Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Jednorurowa


Pajone

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz sie kapnąłem, że nie chodzi o bojler w sensie bojler w sensie zwiększenia odbioru tylko bufora w formie magazynowania energii.
Skórka za wyprawke.
Jak obliczasz bufor na 24h dla domu z zapotrzebowaniem 10 kW to ma on jakieś 2400 litrów, Ty chcesz postawić 80 - zyskasz na tym przy mrozach pewnie z 20 minut. Fakt - z dogrzaniem elektrycznym może ma to jakiś sens ale tanio nie będzie (grzałka by musiała chodzić non stop - zacząć gdy jeszcze bojler jest ciepły, ale w piecu dogasa - dochodzi sterowanie elektroniczne) - pytanie czego kto oczekuje.

Są bojlery bez wężownicy - ocieplone. Ale jak zepniesz w szereg to ciepło w grzejnikach pojawi się dopiero po nagrzaniu bojlera i wszystkich grzejników , jak zepniesz jak bufor - to albo dodatkowa pompa albo zawór mieszający bo grawitacja Ci go dogrzeje do 80-90 stopni... A to wszystko jest nie mała kasa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie chciałem to jakoś policzyć.

20 minut to gra nie warta świeczki..

Lepiej wstać w środku nocy dorzucić łopatke i dalej w kime. Dogrzewanie grzałką odpada chyba że 2 taryfa ale ja w to nie wchodzę. Czyli wnioskujemy że to nie ma sensu tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyliczenie jest proste: jak w 1000l zgromadzimy wodę o temp 90C i rozładujemy ten bufor do temp 30C to uzyskamy :

1000 x 60 x 4,2 = 252MJ = 70kWh  en cieplnej , co wystarczy na 7h przerwy, no może trochę dłużej , ale max 10h

 

Ale aby naładować taki bufor to trzeba kocioł o wydajności min 1,5x większy niż zapotrzebowanie domu

Czyli jeżeli dom potrzebuje 10kW, to kocioł powinien mieć min 15-20kW, inaczej bufor nigdy nie będzie naładowany.

Z resztą aby naładować taki bufor kotłem o mocy 15kW przy nadwyżce 5kW to potrzeba 70kWh/5kW= 14h - czyli dość długo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.