Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przeróbka Instalacji Szybkie Pytanie


audilhr

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam kolegów mam szybkie pytanie mam zamiar założyć sprzęgło hydrauliczne do kotła co i mam dylemat bo posiadam zawór 4d i nie wiem czy go zostawić czy wyrzucić i zastosować 3d mieszający.

Dodam że za 4d mam wpiętą podłogówkę i zawór 3d.

Proszę o jakieś sugestie czy może tak być ten zawór 4d czy po prostu zrobić 3. wyjścia ze sprzęgła 1. na bojler 2. na podłogówkę 3. na grzejniki

Opublikowano

No oka ja raczej wykonam sobie sam sprzegło bo mam na czym rozumiem ze bojler za sprzegłem wpinamy i zawór 1 na grzejniki a 2 na podłogówkę oba 3drożne pompa na powrocie.

Tylko powiec mi dlaczego to sprzęgło co podałem w linku jest nanic co jest z nim nie tak.

Jeden z kolegów z forum ma to sprzęgło i jest bardzo zadowolony.

https://www.youtube.com/watch?v=k5pF7rvD2Oc

Opublikowano

Miałem oczywiście na myśli zawory n-drogowe do ewentualnego sterowania obiegami grzewczymi oczywiście, choć fakt faktem nawet w tym wypadku lepszy 3d niz 4d. Użyłem zbyt dużego skrótu myślowego :-).

 

Edit: Koledzy ze Wschodu robią na tych sprzęgło-rozdzielaczach Gidrussa i nie narzekają zupełnie. Znajomy z Ukrainy wręcz strasznie zachwala, ale szkopuł jest jeden - strasznie ciężko to wyregulować, żeby poprawnie działało.

Opublikowano

Nic sie nie dzieje kolego tylko dlatego pytałem o cwu  czy za czy przed sprzęgło bo na rysunku jest właśnie w ten ja kto nazwałeś sprzęgłorozdzielacz.wszystko wpięte.

Opublikowano

Zaślep jedno wyjście w 4D i będziesz miał 3D... :P

Opublikowano

O dzięki kolego to nie głupi pomysł. Oka kwestie zaworu mamy rozwiązaną teraz tylko jak bym już wstawiał to sprzęgło co w linku wyżej tego Gidrussa to co z bojlerem przed sprzęgłem zostawic czy wpiąć w sprzęgło tak jak na rysunku . Nie ukrywam ze zostawienie przed sprzęgłem bojlera rokowałoby mniejszym nakładem pracy :)

Opublikowano

Witam serdecznie.

Czy ten schemat instalacji jest poprawny? Ktory zawór 4D czy 3D "dba" o ochronę powrotu? Czy w wypadku całkowitego zamkniecia obiegu grzejnikowego zawór 4D pełni funkcję ochrony powrotu?

post-46502-0-81672500-1490379056_thumb.png

Opublikowano

Powrot z 4d musi isc za powrot z 3d (analogicznie jak na zasilaniu). Zdecydowanie lepsza ochrone powrotu zapewni zawor 3d, bo bedzie sie zajmowal tylko tym.

 

Odpusc ten sprzeglo rozdzielacz, bo spedzisz potem miesiac na probach wysterowania tego.

 

Edit: na Twoim miejscu sprzedalbym ten 4d i na podlogowke wstawil 3d termostatyczny (chyba ze planujesz jakies sterowanie silownikiem, ale wtedy rowniez 3d tyle, ze pod aktuator).

Opublikowano

Cały czas się waham bo mam teraz zawór 4d za nim na powrocie mam pompę kotłową i problem polega na tym ze jak zaczyna pracować to kocioł szybko wytraca temp. np w tej chwili wyłączam pompę powrót 23st.niższy od zasilania kocioł momencie nabiera temp i wchodzi na godzine w potrzymanie a przy włączonej pompie kotłowej kocioł wolniej nabiera temp przebije 3st i za 10min zaczyna spadać spalanie rosnie,

Opublikowano

Jak powinna wyglądać prawidłowo wykonana instalacja w takim przypadku.

Chciałbym dwa obiegi grzejnikowe i obieg CWU.

 

1.Obieg grzejnikowy ( grzejnik łazienkowy ( w przyszłości dwa ) i na powrocie grzejnika podłogówka ) regulowany zaworem 3D termostatycznym.Łazienki są położone od strony północnej,nawet latem jest tam dość niekomfortowa temperatura i dlatego chciałbym ogrzewać je również latem.

 

2.Obieg grzejnikowy (grzejniki w pozostałych pomieszczeniach ) sterowany zaworem 4D z siłownikiem,sterownik kotła z opcją sterowania zaworem 4D + panel domowy.

W pomieszczeniach w tym obiegu chciałbym utrzymywać temperaturę 22-23 stopnie,natomiast w łazienkach (obieg nr.1)chciałby aby temperatura utrzymywała się w granicach 25 stopni

 

Dodatkowo do instalacji chcę podłączyć bojler dwu płaszczowy ładowany oddzielną pompą.Kocioł podajnikowy opalany ekogroszkiem pracowałby cały czas.

Jak wykonać taką instalację aby wszystko działało poprawnie zapewniając jednocześnie ochronę kotła.

 

Obecna instalacja nie zdaje egzaminu.Instalator poszedł na łatwiznę, a Ja szczerze mówiąc w temacie nie jestem za bardzo zorientowany wiec jak chciał tak zrobił.Kocioł zasypowy przewymiarowany.Instalacja w miedzi sterowana jedną pompą obiegową.Brak pompy CWU ładującej bojler.Brak zaworu zapobiegającego wychładzaniu CWU.Ochroną powrotu steruje zawór 3D termostatyczny  ESBE 35-60 stopni.Prawdę mówiąc nie wiem czy spełnia swoją funkcję do końca bo powrót do kotła nie jest zbyt ciepły.Można nim jedynie sterować temperaturą na grzejniki i to nie w pełnym jego zakresie. Gdy ustawie go poniżej 45 stopni a na kotle jest 55-60 stopni pompa nie jest w stanie zmieszać wody i otwiera się zawór różnicowy i obieg zaczyna pracować grawitacyjnie , grzeją tylko grzejniki bliżej kotła.Myślę ,że powodem tego jest średnica rurki biegnącej do zaworu 3D fi18(pozostałe mają większą średnicę)

 

Jesienią planuje wymianę kotła CO na podajnikowy i chciałbym zmodernizować kotłownię.Dlatego prosiłbym Was o pomoc,dopóki jeszcze jest sezon grzewczy i ktoś zagląda na forum.W załączniku przesyłam schemat instalacji.Czy taka instalacja  będzie działać prawidłowo?A może dać sobie spokój z dwoma zaworami i zamontować tylko zawór 4D z siłownikiem i zrobić jeden obieg?

 

Z góry dziękuję za odpowiedz.

Pozdrawiam.

post-46502-0-36721400-1490405002_thumb.jpg

Opublikowano

Najlepiej jak w załączniku z wykorzystaniem pompy kotłowej do ochrony powrotu kotła.Przed pompami zawory odcinające+filtry osadnikowe a za zawory zwrotne.Można także dołożyć 3D na grzejniki,bez niego sterowanie temp.w pomieszczeniach za pomocą zaworów termostatycznych  na grzejnikach.

post-32948-0-54267400-1490427286_thumb.png

Opublikowano

Chciałem instalację podzielić na dwa obiegi bo w obecnej instalacji gdy ustawię na zaworze około 45 stopni w łazience jest za zimno a w pozostałych pomieszczeniach jest ok. Gdy ustawię na np.50 stopni w lazience jest ok a pomieszczeniach pozostałych trochę za gorąco. Gdy wymienię kocioł i będę nim palił na okrągło w łazience bedzie ok a przegrzewał będę pozostałe pomieszczenia.Chciałem zawór 4D z siłownikiem aby płynnie regulować temperaturą,nie na zasadzie włącz/wyłącz tak bedzie "szarpać" instalacją a to powoduje wyższe spalanie. Na panelu pokojowym ustawiłbym np. 23 stopnie i siłownik ustawiałby zawór w odpowiedniej pozycji aby taką temperaturę utrzymać. Na łazienkowym 3D termostatycznym ustawił bym np.40 czy 45 stopni i cały czas by taka temperatura zasilała łazienkę. Tylko wtedy obieg łazienkowy musiałby być podłączony przed zaworem 4D.

Opublikowano

Jak będziesz regulował zew 4-D wg zapotrzebowania na ciepło w pokojach to zapomnij o jakiejkolwiek ochronie powrotu kotła.

 

Temp w pokojach powinno się regulować termostatami na grzejnikach.

Opublikowano

Jak w takiej sytuacji zadbać o ochronę kotła? Kolejna pompa gdzieś na powrocie? Przegladajac forum natknąłem sie na takie rozwiązanie:bojler jako ochrona powrotu. Pompa ładuje bojler cały czas,czyli takì krótki obieg,więc woda na powrocie kotła ma odpowiedznio wysoką temperaturę. Co o tym myślicie?

Cytuję;

"Można też pompę CWU załączyć na stałe i częściowo będzie ona pracowała w funkcji pompy mieszającej kotła, ponieważ żaden standardowy boiler nie jest w stanie odebrać energii czynnika tłoczonego nawet przez małą pompę (bardzo szybko jest tyle samo na wyjściu co na wejściu)."

Opublikowano

Kolega odpowietrznik wrzucil Ci najlepszy schemat, ktory sprawdza sie bezproblemowo przy kotle na ekogroszek. Odpalalem ostatnio cos takiego u klienta (pompa kotlowa na bypassie, grzejniki bez podmieszania i podlogowe na zaworze 3d termostatycznym i smiga pieknie, choc trzeba bylo lekko pokrecic zasuwa, zeby pompa kotlowa nie podbierala za mocno wody z instalacji).

 

Przy porzadnych przekrojach regulacja hydrauliczna takiego ukladu zajmuje chwile i potem jest wlasciwie bezobslugowy.

 

Edit: Ewentualnie wlasnie pompa CWU jako ochrona powrotu, ale IMHO to troche proteza. Jakkolwiek, jesli bedziesz od poczatku uswiadomiony jak to funkcjonuje to sam sposob jest calkiem ok.

Opublikowano

A co myślicie o takim rozwiązaniu? CWU jako ochrona powrotu podłączona do kotła z możliwością pracy grawitacyjnej wspomaganej małą pompą obiegową. Sterownik kotła z obsługą pompy CWU. Czujnik temperatury CWU podłączony do powrotu kotła. Na sterowniku temperatura CWU ustawiona np.na 50 stopni. Gdy temperatura na powrocie kotła spadła by poniżej zadanej czyli w tym przypadku 50 stopni sterownik załaczłby pompę w celu podwyższenia temperatury na powrocie kotła.

Opublikowano

Kolega odpowietrznik wrzucil Ci najlepszy schemat, ktory sprawdza sie bezproblemowo przy kotle na ekogroszek. Odpalalem ostatnio cos takiego u klienta (pompa kotlowa na bypassie, grzejniki bez podmieszania i podlogowe na zaworze 3d termostatycznym i smiga pieknie, choc trzeba bylo lekko pokrecic zasuwa, zeby pompa kotlowa nie podbierala za mocno wody z instalacji).

 

Przy porzadnych przekrojach regulacja hydrauliczna takiego ukladu zajmuje chwile i potem jest wlasciwie bezobslugowy.

 

Edit: Ewentualnie wlasnie pompa CWU jako ochrona powrotu, ale IMHO to troche proteza. Jakkolwiek, jesli bedziesz od poczatku uswiadomiony jak to funkcjonuje to sam sposob jest calkiem ok.

Panowie,

 

dlaczego w obiegu kotłowym lub C.W.U. stosuje się zawory klapowe, a nie kulowe?

Opublikowano

Czyli klapowy - dławi  przepływ + funkcja zaworu zwrotnego lub inna możliwość zawór kulowy + zawór zwrotny w uproszczeniu? Pomijając rodzaj układu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.