Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piece na eko-groszek


emil57

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam future ekono 25 i też mam problem z ustawieniem parametrów kotła. Jestem na etapie testowania groszku ,kupiłem z innego źródła miałem wcześniej słowacki i zacząłem zmieniać parametry bo groszek mi się nie dopalał i spada nie dopalony do popielnika więc zmieniłem dawkę podawania to paliwo zaczęło sie spalać niżej i nie było takiego takiego płomienia i można powiedzieć ze spala się nierównomiernie w palniku .płomień jest z jednej strony. Na pewno wszystkie dysze są drożne bo sprawdzałem. Jeżeli ktoś ktoś potrafi ustawić ten kociołek to było by fajnie mieszkam Koło Wrocławia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...
Witam.

 

Mój monter ustawił mi nastawy:U1-18,U2-42,U3-60,U4-05 i temp.58st.C.Przesłona wentylatora w połowie.

Jednak przy tych ustwieniach węgiel nie wypalał się dobrze, więc zacząlem ustawiać po swojemu.Jednak po większym otwarciu przesłony z paleniska wydmuchiwane były male niedopalone lub niespalone kawałki węgla.Wrócilem więc do ustawienia przesłony w połowie i zacząłem zwiększać czas postoju podajnika U2.

Obecnie jestem na etapie prób z ustawieniami odpowiednio:16;128;40;10 przy których spalanie węgla jest lepsze,ale piec nie osiąga pełnej mocy.Na obecną aurę to wystarcza ale przy większych mrozach będę musiał pewnie zwiększyć czas podawania węgla.Ale pomimo takiego czasu przedmuchu (128) w popiele nadal występują niewielkie ilości niespalonych kawałków węgla.Być może jest to przyczyna złej jakości opału, bo poprzednia partia wypalała się lepiej.

 

Pozdrawiam.

 

Witam,

Ja mam Seko eko II wJ i instalator który montował mi ten kocioł,widać zna się na rzeczy.

(pozdrowienia dla pana Marka z Ełku)

Dał mi kilka wskazówek jak ustawiać palnik, Im mniej powietrza do pieca tym mniej w komin,

stosunek czasu podawania do przerwy musi być taki,żeby nie było niedopalonego węgla w popiele a powierza tylko na tyle żeby podczas pracy palnika nie wydostawał się czarny dym,co świadczyło by o zbyt małej dawce powietrza w stosunku do dawki paliwa,parametry wyjściowe to podawanie jest jedną trzecią czasu postoju i doradził mi aby przestawiać tylko jeden parametr w celu odpowiedniego doboru paliwa,dał mi jeszcze taką radę,że jak kocioł ma na początku problemy z osiągnięciem temperatury to żebym start pompy ustawił o 5 stopni niżej temp.zadanej wtedy gdy temperatura spada bezwładem wyłącza się pompa i kocioł szybko nabiera temp. U mnie się sprawdza,ja co prawda mam palnik obrotowy i tego popiołu jest niewiele, ale u mojego teścia ustawiłem wg wskazówek i jest ok,sprawdż czy nie na całym palniku dopala się równo czy nie bo możesz mieć zapchane dysze w palniku i jedna strona Ci nie dopali tak było u mojego teścia. A czasy w każdym palniku mogą być różne ,ponieważ pomimo podobnego przełożenia silniki mają różną prędkość, u mnie jest tak,

podawanie 10,

przerwa 1,10

dmuchawa 1

przysłona tylko troszkę powietrza

przerwa w przepalaniu 10 i jest super

Kocioł czyszczę raz na tydzień jak dosypuje węgiel, u mnie jest dobrze bo mam kocioł podwójny więc wszystko zostaje w kotle obok.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

http://forum.muratordom.pl/moze-ktos-ma-do...eko,t138856.htm

 

Ustawienie pieca na eko groszek

Jak ustawić piec na ekogroszek ?

Na przykładzie pieca na ekogroszek DEFRO komforteko

 

Piec na ekogroszek DEFRO komfort eko – ustawianie pieca na ekogroszek i parametry ustawienia sterownika

 

Przede wszystkim proszę przeczytać instrukcję obsługi .

 

http://www.defro.pl/index.php/serwis/instrukcje-obsugi.

 

http://www.defro.pl/images/stories/PDF/defro-komfort-eko.pdf

 

 

 

NAJWAŻNIEJSZA jest tabela MOCY pieca !!! w zależności od ustawień czasu podawania paliwa do czasu przerwy podawania paliwa str. 14

 

Jak jedziemy samochodem wolno – wciskamy lekko pedał – mało paliwa w jednostce czasu.

Jak chcemy jechać szybciej wciskamy mocniej – więcej paliwa podajemy do silnika w jednostce czasu.

 

 

Tu tak samo.

 

Można ustawić max moc i mieć spokój – piec się na pewno wyrobi .Ale to jak wożenie 1 kg piasku ciężarówką...

Można ustawić małą moc i piec nie będzie się prawie wyłączał ciągle podając węgiel ale to i tak nie jest w stanie podnieść temperatury lub tylko na chwilę.

To tak jak z przeciążona ciężarówka z podjazdem pod stromą górkę...

 

Warto więc zacząć zimą od większej mocy i schodzić z mocą obserwując zachowanie pieca .

Daje to OSZCZĘDNOŚĆ PALIWA – to tak jak ekonomiczna jazda samochodem.

 

PARAMETRY PIECA

 

Dla domu dobrze ocieplonego około 200 m2 (ocieplona podłoga, ściany , dach ) zapotrzebowanie na moc przy zamkniętych oknach, drzwiach, firankach w oknach w ZALEŻNOŚCI od TEMPERATURY NA ZEWNĄTRZ. Węgiel o poprawnej kaloryczności. Jak zmiana parametrów pieca nie pomaga - kup małą ilość dobrej jakości węgla i sprawdź na nim.

 

TEMPERATURA na zewnatrz MOC

Od 10 do 5 C 14 kW

Od 5 do 0 C 17 kW

Od 0 do – 5 C 20 kW

Od –5 do – 10 C 23 kW

poniżej –10 C 25 kW

 

LATO – funkcja tryb letni tylko grzanie wody do 10 kW

 

POLECAM montaż zaworu trójdrożnego w instalacji CO do płynnej regulacji temperatury wody w CO ( niezależnie od temperatury zadanej samego pieca )

Zawór trójdrozny ustawiać na 2-4 ( 2 jak ciepło 3 zimą, 4 jak bardzo zimno na zewnatrz a w domu temperatura z ustawienia na 3 nie wystarcza)

 

Kotły na gaz, olej mają czujniki zewnętrzne i same odczytują sobie temperaturę i dobierają moc automatycznie.

 

Kotły na ekogroszek nie mają automatyki ze względu na rodzaj paliwa i konieczność podtrzymywania płomienia/ żaru w piecu.

 

Więc można kotłom na ekogroszek zadać moc 25 kW i się nie martwić. Jest to słuszne ale kosztuje większym zużyciem węgla gdy nie ma ZIMY i niskich temperatur. Jest wygodne i tylko trzeba sprawdzać czy jak jest ciepło to czy piec się nie przegrzewa, tzn. zadajemy 56 stopni C . Piec ją osiąga wyłącza się, inercja mocy powoduje że po wyłączeniu piec jeszcze nagrzewa się wyżej np. ponad 70 stopni.

 

Jak odczytywać MOC z tabeli ze strony 14:

 

 

http://www.defro.pl/images/stories/PDF/defro-komfort-eko.pdf

 

 

Np. MOC około 20 kW

 

a)

 

Czas podawania paliwa 5 s

Czas przerwy podawania paliwa 20 s.

 

Przecięcie tych dwóch parametrów w tabeli daje moc 20,5 kW

 

B )

 

Czas podawania paliwa 10 s

Czas przerwy podawania paliwa 40 s.

 

Przecięcie tych dwóch parametrów w tabeli daje moc 20,5 kW

 

c)

 

Czas podawania paliwa 20 s

Czas przerwy podawania paliwa 80 s.

 

Przecięcie tych dwóch parametrów w tabeli daje moc 20,5 kW

 

 

a)B ) c) Stosunek czasu podawania paliwa do czasu przerwy podawania paliwa wynosi tyle samo 1/4;

 

Bo węgla podajemy mało ale mała przerwa jest lub węgla podajemy więcej ale większa przerwa jest i wychodzi ostatecznie na to samo.

 

Różnica jest w sposobie spalania paliwa i ilości popiołu. Sposób a) często a mało powoduje lepsze spalanie węgla – trochę mniej popiołu bo często podawany węgiel częściej rusza całym żarem w palniku retrotowym i lepiej go „napowietrza” co nie powoduje powstawania spieków popiołu.

 

Np. MOC około 14 kW

 

a)

 

Czas podawania paliwa 5 s

Czas przerwy podawania paliwa 30 s.

 

Przecięcie tych dwóch parametrów w tabeli daje moc 14,7 kW

 

B )

 

Czas podawania paliwa 10 s

Czas przerwy podawania paliwa 60 s.

 

Przecięcie tych dwóch parametrów w tabeli daje moc 14,7 kW

 

 

a)B ) Stosunek czasu podawania paliwa do czasu przerwy podawania paliwa wynosi tyle samo 1/6

 

Inne moce można ustawić na podstawie tabeli.

 

Mamy jesień i temp 10 - ustaw moc np. 15 kW

Mamy zimę ustaw większą moc

Mamy lato na CWU wystarcza mała moc.

 

Zaoszczędzisz około 15 % węgla

 

 

 

Parametry ustawienia sterownika pieca:

 

 

Temperatura zadana CO : 52 do 60 . Najlepiej 55

 

Temperatura CWU

(należy wcisnąć przycisk WYJSCIE przez 5 s ) i ją ustawić na 42 ( jak mamy bojler na CWU z pieca )

 

Podawanie węgla 7 s

( jak bardzo zimno na zewnątrz to na 8 lub 9 ; jak ciepło na zewnatrz to 6 , 5 itp. )

 

Przerwa podawania 30 s

 

( stosunek jest 7/30 co daje około 1 do 4; co daje moc około 21 kW bo obecnie mamy ujemne temperatury)

 

 

Temperatura załączenia pomp CO i CWU 40

 

Histereza CO 2

 

Histereza CWU 3

 

Pompa CWU załączyć

( jak grzeje Ciepłą Wodę Użytkową i ma zamocowany czujnik temperatury w bojlerze ).

 

Stała pompa CO załączyć.

Wtedy praca pieca jest wymuszana zadanymi temperaturami na piecu. Jak brak stałej pompy CO to pracę pieca wymusza w pierwszej kolejności BOILER na CWU i piec chodzi aż nagrzeje się CWU i może wtedy przekraczać zadane temp pieca w trybie CO.

 

Nadmuch nie na max ,

przesłona na wentylatorze otwarta na MAX. Płomień ma być intensywny jasnożółty ale nie za silny bo ciepło wtedy ucieka kominem... Wentylator zatem gdzieś lekko nad środkowymi ustawieniami

 

Przerwa przedmuchu 5 - 15 minut ( przez 5-8 sekund węgiel + dmuchawa ) ale nie za czesto by żaru nie wyrzuciło z retorty - ma go tylko podtrzymywać.

( jak dłuższa to węgiel gaśnie i tworzy niespalony popiół a jak często jest podawany świeży przedmuch to węgiel się spala i mniej popiołu jest ).

Ponadto po załaczeniu piec jest gotowy do pracy bo ma żar. W przeciwnym razie musi się rozpalić z małej ilości przygasłego żaru a to zajmuje czas.

 

Czopuch otwarty na MAX , regulacje robić wentylatorem. Wtedy piec się aż tak nie zapycha pyłem.

Piec czyścić , ściagając pył z popiołu z półek raz na miesiąc. Kolejne 5% oszczednosci. Czysty piec lepiej odbiera ciepło

 

Parametry pieca i sterownika są poprawnie nastawione gdy piec , np. 15 minut uzyskuje zadaną temperaturę po załączeniu i ma np. 15-45 minut przerwy, tzn po wyłączeniu przy zadanej temperaturze jeszcze narasta przez jakiś czas a potem maleje aż do temp załączenia.

I cykl się powtarza. Im wiekszy zapas mocy tym dłuższa przerwa. Ale jak za duży to piec się przegrzewa i niszczy. Jak zadajemy 55 to przy tej powinien sie wyłaczyć i dojśc z rozpedu kilka stopni wyżej do np 60

 

Piec najbardziej jest obciażony rano po zimenj nocy zimą. Warto wtedy patrzeć w kotłowni jak zachowuje się piec.

Najlepiej założyć na kaloryfery regulatory danfoss. Ustawić je na prawie 3 Zaoszczędzisz kolejne 10 % węgla.

Podłogówki z CO z regulacją danfoss mam ustawione na 2 ( letnie dla dłoni , ciepłe dla stóp ). Jak ktoś robi z nich kaloryfer to niech się nie dziwi ilością zużytego wegla.

Regulatory pokojowe nie polecam!!! Taniej na każdym kaloryferze DANFOSS

 

Efekt 3 tony wegla sezon ziomowy.

Latem zasobnik wegla na CWU : 2 miesiące

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.