ktoś zapoznał się z konstrukcjami  wymienników kotłów V-klasowych. W sporej części nie da się dorobić rusztu bo konstrukcje oparte są na dolniakach.

Edytowane przez papasmurfek
Opublikowano

Co do ciepłowłaściwe - oczywiście że to tylko wartości poglądowe, ale wszystko trzeba robić z głową - wypełnić 2-3 razy, mieć świadomość, że nigdy nie ogrzewamy domu w 100% taką temperaturą jak zakładamy itp - ale mamy punkt zaczepienia lepszy niż: "Mam piec 40 kW bo taki mi zespawali, więc kolejny taki sobie kupie..."

Co do palników, wymienników itd - w piątej klasie jest dupa - bo tu mamy gotowe, przetestowane rozwiązania i nie można raczej niczego składać, a że badania są zawsze na dobrym ekogrochu to większość konstrukcji opiera się na zwykłej fajce - czyli robimy krok do tyłu. Do tego wymiennik jest o wiele większy co też powoduje problemy z wymianą...

Opublikowano (edytowane)

Zastanawiam się nad zakupem któregoś z tych kotłów.

1.komfort eko pz palnik eko energia moc 20kw sterownik k1pv4pz

2.defro duo sterownik k1pv4 moc 20kw

3.sas multi palnik retorta sterownik recalart multikino/tech st -450 z pid. Moc 23 kw

 

Który z tych kotłów byłby najlepszym wyborem ? Może macie coś jeszcze godnego polecenia ?

Edytowane przez Mateoo21
Opublikowano

ZA DUŻE !!!!   szukaj mniejszych tak ok. 17 powinien wystarczyć.  A z reguły i tak mogą pociągnąć te kilka dni w roku na max mocy palnika. Przelicz ile spalą w ciągu 24h - wówczas zrozumiesz ze wystarczy taka moc.  Poczytaj jeszcze o bezproblemowym spalaniu - pozwoli Ci to w wyborze i w przyszłości zadowoleniu z tegi wyboru.  Ja szukałbym także w niedalekiej odległości - twej okolicy - zalety =solidność, bliski serwis, dobre opinie na forach zarówno tutaj jak i konkurencyjnych, ale oczekiwania Twoje znasz tylko Ty sam. Wybor masz duzy.  

Opublikowano

Co do palników, wymienników itd - w piątej klasie jest dupa - bo tu mamy gotowe, przetestowane rozwiązania i nie można raczej niczego składać, a że badania są zawsze na dobrym ekogrochu to większość konstrukcji opiera się na zwykłej fajce - czyli robimy krok do tyłu. Do tego wymiennik jest o wiele większy co też powoduje problemy z wymianą...

 

Na zwykłej fajce a tym bardziej fabrycznej nie ma najmniejszych szans na V-ta klasę.

Musi być inaczej napowietrzona, konstrukcja wymiennika inna a i nie do końca paliwo handlowe, tylko takie bardziej dobrane do zrobienia wyniku itd.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.