Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przeróbka Instalacji Szybkie Pytanie


audilhr

Rekomendowane odpowiedzi

To może taki.

 

http://www.esbe.eu/pl/pl-pl/produkty/zawory-strefowe/mba120

 

Już sam nie wiem. Jedni mówią po co 2 pompy? Inni odwrotnie.

Faktycznie chyba nie jest to takie proste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz pełnej automatyzacji to musisz iść w koszta. Jeśli chcesz zaoszczędzić to zrób jak @sambor radzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z waszych opinii wynika,że jednak w miarę ekonomicznym i sensownym rozwiązaniem będzie jeden obieg grzejnikowy ( jedna pompa CO, grzejniki z głowicami termostatycznymi,zawór 3D termostatyczny). Głowic w sumie nie muszę montować na wszystkich grzejnikach(salon,kuchnia i przedpokój są jakby jednym pomieszczaniem). Wystarczyły by w sumie 3 (sypialnia ,salon,pokój dzieciaków). Resztę grzejników w okresie przejściowym można byłoby całkowicie zamknąć ,ewentualnie zostawić jeden np.w przedpokoju.

Co o tym myślicie?

Przeglądając www. natknąłem się na głowice elektroniczne Danfoss living eco.Miał może ktoś z was z nimi styczność?

Czy w instalacji z głowicami termostatycznymi lepiej sprawdzi się pompa z AUTOADAPT np.Grundfos Alpha 2 AUTOADAPT?

Kolega sambor pisze ;cytuję

"Jak będą głowice termostatyczne to pompa z autoadaptem jest obowiązkowa i wtedy są oszczędności ciepła ( paliwa)"

Mógłby ktoś bardziej to rozwinąć?

 

Kolego "papasmurfek" jak sprawuje się kociołek Skam-P Plus 7kw. Myślę o wymianie swojego miałowca właśnie na Skam-P Plus 7kw.Jak sprawował się w większe mrozy,wystarczyło mocy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zimy mamy łagodne więc daję radę.

Na twoim miejscu zastanowił bym się nad 12. Od 7 różni się w zasadzie wymiennikiem i dmuchawą.

Mój szwagier niedawno zakupił skama 12 z spp v2 i mam porównanie. Sam przymierzam się do wymiany sterownika na spp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego "Papasmurfek" jaką miałeś średnią moc w największe mrozy? Przeglądałem "ekotłownie"i "esterowniki"i z tego co widać to rzadko który kocioł w najzimniejsze dni pracował ze średnią mocą wiekszą jak 7kw przy metrażu 120m2. Jak to wyglądało u ciebie?

Jak regulujesz temperaturą w pomieszczeniach? Latem przepalasz czy kocioł pracuje cały czas (CWU)?

Gdybyś znalazł chwilę czasu wrzuciłbyś schemat swojej instalacji? Jaką powierzchnię ogrzewa szwagier? Jest na "ekotłonia"? Jak oceniasz kocioł? Godny polecenia? Sorry za tyle pytań.Będę wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego "Papasmurfek" jaką miałeś średnią moc w największe mrozy? Przeglądałem "ekotłownie"i "esterowniki"i z tego co widać to rzadko który kocioł w najzimniejsze dni pracował ze średnią mocą wiekszą jak 7kw przy metrażu 120m2. Jak to wyglądało u ciebie?

 

Nie mam pojęcia. Nie zastanawiałem się nad tym. Nigdy nie miałem zimno w domu. A w razie co mam jeszcze kominek z DGP. 

Może ktoś przeliczy podawanie 3 przerwa 30. Dawał radę ogrzać. W najzimniejsze dni spalałem Retopal. Normalnie "jadę" na rosyjskim miale.

 

 

Jak regulujesz temperaturą w pomieszczeniach? Latem przepalasz czy kocioł pracuje cały czas (CWU)?

 

Na grzejnikach głowice termostatyczne, a podłogówka sterowana pogodowo z zaworem 3D.

Kocioł pracuje 362 dni w roku z przerwami na czyszczenie.

 

 

Gdybyś znalazł chwilę czasu wrzuciłbyś schemat swojej instalacji?

Schemat znany na forum.

post-71325-0-89748600-1484673573_thumb.j

 

 

Jaką powierzchnię ogrzewa szwagier?

Podobną do mojej, też stare budownictwo po modernizacji.

 

 

 Jest na "ekotłonia"?

Kiedyś był. nie wiem czy dalej korzysta.

 

 

Jak oceniasz kocioł? Godny polecenia? Sorry za tyle pytań.Będę wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam.

Trudno powiedzieć. Jestem zadowolony z zakupu, aczkolwiek wolał bym teraz ze sterownikiem SPP.

Czy godny polecenia? Oczywiście! Ja polecam każdemu. Za tą cenę ciężko kupić coś lepszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybką odpowiedź.

A jak z ochroną powrotu? Masz tą dodatkową pompę na powrocie czy CWU jako ochrona powrotu tak jak pisałeś?

Cytuję

"Na swoim przykładzie stwierdzam, że ochrona powrotu na pompie cwu, w przypadku kotła na węgiel, się sprawdza. Stabilizuje pracę. Minus niewielki to wyższe spalanie, dla mnie nie mierzalne."

Ile spalasz w sezonie? Ja w swoim przewymiarowanym zasypowcu RED-UNI 15kw strownik Krypton Pid , przy 100m2 spalam metodą od góry 3 tony ruskiego orzecha. W domu 22-23 stopnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybką odpowiedź.

A jak z ochroną powrotu? Masz tą dodatkową pompę na powrocie czy CWU jako ochrona powrotu tak jak pisałeś?

Mam dokładnie tak jak na schemacie, oprócz podmieszania na grzejniki.

Pierwotnie powrót zabezpieczałem pompą kotłową, później przełożyłem czujnik cwu na powrót, a pompę kotłową przełączyłem pod cwu, a cwu do gniazdka 230V. Kocioł zaczął pracować stabilniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli z tego co piszesz pompa ładująca CWU pracuje cały czas a pompa kotłowa załącza się co jakiś czas, niby ładuje CWU gdy temperatura CWU czyli w tym przypadku temperatura na powrocie spadnie poniżej zadanej.Dobrze to rozumiem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Dokładnie tak mam. Raczej nie widzę sensu na takie rozwiązanie. Ale żeby pompa nie stała bezczynnie tak zrobiłem. Przy dużym poborze cwu czasami się załączy.

 

Plus taki, że masz zawsze full ciepłej wody w zasobniku. Warto na wyjściu zamontować TZM 35-60 st. w celu ochrony przed poparzeniem, tym bardziej jeśli masz prysznic.

Ja zamontowałem TZM ze względu na to, że nie mam miejsca na pionowy zasobnik, a poziome są tylko 140l. TZM dodatkowo "zwiększa" ilość dostępnej cwu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Po głębszych przemyśleniach , waszych opiniach i kilkunastu godzinach spędzonych przeglądając fora internetowe wymyśliłem w miarę tanią i komfortową instalację.
Kocioł z podajnikiem Skam-Premium 7 kw z dwoma króćcami na zasileniu i jednym na powrocie.Sterownik SPPv2.Instalacja podzielona na dwa obiegi;

 

1.Obieg CWU który byłby jednocześnie ochroną  powroty kotła. Miałby oddzielne zasilenie.Działałby grawitacyjnie ,dodatkowo wspomagany pompą gdyby temperatura na powrocie spadła np.poniżej 50*.Pilnowałby tego sterownik (opcja ochrony powrotu) z umieszczonym na powrocie czujnikiem temperatury.Rury w tym obiegu byłyby większej średnicy jak w obiegu grzejnikowym powiedzmy;1cal lub 5/4 cala (taka średnica króćca). Obieg byłby krótki tzn.najbliżej kotła bez zbędnych "zakrętów".Powrót do kotła wyglądałby tak jak w załączniku nr.2.
I tu pojawiają się pytania.

Czy grawitacja zadziała i nie będzie "gryzła" się z obiegiem grzejnikowym?
Czy bojler dwupłaszczowy ( z obecnej instalacji ) będzie się nadawał? Czy lepszy bedzie bojler  z wężownicą?

 
2.Obieg grzejnikowy na drugim zasileniu.Rury mniejszej średnicy jak w obiegu CWU powiedzmy 3/4 cala. Obieg z zaworem 3D termostatycznym ustawionym na 45-50* (z obecnej instalacji) lub 3D z siłownikiem , pompa z autoadapt np.Grundfos  ALPHA 2.Dodatkowo na części grzejników (salon,sypialnia,pokoje dzieciaków) zamontowane byłyby głowice termostatyczne w celu utrzymaniu stabilnej temperatury w pomieszczeniach ,szczególnie w okresach przejściowych.W łazience grzejnik drabinkowy a z powrotu grzejnika poprowadzona podłogówka ( około 8 m długości )niestety bez RTL i musi tak zostać (kucie podłóg ,dewastacja łazienki). Do tej pory tzn. 8 lat podłoga w łazience nie popękała i cieplutka.W okresach przejściowych pracowałby grzejnik łazienkowy z "niby" podłogówką,grzejniki z termostatami i dwa grzejniki bez głowic (kuchnia i przedpokój). Latem tylko grzejnik łazienkowy .Nie musiałby w sumie pracować cały czas.Wystarczyłoby np.od 15-ej do 23 aby ogrzać pomieszczenie i osuszyć  je po kąpieli.
 I tu pytanie, czy zaworowi 3D wystarczy chłodniejszej wody do podmnieszania jeżeli będzie pracował tylko grzejnik w łazience z "niby" poodłogówką?
Czy pompa z autoadapt może pracować latem na tym jednym grzejniku?
Czy taka praca byłaby bezpieczna dla 3D termostatycznego?

Co myślicie o takiej instalacji?Ma szansę zadziałać? Proszę o wasze opinie i sugestie?Może inne sprawdzone rozwiązania.

post-46502-0-94497200-1491681027_thumb.jpg

post-46502-0-19631200-1491681598_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.