Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro Bio Slim 15kW - proszę o opinie


MaciejH9

Rekomendowane odpowiedzi

Spoko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

dawno mnie nie było ( ale to chyba dobrze bo nie miałem żadnych problemów . poniżej moje odczucia po 18 miesiącach palenia w defro bio slim :

spalanie : ogólnie wychodzi coś koło 3t na cały rok ( od lipca do lipca ) dom 120m2 w domu 22,5 - 23 stopnie , + CWU dla 3 osób cały rok .

opał : zazwyczaj barlinek ( ale bywało różnie )

instalacja z pompą kotłowa + zawory mieszające ( jak ktoś zainteresowany to w początkowych postach opisane  jest )

opinia - ogólnie jestem bardzo zadowolony ale co wymagać od tak małego kotła ( brak popielnika + mały  zasyp ) to minusy , ale i tak wychodzi mi na to że popiół wybieram teraz przy minusowych tem. raz na tydzień ( odkurzaczem ) ok 5min i zasypuje w miare potrzeby czasu nie ma co liczyć .

poniżej zdjęcia kotła po 18 miesiącach palenia ( czyszcze odkurzaczem kominkowym i czasami szczotką kominową . )

dodam że pale od sterownika pokojowego ( czyli kocioł po osiągnieciu TEMP W POKOJU SIE WYGASZA i STOI az ta TEMP Spadnie , mam ustawianą histerezę 0,2 stopnia a zadaną 22,5

Palnika nigdy nie czyściłem

IMG_20181123_173916.jpg

IMG_20181123_174120.jpg

IMG_20181123_174126.jpg

Edytowane przez majdan1986
dodam coś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,napisz coś o ustawieniach,palisz w pid czy nastawy ręczne? Mi bierze 25-30 kg.na dobę,mam pokojówkę,ale steruje ona siłownikami a nie piecem,może tu jest problem,opisałem to kilka postów wyżej...doradzcie coś.pozdrawiam

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ustawienia to PID standard + korekcja powietrza o + 15 procent , przy temp. takich jak teraz około 0 stopni , lepiej palić od temp w pomieszczeniu , bo kocioł wiekcej stoi jak pracuje , ale oczywiście znajdzie sie wielu spiskowców płaskiej ziemi którzy tą teorie obalą , ja mam to sprawdzone i splanie można ograniczyc o kilkadziesiąt procent  na dobę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Potrzebuję pomocy. Od kilku dni walczę z problemem i nie wiem co jest grane... A mianowicie.

Mam Bio Slima 20 kw. Temperatura kotła zadana 60 stopni. Dochodzi bez problemu do niej. Na zaworze zadana 50 stopni i za nic nie mogę jej osiągnąć. Dochodzi tylko do 46 stopni. Po zeszłej zimie wszystko było ok a teraz taki zonk.

Nie wiecie co może być przyczyną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Maksymilian123 napisał:

Witam,

Potrzebuję pomocy. Od kilku dni walczę z problemem i nie wiem co jest grane... A mianowicie.

Mam Bio Slima 20 kw. Temperatura kotła zadana 60 stopni. Dochodzi bez problemu do niej. Na zaworze zadana 50 stopni i za nic nie mogę jej osiągnąć. Dochodzi tylko do 46 stopni. Po zeszłej zimie wszystko było ok a teraz taki zonk.

Nie wiecie co może być przyczyną?

Witaj

Zawór 4D? Domyślam się, że dogrzewa powrót. Można sprawdzić i wyczyścić filtr za zaworem  przed pompą (zakładam, że tam jest)

Edytowane przez gilal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr powinien być przed pompą. Ile masz zadaną temp. ochrony powrotu? O ile masz aktywną ochronę. A daj zadaną wyższą na kotle minimum 65° i zobaczysz czy da radę ogrzać zawór

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jak włączyć pompe cyrkulacyjną..??

Mam ją wpiętą jako wyjście dodatkowe 1, ale rusza dopiero jak wybiorę jako ochrona kotła.

Jak wybiorę jako pompa cyrkulacyjna to nie startuje.

Jeśli ktoś ma pompkę cyrkulacyjną to niech napiszę jak to poustawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam forumowiczów, jest to mój pierwszy post na forum. Jestem od ponad miesiąca użytkownikiem pieca Defro Bio Slim 15, chciałbym skonfrontować moje ustawienia z bardziej doświadczonymi użytkownikami. Przede wszystkim zastanawia mnie czy takie skoki temperatury tak jak na moim wykresie są normalne? Poniżej też zdjęcia temperatur zadanych kotła oraz zaworów. Dom jest nowy ocieplony 20cm styropianem, parter podłogówka, poddasze podłogówka. Dodam że w domu mam ustawioną na pokojówkach 22 stopnie, a podłoga jest raczej zimna. Histereza kotła ustawiona na 3 stopnie. Czy tak powinno to wyglądać? Proszę o pomoc bardziej doświadczonych palaczy ;)
received_316394159197933.thumb.jpeg.62d94bc23b975485d5a82506259c690c.jpeg

received_289436775020304.jpeg

received_2231898380414267.jpeg

Edytowane przez tomekstm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam BS 15 od ponad roku i moje zdanie jest takie że masz temp zadaną kotła sporo za niską u mnie na ten przykład jest 77 zadana a mam podłogówkę na dole i grzejniki na górze.

Kolejna rzecz to poec zbyt gwałtownie dochodzi do zadanej temperatury możesz to zmienić dwoma sposobami

1 daj wyższy bieg na pompcie obiegowej zwiększy to szybkość odbieranego ciepła z kotła ( chyba że podłogówka zacznie zabardzo szumieć to wróć do poprzedniego biegu)

2 podwyższaj czasy podawania peletu, ja mam minimalny czas na 7 a maksymalny na 35

Zmniejsz też moc kotła do 70-75%

Jak masz włączoną ochronę powrotu na zaworach to pozmniejszaj na 46-47° bo fabrycznie ustawione są na 55

Edytowane przez jarektt1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak kolega pisze.

Zwiększ temperaturę zadaną do 70 st. może byc więcej, ten piec pracuje wydajniej w wyższych temperaturach.

Musisz dobrać podawanie tak żeby piecyk kręcił się koło tej temperatury i się nie wygaszał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, jarektt1 napisał:

Też mam BS 15 od ponad roku i moje zdanie jest takie że masz temp zadaną kotła sporo za niską u mnie na ten przykład jest 77 zadana a mam podłogówkę na dole i grzejniki na górze.

Kolejna rzecz to poec zbyt gwałtownie dochodzi do zadanej temperatury możesz to zmienić dwoma sposobami

1 daj wyższy bieg na pompcie obiegowej zwiększy to szybkość odbieranego ciepła z kotła ( chyba że podłogówka zacznie zabardzo szumieć to wróć do poprzedniego biegu)

2 podwyższaj czasy podawania peletu, ja mam minimalny czas na 7 a maksymalny na 35

Zmniejsz też moc kotła do 70-75%

Jak masz włączoną ochronę powrotu na zaworach to pozmniejszaj na 46-47° bo fabrycznie ustawione są na 55

To niedobrze gdy piec szybko dochodzi do temperatury zadanej? 

 

22 minuty temu, szpachla1 napisał:

Tak jak kolega pisze.

Zwiększ temperaturę zadaną do 70 st. może byc więcej, ten piec pracuje wydajniej w wyższych temperaturach.

Musisz dobrać podawanie tak żeby piecyk kręcił się koło tej temperatury i się nie wygaszał.

Ok zmienie na 70 stopni i zobaczymy. Czy pompki od podłogówki powinny kręcić cały czas czy tylko w momencie gdy temperatura na pokojówkach spadnie? Teraz mam tak że kręca cały czas mimo że pomieszczenia są wygrzane. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze że szybko się piec nagrzewa ale jak robi to za szybko to właśnie wygląda to jak u Ciebie.

Piec już się wygasza a jeszcze nawet obiegu nie dogrzał 

Pompki będą pracować powyżej progu 

Czyli jak masz próg startu pomp na 45° to będą pracować aż temp na piecu spadnie do 44°

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to że mam wyłączoną ochronę powrotu to dobrze? Wiem że moje pytania mogą się dla Was wydawać banalne, ale to mój pierwszy piec i pierwsza taka instalacja w życiu ;)

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile spala Ci na takich ustawieniach? Tylko podłogówka czy CO? Dlaczego mimo histerezy ustawionej na 3 stopnie spada mi tak nisko temperatura kotła?

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak patrze na wykresy innych użytkownikow to amplituda temperatury kotła zadanej nie jest tak duża jak u mnie, u mnie rozpiętość to około 40 stopni i to mnie martwi. 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem ja i szpachla1 zmień czasy podawania peletu to amplitude będziesz miał piękną.

Jeszcze jedno jak żyjesz w rejonach wietrznych to RCK będzie niezbędny bo w wietrzne dni wiatr niestety zwiększa ciąg kominowy i pelet szybciej się pali

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.