Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przeróbka Instalacji Szybkie Pytanie


audilhr

Rekomendowane odpowiedzi

Zapewne pytasz o zawor zasuwowy - tylko ten typ zaworu oraz zawor skosny czy grzybkowy (zwal jak zwal) nadaje sie do regulacji przeplywu przez dany odcinek instalacji. Zawor kulowy sie do tego nie nadaje.

 

Informacje na temat bufowy wewnetrznej znajdziesz w sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ z pompa cwu na stałe spisuje się bardzo dobrze szczególnie w okresach takich jak obecnie, bo stabilizuje temperaturę kotła działając jak mini bufor. Do tego na wyjściu z bojlera montujesz TZM 35-60 st i masz cieplej wody pod dostatkiem. Minus to trochę wyższe zużycie opału wynikające z izolacji instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanowne grono ja tylko powiem że jestem mile zaskoczony że mój nie szczęsny filmik trafił na to forum jednak muszę przyznać że prawdą jest że Polak to taka bestia która nie wie kiedy przestać krytykować innego człowieka i nie chodzi mi tu o mnie tylko sąsiadów ze wschodu .
Pracowałem tam prawie dwa lata i nikt o PL nie mówił złego słowa a tu jest inaczej ,muszę też stwierdzić że to forum ma super uznanie a zarazem też super wszechwiedzących instalatorów i forumowiczów którzy naprawdę mają szeroką wiedzę w co nie wątpię lecz jednak to tylko słowa .
Ja osobiście nic nie ukrywam opisuje moje doświadczenia dziele się nimi słownie i za pośrednictwem YT .
Proszę pokazać co wy doświadczeni forumowicze macie jak ta wasza wiedza przekłada się na kotłownie na wzorowe wykonanie niech świat zobaczy czy wieczna krytyka ,wiedza jest tak na prawdę użyta w waszych kotłowniach .
Sam uważam że lepszą satysfakcję daje mi jak coś samemu zrobię niż kupie na aukcjach .
A jeśli uważacie że firma gidrus to ustrojstwo i nikt tam swoich projektów nie testuje to jesteście w błędzie .Zobaczcie tylko jakie my tu w PL mamy zimy nasza wiedza na temat ogrzewania jest mierna w porównaniu do nich a jeśli macie jeszcze wątpliwości to trzeba pojechać i przeżyć na własnej inteligentnej dupie jak jest naprawdę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zluzuj poslady kolego - rosyjscy instalatorzy maja inny typ klientow; tam takie rzeczy jak instalacje to typowe zastaw sie a postaw sie. Do instalacji laduje sie multum niepotrzebnych gratow, kombinuje sie strasznie i czasami zdecydowanie przesadza.

 

Wszystko ma blyszczec, byc drogie i robic wrazenie.

 

Nie tylko Ty masz kontakt z instalatorami ze wschodu :-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się nie napinam stwierdzam fakty , i w moim odczuciu klienta powinno się traktować podobnie albo nawet tak samo nie ważne czy jest z Zakopanego czy z Szczecina czy chce sprzęgło czy nie jego sprawa ale nie mów mi że o tym kliencie który chce sprzęgło kupić nie ważne skąd od razu trzeba krytykować .

A co do do wschodnich instalatorów też mam zdania podzielone jeden sprzęgło zrobi z gaśnicy drugi kupi w Gidrussie ale mają tą zaletę że od nich instalacje działają z dużą sprawnością ,wiem mają tani gas ,prąd i rosyjski węgiel itd ,nie liczą się z kosztami i dlatego produkują różne cuda które ułatwiają prace instalatorom jak i użytkownikowi .

 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym się różnią od siebie poniższe zawory (oprócz ceny)?

Parametry pracy chyba mają takie same.

 

http://allegro.pl/zawor-mieszajacy-3-drogowy-1-herz-silownik-q4-i6427190679.html#imglayer

 

http://dobo.pl/basketchange.php?product=2867&size=&change=plus&mode=2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję na jesieni wymienić kocioł i przy okazji trochę zmodernizować kotłownie dlatego staram się zebrać jak najwięcej informacji i opini dopóki odwiedzacie forum. Myślę o kotle Skam-Premium ze sterownikiem SPPv2,w DTR-ce sterownika jest zapisane ,że dla zaworu są dwa parametry; ruch i postój które można ustawić więc sterownik poradzi sobie z obydwoma zaworami?

A jak jest z jakością zaworów Herz? Roznica w cenie parę słówek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Co myślicie o schemacie w załączniku?

Zależało mi aby były dwa oddzielne obiegi nie zapominając o ochronie powrotu.

Może go z grubsza opisze.Instalacja została podzielona na 3 obiegi.

 

1.Obieg CWU który jest jednocześnie ochroną powrotu kotła. Działa grawitacyjnie i dodatkowo wspomagany jest pompą CWU gdyby temperatura na powrocie spadła poniżej zadanej.Pilnuje tego sterownik SPPv2 z czujnikiem powrotu.

 

2.Obieg "łazienkowy"gdzie temperatura regulowana jest termostatycznym zaworem 3D.

 

3.Obieg CO pozostałych pomieszczeń gdzie temperaturą reguluje sterownik SPPv2 z czujnikiem temperatury wewnątrz  pomieszczeń, za pomocą zaworu 3D z siłownikiem.post-46502-0-40670800-1491095413_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rodzumiem sensu dwóch obiegów grzewczych(tylko zbędne koszty)Przecież można wyregulować temp.w poszczególnych pomieszczeniach zaworami termostatycznymi na grzejnikach.

Zapewnienie ochrony kotła poprzez CWU nie jest ekonomicznym rozwiązaniem a po drugie temp.wody w zasobniku=temp.wody w kotle co = że powinien być zamontowany zawór 3D przeciwpoparzeniowy na wyjściu na obieg CWU(dodatkowy koszt) Do ochrony kotla sugeruje pompę kotłową mam nadzieję że sterownik posiada funkcję jej obsługi,dzięki rozwiazaniu jak w poniższym załączniku wszystkie obiegi są sterowane niezależnie.Przed pompami filtry osadnikowe.Zaw.3D z siłownikiem ma sens przy sterowaniu pogodowym obiegiem grzewczym czyli musiałby być jeszcze czujnik zewn(warunek-sterownik ma funkcję pogodówki)w przeciwnym przypadku wystarczy 3D bez siłownika typu VRG lub ARM lub zwykły termostatyczny ATM lub VTA

post-32948-0-19549900-1491114846_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem wykorzystać w nowej instalacji termostatyczny zawór 3D z obecnej instalacji stąd pomysł na dwa obiegi. Zakup 14 zaworów termostatycznych na grzejniki to niemały wydatek.Zależy mi abym na łazienki miał oddzielny obieg z wyższą temperaturą. Dlaczego moje rozwiązanie z ochroną powrotu jest nieekonomiczne ? Jeżeli zastosowałbym pompę do ochrony powrotu tak jak sugerujesz to czy ona pracuje cały czas czy tylko w przypadku spadku temperatury powrotu? Czy można byłoby zastosować zwykłą pompę cyrkulacyjną,taką jak do cyrkulacji CWU? A może można byłoby zrobić ochronę powrotu grawitacyjnie (wieksze średnice rur) a pompa tylko by wspoomagała grawitację gdyby temperatura spadłaby np.poniżej 45 stopni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewnienie ochrony kotła poprzez CWU nie jest ekonomicznym rozwiązaniem a po drugie temp.wody w zasobniku=temp.wody w kotle co = że powinien być zamontowany zawór 3D przeciwpoparzeniowy na wyjściu na obieg CWU(dodatkowy koszt)

.

 

Dlaczego nie jest? Możesz uzasadnić? O ile zwiększa się ten koszt w porównaniu do grzania cyklicznego cwu?

 

Czy koszt zakupu pompy, tym bardziej elektronicznej, jest mniejszy od TZM?

 

Na swoim przykładzie stwierdzam, że ochrona powrotu na pompie cwu, w przypadku kotła na węgiel, się sprawdza. Stabilizuje pracę. Minus niewielki to wyższe spalanie, dla mnie nie mierzalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie instalować drugą pompę na dwa grzejniki łazienkowe to trochę bez sensu.

Może zacznę od początku.

Łazienki są położone od strony północnej także nawet latem temperatura jest tam szczerze mówiąc mało komfortowa. Dlatego chciałem aby łazienki były ogrzewane praktycznie cały czas ( stąd pomysł na dwa obiegi). Odradzono mi dzielenia układu na dwa obiegi,instalowania dwóch zaworów 3D i dwóch pomp.

Dlatego pomyślałem że rozwiąże problem w ten sposób. Temperaturę na instalacji będę regulował termostatycznym zaworem 3D ( wykorzystam go z obecnej instalacji. Koszt instalacji 14-tu zaworów termostatycznych na grzejniki to niemały wydatek) Dodatkowo na wyjściu na pomieszczenia mieszkalne ( salon,kuchnia,sypialnia) zamontuje zawór odcinający z siłownikiem którym będzie regulował sterownik SPPv2. Latem będzie całkowicie zamknięty. Zastanawiam się tylko skąd zawór 3D termostatyczny weźmie chłodniejszej wody do podmieszania jeżeli zawór odcinający będzie zamknięty? Z samego grzejnika łazienkoweg? ( grzejnik łazienkowy + powrót z grzejnika jest w podłodze w postaci podłogówki około 8 m długości, bez RTL i niestety musi tak zastać). Czy to wystarczy? Łazienka nie musi być ogrzewana całą dobę. Układ pracowałby np.od 15-ej do 23-ej aby ogrzać pomieszczenie i osuszyć je po kompieli. Co myślicie o takim rozwiązaniu. A może zaproponujecie inne rozwiązanie.

Niżej schemat

post-46502-0-32785400-1491314297_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt zaworu z siłownikiem to około 260 zł.

http://e-sterowniki.pl/dwudrogowy-zawor-strefowy-z-silownikiem-zrs124-1-dn25-kvs-5-7-esbe-p-286.html

 

Z tym że pompa zimą pracowałaby cały czas, a zawór tylko latem i pobór prądu jest sporo mniejszy. A jeżeli chodzi o ręczną regulację zaworami , szczerze mówiąc chciałbym to trochę zautomatyzować i trochę ustabilizować temperaturę szczególnie w okresie przejściowym (pilnowałby tego sterownik )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.